Για σας που θυμόσαστε το αληθινο ελληνικό λαικό τραγούδι.

  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    Εγω μεγαλωσα στον Καναδα. Και ετσι δεν είχα την ευκαιρία να ξέρω τα ελληνικά όπως ένα νέο παιδί. Αλλά άκουγα την μητέρα μου να τραγουδάει και να χορευει μόνη της, με ενα τεράστιο χαμόγελο. Πραγματικά το μεγααλύτερο χαμόγελο που είδα ποτέ!

    Η ελληνικη μουσική για τους ελληνες του εξωτερικου ηταν, οχι απλώς μια μουσικη, αλλά το κλειδί της καρδιάς όλων.

    Τώρα που είμαι στήν ηλικία τον γονιών μου, κάπου κάπου με τρομερή συγκίνηση βλέπω τον πατερα μου, που δεν υπάρχει πια, να τραγουδά με την μητερα μου ελληνικά τραγούδια εποχής.

    Σημερα, χωρίς να το περιμένω, μου ήρθε στον ύπνο μου ένα τραγούδι που δεν είχα ακούσει για πολλά μα πολλά χρονια. Δεν θυμόμουν τα λόγια του και με την Κέλλυ, καθρέπτης της γνώσης μου, το βρήκα το τραγούδι της μητερας μου.

    Εάν και 74 ετών και με πάρα πολλά προβλήματα υγείας, το άκουσε το τραγούδι απο το ακουστικό και άκουγα μια χαμηλη φωνούλα να σιγοτραγουδί μαζι με την αγαπημένη της Πολυ Πάνου.

    Μοιράζομαι μαζι σας την στιγμη διότι πιστέυω ότι και εσείς θα χρωστάτε κάτι στους γονείς σας, και για το ότι γίναμε, αυτό που το ACA
    αντιπροσωπέυει. Το αληθηνο τραγούδι στο μεγαλείο του.

    Ακόυσετε και εσείς, και πείτε μου πιο τραγούδι σας θυμίζει τους γονείς σας.

    link

    1  30 Nov 2010  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Γεννήθηκα στο Τορόντο και έφυγα για Ελλάδα πέντε χρονών. Έχω σε βινύλια 78 στροφών μέσα σε κάτι μωβ άλμπουμ, πολλούς δίσκους με Ελληνικά Δημοτικά κλπ που ίσως να είναι ηχογραφημένοι στον Καναδά.
    Πρέπει να είναι σε μία από τις εξήντα κούτες που δεν τολμώ να ανοίξω και βρίσκονται σε αποθήκη μετα τη πώληση του πατρικού σπιτιού στο Παγκράτι το 2005 και είχε τέλεια θέα στο άλσος.
    Άλλοι δίσκοι 33 στροφών που έχω σπίτι από Καναδά (προ 1963) είναι η Νύχτα στο Φαλακρό βουνό και οι εικόνες από μιά Έκθεση του Μ. Μουσόργκσκυ, μουσική για παιδάκια, χριστουγεννιάτικα, ιστορίες του Dennis the Μenace (o μεγάλος ήρωας των παιδικών μου χρόνων), τα πεύκα της Ρώμης του Ρεσπίγγι, Απαλλάχιαν όροι, κλπ
    Μου έφερες ξανά στο νου παλιές αναμνήσεις....

    2  1 Dec 2010  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 71ms (18 queries, 48ms)