World Music (#3)

  • nbullamatsis

    nbullamatsis

    Registered

    Paco de Lucia
    Entre dos aguas

    Paco de Lucia - Entre dos aguas (1976) full video

    flamenco

    Paco de lucia - flamenco Carlos Saura

    25  15 Nov 2011  
  • nbullamatsis

    nbullamatsis

    Registered

    Mikekan wrote:
    Φοβεροί οι banco, Nick! Απο μικρός είχα κολλήσει!

    και εγω
    το σιντακι ~'95-'00 είχε λιώσει

    26  15 Nov 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Και εγω φιλε!

    Επισης, είχα καιρο να ακούσω Paco, για πάμε λίγο!

    27  15 Nov 2011  
  • nbullamatsis

    nbullamatsis

    Registered

    οκ

    Ο κύριος Javier Mas βοηθάει τον Κοέν να αποκτήσει ενδιαφέρον
    Who by Fire

    Leonard Cohen, Las Vegas ,Who by Fire, Javier Mas, Final Concert world tour 2010.

    28  15 Nov 2011  
  • nbullamatsis

    nbullamatsis

    Registered

    και ενα τελευταίο μια που πήγαμε δεκα χρόνια πίσω...
    Calexico - Tres Avisos

    Calexico - Tres Avisos

    29  15 Nov 2011  
  • wanda

    wanda

    Smiley Queen

    Manos_Bits wrote:
    Έχοντας μιλήσει με μουσικόφιλους από το εξωτερικό, θα ήθελα να κάνω γνωστό πως 'δικοί μας' καλλιτέχνες όπως η Ελ. Αρβανιτάκη, οι Δυνάμεις του Αιγαίου, ο Ρος Ντέιλι, ο Ψαραντώνης, αποτελούν γι αυτούς πολύ μεγάλα κεφάλαια αυτού που λέμε Word Music και φιγουράρουν περίοπτα στις δισκοθήκες τους...
    Ανεβάζω λοιπόν ένα video-τραγούδι με τον Ψαραντώνη, αδερφό του αείμνηστου Νίκου Ξυλούρη, την ασκητική αυτή μορφή της Κρήτης, να τραγουδά για άλλη μια φορά τον έρωτα...

    κ. Μάνο,

    Με την τόσο εύστοχη αναφορά σας στον περίφημο τραγουδοποιό και λυράρη της Κρήτης, Ψαραντώνη, αγγίξατε κάποιες ευαίσθητες πτυχές, που απορρέουν από τις Κρητικές ρίζες μου.

    Γι αυτό το λόγο θα ήθελα να συμπληρώσω μερικά πραγματάκια, αν μου επιτρέπετε βέβαια, στο ευρύτερο πλαίσιο του θέματος.

    Το είδος της μουσικής που αντιπροσωπεύει την Κρητική παράδοση διαφέρει από τα υπόλοιπα είδη της παραδοσιακής μουσικής.
    Στην Κρήτη είναι σχεδόν βέβαιο ότι δεν πρόκειται ποτέ να ακούσεις, με τον ίδιο τρόπο, το ίδιο τραγούδι από τους κρητικούς μουσικούς.
    Ο κάθε ένας, βάζει το δικό του προσωπικό στοιχείο στην ερμηνεία, ανάλογα με την ένταση της στιγμής και χωρίς να περιορίζεται στην βασική μελωδία μόνο, αλλά μέσω του αυτοσχεδιασμού να αποδίδει ένα ξεχωριστό κομμάτι, βασισμένο στα δικά του βιώματα και θέτοντας τη δική του προσωπική σφραγίδα.
    Ο τραγουδιστής, δεν εκτελεί απλά, δεν διεκπεραιώνει την μελωδία.
    Ζει τον κάθε στίχο που περιέχει μια ιστορία ή μια αλήθεια ή το βαθύτερο νόημα της ζωής, δοσμένο μέσα από τους ήχους της λύρας, όργανο συνυφασμένο με την μουσική παράδοση της Κρήτης.
    Η μαντινάδες, αυτά τα μικρά δίστιχα που περιέχουν τόση σοφία συμπυκνωμένη σε λίγες λέξεις, βαλμένες με τόση μαεστρία στην σωστή σειρά, δεν είναι απλά οι στίχοι ενός τραγουδιού.
    Είναι ένας πολύτιμος θησαυρός, καθώς εξελίσσονται και περνούν από γενιά σε γενιά, αντιπροσωπεύοντας ξεχωριστά την κάθε εποχή.

    Ο Ψαραντώνης κατόρθωσε με την αυθεντική παρουσία, το μοναδικό προσωπικό ύφος αλλά και την ιδιαίτερη χροιά της φωνής του, να ταξιδέψει την παραδοσιακή ελληνική μουσική σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της γης, ώστε σήμερα να έχει μια ξεχωριστή θέση ανάμεσα στις Μουσικές του Κόσμου.

    Ακούγοντας τα τραγούδια αυτά, από αυτό το θέμα, γύρισα πίσω το χρόνο, στα σύντομα περάσματά μου από τα μονοπάτια της Κρήτης και έζησα πάλι τις όμορφες στιγμές που πέρασα με τους δικούς μου ανθρώπους.
    Αυτό και μόνο, έχει ιδιαίτερη σημασία.

    30  15 Nov 2011  
  • Georgelibero

    Georgelibero

    Registered

    Σοφία πρέπει να σου πω ότι και σε μένα και στην γυναίκα μου η Κρήτη
    είναι το ποιο αγαπημένο μας νησί με πολύ καλές μουσικές αναμνήσεις
    ( Διακοπές δυο εβδομάδες δεκαπενταύγουστο………..)
    Θα σου αφιερώσω λοιπόν το ποιο κάτω θέμα

    ΖΗΣΩ ΠΕΘΑΝΩ ΣΤΗ ΖΩΗ - ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ ΤΟΥΤΟΥΔΑΚΗ

    Η Σπυριδούλα Τουτουδάκη είναι μια από τις ελάχιστες τραγουδίστριες σε μια σχεδόν αποκλειστικά ανδρική φωνητική παράδοση. Έχει ένα πολύ ιδιαίτερο και ξεχωριστό ύφος το οποίο έχει γίνει σημείο αναφοράς για όλες τις τραγουδίστριες της Κρήτης. Η Σπυριδούλα δεν επέλεξε το τραγούδι σαν επάγγελμα και προτίμησε να συνεχίσει τη δουλειά της σαν φαρμακοποιός. Αυτό ακριβώς της έχει προσφέρει μια άψογη καλλιτεχνική ακεραιότητα η οποία συχνά διακρίνει τους εραστές της τέχνης. Συνεργάζεται με τον Ross Daly εδώ και πολλά χρόνια και είναι από τα ιδρυτικά μέλη του συγκροτήματος «Λαβύρινθος».

    ΖΗΣΩ ΠΕΘΑΝΩ ΣΤΗ ΖΩΗ - ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ ΤΟΥΤΟΥΔΑΚΗ

    31  15 Nov 2011  
  • Georgelibero

    Georgelibero

    Registered

    ΕΓΩ ΚΡΑΣΙ ΔΕΝ ΕΠΙΝΑ - ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ ΤΟΥΤΟΥΔΑΚΗ
    http://www.youtube.com/watch?v=Djs1MC1LMRM

    32  15 Nov 2011  
  • Georgelibero

    Georgelibero

    Registered

    Στίχοι: Παραδοσιακό ( Μικρά Ασία - Σμύρνη )
    Μουσική: Παραδοσιακό
    Εκτελέσεις:
    Νένα Βενετσάνου

    Δεν είν' αυγή δεν είν' αυγή να σηκωθώ
    Δεν είν' αυγή δεν είν' αυγή να σηκωθώ
    Ααααχ ... να μην αναστενάξω
    Άστρο της αυγής γιατί αργείς να βγεις

    Να γείρω στο προσκέφαλο
    Να γείρω στο προσκέφαλο
    Ααααχ ... κι από καημό να κλάψω
    Έβγα ήλιε μου κι έλα μήλειε μου

    Τ' αηδόνια της Ανατολής
    Τ' αηδόνια της Ανατολής
    Ααααχ ... και τα πουλιά της Δύσης
    Άστρο της αυγής γιατί αργείς να βγεις
    ΝΙΚΗ ΞΥΛΟΥΡΗ "ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΓΗ ΝΑ ΣΗΚΩΘΩ"

    ΝΙΚΗ ΞΥΛΟΥΡΗ "ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΓΗ ΝΑ ΣΗΚΩΘΩ"

    Νένα Βενετσάνου - Δεν είν' αυγή να σηκωθώ
    http://www.youtube.com/watch?v=-0PPJinb6LI

    33  15 Nov 2011  
  • wanda

    wanda

    Smiley Queen

    Φίλε Γιώργο, ευχαριστώ πολύ για την αφιέρωση του τραγουδιού της Σπυριδούλας Τουτουδάκη και του αντίστοιχου θέματος.
    Είναι πολύ ευχάριστο να συναντάς ανθρώπους με αγάπη για την παραδοσιακή μουσική και να μοιράζεσαι μαζί τους τις σκέψεις σου και τα τόσο ιδιαίτερα μουσικά κομμάτια...

    Ευχαριστώ και πάλι και ανταποδίδω την αφιέρωση σε σένα και την γυναίκα σου με το παρακάτω ξεχωριστό κομμάτι από δύο κορυφαίες τραγουδίστριες...

    http://www.youtube.com/watch?v=4capNHzMpV4&feature=related

    34  15 Nov 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Δεν ήξερα ότι είχαν συνεργαστεί οι δυο τους! Εξαιρετικο!

    35  15 Nov 2011  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    wanda wrote:
    κ. Μάνο,
    Με την τόσο εύστοχη αναφορά σας στον περίφημο τραγουδοποιό και λυράρη της Κρήτης, Ψαραντώνη, αγγίξατε κάποιες ευαίσθητες πτυχές, που απορρέουν από τις Κρητικές ρίζες μου.
    Γι αυτό το λόγο θα ήθελα να συμπληρώσω μερικά πραγματάκια, αν μου επιτρέπετε βέβαια, στο ευρύτερο πλαίσιο του θέματος .....................................................................................................................

    Και φυσικά σας επιτρέπω και σας ευχαριστώ για την αναφορά σας στα γραφόμενά μου και στην ίδια την Κρήτη, τον τόπο όπου γεννήθηκα και μεγάλωσα...

    36  15 Nov 2011  
 
page 3/97 rows 12/1160 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 126ms (19 queries, 74ms)