Συγκριτικο DIY dacs μελών του ACA...ESS Sabre vs Crystal CS4398...

• AlexD

AlexD

ACA Member

Βλέπω πολύ κίνηση στο φόρουμ τώρα τελευταία και δέν σας φτάνω!!!!

λοιπόν...κατα πρώτον...το σύστημα είναι άνευ περιγραφής.το ηχείο είναι άνετα ένα απο τα καλύτερα που έχω ακούσει.σίγουρα καλύτερο απο b&w, kef, focal,atc και αυτή την "βιομηχανική" hi-end σκηνή.είναι πλήρες σε όλο το φάσμα χωρίς βέβαια να συγχωρεί το οποιδήποτε λάθος εξοπλισμού.
    δέν γνωρίζω αν δύναται να υπάρξει ενισχυτής που θα μπορέσει να κρυφτεί πίσω απο αυτό το ηχείο.σίγουρα το ηχείο θα αναδείξει τις όποιες ατέλειες του...
    οπότε ήταν σχετικά εύκολη η σύγκριση των dac.

το σίγουρο συμπέρασμα είναι οτι τελικά τα dac δέν έχουν και τόσο μεγάλες διαφορές μεταξύ τους.ουσιαστικά οι παράγοντες σύγκρισης είναι το γούστο, η ψηφιακίλα και λίγο τα μεσουψηλά.

άρα...
    Dac1(Μάνος)
    Ολοκληρωμένη λύση.ηχητικά ουδέτερο.ανέδιδε ελαφρά ψηφιακίλα όχι όμως ενοχλητική.
    Dac2(Κυριάκος)
    Θύμιζε ελαφρά λαμπάτη υλοποίηση.Όμορφο αποτέλεσμα...μάλλον ρεαλιστικό.Είχε ελαφρά χαμηλό μπάσο που επειδή το ηχείο το είχε με άνεση τσίμπαγε ώρες ώρες.σίγουρα σε ένα μικρό ηχειάκι θα κάνει θαύματα(όπως στο δικό μου που έπαθα πλάκα).
    Dac3(Πρότος)
    Σιγουρα το καλύτερο στα μεσουψηλά.πολύ καλή λεπτομέρεια και ακρίβεια.μάλλον και στα χαμηλά ήταν το καλύτερο απλά στην αυτί το τσιμπημένο χαμηλό αρέσει.

έτσι λοιπόν τελείωσε το σύντομο συγκριτικό.μετά καταλήξαμε να ακούμε απο πικάπ που φυσικά ηχητικά νίκησε το ψηφιακό.
    Κυριάκο ευχαριστούμε!!!!ελπίζουμε να χαίρεσαι το σύστημα σου, τις μουσικές σου και τα diy σου.

Σίγουρα το σύστημα ανήκει απο μόνο του στην ελίτ του Ελληνικού hi-end...

13  21 Nov 2010  
  • Trouble

Trouble

ACA Member

protos wrote:
    Τόνυ, δεν μπορεί οι κυρίως σελίδες του site να έχουν λίγο πιό συμμαζεμένη παρουσίαση?
    Δηλαδή στο dac kavalieros βλέπει κανείς τρεις σελίδες φωτογραφίες πριν φτάσει στο κυρίως κείμενο.Δεν μπορούμε να βρούμε ένα φόρματ που είναι οι φωτό πιο συμμαζεμένες μικρές και όταν τις κλικάρεις μεγαλώνουν? Είμαι σίγουρος ότι γίνεται σχετικά εύκολα.

Βεβαία και γίνεται...και θα γίνει σε 1 λεπτάκι. Good Idea.

14  22 Nov 2010  
  • Trouble

Trouble

ACA Member

Εγινε πρώτο θεμα στο homepage με λινκ στο υπολοιπο!!!

15  22 Nov 2010  
  • Manos_Bits

Manos_Bits

ACA Member

αναρτήθηκε και στο avsite link

16  24 Nov 2010  
  • Trouble

Trouble

ACA Member

To ιδα και μου αρεσε πολυ το αρθρακι Μανο, αυτο που φανικε περιεργο ηταν το

""... χρησιμοποιώντας τί είδους σήμα;"" που σε ρωτισε καπιος μετα....

What kind of stupid question was that?

db μετρουσαμε υπαρχουν πολλα σηματα να μετρισης και δεν το ήξερα?

Μηπως μιλαει ο ανθρωπος για Max εναντιον Medium=median value? και εαν ναι, θα πρεπει να το αναλυση το γιατι. Διότι εχει ενδιαφερον.

17  24 Nov 2010  
  • Manos_Bits

Manos_Bits

ACA Member

διάβασε την απάντηση μου καθώς κι αυτό που γράφω στην privet !!!

18  24 Nov 2010  
  • Trouble

Trouble

ACA Member

το διάβασα και απαντισα...

19  24 Nov 2010  

page 2/2 rows 12/19 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved