Γιατί τα έγχορδα σου επιτρέπουν να νοιώσεις τη μουσική..

  • scoup

    scoup

    Registered

    link

    1  27 Aug 2014  
  • scoup

    scoup

    Registered

    ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΓΧΟΡΔΑ ΣΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ...!!!!!

    Πρωτη φορα επαιξα cello πραγματοποιοντας μια επισκεψη στον φιλο μου κ κατασκευαστη oded Kishony.Το μικρο χαριτομενο μαγαζι του βρισκεται στο κατω μερος τους σπιτιου του στο δασος στην περιοχη Barboursville, Virginia.Εκει δεχεται επισκεψεις απο πελατες κ διαφορα ζωα του δασους αλλα κ απο εναν φυσικο ο οποιος γλυκοκοιταζει τα οργανα κ μιλαει για μουσικη κ επιστημη.

    Σε αυτη την επισκεψη επιασα τον ευατο μου με ενα cello αναμεσα στα ποδια μου τραβοντας το δοξαρι αδυναμα βγαζοντας ηχους που εμοιαζαν με πεινασμενο κουνουπι που επιτηθετε στο αυτι ή ψαχνοντας βλεβα.
    Ο KISHORY υπομενει καποιους ρυθμους παρεα με διαπεραστικες αρμονικες πριν παρει το δοξαρι στα χερια του κ σταθερα αρχιζει να παιζει.
    Το οργανο ανταποκριθηκε με διαρκεια,σεβαστο συντονισμο,σαν μια χορωδια που υπακουει στον μαεστρο.''πρεπει να εισαι στιβαρος με το cello''αναφωνησε επικαλουμενος την φραση ενος βραβευμενου τσελιστα ονοματι Stephen Kates “θελει στιβαροτητα οπως ανακατευεις μια χυτρα γεματη κρυα μελασσα,αργα με πολυ δυναμη”!!!!

    Συντομα “ανακατευα”μελασσα σπιτι μου με το δικο μου cello κ ενιωσα τον συντονισμο να με διαπερναει στο στηθος,πιεζοντας μου την καρδια κ διαπερνοντας ολοκληρο το σωμα μου σαν μια προεκταση της ιδιας μου της φωνης.Το συναισθημα ηταν καταπληκτικο οπως κ ο ηχος.
    Επισης με εντυπωσιασε το γεγονος ως ςπιστημονας-μηχανικος.
    Παιζω χρονια πιανο αλλα με το cello αμεσως ανακαλυψα οτι μπορω να βιωσω την εμπειρια της μουσικης εκ νεου.Συντομα ειδα κ ακουσα νεα πραγματα να συμβαινουν.Ενιωσα το cello.
    Ολοκληρο το δωματιο αλληλεπιδρουσε μαζι του.Τα παραθυρα ετρεμαν,το πιανο ετρεμε ολοκληρο το δωματιο ταρακουνηθηκε.Το οργανο αλληλεπιδρουσε με τα παντα στο δωματιο.!!!

    Μια απο τις μεγαλυτερες εκπληξεις,μαθαινοντας cello,οτι ακομα κ οι ανοιχτες χορδες ακουγοντας ως χορωδια παρεχοντας εναν πληρη κ περιπλοκο ηχο.C2 ειναι η χαμηλοτερη νοτα του οργανου η οποια ακουστηκε παρεα με αναριθμητα ηχοχρωματα.
    Γραφουμε μια νοτα αλλα οταν την παιζουμε ακουγετε σαν ενας σολιστας να υποστηριζετε απο μια απειρη αγγελικη χορωδια με ολο πιο υψισυχνες φωνες.Νιωσαμε κ πολλους “αθορυβους τροπους” οπου συνεβαλλαν στην εμπειρια του οργανου.

    Η πρωτη εμπειρια με το cello μου θυμισε τους πυθαγοριους..την γνωστη κοινοτητα που κληροδωτησε το γνωστο θεωρημα.Εν αγνοια πολλων η κοινοτητα των πυθαγοριων δεν ηταν μονο μια ομαδα επιστημονων αλλα κ μια ομαδα μουσικων οπου μεσα απο την μουσικη κ ακουστικη πλευρα ασχοληθηκαν με μαθηματικα θεματα.
    Το οργανο τον πυθαγοριων ηταν μια κιθαρα οπου ηταν μια πολυτελης εκδοση της λυρας που τους προσφερε περισοτερες συχνοτικες δυνατοτητες.Οι πυθαγοριοι με τα ενχορδα τους ανακαλυψαν κ συσχετισμους με αλλα ενχορδα.Παρατηρουσαν την αλληλεπιδραση των οργανων μεταξυ τους χωρις να γνωριζουν αρκετα για την ακουστικη κ γενικα για τον ηχο.ο Αριστοτελης εκανε τις θεωριες του για συμπιεση κ αραιωση αρκετους αιωνες αργοτερα ενω για σχεδον 2000 χρονια μετα δεν υπηρχε πληρης θεωρια για τον ηχο.!!!!

    Οι ομοιοτητες μεταξυ των οργανων εκαναν τους πυθαγοριους να τα κουρδιζουν ολα μαζι ωστε να εχουν καλυτερο ακουστικο αποτελεσμα.Πιθανον να εχουμε τις πρωτες συμφωνικες ορχηστρες!!!Επισης ασχοληθηκαν με πολλες αρμονικες κ μαθηματικα πανω στην μουσικη.Αν ειχα ζησει στην εποχη τους θα συμμετειχα με ενθουσιασμο.

    2  28 Aug 2014  
  • scoup

    scoup

    Registered

    Ελπιζω η μεταφραση να βγαζει νοημα.Συγνωμη για τα λαθη.

    Ευχαριστω

    3  28 Aug 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    πολύ καλό.. μεταφέρθηκε και στη σωστή του θέση "Μουσική"

    πολύ ωραίο και το site thestrad.com, θα ανέβει σύντομα σχετικό άρθρο στην αρχική σελίδα του ACA..

    4  28 Aug 2014  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 73ms (18 queries, 46ms)