οπερα τσεπης...

  • vet

    vet

    Registered

    με αφορμη την παρασταση της madam butterfly στο μεγαρο θα ηθελα να σας ενημερωσω οτι στο υπογειο μπαρ του edo, παιζεται η madam butterfly απο μια μικη ομαδα Ελληνων με μια μικρη "ορχηστρα" απο λιγα οργανα και ενα πιανο.
    εχει κανεις εμπειρια απο αντιστοιχες προσπαθειες?
    Η μουσικη φυσικα ειναι προσαρμοσμενη στα λιγα οργανα, ενω και ο διαλογος λιμπρετου/ορχηστρας μου φανηκε "πετσοκομενος"
    η αμεσοτητα σε εναν τετοιο χωρο σε κερδιζει αλλα παει περισσοτερο προς την προζα παρα προς την οπερα.
    εχετε δει κατι αντιστοιχο?
    σας αρεσε?

    1  8 Mar 2010  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    Οπως τα ειπες ειναι. Κατι κερδιζεις κατι χανεις. Σαν εμπειρια εμενα μου αρεσε αν μη τι αλλο η προσπαθεια να δωσουν ενα δειγμα που θα μπορουσε βεβαιως να δωσει στον ακροατη και αρνητικο feeling.

    Πολυ καλα που το ανεφερες ομως. ειναι πολυ καλο θεμα.

    2  9 Mar 2010  
  • geovar

    geovar

    Registered

    vet wrote:
    με αφορμη την παρασταση της madam butterfly στο μεγαρο θα ηθελα να σας ενημερωσω οτι στο υπογειο μπαρ του edo, παιζεται η madam butterfly απο μια μικη ομαδα Ελληνων με μια μικρη "ορχηστρα" απο λιγα οργανα και ενα πιανο.
    εχει κανεις εμπειρια απο αντιστοιχες προσπαθειες?
    Η μουσικη φυσικα ειναι προσαρμοσμενη στα λιγα οργανα, ενω και ο διαλογος λιμπρετου/ορχηστρας μου φανηκε "πετσοκομενος"
    η αμεσοτητα σε εναν τετοιο χωρο σε κερδιζει αλλα παει περισσοτερο προς την προζα παρα προς την οπερα.
    εχετε δει κατι αντιστοιχο?
    σας αρεσε?

    Αυτά νομίζω είναι "αρπαχτές" που δεν έχουν σχέση με την Όπερα

    3  10 Mar 2010  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    Χμμμ...ενδιαφερων...το αρπαχτη...

    4  10 Mar 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Εγώ γενικά θα ήθελα να ακούσω κάτι τέτοιο, να μην σας πω ότι οι περισσότερες όπερες που έχω ακούσει live με κουράζουν σε κάποια φάση λόγω της πολύ μεγάλης διάρκειας....Δεν μπορώ 3 ώρες να ακούω γερμανικά και να πιάνω και τα μισά, κάπου κουράζομαι...

    5  11 Mar 2010  
  • vet

    vet

    Registered

    geovar wrote:
    Αυτά νομίζω είναι "αρπαχτές" που δεν έχουν σχέση με την Όπερα

    δεν εχει σχεση με την κλασσικη οπερα.
    ειναι μια νεα μορφη προσαρμοσμενη στις "αναγκες" και στις "ιδιαιτεροτητες" των καιρων ισως.
    προτιμας την κλασσικη, οκ.
    αρπαχτη ομως γιατι?
    πολλα νεα παιδια δεν εχουν την δυνατοτητα της λυρικης και τα 25-30 ευρω της εναλακτικης ειναι νομιζω ενας αριστος τροπος να ερθουν σε επαφη.
    επισης ο χωρος δεν τρομαζει τον νεο στην οπερα ακροατη.
    τελος εαν εχεις παει και δει καποια, θα ηθελα την ολοκληρωμενη σου αποψη...
    Νικος

    6  11 Mar 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Εμένα θα με ενδιέφερε να παρακολουθήσω μία, πρέπει να υπάρχει και αυξημένη αμεσότητα! Νομίζω θα μου αρέσει! ;)

    7  11 Mar 2010  
  • geovar

    geovar

    Registered

    vet wrote:
    δεν εχει σχεση με την κλασσικη οπερα.
    ειναι μια νεα μορφη προσαρμοσμενη στις "αναγκες" και στις "ιδιαιτεροτητες" των καιρων ισως.
    προτιμας την κλασσικη, οκ.
    αρπαχτη ομως γιατι?
    πολλα νεα παιδια δεν εχουν την δυνατοτητα της λυρικης και τα 25-30 ευρω της εναλακτικης ειναι νομιζω ενας αριστος τροπος να ερθουν σε επαφη.
    επισης ο χωρος δεν τρομαζει τον νεο στην οπερα ακροατη.
    τελος εαν εχεις παει και δει καποια, θα ηθελα την ολοκληρωμενη σου αποψη...
    Νικος
    Δηλώνω εξ αρχής ότι είμαι προκατειλημμένος με την Όπερα που θεωρώ ανώτατο μουσικό είδος για πολλούς λόγους. Έχω δει-ακούσει πολλές και εδώ και στην Ιταλία που είχα τη τύχη να ζήσω αρκετά χρόνια.(Θυμάμαι ότι με τον πατέρα μου στις αρχές της 10ετίας του 60 πηγαίναμε συχνά στη Λυρική όπου οι μεν καλεσμένοι τραγουδιστές τραγουδούσαν στα ιταλικά οι δε έλληνες ελληνικά… (αστείο δεν είναι?) Η δε δισκοθήκη μου είναι αρκετά πλούσια. Δεν νομίζω ότι ο καλλίτερος τρόπος προσέγγισης στην Όπερα είναι αυτός με ένα πιάνο κάνα δύο βιολιά και κάνα δύο-τρεις τραγουδιστές στη σκηνή. Όλη η μαγεία του είδους πάει χαμένη και αν ο σκοπός είναι η προσέγγιση νέων στο είδος μάταιο. Η Κάρμεν Ρουγγέρη κατά καιρούς στο Ακροπόλ ανεβάζει κάποια έργα(Όπερες και όχι μόνο) με αξιοπρέπεια για παιδάκια μικρής ηλικίας προς εκπαίδευση-εξοικείωσει. Με λίγα λόγια η άποψή μου είναι ότι αν κάποιος θέλει να καταλάβει τι εστί Όπερα το υπόγειο μπαρ με το πιάνο δεν τον βοηθάει, αντίθετα, τον αποπροσανατολίζει. ΥΓ @ Mikelan Άκουσε και κάτι στα ιταλικά και πες μου.
    8  11 Mar 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Φίλε geovar καταρχάς καλώς ήρθες!

    Το ξέρω, εκ παραδρομής ανέφερα μόνο τα γερμανικά!

    Κάνε και μία παρουσίαση του συστήματός σου αν θες κάποια στιγμή!

    Να είσαι καλά!

    9  11 Mar 2010  
  • geovar

    geovar

    Registered

    Mikekan wrote:
    Φίλε geovar καταρχάς καλώς ήρθες!
    Το ξέρω, εκ παραδρομής ανέφερα μόνο τα γερμανικά!
    Κάνε και μία παρουσίαση του συστήματός σου αν θες κάποια στιγμή!
    Να είσαι καλά!

    Το Σύστημά μου:
    Ηχεία:DIY 4δρομα
    Woofer : Altec 416-8B σε Ο Β
    Midbass: RCA 9584B compression driver σε κόρνα 75cm
    Mid-Hi : Altec 288-16G compression Driv.σε κόρνα 45cm
    Hi : Coral H-104
    Πηγές: CD : Sony SCD-1
    T/T: EMT 950
    : EMT 930
    : EMT 927
    Tuner :McIntosh MR 78
    Ενισχυτές :Hiraga ClasseA 20A >> Woofer
    :SE 300B DIY >> Midbass + MidHi
    :McIntosh 275 >> Hi
    Ηλεκτρ.xover:Sony TA-D88B
    Προε/σχυτής :Audio Research SP11MKII
    Αλλες Πηγές :Revox A700-Nagra IVS R to R
    Δεν ξέρω ακόμη να ανεβάσω φωτογραφίες αλλά, αν είναι επιτρεπτό, βάζω ένα λίνκ, από το "διπλανό" site, του συστήματος μου.Μπορεί να σβηστεί αν υπάρχει ασυμβατότητα η αν ο φίλος Hlias που τράβηξε τις φωτογραφίες το επιθυμεί
    link

    10  11 Mar 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    geovar wrote:
    Δηλώνω εξ αρχής ότι είμαι προκατειλημμένος με την Όπερα που θεωρώ ανώτατο μουσικό είδος για πολλούς λόγους.
    Έχω δει-ακούσει πολλές και εδώ και στην Ιταλία που είχα τη τύχη να ζήσω αρκετά χρόνια.(Θυμάμαι ότι με τον πατέρα μου στις αρχές της 10ετίας του 60 πηγαίναμε συχνά στη Λυρική όπου οι μεν καλεσμένοι τραγουδιστές τραγουδούσαν στα ιταλικά οι δε έλληνες ελληνικά… (αστείο δεν είναι?) Η δε δισκοθήκη μου είναι αρκετά πλούσια.
    Δεν νομίζω ότι ο καλλίτερος τρόπος προσέγγισης στην Όπερα είναι αυτός με ένα πιάνο κάνα δύο βιολιά και κάνα δύο-τρεις τραγουδιστές στη σκηνή. Όλη η μαγεία του είδους πάει χαμένη και αν ο σκοπός είναι η προσέγγιση νέων στο είδος μάταιο.
    Η Κάρμεν Ρουγγέρη κατά καιρούς στο Ακροπόλ ανεβάζει κάποια έργα(Όπερες και όχι μόνο) με αξιοπρέπεια για παιδάκια μικρής ηλικίας προς εκπαίδευση-εξοικείωσει.
    Με λίγα λόγια η άποψή μου είναι ότι αν κάποιος θέλει να καταλάβει τι εστί Όπερα το υπόγειο μπαρ με το πιάνο δεν τον βοηθάει, αντίθετα, τον αποπροσανατολίζει.
    ΥΓ @ Mikelan Άκουσε και κάτι στα ιταλικά και πες μου.
    Στην έκθεση φέτος το ACA είχε live event με δύο "διάσημους" μουσικούς που μας ταξίδεψαν με έργα σε βιολί και άρπα.

    Αυτούς τους βρήκα με τον Χρήστο Κανταρέλη μέσω ενός τενόρου φίλου επίσης "διάσημου".Ο τενόρος αυτός κάποτε μου είχε τραγουδήσει σε δωμάτιο σπιτιού για 3 λεπτά.Αμέσως έγινε αντιληπτό αυτό που ισχύει.Ένα σύστημα φτάνει το 20% της πραγματικότητας.
    Εγώ προσωπικά έπαθα σόκ...
    Γιατί θεωρείς και πιστεύεις οτι είναι αδύνατον να νιώσει κάποιος την μαγεία μέσα σε ένα δωμάτιο?
    Εδώ ένα ποταπό χάι έντ συστηματάκι ακούς και παθαίνεις την πλάκα σου.Γιατί να πάει στο μέγαρο π.χ. και όχι στο Μπαράκι του Βασίλη ή σε ένα Ωδείο?
    Μπορώ να συμφωνήσω στο οτι σε μία μαγάλη αίθουσα θα έχει το 100% όταν στο δωμάτιο θα έχει το 98%.Αλλα διαφωνώ στο ότι η μαγεία χάνεται.

    11  11 Mar 2010  
  • andreasecon

    andreasecon

    ACA Member

    Καλως ήρθες φίλε Geovar, το σύστημά σου το έχω θαυμάσει απο τις φωτό στο avclub (και θα έχω την τύχη να το ακούσω live το Σάββατο), ελπίζω να καταφέρουμε να ακούσουμε και λίγο όπερα, παλιά άκουγα συνέχεια, τώρα δυστυχώς η γυναίκα μου δεν ακούει εύκολα όπερα οπότε δεν ακούω και τόσο, αλλά έχω μία σεβαστή συλλογή από, Ιταλικές κυρίως, όπερες (και ειδικότερη τρέλλα με τον Πουτσίνι, σε κάποιες από τις όπερές του έχω 6 -7 διαφορετικές εκτελέσεις)

    12  11 Mar 2010  
 
page 1/3 rows 12/26 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 56ms (19 queries, 21ms)