Jean Michel Jarre live in Greece

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    http://www.jeanmicheljarre.com/tour-2010/athens-june-1st

    30/05 . . . Thessaloniki/Greece

    01/06 . . . Athens/Greece

    1  18 May 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Ο Jean Michel Jarre σε Θεσσαλονίκη(30/05) και Αθήνα (01/06)

    Χωρίς αμφιβολία πρόκειται για τον κορυφαίο συνθέτη στην ιστορία της ηλεκτρονικής μουσικής. Ο Jean Michel Jarre επιστρέφει στην Ελλάδα, αυτή τη φορά για δυο εμφανίσεις στο πλαίσιο της πρώτης παγκόσμιας περιοδείας του με τίτλο "2010", φόρο τιμής στον φίλο του και κορυφαίο λογοτέχνη Arthur Clarke. Στις 30 Μαΐου ο Jean Michel Jarre θα βρεθεί για πρώτη φορά στην Θεσσαλονίκη στο Θέατρο Γης ενώ την 1η Ιουνίου θα είναι στην Αθήνα για μια εμφάνιση στο Κλειστό Γήπεδο TaeKwonDo στο Φάληρο. Η προπώληση των εισιτηρίων έχει ήδη ξεκινήσει στα εξής σημεία…

    Για την συναυλία της Αθήνας τα εισιτήρια προπωλούνται στο Public Συντάγματος, στο Tickethouse (Πανεπιστημίου 42) και στα link και link. Όλα τα εισιτήρια είναι καθήμενων και οι τιμές τους έχουν ως εξής:

    ΖΩΝΗ Α (VIP) 120 Ευρώ,
    ΖΩΝΗ Β 80 Ευρώ,
    ΖΩΝΗ C 55 Ευρώ.

    2  18 May 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Οι τυχεροί που θα βρεθούν απόψε στο Tae Kwon Do θ' ακούσουν κομμάτια παιγμένα με τα γνήσια όργανα(Analogue Synthies) που είχαν ηχογραφηθεί 25+ χρόνια πριν...

    Το stage kit του Jarre :

    EMS Synthi A (x4), VCS3 (x2), ARP 2600 (x2), Roland Jupiter 8, Eminent 310U organ (x3), Roland D-50 (x2), Elka Synthex (x2), Minimoog D (x4), Roland JD-800 (x2), Korg PE-2000 PolyEnsemble, Roland SPD-S, Nord Lead 3, Memorymoog (x2), Boss RC20XL LoopStation pedals (x3), Roland HandSonic drum pad, Minimoog Voyager, RMI Harmonic Synthesizer, Dave Smith MoPho, Roland AX Synth, Roland JP-4, Haken Continuum Fingerboard controller, Roland Juno-106, Roland VP-330 Vocoder Plus, Roland V-Drums pads with TD-20 sound module (x several), Moog Taurus with bass pedals, Moog 55 modular, MacBeth M5N, ARP 2500, Moog Liberation, S equential Circuits Prophet 5, Fairlight CMI, Roland TR 909 and TR 808, Korg PS 3200, Moog Source, Roland S760, Synthar, Theremin, l aser harp, accordeon......

    Σε σύνολο πάνω κάτω 70 synthesizers, keyboards, modules, controllers...όλα Pure Analogue ή Analogue with digital controls...

    3  1 Jun 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Roland V-synth και Nordlead 3 τα είχα και εγώ! Φυσικά δεν είναι από τα "αναλογικά" αυτά.

    Αυτό το Minimoog πολύ θα ήθελα να το ακούσω από κοντά! Αναλογικήλα στα καλύτερά της...

    4  1 Jun 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Οι γαλάζιες γυναίκες-κουκουβάγιες κρατώντας πάντα κολλημένα στα μάτια τους τα μαύρα γυαλιά-κιάλια άλλοτε χόρευαν και λικνίζονταν σε αλλόκοτους χορούς και άλλοτε συγκεντρώνονταν σα σμάρι από τρυγόνια σχηματίζοντας σειρές και δίνες… Κι έτσι προσπαθούσαν όπως οι σειρήνες τον Οδυσσέα να με παρασύρουν κι εμένα ανάμεσά τους και να με παραδώσουν στη κόκκινη βασίλισσά τους για τα περαιτέρω........ Equinox.......

    5  2 Jun 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Το σώμα μου δεχόταν τριαντάκυκλες και εικοσάκυκλες δονήσεις και τʼ αυτιά μου υπερεκατό decibel και τα moog βρυχιόνταν σα να πεθαίνανε 40 δράκοι μαζί και οι δέσμες από τα laser μου χτένιζαν τα μαλλιά και τα strings από τις ξεκούρδιστες γεννήτριες του ARP μου πότιζαν την ψυχή με μελωδίες και ήχους και έτσι ένιωσα το ʽοξυγόνοʼ που άρχισε πρώτα να με γεννά κι ύστερα να με εξαγνίζει κι ύστερα να μʼ ανασαίνει.........Οxygen.........

    6  2 Jun 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Ο Jean Michelle μας το φύλαγε για χθες, την πρώτη μέρα του καλοκαιριού, για να μας συγκινήσει, να μας χορτάσει ήχο και θέαμα και μας ταξιδέψει…

    Μια φανταστική βραδιά με τις γνώριμες μουσικές που ακούγαμε και ακούμε παιγμένες όπως ακριβώς τις γνωρίζαμε με τα ίδια γνήσια όργανα και ήχους από τον ʽμαέστροʼ των moogʼs και την εμπνευσμένη παρέα του…

    Μια καταπληκτική σκηνοθεσία, με φειδωλή χρήση των laser και των effects και την όσο και όπου πρέπει χρήση της τεράστιας οθόνης με ʽοπίσθια προβολήʼ… Με την ʽLaser Harpʼ και το moog liberation στα χέρια του JM να ζωγραφίζουν μουσικά… Με τον JM άψογο επαγγελματία να παίζει να κινείται στην σκηνή σαν εικοσάρης… Ένα καθʼ όλα κονσέρτο ʽαναφοράςʼ…

    7  2 Jun 2010  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    Λοιπον..μου φαινετε οτι δεν χρειαζετε να πηγαινω σε αλλη συναυλια....Ο Μανος με τα γραπτα του με βαζουν στην πρωτη σειρα....

    Your unbeleivable! BRAVO! Amazing.

    8  2 Jun 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Όσο καλά και να γράφει κάποιος αυτό δεν μπορεί να περιγραφεί με λόγια...

    Jean Michel Jarre - Equinoxe 4. live Athens 2010

    9  3 Jun 2010  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 80ms (18 queries, 50ms)
invisible cron image