Συνάντηση ACA, 12 Αυγούστου 2014, Αντώνης Κονιωτάκης (#2)

  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    gherop wrote:
    ΥΣ4: Απο παιδι και απο "τρελλο" μαθαινεις την ΑΛΗΘΕΙΑ !!!

    Μια "τοπικιστική διόρθωση", η σωστή είναι:

    Από παιδί και από "κουζουλό" μαθαίνεις την ΑΛΗΘΕΙΑ !!!

    13  18 Aug 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    ….Απο κοπέλι και κουζουλό μαθαινεις την αληθεια...

    14  18 Aug 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Για τον Αντώνη τι να πει κανείς, όποιος τον έχει γνωρίσει καταλαβαίνει αμέσως ότι πρόκειται για έναν εξαιρετικό χαρακτήρα, που τον διακρίνει η ευγένεια, η ηρεμία, και η ωραία του τρέλα* (*εμπεριέχει και υπερβολή?) για το χόμπι κλπ! Στα αρνητικά του είναι η ακαταστασία του... Είναι ένας Φίλος για μένα, που πραγματικά τον αγαπώ – τον σέβομαι – και τον εμπιστεύομαι!

    Οι ηχο-συσκευές που διαθέτει, μέσα από διάφορες παρουσιάσεις, είναι λίγο πολύ γνωστές σε ολους μας, όμως τον τελευταίο καιρό, τον έχει πιάσει μια μανία, να θέλει να αποκτήσει ότι αναλογικό “διαμάντι” κυκλοφορούσε, από την χρυσή εποχή μέχρι και σήμερα, φυσικά για συλλεκτικούς λόγους και όχι μόνο. Μέσα από αυτήν την ωραία τρέλα του, εγώ προσωπικά ήρθα από κοντά με κάποια πλατό-βραχίονες-κεφαλές, πχ. όπως το Sony PS-X9 που η επαφή μαζί τους ήταν μέσα από φωτογραφίες και το διαδίκτυο μόνο... Ναι λοιπόν, μπορούσα και το άγγιζα (χάιδευα) ήταν ζωντανά μπροστά μου! Και έπεται συνέχεια μάλλον.... και επειδή τον “μαλώνω”, μαθαίνω πλέον τελευταίος τις αγορές που κάνει....

    Όλοι γνωρίζουμε την Behlebides Productions και την εξειδίκευση στην στήριξη, επειδή δεν προλάβαμε (λόγω έλλειψης χρόνου) να κάνουμε κάποιο Α/Β τέστ, δεν έχω άποψη επί του θέματος, εδώ είναι λοιπόν που πάει στην αρχική πρόταση η λέξη υπερβολή (?) που έγραψα, Κουβεντιάζοντας (και βοηθώντας τον στις κατασκευές του) επί μέρες με τον Αντώνη και επειδή γνωρίζω την σοβαρότητα που τον διακατέχει... μπορώ να πω ότι με έχει προβληματίσει το όλο θέμα! Δεν σας κρύβω ότι στην επόμενη επίσκεψή μου θέλω να κάνουμε κάποια τεστ και δοκιμές!

    ΥΓ. Αντώνη και καλύτερα να παίζει.... αυτά τα χταπόδια πίσω από τα ηχεία, μου κάθονται στο στομάχι, από αισθητικής πλευράς!

    Συνεχίζεται.........

    15  18 Aug 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Καιρός να πάω στην ουσία του θέματος, δηλαδή στο ηχητικό μέρος της υπόθεσης!
    Μια μικρή εισαγωγή... Καταρχήν όσοι με γνωρίζουν, ξέρουν ότι περνώντας μέσα από διάφορες σχολές και απόψεις στο χόμπι μας, έχω καταλήξει να είμαι της σχολής που μου αρέσει κυρίως η ανάλυση, η τονική ισορροπία σε όλο το φάσμα και η σωστή τοποθέτηση οργάνων στον χώρο (σκηνή), οι χροιές είναι κάτι το υποκειμενικό και έτσι εκεί ο καθένας μας μπορεί να έχει την άποψή του! Άρα ήδη ξέρετε με τι κριτήρια θα σχολιάσω το σύστημα του Αντώνη!

    Η πρώτη μου επαφή με το σύστημα του Αντώνη είχε γίνει εδώ, και όταν έγραψα τα όποια σχόλια ήταν για το ψηφιακό του κυρίως, γιατί άπλα μου έλειπε αυτή η “ακρίβεια-καθαρότητα” από τα αναλογικά του!

    Στην δεύτερη επίσκεψή μου... έστρωνε τις νέες μηχανές και είχε κάνει και κάποιες παρεμβάσεις στον χώρο και ήταν με νέες στηρίξεις - κατασκευές, εάν είχε και άλλα καλώδια δεν ξέρω.... μπορώ να πω ότι αυτό το κάτι που το ξεχωρίζει (θα μιλήσω και παρακάτω) από πολλά καλά συστήματα.... αυτή λοιπόν η αρχική μαγεία την δεύτερη φορά μου έλειπε!

    Και ερχόμαστε στα πρόσφατα. Μόλις ετοιμάσαμε τις βάσεις των μονομπλόκ, δεν σας κρύβω ότι τις πήγαμε άμεσα στο υπόγειο και έγινε η τοποθέτηση των θηρίων πάνω τους! Αντώνη μην ξεχάσω να σου στείλω ένα τιμολόγιο από έναν ορθοπεδικό για την μέση μου.... Μπήκανε λοιπόν στην πρίζα μετά από καιρό (όπως μου είπε) τα μηχανήματα, και επειδή ήθελε χρόνο για να φορτίσουν πίνακες και λοιπά, βγήκαμε να εκπληρώσουμε κάποιες οικογενειακές υποχρεώσεις και στον γυρισμό θα είχαμε την πρώτη ακρόαση!

    Συνεχίζεται.........

    16  18 Aug 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Με την Αντώνη έχουμε συζητήσει - ανταλλάξει απόψεις, για αναλογικά η για ψηφιακά, άπειρες φορές στο τηλέφωνο και πάνω κάτω γνωρίζει τα ακουστικά - χούγια του άλλου ο καθένας μας, επίσης γνωρίζει ότι όταν βλέπω φροντισμένους χώρους... εκστασιάζομαι!

    Έτσι λοιπόν μετά την ταβέρνα δίπλα στο κύμα (υπάρχει και η σχετική φώτο στα εκτός θέματος) επιστρέφοντας βράδυ στο σπίτι, θα κάναμε και την πρώτη πριβέ ακρόαση! Ενεργοποιήθηκαν τα θηρία (σε τάξη ΑΒ) και οι πηγές και ξεκινήσαμε καταρχήν με ένα CD που είχα μαζί μου. Εδώ ένα δείγμα...

    Από τις πρώτες στροφές κατάλαβα ότι όλα ήταν πάλι εκεί, ανάλυση – τονική ισορροπία - καθαρότητα – ροή – ταχύτητα - στήσιμο σκηνής – αβίαστος & ασυμπίεστος ήχος σε όλες τις εντάσεις – ακόμα και το χαμηλό (γιατί το φοβάται και προσπαθεί να το “κόβει”) έκανε αισθητή την παρουσία του. Αυτό το κάτι που παθαίνω στο σύστημα του, είναι εάν κλείσω τα μάτια, η μουσική παίρνει σχήμα από εικόνες... δεν μπορώ αλλιώς να το περιγράψω και να σας μεταφέρω αυτό το συναίσθημα! Ακόμα και στο επικίνδυνο για συστήματα κομμάτι Seven Nation Army, το ηλεκτρικό ρίφ-μέταλλο της κιθάρας και φωνής (σαν τηλεβόα) δεν με ενόχλησε καθόλου, τα συριστικά της Barber στο Ode to Billy Joe στο τελείωμα τους ήταν αέρινα και μεταξένια, στο τέλος έβαλε και κάποια από τα δικά του CD, όπως το αγαπημένο του κομμάτι από το λάιβ της Αλεξίου με Μάλαμα και Ιωαννίδη, το Ξημερώνει που το ερμηνεύει ο Μάλαμας. τι να πω τώρα... νιώθεις την βραχνάδα από το στήθος του...

    Malamas Ft. Alexiou ( ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ )

    Συνεχίζεται.........

    17  18 Aug 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Για να μην μακρηγορώ και καταντήσει Άρλεκιν στο τέλος (άσε που πρέπει να μιλήσω και για τα αναλογικά), πραγματικά το ψηφιακό (CD) άκουσμα στον Αντώνη είναι Μακράν ότι καλύτερο έχω ακούσει μέχρι σήμερα!

    Ερχόμαστε τώρα στο αναλογικό.... εδώ τα πράγματα είναι ποιο περίπλοκα γιατί έχουμε (καταρχήν) να συγκρίνουμε μεταξύ τους πολλά πλατό – βραχίονες – κεφαλές – σχολές κλπ! Στην πριβέ μεταξύ μας ακρόαση (όπως και στο μίτινγκ) ήταν σωστά στημένα (από τα λεγόμενα του Αντώνη) τα:

    1) Victor TT-81 με Behlebides πλίνθ και πάνω του στημένοι 2 βραχίονες!
    α) Βραχίονας Technics EPA-100 με Κεφαλή Technics 205 ΜΚ4 με Jico SAS βελόνα.
    β) Βραχίονας Ikeda 407 με Κεφαλή Koetsu Blue Lace Onyx

    2) Πλατό Kronos με Βραχίονα Graham Phantom "12 και με με Κεφαλή EMT JSD 5G

    Ήταν και το Sony PS-X9 με τον δικό του βραχίονα Pua-9 και με μια κεφαλή πρόχειρα στημένη Empire MC (δεν θυμάμαι το μοντέλο). Αυτό λόγω του πρόχειρου (στο λεπτό όπως λέμε) στησίματος, ήταν εκτός “συναγωνισμού” και μόνο για επίδειξη και το τι θα ακολουθήσει στο μέλλον! Όντως Κατασκευαστικά καταπληκτικό!

    Συνεχίζεται.........

    18  19 Aug 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Κατά καιρούς με έχουν κατηγορήσει “κάποιοι” ότι η άποψη μου γέρνει σε μια “σχολή”, εδώ μας είπαν ότι οι SAS βελόνες είναι τσίγκινες και ψεύτικες στα ψηλά... και τόσα άλλα. Καλύτερα ας το αφήσουμε αυτά, μόνο γέλιο και κλάμα φέρνουν!

    Πραγματικά δεν θέλω να μπω στην διαδικασία και να πω ποιο ήταν καλύτερο η ποιος συνδυασμός είχε την ανάλυση και την καθαρότητα σε σύγκριση με το Κορυφαίο ψηφιακό του και αυτός με τα όποια αναλογικά (εκ γενετής) σφάλματα του έκλεβε την παράσταση! Επίσης δεν γνωρίζω εάν το μάτσινγκ σε αυτήν που δεν έπαιζε σωστά ήταν και το μέγιστο που μπορούσε να βγάλει!

    Θα πω μόνο μετά από αρκετά βινύλια που ακούσαμε και σε μια αντιπαράθεση μου έκανε μεγάλη εντύπωση πόση διαφορά υπήρχε. Κάποια στιγμή ο Αντώνης “ροκάροντας” έπαιξε από το άλμπουμ Are You Experienced του Jimi Hendrix το Foxy Lady, η φωνή και η κιθάρα ήταν αρκετά μπροστά και ο ντράμερ με τον μπασίστα είχαν γίνει ένα κουβάρι από πίσω, εκείνη την στιγμή βάζει τον άλλον βραχίονα με κεφαλή... το κουβάρι λύθηκε, η σκηνή είχε θέση και γι αυτούς, δεν περιγράφεται με λόγια, ένιωσα τόσο καθαρά την μπακέτα και το πετάλι πάνω στις μεμβράνες (κάσα) που κτυπούσε... αυτά τα ολίγα και σταματάω εδώ, ας μιλήσουν οι άλλοι!

    Η ημέρα του επίσημου μίτινγκ (για εμένα) είχε τα ίδια χαρακτηριστικά, απλά εγώ έδωσα την θέση μου στον Πρόεδρο και Αντιπρόεδρο να απολαύσουν τις μουσικές ξεναγήσεις του Αντώνη...

    Μην γελιέστε ότι αυτό το άκουσμα το παίρνετε ξοδεύοντας λεφτά στις συσκευές μόνο,
    είναι πολλοί παράγοντες μαζί που επεμβαίνουν στο τελικό αποτέλεσμα!

    ΥΓ 1. Αντώνη και Σοφία σας ευχαριστώ εγώ και η σύζυγός μου Ιωάννα για την φιλοξενία και τις ωραίες στιγμές που περάσαμε σε αυτό το 4ημερο, εύχομαι να τα ξαναπούμε σύντομα πάλι.

    ΥΓ 2. Γιώργο και Κυριάκο χάρηκα πάρα πολύ που βρεθήκαμε και πάλι μαζί και ειχαμεν μια αξέχαστη βραδιά στην γνωστή παραλία!

    ΥΓ 3. Από ποιον θα πληρωθώ... και για όλα αυτά που τράβηξα κύριοι... για να κάτσετε εσείς και να απολαύσετε τις μουσικές σας....

    ΥΓ 4. Δεν έχετε τραβήξει φώτος / βίντεο από το μίτινγκ?

    ΥΓ 5. Θέλω τόσα πολλά να πω... αλλά όχι δεν σας το κάνω το χατήρι!

    19  19 Aug 2014  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Εξαιρετική παρουσίαση!!!

    Θα είχε ενδιαφέρον ένας συνδυασμός του SME πικάπ με τις MM SAS κεφαλές.

    20  19 Aug 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Παιδια, ο Βασιλης με θεωρει (…κ´δεν ειναι ο μονος) υπερβολικο με τις στηριξεις…, ολο αφηνει υπονοουμενα!
    Και οχι οτι δεν ειμαι εδω που τα λεμε, αλλα ρε παιδι μου να, παιζει τεραστια σημασια! Οποτε την επομενη φορα θα κανουμε Α/Β να δουμε αν οντως ειμαι υπερβολικος ή εσεις απιστοι! (χε,χε! εχετε χασει απο χερι!)
    Επισης εχει ενα κολημα (το ξεκαθαριζει ομως απο πριν) με την αναλυση και την ¨ευκρινεια¨, οχι οτι εχει κι αδικο βεβαια…
    …και μια μανια με την ταξη (θα βαλω αργοτερα φωτο) και ολο μου την λεει για τα ¨χταποδια¨ που εχω πειραματικα ακομα ως πολυπριζα για τους ενισχυτες. Του λεω ασε να τα δεις τελειωμενα και μετα ξαναμιλαμε, αυτος εκει, η πρωτη κουβεντα στο τηλ ειναι ¨ταβγαλες αυτα τα ρημαδια? "
    Ομως πλακα - πλακα με εχει βοηθησει παρα πολυ και με το καταπληκτικο του αυτι, αλλα και μου εδειξε εναν καινουργιο βινυλιακο κοσμο, που ειχα σε απαξιωση: Αυτον των παλιων DD πικαπ και των ΜΜ κεφαλων με Jico SAS βελονες.
    Γιαυτο ως ενα μικρο ευχαριστω του εδωσα το παγκοσμιο distrbution της Behlebides Productions!

    21  19 Aug 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Anton wrote:
    ...του εδωσα το παγκοσμιο distrbution της Behlebides Productions!

    Χα χα χα χα χα... πέθανα στα γέλια!

    22  19 Aug 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Και για να καταλαβουμε τι σημαινει ταξη και τακτοποιηση κατα Βασιλη:


    ολα αυτα ηταν στα τεσσερα σημεια του οριζοντα,
    οπως κ αυτα:

    23  19 Aug 2014  
  • johnVO

    johnVO

    Registered

    Anton wrote:
    Παιδια, ο Βασιλης με θεωρει (…κ´δεν ειναι ο μονος) υπερβολικο με τις στηριξεις…, ολο αφηνει υπονοουμενα!
    Και οχι οτι δεν ειμαι εδω που τα λεμε, αλλα ρε παιδι μου να, παιζει τεραστια σημασια! Οποτε την επομενη φορα θα κανουμε Α/Β να δουμε αν οντως ειμαι υπερβολικος ή εσεις απιστοι! (χε,χε! εχετε χασει απο χερι!)
    Επισης εχει ενα κολημα (το ξεκαθαριζει ομως απο πριν) με την αναλυση και την ¨ευκρινεια¨, οχι οτι εχει κι αδικο βεβαια…
    …και μια μανια με την ταξη (θα βαλω αργοτερα φωτο) και ολο μου την λεει για τα ¨χταποδια¨ που εχω πειραματικα ακομα ως πολυπριζα για τους ενισχυτες. Του λεω ασε να τα δεις τελειωμενα και μετα ξαναμιλαμε, αυτος εκει, η πρωτη κουβεντα στο τηλ ειναι ¨ταβγαλες αυτα τα ρημαδια? "
    Ομως πλακα - πλακα με εχει βοηθησει παρα πολυ και με το καταπληκτικο του αυτι, αλλα και μου εδειξε εναν καινουργιο βινυλιακο κοσμο, που ειχα σε απαξιωση: Αυτον των παλιων DD πικαπ και των ΜΜ κεφαλων με Jico SAS βελονες.
    Γιαυτο ως ενα μικρο ευχαριστω του εδωσα το παγκοσμιο distrbution της Behlebides Productions!

    Ξέρετε γιατί σας γουστάρω πολύ Anton και VasiliM; Γιατί πάνω από αυτό το "περίεργο" χόμπι που έχετε-έχουμε επιλέξει, βάζετε την φιλική σχέση που έχετε αναπτύξει και δεν αφήνετε τις όποιες διαφωνίες να σας διαχωρίσουν!

    24  19 Aug 2014  
 
page 2/6 rows 12/61 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 92ms (19 queries, 49ms)