Eurovision 2016

  • rouli726

    rouli726

    Registered

    Καλησπέρα πέρα για πέρα!
    Τί μου κάνετε?
    Εύχομαι να είστε όλοι καλά, γεροί και δυνατοί και πάνω από όλα να σας έχουν απομείνει ακόμη αντοχές και χιούμορ.
    Μια ζωή την έχουμε, στο καλό πια..!

    Και να'μαστε πάλι να κάνουμε το καθιερωμένο μας διάλειμμα από την χλωμη πραγματικότητα.. με τί άλλο από eurovision!
    Ένας μήνας και κάτι μένει για το διαγωνισμό και επανήρθα δριμύτερη για μουσικές...τηλεοπτικού επιπέδου!

    p.s.ζητώ συγγνώμη από τη wanda αν βιάστηκα, αλλά άκουγα συμμετοχές και..παρασούρθηκα!

    1  12 Apr 2016  
  • rouli726

    rouli726

    Registered

    Αρχικά να πούμε πως ο διαγωνισμός φέτος διεξάγεται λίγο νωρίτερα από ό,τι συνήθως, στη Στοκχόλμη της Σουηδίας, και συγκεκριμένα στο Globe Arena, στις 10, 12 και 14 Μαΐου (ημιτελικοί και τελικός αντίστοιχα). Είναι η δεύτερη φορά που θα φιλοξενηθεί ο διαγωνισμός στο συγκεκριμένο στάδιο χωρητικότητας 14.000 – 16.000 θεατών περίπου, μιας και εκεί είχε τελεστεί η Eurovision το 2000.

    Με μια πρώτη ματιά επίσης μαθαίνει κανείς πως φέτος δεν θα λάβει μέρος η Πορτογαλία, ενώ φέρεται να "επιστρέφουν" στο θεσμό η Βοσνία-Ερζεγοβίνη, η Βουλγαρία και η Κροατία!
    Ακόμη, η EBU ανακοίνωσε , αυτό που πολλοί υποψιαζόμασταν από την πρώτη στιγμή:Η Αυστραλία επιστρέφει στον διαγωνισμό της Eurovision για το 2016, χωρίς όμως να έχει εξασφαλίσει "μόνιμη θέση".
    Τέλος(προς το παρόν τουλάχιστον ) στο Eurovision Song Contest Reference Group που συναντήθηκε στο Βερολίνο αποφασίστηκε, μεταξύ άλλων, οι χώρες που αποτελούν τις Big 5 (Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Ισπανία και Ηνωμένο Βασίλειο) καθώς και η διοργανώτρια Σουηδία, να συμμετέχουν στους ημιτελικούς του 2016 ζωντανά επί σκηνής, διατηρώντας όμως το δικαίωμα πρόκρισης στον τελικό! Αυτό σημαίνει πως οι τηλεθεατές δεν θα χρειαστεί να ψηφίσουν για αυτές, αλλά μόνο να τις παρακολουθήσουν.

    Η ελληνική συμμετοχή, με απευθείας ανάθεση της ΕΡΤ, μας πάει φέτος..στον Πόντο!

    Argo - Utopian Land (Greece) 2016 Eurovision Song Contest

    Για 2η συνεχή χρονιά θα διαγωνιστούμε στο πρώτο μέρος του πρώτου ημιτελικού, κάπου μεταξύ 3η και 5η χώρα νομίζω.

    2  12 Apr 2016  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Well done rouli726!

    Φέτος δυσκολεύομαι πάρα πολύ να ξεχωρίσω κάποιο τραγούδι. Ο λόγος φυσικά δεν είναι γιατί "είναι όλα υπέροχα" αλλά γιατί το αυτί μου (το ένα ) δεν κατάφερε να συγκινηθεί από κάτι μέχρι στιγμής.

    Σε ό,τι αφορά την Αυστραλία, ισχύει το ουδέν μονιμότερο του προσωρινού. Μεταξύ μας (μην το πείτε παραέξω) σιγά μην άφηναν απ' έξω τους μεγαλύτερους fans του διαγωνισμού εκτός Ευρώπης.

    Ώστε θα παίξουν στον ημιτελικό ζωντανά και εκείνοι που πάνε απ' ευθείας στον τελικό; Μάλλον χρονοβόρο.

    Θα επανέλθω αφού ακούσω περισσότερο τα τραγούδια βεβαίως-βεβαίως, για μια πιο ενδελεχή, μικρομετρική, σταχυολόγηση των συμμετοχών (κουτσομπολιό και θάψιμο δηλαδή ).

    Τον ύμνο βρε παιδιά ξεχάσαμε...

    Charpentier: Te Deum - Prelude

    3  12 Apr 2016  
  • rouli726

    rouli726

    Registered

    Ω μας σχωρνάτε οφ κορς τον ύμνο ξεχάσαμε!
    Μιας και μόνο αυτός θα ακούγεται ευχάριστα από ό,τι το βλέπω χαχα

    υ.γ. ακούστε τα όλα πρώτα και μετά πείτε την άποψή σας..δεν είναι πολλά φέτος..μόνο 43 τραγούδια!

    4  12 Apr 2016  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    rouli726 wrote:
    Καλησπέρα πέρα για πέρα!
    Τί μου κάνετε?
    Εύχομαι να είστε όλοι καλά, γεροί και δυνατοί και πάνω από όλα να σας έχουν απομείνει ακόμη αντοχές και χιούμορ.
    Μια ζωή την έχουμε, στο καλό πια..!
    Και να'μαστε πάλι να κάνουμε το καθιερωμένο μας διάλειμμα από την χλωμη πραγματικότητα.. με τί άλλο από eurovision!
    Ένας μήνας και κάτι μένει για το διαγωνισμό και επανήρθα δριμύτερη για μουσικές...τηλεοπτικού επιπέδου!
    p.s.ζητώ συγγνώμη από τη wanda αν βιάστηκα, αλλά άκουγα συμμετοχές και..παρασούρθηκα!

    δηλαδή για να καταλαβω, η γιουροβιζιον μας βγαζει από την χλωμη πραγματικοτητα, και μας παει που, στην ροδαλη φανταστικοτητα?

    5  14 Apr 2016  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Running order of the Semi-Finals revealed

    Semi-Final 1
    1. Finland

    2. Greece

    3. Moldova

    4. Hungary

    5. Croatia

    6. The Netherlands

    7. Armenia

    8. San Marino

    9. Russia

    10. Czech Republic

    11. Cyprus

    12. Austria

    13. Estonia

    14. Azerbaijan

    15. Montenegro

    16. Iceland

    17. Bosnia & Herzegovina

    18. Malta

    Official Recap: Semi - Final 1 (2016 Eurovision Song Contest)

    Semi-Final 2
    1. Latvia

    2. Poland

    3. Switzerland

    4. Israel

    5. Belarus

    6. Serbia

    7. Ireland

    8. FYR Macedonia

    9. Lithuania

    10. Australia

    11. Slovenia

    12. Romania

    13. Bulgaria

    14. Denmark

    15. Ukraine

    16. Norway

    17. Georgia

    18. Albania

    19. Belgium

    Official Recap: Semi - Final 2 (2016 Eurovision Song Contest)

    link

    6  14 Apr 2016  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Μέχρι στιγμής έχω ξεχωρίσει τρία τραγούδια.

    Sergey Lazarev - You are the only one (Russia)

    Sergey Lazarev - You are the only one (Eurovision 2016 Russia)

    Εύπεπτος ρυθμός, χιτάκι χαλαρά, αν και συμβαίνει συχνά τέτοια τραγούδια να την πατάνε όταν φτάνουν στη σκηνή. Θεωρώ ότι οι Ρώσοι έχουν εμπειρία στη σκηνική παρουσία και δεν θα το καταστρέψουν.

    Eneda Tarifa - Fairytale (Albania)

    Eneda Tarifa - Fairytale (Albania) 2016 Eurovision Song Contest

    Έψαχνα απεγνωσμένα να βρω κάτι σε καλή φωνή. Ιδιαίτερα όταν πέρυσι είχαμε μέχρι και... τενόρους!
    Δεν είναι τίποτε το wow φωνητικά, είναι όμως εκείνο που ξεχώρισα ανάμεσα σε αρκετά... βαρετές φωνές που έχουν φέτος τα τραγούδια.

    Serhat - I Didn't Know (San Marino)

    Serhat - I Didn't Know (San Marino) 2016 Eurovision Song Contest

    Αυτό γιατί... έτσι! Έχει χαρακτήρα.

    7  16 Apr 2016  
  • rouli726

    rouli726

    Registered

    Η Ρωσία θέλει φέτος να πάρει..το αίμα της πίσω, αφού πέρυσι θεωρούσαν σίγουρο πως θα έχουν την πρωτιά. Για λίγο το θεωρούσαν σίγουρο κι οι τηλεθεατές βέβαια, να τα λέμε κι αυτά...!

    Ενδιαφέρον θεωρώ θα έχει κι η αλλαγή στη διαδικασία αναγγελίας της βαθμολογίας από τις χώρες, στον τελικό.Είναι μάλιστα η πρώτη φορά που γίνεται τέτοια αλλαγή από το 1975.
    Συγκεκριμένα θα διαχωρίζονται τα αποτελέσματα των επιτροπών από τα αποτελέσματα του televoting. Οι εκφωνητές των βαθμολογιών θα ανακοινώνουν μόνο την ψηφοφορία της κάθε επιτροπής. Όταν τελειώσει η διαδικασία και των 43 ανακοινώσεων, οι παρουσιαστές του show θα ανακοινώνουν τα συγκεντρωτικά αποτελέσματα του televoting, ξεκινώντας από τη χώρα που σκόραρε την χαμηλότερη βαθμολογία, αφήνοντας τελευταίο το τραγούδι που σκόραρε την υψηλότερη.

    Όσο για το δικό μου top three.. κλίνει προς top four , καθώς έχω "ξεχωρίσει" με μικρή διαφορά από τα υπόλοιπα..
    1. Το τραγούδι της Κύπρου (μου λείπει μια..ένταση παραπάνω, κορύφωση να το πω.. ελπίζω να βγει στο live).

    Minus One - Alter Ego (Cyprus) 2016 Eurovision Song Contest

    2. Αυστραλία, βεβαίως βεβαίως..

    Dami Im - Sound Of Silence (Australia) 2016 Eurovision Song Contest

    3. και δεν μπορώ να αποφασίσω ανάμεσα σε Ισραήλ

    Hovi Star - Made of Stars (Israel) 2016 Eurovision Song Contest

    και Λιθουανίας..

    Donny Montell - I‘ve been waiting for this night (Lithuania) 2016 Eurovision Song Contest

    8  16 Apr 2016  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Φέτος εξελίχθηκε ένα μικρό θρίλερ στο τραγούδι που θα εκπροσωπήσει την αγαπημένη χώρα της Wanda στη Eurovision*

    Τον θυμάστε τον κύριο;

    Mihai Traistariu - Tornero (Romania) 2006 Final

    Είναι ο Mihai Traistariu, που είχε συμμετάσχει πριν δέκα χρόνια με το "Tornero" στην Αθήνα.
    Φέτος λοιπόν ο Traistariu, ή όπως είναι γνωστός πλέον ως Mihai, τάραξε για τα καλά τα νερά της δημοσιότητας όταν μαθεύτηκε ότι ετοιμάζει τραγούδι για τη Eurovision. Όλοι ασχολούνταν με το πως θα είναι το "Paradisio", πριν ακόμη καν ολοκληρωθεί ως τραγούδι.

    Τελικά στον τελικό της Ρουμανίας κέρδισε... άλλος... και η χώρα θα εκπροσωπηθεί με το Moment Of Silence του Ovidiu Anton.

    Ovidiu Anton - Moment Of Silence (Romania) 2016 Eurovision Song Contest

    *Wanda, δικό σου!

    Cezar - It's My Life (Romania) - LIVE - 2013 Semi-Final (2)

    9  16 Apr 2016  
  • rouli726

    rouli726

    Registered

    μπα παναθεμά σε με το δαίμονα πάλι μπροστά μας βραδινιάτικα
    σκιάχτηκα!

    υ.γ. αχ τον φάγαν τον μιχαλάκη τα κυκλώματα στη Ρουμανία

    10  16 Apr 2016  
  • wanda

    wanda

    Smiley Queen

    Γειά σας, παιδιά!!!

    Μόνο ο βαμπιρουμάνος τελικά θα μπορούσε να με βγάλει από το καβούκι μου!

    Ααααα... δεν μπορώ να πω...
    Ήρθα στα ίσα μου, το χρυσόψαρο!
    Ή μάλλον το πρόβατο, λόγω εποχής...

    Μα δεν είχε κάτι αυτή η εμφάνιση;
    Όχι, όχι...
    Αυτός ο δρακουλοβαμπίρης ήταν μια παρεξηγημένη προσωπικότης!
    Θυμηθείτε κάποια στιγμή να σας εξηγήσω το βαθύτερο νόημα του άσματος.
    Γιατί νομίζω δεν δώσατε την πρέπουσα σημασία και σας διέφυγαν πολλά βαθυστόχαστα σημεία.
    Σημεία και τέρατα δηλαδή, με όλη την σημασία της μεταάσματος ζωής!
    Το λέει ο άνθρωπος, αλλά δεν προσέχετε: it's my life...

    Αλλά ας έρθουμε στα φετινά:

    Α, όλα και όλα!
    Εγώ, να κάτσω να ακούσω 43 τραγούδια τώρα και 43 σε ημιτελικούς και τελικούς, αδύνατον!
    Δεν προκάνω.

    Λέω λοιπόν, να μου ξεχωρίσετε εσείς αυτά που θα μου αρέσουν, να τα μελετήσω, να κάνω τα σκονάκια μου και να μου βάλετε διαγώνισμα!

    Έτσι κι αλλιώς σας έχω εμπιστοσύνη.
    Μόνο στο Ρουμάνο με δυσκολέψατε λίγο, αλλά είστε φιλαράκια και σας συγχωρώ, εγώ η μεγαλόψυχη.

    Εφάκι, χαίρομαι πολύ που σε βλέπω εδώ και αδυνατώ να πιστέψω πως πέρασε κιόλας ένας χρόνος!
    Είσαι όμως η σταθερή δύναμη της eurovision στο aca και σε περιμένουμε πάντα τέτοια εποχή!

    pleo, το έσωσες με το τελευταίο τραγουδάκι- αφιέρωση, γιατί εγώ δεν θα τολμούσα να το ποστάρω, από όσα μου σούρατε τα τελευταία χρόνια!

    Λοιπόν, ραντεβού εδώ στη eurovision και είμαι έτοιμη να ακούσω τις μουσικές σας βολές, αρκεί να μην με πάρουν τα σκάγια, χαχα!

    Καλό βόλι!!!

    Και λόγω των ημερών ...

    11  17 Apr 2016  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Μα τι είναι 43 τραγούδια; Ούτε καν 44...

    Speaking of which, να σας τρατάρω ένα-δυο γλυκάκια μια και μόλις τα έφτασα (τα 44) με γιουροβιζιονικό τρόπο of course.

    (2nd place 1968)

    Cliff Richard - Congratulations (1968)

    (1st place 1980)

    Johnny Logan - Whats another year

    12  17 Apr 2016  
 
page 1/6 rows 12/67 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 92ms (19 queries, 46ms)