Συνάντηση ACA, 12 Αυγούστου 2014, Αντώνης Κονιωτάκης

  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Την Τρίτη 12 Αυγούστου είχαμε το καθιερωμένη πλέον καλοκαιρινή συνάντηση του ACA στην Κρήτη στο σπίτι του εκλεκτού φίλου Αντώνη.

    Οι ολίγοι που παρευρεθήκαμε, λόγω και της αποστάσεως βέβαια, είχαμε την χαρά και την ευκαιρία να απολαύσουμε ένα σύστημα που δεν μοιάζει σαν και τα άλλα μιας και ο Αντώνης το έχει επιμεληθεί τόσο πολύ όσο ποτέ και στον τομέα της στήριξης, που έχει γίνει πλέον "ειδικός" αλλά και στο θέμα του αναλογικού που το έχει εντελώς "εξαντλήσει"...

    Οι φωτογραφίες δεν είναι και τόσο καλές γιατί είναι από κινητό αλλά ελπίζω ο Αντώνης να μας βοηθήσει με καλλίτερες.

    Θα προχωρήσουμε με τις ακουστικές εντυπώσεις από αυτούς που παρευρέθηκαν αλλά η δική μου θα είναι η τελευταία...

    Μάνο για την ώρα βάλε στο αντίστοιχο θέμα το σύστημα του Αντώνη και βάλε το στα απολύτως κορυφαία...

    1  18 Aug 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Εδω ¨αποκλεισμενος¨που ειμαι, νοιωθω σαν μικρο παιδι απ᾽την χαρα μου, καθε φορα που καποιος φιλος ερχεται ν´ακουσουμε μουσικη και να μοιραστουμε εμπειριες, αποψεις, σχολια, συζητησεις επι του αντικειμενου και ολα αυτα που κανουν οι ¨τρελλοι¨σαν εμας οποτε βρισκομαστε μεταξυ μας.
    Η χαρα μου ομως αυτη τη φορα ηταν διπλη γιατι θα ερχοταν ο Προεδρος και Αντιπροεδρος του κλαμπ μαζι με τον πολυαγαπημενο μου Βασιλη.
    Ομως υπηρχε ενα αντικειμενικο προβλημα: δεν ειχα τελειωσει με τις βασεις των ενισχυτων και εγινε αγωνας δρομου να προλαβουμε να ειναι ετοιμες την Τριτη 12 Αυγουστου… Ας ειναι καλα ο Βασιλης, με βοηθησε και τα καταφεραμε, εστω την τελευταια στιγμη να κανουμε το συστημα να παιξει, αλλα και το χωρο να ειναι επισκεψιμος, καθ᾽οτι γινοταν μεσα της κακομοιρας κυριολεκτικα. Εφτιαχνα κατι καλωδια απο το Πασχα και μετα και στο πατωμα γινοταν παρτυ απο συρματα, θωρακισεις, ταναλιες, πενσες, τεντωτηρες…, χαμος. Εκτος αυτου, ειχα πολλες αφιξεις ¨νεου υλικου¨τελευταια, οποτε να κουτες πεταμενες απο δω, κουτακια απο κει, μπιχλιμπιδακια παρα περα…, δεν μπορουσες να πατησεις…
    Ας ειναι καλα ο Βασιλης, επιμεληθηκε (θα δειξω και φωτο τι σημαινει αυτο) της ταξης και τα τακτοποιησε ολα τελεια, ενω εγω απομακρυνα δυο ¨αυτοκινητιες¨ κουτες και σακουλες με σκουπιδια!
    Φανταστειτε οτι τα παιδια, συγνωμη οι Κ.Κ. Προεδρος και Αντιπροεδρος ηθελα να πω, ηρθαν στις 2 η ωρα και εμεις δεν ειχαμε κανει μπανιο να ξεβρωμισουμε ακομη!
    Κυριολεκτικα την τελευταια στιγμη, ολα ηταν ενταξει για ακροαση!
    Βεβαια δεν προλαβαμε να στησουμε το SME και το Horning να παιξουν, αλλα τουλαχιστον προλαβαμε να ¨πεταξουμε¨το νεοαφιχθεν Sony PS-X9 σε μια γωνια και να το ακουσουμε, εστω τελειως αρυθμιστο και χωρις την αναλογη ¨στηριξη¨, που ξερετε δα τι μανια εχω με δαυτην!

    2  18 Aug 2014  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Ειμαι σε ενα χωριο κοντα στο Ρεθυμνο και καλοπερναω με μπανιο, εξαιρετικο φαγητο και αφθονη ρακι, εκτος απο χθες που ο tubes "κατορθωσε" να εχει τεραστια κυματα η εκπληκτικη ΠΑΡΑΛΙΑ του (ναι υπαρχουν και τετοιοι) στη Νοτια Κρητη και ηταν αδυνατο να κανεις μπανιο.
    Τον συγχωρω ομως γιατι:
    Πριν λιγες μερες περασε και με πηρε για να παμε στον Αντωνη στο Ηρακλειο.
    Ειχα ακουσει οτι ο ηχος του ειχε βελτιωθει πολυ, αλλα αυτο που ακουσα δεν ειχε καμμια επαφη με τις προηγουμενες ακροασεις (Αυγουστος 2012, 2013).
    Σε συγκριση με περισυ ο ηχος ηταν μεγαλυτερος (μαλλον γιατι μεγαλωσαν κατα ενα χρονο τα ηδη στρωμενα ηχεια☺️), με πολυ καλυτερη στερεοφωνικη εικονα, απυθμενο βαθος, ξεκαθαρη και διακριτη τοποθετηση οργανων μεταξυ τους (αποστασεις) και στο χωρο, πιο αερινα μεσοϋψηλα, περιγραφικοτερο και πιο γρηγορο χαμηλο και ΑΡΙΣΤΗ τονικη ισορροπια. Δυναμικη Μουσικοτητα οπου χρειαζοταν και ησυχα περασματα οπου ολα ακουγονταν. Φωνες ανεπαναληπτες και τραχυτητα (οπου χρειαζεται) οπως απο φλαουτα στο "Τρικωχο καπελλο" του De Falla. (Δισκος Esoteric Decca!!!)
    Τετοιες βελτιωσεις δεν εχω ακουσει σε αλλα συστηματα χωρις αλλαγες μηχανηματων η χωρις αλλη τοποθετηση στο ιδιο η αλλο χωρο.
    Ομως αυτο που κυριολεκτικα με εντυπωσιασε ηταν η τελεια ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ ΑΚΟΥΣΑΜΕ.
    Το συστημα παιζει καθε ειδος μουσικης εξαιρετικα, με οποιαδηποτε αναλογικη πηγη. Αλλα και η ψηφιακη ειναι πολυ κοντα...
    Ακουσαμε διαφορετικα πικαπ, βραχιονες και κεφαλες και ΟΛΑ ΕΠΑΙΖΑΝ ΜΟΥΣΙΚΗ. Ακομα και ενα τελευταιο αποκτημα, που ηταν ενα πικαπ Sony XS-9 (;) (επαγγελματικο) στο οποιο μπηκε στα γρηγορα μια κεφαλη χωρις ρυθμιση κλπ. Το Victor ομως εκλεψε την παρασταση, αν και με πολυ φθηνοτερο συνδυασμο βραχιονα-κεφαλης!!!
    Απο τα πικαπ που ακουσαμε το καθενα ειχε τη δικη του αποψη, εδινε τη δικη του μουσικη Ερμηνεια. Το αρυθμιστο Sony ηταν λιγο πιο θαμπο και ατμοσφαιρικο (καπνος στο μπαρ), αν και με το δικο του phono, το Victor πολυ καθαρο και εντυπωσιακο, χωρις να φουσκωνει τιποτα και το Kronos κατι σαν ΟΛΑ ΣΕ ΕΝΑ. Πιστευω οτι αν τα ακουσει καποιος, μετα δεν μπορει να αποχωριστει κανενα!!!
    Ακουσαμε επι ωρες χωρις καμμια κουραση, τιποτα δεν ενοχλουσε, τίποτα δεν ηταν λαθος και τιποτα δεν ελλειπε.
    Συστημα εκπληκτικα involving ακομα και μετα απο το εξαιρετικο φαγητο (...)!!!
    Η μονη βασικη ΑΛΛΑΓΗ ηταν η ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ.
    Κατα τον Αντωνη και δεν ειμαι σε θεση να τον αμφισβητησω, εκει οφειλεται αυτη η ΒΕΛΤΙΩΣΗ, ειδικα η αποδοση του Συναισθηματος.
    Ομολογω οτι αυτο δεν μπορω να το ΑΠΟΔΕΧΘΩ ευκολα και την επομενη φορα θα ηθελα παρα πολυ συγκρισεις Α/Β. Ομως, αφου δεν εχει κανει αλλη αλλαγη δεν μπορω να υποθεσω τιποτα αλλο. Οφειλω επομενως μεχρι τοτε να αποδεχθω την Άποψη του Αντωνη οτι η Μεγαλη Διαφορα Οφειλεται στην Στηριξη. Eχει πειραματισθει ατελειωτες ωρες επι πολλα χρονια με διαφορα υλικα και συνδυασμους αυτων, μαζες, σχηματα κλπ. Στηριξη υπαρχει ακομα και στον καναπε ακροασης.
    Συγχαρητηρια στον Αντωνη, ο οποιος υποσχεται να βελτιωσει ακομα περισσοτερο το αποτελεσμα μιας και οπως λεει, το ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙ !!!
    ΥΣ1: Πρωτη φορα ακουσα μεγαλο Rockport να παιζει τοσο καλα που αναθεωρησα την αποψη μου. Την ξερει και ο Μ.Φ.
    Ειναι ηχειο με τεραστιες δυνατοτητες. Οτι βλεπει στην εισοδο, παιζει.
    Εργαλειο που για να αποδωσει ΤΑ ΜΕΓΙΣΤΑ πρεπει να εχει πολυ καλα μηχανηματα πισω του. Δεν συγχωρει και αποδεικνυεται χειρουργειο και Μεγαρο Μουσικης ταυτοχρονα.
    Μη διανοηθει κανεις να το αφησει να παιξει στην τυχη...
    ΥΣ2: Ολα οσα εγραψα προερχονται απο μονο μια ακροαση και χωρις την επιδραση αλκοολ. Επισης ειχα καλη διαθεση και ημουν ξεκουραστος. Θα ηθελα να ακουγα και παλι το συστημα-χωρο-ηλεκτρικη εγκατασταση για ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ!!!
    ΥΣ3: Ακουσα οτι μετα τη Συναντηση ο Αντωνης πειραματιζεται και με το χρωμα της Στηριξης. Για ολα ειναι ΙΚΑΝΟΣ ο αθεοφοβος.
    ΥΣ4: Απο παιδι και απο "τρελλο" μαθαινεις την ΑΛΗΘΕΙΑ !!!

    3  18 Aug 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Ακουσαμε λοιπον, μονο μεσω 3 πικαπ, ΚΡΟΝΟΣ, Μπιχλιμπιδη και Σονυ (εστω αρυθμιστο) και απο το ψηφιακο συστημα της CH Precision με CD.
    Απο προγραμμα δεν ειχα προλαβει ουτε καν να σκεφτω και ετσι εμπαινε οτι μου ερχοταν ή μου ζητουσαν τα παιδια.
    Θυμαμαι το πρωτο ηταν το Wish I could με την Nora Jones στο Sony μεσω του ενσωματωμενου phono, με μια παλια Empire MC-5M κεφαλη (απ τις αγαπημενες μου). Ηχος λιγο βινταζ μεν, που σε εβαζε ομως μεσα στο κλιμα, με μια γλυκια ατμοσφαιρα…
    Μετα ακουσαμε το Canciόn Mixteca απο το soundrack Paris-Texas με την χαρακτηριστικη ηχογραφηση της φωνης του Harry Dean Stanton, οπου ακουγεται ο ¨αερας¨οπως περνα μεσα απο τις φωνητικες του χορδες. Πρωτα στο Sony, μετα Behlebides, μετα Kronos και μετα απο CD στο CH Precision. Επεσαν τα αναλογα σχολια για τις διαφορες μεταξυ των πηγων…
    Πριν βαλω φωτο θα παραθεσω, οσα θυμαμαι απο τα τραγουδια που παιξαμε:

    Τριπλοκλειδωμενο Καστρο (Βουη του Μυθου, Ξυδακης)
    Τωρα μ´απαρνιεσαι (Νικος Μανιας) παλιο του ´70 με λαουτο
    Blower's Daughter (Damnien Rice) CD
    Three cornered Hat σε δυο διαφορετικες εκτελεσεις
    Dvorak,from a new world, Symphony No 5 in E minor op.95
    Peter Murphy, Strange kind of Love
    Uriah Heep, The Park
    Tindersticks, A Night In
    Milt Jakson- Ray Charles, Soul Brothers
    Bud Johnson, Blues For Sale
    Μαλαμας, Ξημερωνει (απο το λαιβ CD με Αλεξιου, Ιωαννιδη, Λυκαβητος)
    Αλεξιου, Ονειρο ητανε (ιδιο CD )
    Αλεξιου - Μαλαμας, Εσυ με ξερεις πιο πολυ (ιδιο CD )
    Αλεξιου, Παρε τ´αχναρια (Ψιθυροι, CD)
    Καζαντζιδης Παρε τ´αχναρια
    Καζαντζιδης, Δεν θα ξαναγαπησω
    Περιδης, Ζηλευει η νυχτα
    Μαχαιριτσας, Ο ταυρος
    A Single man soundtrack, Daydreams (CD)
    Sony Boy Williamson, The Sky is Crying
    Holly Cole, Tango til they 're sore
    Maria Kallas, La Mamma Morta
    …..
    Η σειρα ειναι τυχαια, οπως μουρχεται τωρα στο μυαλο, ενω ηταν και καποια αλλα που δεν θυμαμαι τωρα…
    Σχολια επι του παροντος δεν θα κανω, παρα μονο οτι ολοι ¨γουσταραμε¨πολυ και ειδικα στην Καλλας επεσε πολυ ανατριχιλα… Προσωπικα εγω, δεν μπορουσα με τιποτα να φανταστω οτι αυτη η σκατ@ηχογραφηση θα μπορουσε να αποκαλυψει τοσες λεπτομερειες…, που σε κανουν πραγματικα ν᾽ανατριχιαζεις!

    4  18 Aug 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Για διαφορους λογους, φωτογραφιες δεν πηραμε, εκτος κατι λιγες που προνοησε ο Κυριακος και πηρε προς το τελος…
    Ετσι αναγκαστικα θα βαλω καποιες που τραβηξα τωρα, να δουμε και τι εχει γινει στο Behlibides productions Studio! Χα, Χα!
    Πρωτα απ᾽ολα αυτο που εκανε την μεγαλη διαφορα:
    BEHLEBIDES PRODUCTIONS Platforms MK III

    5  18 Aug 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Μετα το Victor TT-81, plinth by Behlebides Productions:

    Technics EPA-100 + EPC-205 mk4 + Jico SAS stylus:

    Ikeda 407 tonearm + Koetsu Blue Lace Onyx:

    Μια μικρη λεπτομερεια… και στους δυο βραχιονες τα phono cables ειναι της Behlebides Productions, χαλκινο στην ΜΜ, ασημενιο στην MC.

    6  18 Aug 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    …και το νεοαφιχθεν ΘΩΡΗΚΤΟ: Sony PS-X9
    Πραγματικα και μονο που το βλεπεις, σε πιανει κατι. Στην πραγματικοτητα ειναι πολυ πιο ωραιο, στις φωτο χανει πολυ!


    Εχει ενσωματωμενο phono stage με ρυθμισεις για ΜΜ αλλα και MC… και ενα πραγματικα καταπληκτικο βραχιονα, Sony Pua-9, the real thing!

    7  18 Aug 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Το αναλογικο Front-end:


    8  18 Aug 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Απο τους μονιμους πρωταγωνιστες:
    Kronos TT + Graham Phantom "12 + EMT JSD 5G

    Και οι μεγαλοι ¨αποντες¨
    SME 30/12

    Horning +Thales Simplicity + Kuzma 4point

    Δεν προλαβα να τα ρυθμισω, gamoto!

    9  18 Aug 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    gherop wrote:
    ΥΣ2: Ολα οσα εγραψα προερχονται απο μονο μια ακροαση και χωρις την επιδραση αλκοολ. Επισης ειχα καλη διαθεση και ημουν ξεκουραστος. Θα ηθελα να ακουγα και παλι το συστημα-χωρο-ηλεκτρικη εγκατασταση για ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ!!!
    ΥΣ3: Ακουσα οτι μετα τη Συναντηση ο Αντωνης πειραματιζεται και με το χρωμα της Στηριξης. Για ολα ειναι ΙΚΑΝΟΣ ο αθεοφοβος.

    Γιωργο ελα και αυτη τη φορα θα πιουμε μερικες πρωτα, θα σηκωσουμε πανω κατω τους ενισχυτες 2 - 3 φορες και εχω και κατι φωτο με νεκροκεφαλες να σου δειξω για την διαθεση!
    Σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια…, το χρωστουσα απο περυσι!

    10  18 Aug 2014  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Εγραψα οτι ενοιωσα, εμεις σ' ευχαριστουμε για την φιλοξενια, και την εμπειρια.
    Συμπληρωσα και 4 υστερογραφο στο προηγουμενο κειμενο!!!

    11  18 Aug 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    gherop wrote:
    ΥΣ4: Απο παιδι και απο "τρελλο" μαθαινεις την ΑΛΗΘΕΙΑ !!!

    Γιωργο ευχαριστω πολυ…, ειναι το ωραιοτερο κομπλιμεντο που μου εχουν κανει ποτε!

    12  18 Aug 2014  
 
page 1/6 rows 12/61 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 62ms (19 queries, 19ms)