Τέλος τα FM στη Νορβηγία!!

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Την πρώτη χώρα που «αποχαιρετά» τα FM αποτελεί η Νορβηγία, με τη σκανδιναβική χώρα να περνά σταδιακά στην εποχή του ψηφιακού ραδιοφώνου. Η διαδικασία μετάβασης των εθνικών δικτύων από τα FM στο ψηφιακό πρωτόκολλο εκπομπής DAB ξεκίνησε την Τετάρτη και, σύμφωνα με το BBC, στο τέλος του έτους, οι ραδιοφωνικοί σταθμοί που εκπέμπουν σε όλη την επικράτεια της χώρας θα είναι διαθέσιμοι αποκλειστικά μέσω της συγκεκριμένης τεχνολογίας.

    Σε ό,τι αφορά τους τοπικούς σταθμούς, έχουν προθεσμία πέντε ετών προκειμένου να ολοκληρώσουν τη μετάβαση.

    Η τεχνολογία DAB εισήχθη στη Νορβηγία το 1995 και περίπου το 55% των νοικοκυριών της χώρας διαθέτει σήμερα τουλάχιστον έναν δέκτη συμβατό με το συγκεκριμένο ψηφιακό πρωτόκολλο, όπως αναφέρει το Euronews.
    Κατά το ίδιο δίκτυο, οι οπαδοί της ψηφιακής τεχνολογίας υποστηρίζουν ότι προσφέρει καλύτερο ήχο και επιτρέπει την ταυτόχρονη μετάδοση περισσότερων ραδιοφωνικών σταθμών, σε πολύ χαμηλότερο μάλιστα κόστος, ωστόσο τα 2/3 του νορβηγικού πληθυσμού –κυρίως συνταξιούχοι και οδηγοί- δηλώσαν αντίθετοι στο να σιγήσουν τα FM.

    Πλέον, οι κάτοχοι περίπου δύο εκατ. οχημάτων στη Νορβηγία, τα οποία δεν έχουν δέκτες DAB, θα αναγκαστούν να επενδύσουν ένα σημαντικό ποσό, προκειμένου να αναβαθμίσουν ή να αντικαταστήσουν το ραδιόφωνο του αυτοκινήτου τους.

    Πάντως, η νορβηγική κυβέρνηση επιμένει ότι με τη μετάβαση στο ψηφιακό ραδιόφωνο θα εξοικονομεί ποσό άνω των 20 εκατ. ευρώ ετησίως, δημιουργώντας παράλληλα «χώρο» για περισσότερους σταθμούς που θα εκπέμπουν σε όλη τη χώρα.

    Σήμερα, υπάρχουν 22 σταθμοί που χρησιμοποιούν το ψηφιακό πρωτόκολλο εκπομπής DAB, ενώ πέντε ραδιοφωνικά δίκτυα είναι εθνικής εμβέλειας. Σύμφωνα με τον ιστότοπο New Scientist, με το νέο πρωτόκολλο, η Νορβηγία θα μπορεί να διαθέτει έως και 40 ραδιοφωνικούς σταθμούς που θα εκπέμπουν σε όλη την επικράτεια.

     

    πηγή: www.naftemporiki.gr

    1  13 Jan 2017  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Εγώ λέω να αφήσουν τις βλακείες μην τους ακούσουν οι εδώ μεγάλοι εκσυγχρονιστές-εξπρεσιονιστές της κυβέρνησης και σταματήσουν και στην Ελλάδα τα FM τώρα που έφτιαξα τον Marantz 2270 ραδιοενισχυτή μου... άντε

    2  17 Jan 2017  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    χωρίς φοτος.. δεν υπάρχει..

    3  17 Jan 2017  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Να ρε άπιστε Θωμά...

    http://i290.ph0t0bucket.com/albums/ll252/Toptubes/Marantz%202270.jpg

    Κούκλος εεε;

    4  17 Jan 2017  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Κυριακο πανέμορφο!

    Δεν βοηθάς να σενιάρουμε και το δικό μου;

    PB recovered post #69315

    5  18 Jan 2017  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Κουκλί.. βέβαια έχω κι εγώ λόγους να μη θέλω να κλείσουν τα FM στην Ελλάδα..

     

    PB recovered post #69316

    6  18 Jan 2017  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Ω ρε Μικε.. τι ειν τούτο!!

    7  18 Jan 2017  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Μανο, του father απο τα 70´s! Ψάχνω ενα ηχείο βάσης να το στήσω!

    PB recovered post #69318

    8  18 Jan 2017  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Κάτι θα κάνουμε... να μας φτιάξει και κανένα φαγητό η δικιά σου... και θα το δούμε το θέμα σου

    9  18 Jan 2017  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Για την ώρα έχω για restoration στον πάγκο τον Marantz 1040 του Κανταρέλη και μόλις τελειώσει να βάλουμε τον δικό σου στην σειρά...

    10  18 Jan 2017  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Σουπερ! Εννοείται μετά φαγητού και ποτού!

    11  18 Jan 2017  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 49ms (18 queries, 21ms)