Συνάντηση ACA, 17 Σεπτεμβρίου 2016, Κυριάκος Κουγιουμτζόγλου

  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    http://i1264.ph0t0bucket.com/albums/jj493/delamostre/Mobile%20Uploads/20160918_004800_zpszxexauv2.jpg~original

    25  19 Sep 2016  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    http://i1264.ph0t0bucket.com/albums/jj493/delamostre/Mobile%20Uploads/20160918_004438_zpsi861ulbk.jpg~original

    26  19 Sep 2016  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Μια εξαιρετική συγκέντρωση!
    Ένα ονειρεμένο σύστημα!
    Δυο υπέροχοι φιλόξενοι και χαμογελαστοί οικοδεσπότες!

    Σ' ευχαριστώ πολύ Κυριάκο για την πρόσκληση.
    Εκτός από την ευκαιρία που μου έδωσες να απολαύσω για άλλη μια φορά το σύστημά σου, είχα τη δυνατότητα να έρθω σε επαφή με όλους τους φίλους του ACA και να ανταλλάξουμε απόψεις και εμπειρίες.

    http://i1264.ph0t0bucket.com/albums/jj493/delamostre/Mobile%20Uploads/20160918_004903_zpsrswhnbfj.jpg~original

    27  19 Sep 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Δυστυχώς κι εγώ δεν μπόρεσα λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων..
    Κρίμα, απ' ότι βλέπω ήταν παρόντες φίλοι που είχα καιρό να δω όπως ο Μικές και ο Νώντας για τον οποίο χαίρομαι ιδιαίτερα που τον βλέπω..

    28  19 Sep 2016  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Μια πολυ ωραια εκδηλωση πραγματοποιηθηκε στο σπιτι του Κυριακου που ειχε και πολλες πρωτιες. Πρωτη Μηνιαια Συναντηση μετα τις εκλογες του ACA , στο σπιτι του νεου Προεδρου. Ιδιαιτερη ηταν η παρουσια του Νωντα στην εκδηλωση για πρωτη φορα μετα την περιπετεια του. Ηταν ο γνωστος πληθωρικος Νωντας καλυτερος απο ποτε να μοιραζει δισκους και να μιλαει συνεχως. Πολυ τον χαρηκα!!!
    Ηταν σχεδον ΟΛΟΙ εκει, ακομα και ο Μιχαλης Κανακ. ειτε πραγματικα ειτε νοητικα με τους λιγους τελευταιους να τηλεφωνουν καθε τοσο για να μαθουν τις εξελιξεις, προφανως γιατι δεν μπορουσαν να ερθουν...
    Στα του συστηματος τωρα.
    Πρωταγωνιστης ο γνωστος Αir line της KUZMA που πολλοι δεν ειχαν ακουσει μεχρι τωρα να κελαϊδαει ζωντανευοντας ξεχασμενα (;) βινυλια και αποκαλυπτοντας τα Alexandria που ακουστηκαν καλυτερα απο ποτε. Ο Κυριακος ομολογω οτι μετα απο διαφορες επεμβασεις στο χωρο του καταφερε κατι πολυ δυσκολο. Δηλαδη να υπαρχουν αφενος μεν υπεροχα μεσοϋψηλα, αφετερου δε ενα αβυσσαλεο αλλα καλα ελεγχομενο και περιγραφικο μπασο, τιποτα να μη ξεφευγει και ολα να ειναι σε αρμονικη ισορροπια. Με αλλα λογια ενας πραγματικα υπεροχος ηχος με τεραστια σκηνικη παρουσια οπου τα οργανα ηταν τοποθετημενα στο χωρο οπως ακριβως ηθελαν οι συντελεστες των ηχογραφησεων με τη σωστη τους διασταση. Με αλλα λογια ο καλυτερος Κυριακος ever...
    Για τελευταιο αφηνω το εκπληκτικο φαγητο που ξεπερασε τις αποφασεις του ΔΣ περι λιτοτητας και για τον λογο αυτο σκοπευω να τον παραπεμψω με το ερωτημα της διαγραφης. Ο ιδιος για να απενεχοποιηθει ειπε οτι δεν ηξερε τιποτα γιαυτο...
    Α ξεχαστηκα οτι δεν μπορω πια

    29  19 Sep 2016  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Νομίζω είναι η πέμπτη φορά που πάω στον Κυριάκο.

    Για τον Κυριάκο δεν έχουμε να πούμε πολλά, νομίζω τον ξέρουμε. Ο Κυριάκος είναι ο νέος πρόεδρος του ACA, είναι ο επικεφαλής της κατασκευής του site ενώ είναι λάτρης των πικάπ και των λαμπών. Δεν ξέρω αν υπάρχει πικάπ που δεν το έχει ρυθμίσει πάνω από μία φορά ενώ η συλλογή των λαμπών που έχει είναι μάλλον από τις πιο σπάνιες στον κόσμο.

    Θεωρώ επίσης ότι οποιοσδήποτε ασχολείται με hi fi και πάει στον Κυριάκο θα αισθανθεί ένα δέος από το σύστημα. Αν είναι άσχετος θα αισθανθεί δέος από τα περίεργα ηχεία, τις λάμπες και το πικάπ. Αν είναι σχετικός θα αισθανθεί δέος που θα δει ένα σύστημα που τα μέρη του είναι στην κορυφή της πυραμίδας του hi-end.

    Σίγουρα όλοι θα μείνουν ευχαριστημένοι. Από τον υποκειμενικό ακροατή ως τον μαθηματικό λάτρη της ηλεκτρακουστικής.

    Εγώ έχω πάει πολλές φορές και έχω ακούσει το σύστημα με λάμπες, με τρατζίστορ, με διακοπτικούς ενισχυτές, με πικάπ, με cd και με πολλά DAC. Μπορεί με τον καιρό να ένιωσα οικείος με το σύστημα αυτό, με το σπίτι και με τον Κυριάκο. Μπορεί να μην αισθάνομαι το ίδιο δέος με αυτό που θα αισθανθεί κάποιος όταν δει για πρώτη φορά αυτό το σύστημα ( ανεξαρτήτως από ποια σχολή προέρχεται).

    Αισθάνθηκα όμως δέος. Γιατί στη ζωή μας δεν θα είναι πολλές οι φορές που θα ακούσουμε ένα τέτοιο σύστημα είτε σε μία έκθεση είτε σε ένα μέσο λάτρη της υψηλής πιστότητας.

    Κάθε φορά λοιπόν ένα λιθαράκι έρχεται να συμπληρώσει την προηγούμενη άριστη κατάσταση του συστήματος. Αυτή την φορά ήταν ο χώρος. Ο Κυριάκος είχε φτιάξει το χώρο. Κάτι άκουσα και για αναβάθμιση άλλων σημείων αλλα θα σταθώ στο χώρο. Την τελευταία φορά που πήγα πάντως ο Κυριάκος “έπαιζε” με το χώρο.

    Ξεκινώντας λοιπόν από τη μουσική που άκουσα.

    Η μουσική που άκουσα περιορίστηκε σε ροκ ακούσματα, σε κλασική μουσική, σε όπερα και σε τζαζ. Αυτό που κράτησα στην άκρη ως ανάμνηση - αν μπορεί να υπάρξει - είναι ένα τζαζ μικρό σχήμα, δεν θυμάμαι ποιό.

    Αν μπορούσα να σταθώ σε μία πρώτη ανάμνηση η λέξη που θα χρησιμοποιούσα είναι “**ενέργεια**”. Ποσότητα ενέργειας που βγαίνει από την ηλεκτρομηχανική μονάδα. Ένα τόσο μεγάλο ηχείο είναι λογικό να ασκεί τόσο μεγάλη δύναμη στο μέσο που φέρει τον ήχο σε ένα οποιοδήποτε χώρο.

    Η δεύτερη λέξη είναι αυτή της “**συνέργειας**”. Γιατί άναρχη απολαβή ενέργειας χωρίς συνέργεια δεν έχει νόημα. Το να σου σφίγγει το μπάσο το στομάχι είναι κάτι εντυπωσιακό. Το να συνεργάζεται αρμονικά με το υπόλοιπο σύστημα είναι κάτι το σπάνιο. “Συνέργεια”. Δεν μπορώ να πω ότι έχω πολλά παραδείγματα τέτοιων συστημάτων. Στα πιο πολλά συστήματα κάτι ξεχωρίζει από το σύνολο, κάτι καπου αποκόπτεται.

    Η επόμενη λέξη που μου έρχεται στο μυαλό είναι η “**άποψη**”. Και οι δύο βελόνες / βραχίονες έπαιζαν καλά. Το όμορφο είναι ότι έπαιζαν και διαφορετικά. Δεν ξέρω ποια ήταν η σωστή. Μου άρεσαν και οι δύο. Η κάθε μία είχε την “άποψη” της για το έργο που διάβαζε. Επίσης η άποψη έρχεται και στο ότι υπάρχει πληθώρα συνδυασμών που μπορεί να ακούσει κανείς σε αυτό το σύστημα και σε αυτό το χώρο (ψηφιακά - αναλογικά, τρατζίστορ - λάμπες κτλ). Ο Κυριάκος κατά 90% επιλέγει τους συνδυασμούς που ακούσαμε στην συνάντηση.

    Κλείνοντας θα ήθελα να αναφέρω ότι όλοι κάνουμε περιορισμούς κατά την επιλογή ενός αντικειμένου είτε αυτό είναι ηχείο είτε κινητό τηλέφωνο. Είναι πολύ όμορφο να συναντάει κανείς ένα σύστημα που δεν ορίζεται κάτω από κάποιον περιορισμό μοντέλου ή σειράς και να μπορεί να το ακούει.

    Χάρηκα ιδιαίτερα που είδα όλα τα παιδιά, ένα σύλλογο πολύ δεμένο και τον Νώντα να χαίρει άκρας υγείας.

    30  19 Sep 2016  
 
page 3/3 rows 12/30 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 76ms (19 queries, 27ms)
invisible cron image