Ελληνική Μουσική

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Με την ευκαιρία των meetings του Club έχω αρχίσει ν' ανακαλύπτω και ν' ακούω δειλά δειλά την ελληνική Μουσική, πράγμα που πεισματικά και ηλιθιωδώς απέριπτα όλα αυτά τα χρόνια..

    όχι μόνον εγώ αλλά και όλη η κάστα των "φανατικών' ροκάδων των ογδόντα'ς (μαγική φράση που μου είπε κάποιος), οι οποίοι απορρίπταμε οτιδήποτε είχε ίχνος από μπουζούκι ή λαϊκή κλίμακα και δεν είχε τουλάχιστον 12 λεπτά σόλο ηλεκτρικής κιθάρας..

    η Ελληνική μουσική κρύβει θησαυρούς και έχει πολύ μεγάλους δημιουργούς, συνθέτες, μουσικούς, φωνές να επιδείξει.. θέλει βέβαια ψάξιμο γιατί πάντα σε εποχές ακμής και αφθονίας υπάρχουν και οι ανεμαζωχτάρηδες που μπαίνουν μέσα στο χορό να φάνε κι αυτοί το κατιτίς τους..

    πολύ θα ήθελα να το συζητήσουμε εδώ αυτό και ακόμα οι πιο μπασμένοι και γνώστες του αντικειμένου, αυτοί που έχουν ασχοληθεί και ακούσει πολύ Ελληνική μουσική δηλαδή, να προτείνουν μουσικές και δισκάκια που αξίζει ν' ακούσουμε κι εμείς..

    1  19 Dec 2014  
  • scoup

    scoup

    Registered

    Καλημερα σε ολους

    Ο φιλος Μανος οπου ειχα την ευκαιρια να γνωρισω για πρωτη φορα στο προσφατο meeting του Κυριου Γιαννη θιγει ενα σοβαρο θεμα οπως ειναι τα μουσικα στεγανα.

    Δηλ να μην ακουμε ορισμενα ειδη μουσικη διοτι πχ εχουν μπουζουκι(προσωπικα το αντιπαθω,ελπιζω να μην με ακουει ο δασκαλος μου)ή αλλα οργανα που εχουμε μαθει να τα ακουμε αλλιωτικα μα κυριως σε ακουσματα ξενα σε εμας.

    Αυτο εχεις ως αποτελεσμα να χανουμε ακουσματα που πραγματικα ειναι αγνα κ σηκωνουν την τριχα με τα συναισθηματα που κρυβουν.

    θα κανω την αρχη με μια μουσικο που θαυμαζω κ ακουει στο ονομα Μαρθα μαυροειδη.
    Το κυριο οργανο που παιζει η καλλιτεχνης ειναι λαφτα ενω τραγουδαει παραλληλα με ρεπερτοριο σχεδον αποκλειστικα παραδοσιακο.

    2  19 Dec 2014  
  • scoup

    scoup

    Registered

    Μάρθα Μαυροειδή - Θαλασσάκι

    3  19 Dec 2014  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Με τη Μαυροειδή θυμήθηκα ένα παραδοσιακό της Θράκης, κοινό σε δύο γλώσσες με τους γείτονες από πάνω.

    Martha Mavroidi "Alexandris"

    Και την πολύ καλή διασκευή από το Τρίφωνο

    .::Μαργούδι - Τρίφωνο::. (Margoudi - Trifono)

    4  20 Dec 2014  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Πάντα με συνέπαιρνε αυτό το τραγούδι. Σε ορισμένα σημεία, όπως εκεί που λέει ότι ο "γιαλός κάνει φουρτούνα και σε πάρει και διαβείς", το γύρισμα είναι... Βυζάντιο σκέτο, τόσο που νομίζεις ότι ακούς ψαλμωδία.

    Μαρίζα Κωχ - Στο 'πα και στο ξαναλέω

    5  20 Dec 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    τον τελευταίο καιρό συνέλαβα τον εαυτό μου να αγοράζει δίσκους με την Ελένη Βιτάλη, Νικολόπουλο κλπ.. ακόμα και δίσκο που τραγουδάει ο ακατονόμαστος (Νταλάρας) αγόρασα.. είναι οι "Γραμμές των Οριζόντων" διπλό ορίτζιναλ βινύλιο MINOS-EMI 1991 όπου ο Θάνος Μικρούτσικος μελοποιεί Νίκο Καββαδία.. είναι ο δίσκος που περιέχει την πρώτη εκτέλεση από τους "7 Νάνους στο S/S Cyrenia"..

    Θάνος Μικρούτσικος - Οι 7 νάνοι στο S S Cyrenia | Thanos Mikroutsikos - Oi 7 nanoi sto S S Cyrenia

    6  20 Dec 2014  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Από τον συγκεκριμένο δίσκο μου αρέσει πολύ το καραντί (αφού στον πρώτο που είναι ο σταυρός του νότου δεν το έχει).

    1. Καραντί

    Μεγάλη συλλογή ναυτικής διαλέκτου στο συγκεκριμένο. Γι' αυτό και μου αρέσει μάλλον. Καραντί=Φουσκοθαλασσιά.

    Έχει και τον άλλο το θερμαστή σε τραγούδι, όχι το Γουίλυ αλλά τον Γουίλιαμ Τζορτζ Άλλουμ, που είχε ακόμα πιο τραγικό τέλος.

    7  20 Dec 2014  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Μάνο άνοιξες μεγάλο κεφάλαιο.Τόσο τα ηχοχρώματα και η ποικιλία της Ελληνικής μουσικής,αλλά και το πάθος των Ελλήνων μουσικών που την εκφράζουν,την κάνουν μοναδική σε παγκόσμιο επίπεδο.Κατά την άποψή μου αυτή η εποχή είναι απ'τις καλύτερες απο πλευράς μουσικής και μουσικών.

    Yiorgos Kaloudis - Balo Sokak

    Bach - Cello Suite No.5 iv-Sarabande

    8  21 Dec 2014  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Μετατροπή κονσέρτου για βιολί του Μπαχ, σε ελληνικό μουσικό ιδίωμα.

    ΜΠΑΧ Dm ΣΕ... ΣΥΡΤΟ - ΣΤΟΥΝΤΙΑΚΗ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ (BACH DOUBLE VIOLIN CONCERTO IN GREEK TRADITIONAL IDIOM)

    9  21 Dec 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    είναι πολύ ωραίες αναφορές και μουσικές τα παραπάνω, αλλά πιστεύω πως θα μπορούσαμε να επικεντρωθούμε σε αυθεντικές ελληνικές μουσικές, δημιουργούς και τραγούδια..

    άλλος ένας δίσκος που μπήκε στη δισκοθήκη μου πρόσφατα λοιπόν είναι "το απέναντι μπαλκόπνι" της Ελένης Βιτάλη(1989), όπου η ίδια έχει γράψει την μουσική και τα λόγια.. αυστηρά ροκ δίσκος χωρίς μπουζούκι.. προσέξτε cast μουσικών

    Music By, Lyrics By, Ελένη Βιτάλη
    Acoustic Guitar, Electric Guitar, Mandolin – Γιάννης Σπάθας
    Bass – Νίκος Πολίτης
    Clarinet – Βασίλης Σαλέας
    Drums, Percussion – Νίκος Αντύπας
    Keyboards – Νίκος Ζέρβας
    Orchestrated By - Γιάννης Σπάθας
    Producer – Ελένη Βιτάλη, Γιάννης Σπάθας

     

    Ένα χειμωνιάτικο πρωί - Ελένη Βιτάλη

    10  21 Dec 2014  
  • Georgelibero

    Georgelibero

    Registered

    ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ / ΑΣΙΚΙΚΟ ΠΟΥΛΑΚΗ / ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΕΚΚΑΣ - Μ.ΓΚΑΝΑΣ

    ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΕΚΚΑΣ
    Περιεχόμενα / Λίστα Τραγουδιών:

    1. ΣΗΜΑΔΕΜΕΝΟΣ ΑΠ'ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ
    2. ΚΟΙΤΑ ΜΕ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ
    3. ΑΙΒΑΛΙ
    4. ΣΑΝ ΟΡΦΑΝΟ
    5. Η ΚΑΘΟΔΟΣ ΤΩΝ ΔΩΡΙΕΩΝ
    6. ΠΩΣ ΝΑ ΞΕΧΑΣΩ
    7. ΝΑΥΑΓΟΣ
    8. ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΤΑΜΠΑΚΙΕΡΑ
    9. ΑΣΙΚΙΚΟ ΠΟΥΛΑΚΙ
    10. ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΤΟΥ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΥ

     

    Σημαδεμένος απ' την αγάπη - Βασίλης Λέκκας

    11  21 Dec 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Σωκράτης Μάλαμας ‎– Ασπρόμαυρες Ιστορίες (1989)

     

     

    1. Καρφί (Σαν κάτι να σε καίει)
    2. Ολα τα αρνιέμαι
    3. Παίρνω τους δρόμους
    4. Πίνω - πληρώνω για το χθές
    5. Λάσπες
    6. Ανάσες βιαστικές
    7. Στέλλα
    8. Πάντα μυστικά
    9. Διεκδικώ σκληρά
    10. Εχω 40 πυρετό
    11. Καληνύχτα

     

    Σωκράτης Μάλαμας - Στέλλα

    12  22 Dec 2014  
 
page 1/4 rows 12/41 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 48ms (19 queries, 17ms)