Η Κυριακή της μουσικής

  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Η Κυριακή...

    Περίεργη μέρα. Την θυμάμαι πάντα μουντή. Ήσυχη. Σαν αυτομάτως όλη η κοινωνία να μπαίνει στο ρελαντί.

    Η Κυριακή του Τσιτσάνη ήταν συννεφιασμένη.

    Vasilis Tsitsanis-ΣΥΝΝΕΦΙΑΣΜΕΝΗ ΚΥΡΙΑΚΗ

    Η Κυριακή των U2 ήταν ματωμένη.

    U2 - Sunday Bloody Sunday-HQ

    1  15 Nov 2015  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Ενώ των Velvet Underground λίγο θολή.

    Velvet Underground-"Sunday Morning" from "Velvet Underground and Nico" LP

    Η Κυριακή της Αλίκης Βουγιουκλάκη ήταν ωραία και θα ήθελε να ήταν ακόμα μία μέρα.

    Η Κυριακή - Αλίκη Βουγιουκλάκη

    Της Γαλάνη η Κυριακή ήταν κάπου το Μάρτη.

    ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΑΛΑΝΗ - ΜΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟΥ ΜΑΡΤΗ

    2  15 Nov 2015  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Η Κυριακή του Λέκκα ήταν μέρα που του θύμιζε την παλιά του γειτονιά.

    Κυριακή απόγευμα Βασίλης Λέκκας

    Ενώ ο Αλκίνοος την Κυριακή ονειρεύεται.

    Αλκίνοος Ιωαννίδης-Της Κυριακής τα όνειρα

    Του Λάκη Παππά η Κυριακή είναι μέρα που την καρτεράει.

    Πάει κι αυτή η Κυριακή - Λάκης Παππάς

    3  15 Nov 2015  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Για τον Χατζιδάκη η Κυριακή είναι μία απαγορευμένη μέρα.

    ΜΑΝΟΣ ΧΑΤΖΙΔΑΚΙΣ - ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ(full album)

    4  15 Nov 2015  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Για εμένα η Κυριακή είναι περίεργη μέρα.

    Μου θυμίζει το σχολείο που ξυπνούσα το πρωί και διάβαζα τα ένθετα των εφημερίδων. Περίμενα να περάσει το πρωί για να ασχοληθώ με τα μαθήματα το μεσημέρι.

    Τις Κυριακές των φοιτητικών χρόνων που ήταν αδιάφορες ως μία άλλη κοινή μέρα. Είναι όμως η μέρα επιστροφής στην Πάτρα που σπούδαζα απο την Αθήνα.

    Οι Κυριακές του στρατού μου θυμίζουν την επιστροφή απο την έξοδο, την πύλη και τα πράσινα ρούχα.

    Είναι η πρώτη Κυριακή του Νοεμβρίου που γίνεται ο Κλασικός Μαραθώνιος Αθηνών.

    Είναι συνήθως η τελευταία ημέρα. Η Δευτέρα είναι συνδυασμένη με κάτι καινούργιο, νέο.

    Τις Κυριακές σήμερα τις περιμένω για να πάω για καφέ και να κοιμηθώ. Είναι περίεργες μέρες οι Κυριακές. Μελαγχολικές. Μέρες για ανασυγκρότηση, σκέψη. Όμορφες μέρες.

    5  15 Nov 2015  
  • aar

    aar

    Registered

    Η Κυριακη της μουσικης και της αλαγης των συνδιασμων των μηχανηματων ηχου που ακουω...
    Γιατι πρεπει το ρευμα, η ταση, η κινηση των μοτερ,των τροχαλιων της οποιας μεταδοσης,να κυκλοφορει στις αγαπημενες μας συσκευες ηχου.
    Και καθε μηχανημα ηχου εχει τον δικο του χαρακτηρα.

    6  15 Nov 2015  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Είναι καιρός τώρα που η Κυριακή είναι ημέρα αναδιοργάνωσης, συγκέντρωσης και συμπλήρωμα όσων παρέλειπαν την εβδομάδα που πέρασε και ποτέ δεν είχε τις απαιτούμενες ώρες.
    Πότε η ύλη που τρέχει, πότε κάποιο μηχάνημα που βρίσκεται σε δοκιμή, πότε κάποιο συμπλήρωμα σε κείμενο απασχολούν μια μέρα που... τη θέση της την έχει πάρει το Σάββατο.

    Ρεύμα και μηχανήματα ε; Ούτε κατά παραγγελία να το είχε ο aar. Μια Κυριακή τουλάχιστον πήρε και αυτό.

    Ας καταθέσω κι εγώ τον οβολό μου...

    Never on Sunday

    7  15 Nov 2015  
  • scoup

    scoup

    Registered

    Εμενα οι κυριακες μου ειναι γεματες απο 64 τετραγωνα κ 32 φιλους διοτι η κυριακη ειναι σκακιστικη μερα αγωνα..!!!

    8  16 Nov 2015  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Pleo wrote:
    Είναι καιρός τώρα που η Κυριακή είναι ημέρα αναδιοργάνωσης, συγκέντρωσης και συμπλήρωμα όσων παρέλειπαν την εβδομάδα που πέρασε και ποτέ δεν είχε τις απαιτούμενες ώρες.
    Πότε η ύλη που τρέχει, πότε κάποιο μηχάνημα που βρίσκεται σε δοκιμή, πότε κάποιο συμπλήρωμα σε κείμενο απασχολούν μια μέρα που... τη θέση της την έχει πάρει το Σάββατο.
    Ρεύμα και μηχανήματα ε; Ούτε κατά παραγγελία να το είχε ο aar. Μια Κυριακή τουλάχιστον πήρε και αυτό.
    Ας καταθέσω κι εγώ τον οβολό μου...

    Εξαιρετική εκτέλεση παρότι έχει αυτά τα σπαστά Ελληνικά. Και εξαιρετικός δίσκος.

    9  16 Nov 2015  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    η τραγική Κυριακάτικη μουσική ιστορία.. στίχοι Λευτέρης Παπαδόπουλος, μουσική Γιάννης Σπανός.. γραμμένο για τον θάνατο ενός αγοριού που έφυγε "μια Κυριακή".. τραγουδά ο πατέρας του αγοριού, Γρηγόρης Μπιθικώτσης..

     

    Μια Κυριακή - Γρηγόρης Μπιθικώτσης

    10  16 Nov 2015  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    scoup wrote:
    Εμενα οι κυριακες μου ειναι γεματες απο 64 τετραγωνα κ 32 φιλους διοτι η κυριακη ειναι σκακιστικη μερα αγωνα..!!!

    Χμ. Είχα και εγώ κάτι αναμνήσεις που πήγαινα σκάκι στου παπάγου. Με δάσκαλο τον Καλοσκάμπη... αν θυμάμαι καλά το όνομα...Κυριακές ήταν.

    11  16 Nov 2015  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 66ms (18 queries, 24ms)