Κλασική Μουσική (#2)

  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Μόλις τελείωσα το άκουσμα αυτού του έργου!!!

    Mahler Symphony No. 1 - Lorin Maazel - New York Philharmonic

    http://www.youtube.com/watch?v=8Mivd4248IM

    Απλά υπέροχο...

    13  14 Apr 2012  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Καλη ειναι με τον Maazel η 1η του Μαλερ, αλλα εγω προτιμω τον B. Walter, τον Kubelic Live στην audite και τον Horenstein. Μετα πολυ κοντα ερχεται ο Barbirolli, ασθμαινοντας ο Maazel και τελευταιος και καταιδρωμενος ο Δυστυχος ο Καραγιαν

    14  14 Apr 2012  
  • LSTEPHANIDES

    LSTEPHANIDES

    Registered

    Αν μιλάμε για βινύλιο, πρώτη μου προτίμηση για την πρώτη του Mahler ο J.Horenstein σε Unicorn και ο Bruno Walter σε Columbia.Λ.Σ.

    15  14 Apr 2012  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Και επειδη εχουμε Πασχα και μιλαμε για Ανασταση αλλα και Μαλερ, ας θυμηθουμε την 2η Συμφωνια του γνωστη και ως της Αναστασεως, που ανηκει στον κυκλο των τεσσαρων πρωτων Συμφωνιων.
    Η ερμηνεια με τον O. Klemperer ειναι αυτη που προτιμω και ξεχωριζω. Μετα θα εβαζα τον Kubelik στην EMI και μετα στην audite...

    16  15 Apr 2012  
  • LSTEPHANIDES

    LSTEPHANIDES

    Registered

    gherop wrote:
    Και επειδη εχουμε Πασχα και μιλαμε για Ανασταση αλλα και Μαλερ, ας θυμηθουμε την 2η Συμφωνια του γνωστη και ως της Αναστασεως, που ανηκει στον κυκλο των τεσσαρων πρωτων Συμφωνιων.
    Η ερμηνεια με τον O. Klemperer ειναι αυτη που προτιμω και ξεχωριζω. Μετα θα εβαζα τον Kubelik στην EMI και μετα στην audite...

    Για μένα Klemperer και μόνο. Λ.Σ.

    17  15 Apr 2012  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Συμφωνώ Λουκά... αυτή με τον Bruno Walter σε Columbia LS την έχω και εγώ και την έχω πάρει από σένα αν θυμάμαι καλά.

    18  17 Apr 2012  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Βάλτε και καμιά φοτο ρε παιδιά... Δεν είναι δα και πολύς κόπος... Τα εξώφυλλα των μαύρων δίσκων είναι χάρμα οφθαλμών...

    19  17 Apr 2012  
  • wanda

    wanda

    Smiley Queen

    Αυτό για τον φίλο μου τον pleo που εισηγήθηκε αυτό το υπέροχο topic και που σήμερα έχει τα γενέθλια του (αλλά παραδόξως δεν τον "έπιασε" το Σύστημα ) και ανήμερα του Πάσχα είχε την γιορτή του (και πάλι λόγω ημέρας "ατύχησε" )...

    Ένα νοσταλγικό βάλς με την σφραγίδα ενός ταλαντούχου Έλληνα κιθαριστή ...

    Evangelos Boudounis-Angelica's Vals- 100 GUITARS-ODEON HEROD ATTICUS-ΗΡΩΔΕΙΟ

    Πολύχρονος, pleουλίδη!!!!!

    20  18 Apr 2012  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Ευχαριστώ πολύ magic wanda μας!

    Ναι είναι αλήθεια πως η γιορτή μου και τα γεννέθλιά μου συνήθως πέφτουν επάνω στο Πάσχα καθώς σύμφωνα με τον ΚΟΚ έχει προτεραιότητα η κινούμενη εορτή καθώς φέρει το βαρύ φορτίο του οβελία...

    Θα κάνω την ανταπόδωση της αφιέρωσης ενώνοντας την ελληνική με την ευρωπαική κουλτούρα σε 100 κιθάρες κι εγώ. Το Recuerdos de Alhambra του Fransisco Tarrega θυμίζει έντονα ελληνική σύνθεση κάποιου πολύ γνωστού μας συνθέτη....

    F.Tárrega -Recuerdos de la Alhambra -E.Boudounis -100 GUITARS-ODEON HEROD ATTICUS-ΗΡΩΔΕΙΟ

    21  18 Apr 2012  
  • wanda

    wanda

    Smiley Queen

    Να είσαι καλά, φίλε μας Λεωνίδα!!
    (Κοίτα να κάνεις τις σωστές "ρυθμίσεις" στο προφίλ σου ώστε να βγαίνουν τα γενέθλια σου "αυτόματα" και να σου ευχόμαστε ... πιο επίσημα)

    Πάντως πολύ χαίρομαι που ακούγονται αυτά τα έργα που γράφτηκαν από "φωτισμένους" μουσουργούς και περνάνε αναλλοίωτα ανάμεσα στο χρόνο.

    Το συγκεκριμένο κομμάτι είναι από τα πολύ αγαπημένα μου και απολαμβάνω να το ακούω από κορυφαίους κιθαριστές, όπως ο Julian Bream, του οποίου η ερμηνεία και το συναίσθημα όταν αγγίζει τις χορδές, είναι απλά μοναδικά...

    Julian Bream - Recuerdos de la Alhambra

    22  19 Apr 2012  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    wanda wrote:
    Να είσαι καλά, φίλε μας Λεωνίδα!!
    (Κοίτα να κάνεις τις σωστές "ρυθμίσεις" στο προφίλ σου ώστε να βγαίνουν τα γενέθλια σου "αυτόματα" και να σου ευχόμαστε ... πιο επίσημα)

    OK, το έκανα. Λόγω κρίσης έκανα ένα κούρεμα σε μερικούς Μάηδες βέβαια...

    23  19 Apr 2012  
  • basilis

    basilis

    Registered


    ιβαν ο τρομερος του προκοβιεφ της melodya πολη καλη εγγραφη με καταπληκτικες φωνες και σπουδαια ορχηστρα

    24  20 Apr 2012  
 
page 2/5 rows 12/55 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 81ms (19 queries, 51ms)