Eurovision 2017

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Τελικός Eurovision 2017 απόψε.. μάλιστα με συμμετοχή της Ελλάδας και της Κύπρου.. Δυστυχώς φέτος το ACA έμεινε 'ορφανό' από σχολιασμό σχετικά με την Eurovision.. οι συνήθεις ύποπτοι Rouli, Wanda, Pleo δεν έγραψαν για να σχολιάσουμε κι εμείς.. οι χώρες που θα διαγωνιστούν στον τελικό εδώ: eurovision.tv/event/kyiv-2017

     

    1  13 May 2017  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    A/A - COUNTRY - ARTIST - SONG
    01 Israel IMRI I Feel Alive
    02 Poland Kasia Moś Flashlight
    03 Belarus Naviband Story of My Life
    04 Austria Nathan Trent Running On Air
    05 Armenia Artsvik Fly With Me
    06 The Netherlands OG3NE Lights and Shadows
    07 Moldova Sunstroke Project Hey Mamma
    08 Hungary Joci Pápai Origo
    09 Italy Francesco Gabbani Occidentali's Karma
    10 Denmark Anja Where I Am
    11 Portugal Salvador Sobral Amar Pelos Dois
    12 Azerbaijan Dihaj Skeletons
    13 Croatia Jacques Houdek My Friend
    14 Australia Isaiah Don't Come Easy
    15 Greece Demy This is Love
    16 Spain Manel Navarro Do It For Your Lover
    17 Norway JOWST Grab The Moment
    18 United Kingdom Lucie Jones Never Give Up On You
    19 Cyprus Hovig Gravity
    20 Romania Ilinca ft. Alex Florea Yodel It!
    21 Germany Levina Perfect Life
    22 Ukraine O.Torvald Time
    23 Belgium Blanche City Lights
    24 Sweden Robin Bengtsson I Can't Go On
    25 Bulgaria Kristian Kostov Beautiful Mess
    26 France Alma Requiem

    2  13 May 2017  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Συνδυασμός έλλειψης χρόνου και μποϋκοτάζ στη φετινή - και μόνο τη φετινή - διοργάνωση λόγω απροκάλυπτης παραβίασης του κανονισμού του θεσμού του διαγωνισμού της προηγούμενης χρονιάς, με απέτρεψαν από το να ανοίξω θέμα.

    Θα σχολιάσω αλλά όχι πολλά πράγματα.

    3  13 May 2017  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    προσωπικά μου likes μια ώρα πριν τα αποτελέσματα..

    1. Αρμενία
    2. Γαλλία
    3. Αγγλία

    4  13 May 2017  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Προσπαθούσα να γράψω μπαίνοντας από το σμαρτιφόνι κατά τη διάρκεια του διαγωνισμού αλλά δεν... . Τεσπα.

    Αφού λοιπόν είχαμε ένα διαγωνισμό που εξώφθαλμα διοργανώθηκε από νικητή που παραβίασε πέρυσι κάθε έννοια κανονισμού και σαν να μην έφτανε αυτό απέκλεισε από το φετινό διαγωνισμό, για πολιτικούς λόγους, εκείνον που κέρδισε άδικα την προηγούμενη χρονιά, προχωρώ στο σχολιασμό των τραγουδιών.

    Θεωρώ ότι φέτος όλα τα τραγούδια ήταν, με την εξαίρεση ελάχιστων, βούτυρο!
    Δεν υπήρξε κάποιο που να ξεχώριζε ιδιαίτερα, μου έκανε εντύπωση όμως ότι τα κακά τραγούδια ήταν ελάχιστα, τα μέτρια τραγούδια πολλά, και τα καλά τραγούδια ανύπαρκτα.

    Σε γενικές γραμμές, οι Σουηδοί έχουν κάνει επιστήμη το διαγωνισμό. Μπορείς να πάρεις το αποψινό βίντεο του τραγουδιού τους και να το κάνεις βίντεοκλιπ χωρίς να αλλάξεις τίποτε.
    Σχετικά με τη σκηνοθεσία και την σκηνική παρουσία, νομίζω ότι το δικό μας ήταν το αμέσως επόμενο καλύτερο από εκείνο των Σουηδών.
    Η Κύπρος κατά τη γνώμη μου θα μπορούσε να τερματίσει πιο ψηλά από εμάς, λόγω τραγουδιού και όχι λόγω σκηνοθεσίας.

    Πάμε τώρα στους "πελάτες" μας τους Πορτογάλους. Κατ' αρχήν χαίρομαι που του χρόνου θα διοργανωθεί ο διαγωνισμός σε κάποια χώρα που δεν είναι άοσμη, άγευστη και άχρωμη.
    Από την άλλη πλευρά, το ίδιο το τραγούδι δεν μου είπε τίποτε μουσικώς, παρ' όλο που επρόκειτο για συγκινητική παρουσία.
    Τρίτον και σημαντικότερο. Η διαφορά μεταξύ της ψήφου των επιτροπών και του κοινού έχει φτάσει σε επίπεδα που υπάρχει η πλήρης αναντιστοιχία.

    Δεν θέλω να σχολιάσω περισσότερα, θα μπορούσα γιατί φέτος ο διαγωνισμός είχε ενδιαφέρον, αλλά η δική μου και πολλών άλλων διαπίστωση είναι ότι θα πρέπει να περιμένουμε του χρόνου για να αποδεσμευτεί (κάπως) ο διαγωνισμός από τις πολιτικές σκοπιμότητες. Κάτι που το έχει ανάγκη, χωρίς να σημαίνει ότι θα απεμπλακεί εντελώς από εκείνες.

    Και του χρόνου με καθαρό μυαλό!

    5  13 May 2017  
  • wanda

    wanda

    Smiley Queen

    Καλημέρα σε όλους!!!

    Είπαμε να μην ταράξουμε τα νερά φέτος, οι τρεις συνήθεις ύποπτοι της Eurovision, αλλά σε αφήνει ο Μάνος να ησυχάσεις;

    Και κει που λες "Eurovision είναι θα περάσει", να σου και ξεπετάγεται το επίμαχο θέμα!

    Λοιπόν, επειδή στο aca, Eurovision χωρίς pleo, rouli και wanda, είναι σαν μπιφτέκι χωρίς κιμά, νηστίσιμο δηλαδή , αυτή είναι η ψήφος μου:

    ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ!!!!! (και ξερό ψωμί!)

    Salvador Sobral - Amar Pelos Dois (Portugal) LIVE at the first Semi-Final

    Απλό, λιτό, χωρίς μπαλέτα, ημίγυμνους χορευτές, νερά, κουτιά, παρανυφάκια, κρουαζιερόπλοια, αεροπλάνα, άλογα, πιθήκους και λοιπά πετεινά του ουρανού!

    Μια ερμηνεία "στον κόσμο της", φευγάτη, αντισυμβατική και ένα άσμα, που αν έκλεινες τα μάτια σου, μπροστά σου περνούσαν παλιές καλές ταινίες του παλιού καλού κινηματογράφου με λουλούδια και χρώματα, που πλαισιώνουν μια ζωή απλή, λιτή, όπου δεν περιμένεις τίποτα, αλλά αφήνεσαι στο συναίσθημα να σε πάει εκεί που τα πόδια σου δεν μπορούν.

    Τραγουδώντας σε μία ακαταλαβίστικη γλώσσα, που δεν έπιανες λέξη, ο συμπαθητικός νεαρούλης, σε έπαιρνε μαζί του και σε έκανε μέρος ενός κόσμου ξεχασμένου και άδολου.

    Να, αυτό...

    Τα τραγούδια δεν τα ακούω από πριν (παρά μόνο τα δικά μας). Τα ακούω στον ημιτελικο και πιο πριν μόνο στον τελικό.
    Αυτό μόλις το άκουσα, είπα τέλειωσε: Να ο νικητής.
    Το ίδιο μου συνέβη και με το "nocturne" το 1995 (κάποιοι εδώ μέσα θα ήταν αγέννητοι, αλλά δεν θα το κάνουμε τώρα θέμα), είπα "αυτό θα νικήσει".
    Τις άλλες φορές έπεσα έξω, αλλά ούτε αυτό θα το κάνουμε θέμα, τώρα.
    Θυμάστε εκείνο το Ρουμάνο Βαμπίρ που ήθελα να κερδίσει;
    Το θυμάστε, αλλά δεν λέτε τίποτα για να μη ρίξετε το επίπεδο ...

    Το δικό μας δεν μου άρεσε από την αρχή.
    Πολύ γλυκανάλατο βρε παιδί μου...
    Και κείνοι οι - αντε να μην πω - που πλατσουρίζανε στο νερό και κάνανε καρδούλες με τις χερούκλες τους ...
    Μας πήραν τα νερά και τα κάναμε μούσκεμα.
    Το κοριτσάκι, καλό και γλυκό ήταν, αλλά δεν φτάνει.
    Το τραγούδι δεν θέλει πολλά.
    Μελωδία θέλει και κάτι για την όραση, όχι απαραίτητα το πόδι έξω.
    19η θέση και μέσα στην πρώτη εικοσάδα!!!!

    Οι άλλες μου προτιμήσεις:

    -Σουηδία
    -Ρουμανία (έστω και χωρίς βαμπίρ, δεν θα το σχολιάσουμε τώρα)
    -Ισπανία (τελευταία, χωρίς ψήφους, άδικο, πολύ άδικο, για τους νεαρούς, δεν ήταν και του πεταματού!)
    -Βουλγαρία (ωραία και ώριμη φωνή, ο πιτσιρικάς, θα πάει ψηλά σε άλλη Eurovision)
    -Μολδαβία (χαρούμενο, γαμήλιο τραγουδάκι, μες την τρελή χαρά!)

    Η Ιταλία αν και γενικά μου αρέσει, αυτή τη φορά, ο ουραγκοτάγκος μου έκατσε στο στομάχι, καθώς είχα χτυπήσει κάτι σουβλάκια νωρίτερα και το κακό με βρήκε στο επιδόρπιο.

    Η Κύπρος πάντα μου αρέσει, το κομμάτι δεν μου πολυάρεσε φέτος, αλλά είχε κάτι που είπα οκ, θέλω να πάει καλά.

    Ο Πορτογάλος όταν μάλιστα βγήκε με την αδελφούλα του, να τραγουδήσει το νικητήριο άσμα, ε... τι να πω: Την νίκη πρέπει να την μοιράζεσαι με αυτούς που είναι πίσω από αυτή και έχουν σημασία για σένα...

    6  14 May 2017  
  • wanda

    wanda

    Smiley Queen

    Η τελική κατάταξη και περαστικά μας...
    Με δύο ασπιρίνες θα μας περάσει τελείως και του χρόνου βλέπουμε πάλι ...

    1 Πορτογαλία

    2 Βουλγαρία

    3 Μολδαβία

    4 Βέλγιο

    5 Σουηδία

    6 Ιταλία

    7 Ρουμανία

    8 Ουγγαρία

    9 Αυστραλία

    10 Νορβηγία

    11 Ολλανδία

    12 Γαλλία

    13 Κροατία

    14 Αζερμπαϊτζάν

    15 Αγγλία

    16 Αυστρία

    17 Λευκορωσία

    18 Αρμενία

    19 Ελλάδα

    20 Δανία

    21 Κύπρος

    22 Πολωνία

    23 Ισραήλ

    24 Ουκρανία

    25 Γερμανία

    26 Ισπανία

    Της Ισπανίας δεν της άξιζε...
    Της Πορτογαλίας πάλι, της άξιζε...

    7  14 May 2017  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Η αλήθεια είναι οτι είχα συνηθίσει κάθε χρόνο να βλέπω το θέμα eurovision να ανοίγει και να αναλύεται απο τους ειδικούς πλέον στο θεσμό, pleo και wanda.

    Φέτος αργήσατε λίγο αλλα δέν πειράζει είναι μία ευχάριστη νότα μέσα σε αυτό το φόρουμ!

    8  14 May 2017  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    συνήθως διαφωνώ με τα παιδιά του φόρουμ για τα καλώδια, τις λάμπες, τα πικάπ κλπ.. σήμερα θα διαφωνήσω με την αγαπητή Γουάντα για τον νικητή του διαγωνισμού δηλαδή το τραγούδι της Πορτογαλίας που έσπασε όλα τα κοντέρ..

    από την αρχή φάνταζε λοιπόν δεδομένο ότι τα τραγούδια της Πορτογαλίας και της Βουλγαρίας ήταν τα φαβορί.. αν το δούμε λίγο πιο βαθιά το θέμα αυτά τα δυο τραγούδια είχαν πολλά κοινά, πρώτο ότι ήταν γλυκανάλατες μπαλάντες και δεύτερο και κυριότερο ότα τραγουδιόταν και τα δυο από άτομα με 'διαφορετικότητα', όρος που επίσημα πλέον φέτος αναγνωρίστηκε και προβλήθηκε από την Γιουροβίζιον..

    δηλαδή το μεν της Βουλγαρίας από έναν αμφιβόλου φύλλου 17χρονο πιτσιρικά, το δε της Πορτογαλίας από έναν επίσης χαμηλού προφίλ νεαρό που φάνηκε φανερά ότι είχε προβλήματα, μάλιστα όταν κάποιος από την παρέα φώναξε το 'βλαμμένο' θα νικήσει δεν το σχολίασα καθόλου..

    η δική μας συμμετοχή ήταν πολύ καλή, η Demmy κουκλάρα θα μπορούσε να σταθεί πολύ καλύτερα μόνη της χωρίς τα παιδιά με τα μούσκουλα που με φθηνή έμπνευση έβαλε ο Φωκάς Ευαγγελινός να πλατσουρίζουν στα νερά για να θέλξουν την όρεξη των Γιουροφαν-αδερφωμένων.. έλεος πιά με τον Φωκά Ευαγγελινό, ας του δώσουν σύνταξη και επίσης να δώσουν σε κάποια νέα ταλαντούχα παιδιά να δημιουργήσουν..

    και τελειώνω εδώ, δεν αξίζουν περισσότερα λόγια για την Γιουροβίζιον, με το καλύτερο κομμάτι με απόλυτο μουσικό κριτήριο, κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα και που το βίντεο το αδικεί..

     

    Artsvik - Fly With Me (Armenia) Eurovision 2017 - Official Music Video

    9  14 May 2017  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 51ms (18 queries, 20ms)