Discogs & Vinyl Generally..

  • protos

    protos

    ACA Member

    Δεν νομίζω ότι το συμπέρασμα μου είναι λάθος.
    Εδώ υπάρχει απλώς μία φράση του συντάκτη ο οποίος βλέποντας την στατιστική ανάλυση λέει " το 48% των ατόμων που αγόρασαν βινύλια τον περασμένο μήνα δεν τα έχουν παίξει ακόμα".
    Εγώ δεν ξέρω αν αυτός βλεπει άλλα στοιχεία πάντως η δημοσιευμένη εικόνα της δημοσκόπησης - το λεγόμενο pie chart αγγλιστί- αναφέρεται στην απάντηση στην ερώτηση εαν ο αγοραστής έχει πικάπ και εάν το χρησιμοποιεί. Εκεί φαίνεται ότι το 41% απάντησε ότι έχει πικάπ και δεν το χρησιμοποιεί (γενικώς και όχι για κείνο το μήνα μόνο) και το 7% δεν έχει πικάπ. Επομένως δεν ρωτήθηκαν αν έπαιξαν τον δίσκο τον τελευταίο μήνα κλπ αλλά κάτι πολύ πιο ουσιώδες. Προφανώς η εταιρία ξέρει τι κάνει και θέλει να μάθει χωρίς εξειδίκευση σε κάθε δίσκο αν οι αγοραστές δίσκων βινυλίου πιό γενικά τους αγοράζουν για ατομική χρήση η όχι. Νομίζω η απάντηση είναι ιδιαίτερα εύγγλωτη διότι έτσι φαίνεται ξεκάθαρα ότι το 48% των αγοραστών δεν προτίθενται να παίξουν βινύλια γενικώς και αόριστα και στο διηνεκές καθώς δεν σκοπεύουν να βάλουν σε χρήση (όσοι έχουν) το πικάπ τους. Προφανώς και αυτοί οι 48% που αγόρασαν βινύλια τον περασμένο μήνα δεν τα έχουν παίξει ακόμα γιατί δεν πρόκειται να τα παίξουν σχεδόν ποτέ........

    13  29 May 2017  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    μεταξύ αστείου και σοβαρού πιστεύω ότι η έρευνα είναι στημένη και πάντως σίγουρα δεν αντιπροσωπεύει την πραγματικότητα.. μιας και οι εταιρίες streaming δεν μπορούν να επέμβουν στις ιντερνετικές αγορές, όπως discogs & ebay, έδωσαν σε μια εταιρία άσχετη με τον χώρο η οποία στήθηκε σ' ένα φυσικό δισκάδικο και ρωτούσε την κάθε κουτσή Μαρία τι θα κάνει τα βινύλια που αγόρασε.. πιστεύω ότι αν γινόταν η έρευνα στο discogs πχ θα είχε παντελώς άλλο αποτέλεσμα..

    τέλος πάντων αυτή είναι η γνώμη μου με κανέναν τρόπο δεν θέλω να αντιπαρατεθώ στον Νίκο που μας μετέφερε αυτή την ενδιαφέρουσα είδηση.. προσωπικά πάντως γνωρίζοντας τόσον κόσμο που αγοράζει βινύλια δεν ξέρω κάποιον απ' αυτούς που τα αγοράζει και τα βάζει στο ράφι χωρίς να τ' ακούει..

    14  29 May 2017  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Ισχύει κάτι διαφορετικό για τα cd?

    15  29 May 2017  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    μιας και πιάσαμε εδώ την κουβέντα για τα βινύλια αυτό που έχω παρατηρήσει τελευταία είναι ότι τα καλά βινύλια λείπουν ΤΡΑΓΙΚΑ από τα δισκάδικα, από τα ιντερνετικά μαγαζιά, ακόμα και από το discogs!! εκεί όπου η σύγχρονη μουσική μεγαλούργησε δηλαδή μεταξύ 1967 - 1982 (περίπου), τότε που βγήκαν τα περισσότερα διαμάντια, η προσφορά είναι μηδαμινή έως ανύπαρκτη..

    πιο συγκεκριμένα, τον τελευταίο καιρό προσπαθώ να αλλάξω τις παλιές μου κόπιες που είναι κατά το πλείστον Ελληνικές και χιλιοπαιγμένες με πρώτες ή πρώιμες κόπιες και αυτό που παρατήρησα είναι ότι τα δισκάκια αυτά ΔΕΝ υπάρχουν, είτε υπάρχουν audiophile reissues!! για να βρει κάποιος μια πρώτη ή πρώιμη κόπια πχ από Bob Marley, Santana, Eno, Herbie Hancock, Tom Waits κλπ κλπ θα πρέπει να ψάξει καλά, να περιμένει, ή να πληρώσει αδρά..

    θα μου πουν οι περισσότεροι (όπως ο Μικές μου είπε προχτές) ότι ταλαιπωρούμαι άσκοπα αφού μπορώ να κατεβάσω αυτά τα δισκάκια από τα τορεντάδικα.. αυτό το έχω ήδη κάνει, ακούω και ψηφιακά, αλλά η μέγιστη απόλαυση βρίσκεται στα μαύρα δισκάκια όταν γυρνάνε πάνω στο πλατώ!!

    16  29 May 2017  
  • protos

    protos

    ACA Member

    Το σίγουρο είναι ότι είναι σε μεγάλη ζήτηση αυτά και ανεβαίνουν οι τιμές. Το ερώτημα που δεν μπορούμε να απαντήσουμε είναι αν οι δήθεν "συλλέκτες" επιχειρηματίες ρουφάν απο την αγορά όλες τις κόπιες για να τις ξαναπουλήσουν αργότερα οι απλώς αγοράζονται κατά προτίμηση από τους κανονικούς μουσικόφιλους.
    Εγώ είμαι καχύποπτος γιατί όσο και να έχει αυξηθεί το ενδιαφέρον για βινύλιο παραμένει ακόμα ένα περιθωριακό χόμπυ για ένα πάρα πολύ μικρό ποσοστό του πληθυσμού. Εννοώ ότι εάν εξαιρέσουμε τους φίλους χομπίστες πόσους "κανονικούς" ανθρώπους ξέρετε που αγοράζουν βινύλια ή τα παίζουν ακόμα και δεν τα έχουν αντικαταστήσει με CD streaming κλπ. Εγώ ζήτημα να γνωρίζω 1 στους 300 γνωστούς που -ενδεχομένως- να έχει κρατήσει πικαπ και βινύλια από παλιά και να τα παίζει (και πάλι δεν αγοράζει καινούρια).
    Επομένως τι έγιναν όλα τα εκατοντάδες εκατομμύρια ή και δισεκατομμύρια βινύλια που τυπώθηκαν την χρυσή εποχή? Μη μου πείτε ότι π.χ. οι 40 εκκατομμύρια δίσκοι Santana είναι στα χέρια 40 εκατομμυρίων συλλεκτών. Που βρέθηκαν τόσοι συλλέκτες?

    17  30 May 2017  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Μπα. Είναι σε πατάρια.

    Και το πιο πιθανό είναι να μήν γνωρίζει την αξία τους αυτός που τα έχει.

    18  30 May 2017  
  • protos

    protos

    ACA Member

    Εντάξει, κάποιοι είναι ακόμη σε πατάρια και κάποιοι καταστράφηκαν κλπ. Αμφιβάλλω όμως ότι η πλειοψηφία είναι σε πατάρια καθώς αρκετοί πλέον γνωρίζουν ότι έχουν οι δίσκοι κάποια αξία και μπορούν να τους ξεφορτωθούν σε ξεπούλημα αποθήκης μαζί με παλιά έπιπλα κλπ και να βγάλουν κάνα φράγκο από τους γείτονες παλιατζήδες κοκ. Αυτοί οι δίσκοι μετά καταλήγουν στα ιντερνετικά μαγαζιά. Από τα 15 εκατομμύρια αντίτυπα ας πούμε του Σαντάνα μόνο σε Ευρώπη και Αμερική εάν διατεθεί στην αγορά μετά από απώλειες κλπ το 15% της παραγωγής τότε έχουμε περίπου 2 εκατομμύρια δίσκους για τους νέους συλλέκτες. Αυτός είναι τεράστιος αριθμός για ένα περιθωριακό χόμπυ και θα έπρεπε να κυκλοφορούν σχετικά εύκολα έστω και σε ψηλές τιμές.

    19  30 May 2017  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Manos_Bits wrote:
    μιας και πιάσαμε εδώ την κουβέντα για τα βινύλια αυτό που έχω παρατηρήσει τελευταία είναι ότι τα καλά βινύλια λείπουν ΤΡΑΓΙΚΑ από τα δισκάδικα, από τα ιντερνετικά μαγαζιά, ακόμα και από το discogs!! εκεί όπου η σύγχρονη μουσική μεγαλούργησε δηλαδή μεταξύ 1967 - 1982 (περίπου), τότε που βγήκαν τα περισσότερα διαμάντια, η προσφορά είναι μηδαμινή έως ανύπαρκτη..
    πιο συγκεκριμένα, τον τελευταίο καιρό προσπαθώ να αλλάξω τις παλιές μου κόπιες που είναι κατά το πλείστον Ελληνικές και χιλιοπαιγμένες με πρώτες ή πρώιμες κόπιες και αυτό που παρατήρησα είναι ότι τα δισκάκια αυτά ΔΕΝ υπάρχουν, είτε υπάρχουν audiophile reissues!! για να βρει κάποιος μια πρώτη ή πρώιμη κόπια πχ από Bob Marley, Santana, Eno, Herbie Hancock, Tom Waits κλπ κλπ θα πρέπει να ψάξει καλά, να περιμένει, ή να πληρώσει αδρά..
    θα μου πουν οι περισσότεροι (όπως ο Μικές μου είπε προχτές) ότι ταλαιπωρούμαι άσκοπα αφού μπορώ να κατεβάσω αυτά τα δισκάκια από τα τορεντάδικα.. αυτό το έχω ήδη κάνει, ακούω και ψηφιακά, αλλά η μέγιστη απόλαυση βρίσκεται στα μαύρα δισκάκια όταν γυρνάνε πάνω στο πλατώ!!

    αυτό το παραπάνω είναι η κακή είδηση, υπάρχει όμως και η καλή, πολύ καλή είδηση.. μέσα στη φρενίτιδα και τη μόδα για το κυνήγι των δίσκων βινυλίου έχουν ξεπεταχτεί στο discogs πάμπολλοι κάτοχοι παλιών κυρίως συλλογών οι οποίοι ξεπουλάνε αυτές τις συλλογές.. τους sellers αυτούς τους καταλαβαίνουμε από το feedback score τους που είναι πολύ μικρό, από 1 έως 150-180.. απ' αυτούς λοιπόν τους νεοεισερχόμενους discogs sellers μπορούμε να "ψωνίσουμε" πολύ καλά δισκάκια πρώτης ή παλιάς κοπής σε πολύ καλή κατάσταση.. απλά να προσέχουμε να έχουν feedback τουλάχιστον 40 και φυσικά 100% θετικό.. προσωπικά έχω ψωνίσει δίσκους διαμάντια σε πολύ καλή κατάσταση από τέτοιους sellers..

    20  1 Jun 2017  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    τα 30 ακριβότερα δισκάκια που πωλήθηκαν τον Απρίλιο 2017 στο discogs..

    Most-expensive-items-sold-in-Discogs-Marketplace-for-April-2017

    21  23 Jun 2017  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    τα 30 ακριβότερα δισκάκια που πωλήθηκαν τον Μάιο 2017 στο discogs..

    Most-expensive-items-sold-in-Discogs-Marketplace-for-May-2017

    22  25 Jul 2017  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    τα 30 ακριβότερα δισκάκια που πωλήθηκαν τον Φεβρουάριο 2019 στο discogs..

    Top 30 Most Expensive Items Sold In Discogs Marketplace For February 2019

    και τα 50 που πουλήθηκαν περισσότερο..

    The Discogs Top 50 Best Selling Records Of February 2019

    23  25 Apr 2019  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    το Discogs έγινε 20 ετών την 1η Νοεμβρίου 2020.. ο ιδρυτής του Kevin Lewandowski ευχαριστεί όλους τους χρήστες του για τη δημιουργία αυτού του ιστότοπου όπως είναι σήμερα και παραθέτει τη χρονοσειρά των γεγονότων από το 2000 έως σήμερα..

    20-years-of-discogs-2020

    24  4 Nov 2020  
 
page 2/2 rows 12/24 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 69ms (19 queries, 23ms)
invisible cron image