Συνάντηση ACA, 19 Ιουλίου 2014, Βασίλης Μαυροειδής (#6)

  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Ναι, μου το ειπαν και κατι φιλοι που μενουν 3 τετραγωνα πιο περα!

    aar wrote:
    Επιπλέον ψηφιακά
    Ακουσαμε
    Deep Purple
    Mistreated , Child in time
    Black Sabbath
    Wizard, Iron man
    και αλλα rock σε πολύ υψηλες σταθμες...
    61  25 Jul 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Να ξέρετε ότι είναι ευπρόσδεκτες και οι αρνητικές κριτικές για το σύστημα, και δεν είναι κακό (το πιστεύω αυτό) να λέμε την άποψή μας... ούτε πρόκειται να υπάρξει από μένα θέμα παρεξήγησης (κλπ) για αυτά...

    62  26 Jul 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Για μενα, ενα μεμπτο σημειο (οπως κ στο δικο μου συστημα) ειναι οτι δεν ακουγεται καλα ο ηχος της παντοφλας!!!!
    Και αυτο γιατι οι ¨παντοφλιες¨ πεφτουν σε αλλο οροφο!

    63  26 Jul 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Από αύριο (όσοι ήταν στην συγκέντρωση το είδαν) θα δοκιμάσω το νέο καλώδιο ηχείων... αναμένονται και πριβέ ακροάσεις... Αντώνη μέχρι και "αποσβεστικό" υλικό στον πυρήνα έχει...

    64  28 Jul 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    VasilisM wrote:
    Να ξέρετε ότι είναι ευπρόσδεκτες και οι αρνητικές κριτικές για το σύστημα, και δεν είναι κακό (το πιστεύω αυτό) να λέμε την άποψή μας... ούτε πρόκειται να υπάρξει από μένα θέμα παρεξήγησης (κλπ) για αυτά...

    Βασίλη μιας και το 'θεσες το θέμα, όχι στο πλαίσιο της αρνητικής κριτικής αλλά της φιλικής κουβέντας και της προσωπικής άποψης, από την πρώτη πιο λεπτομερή ακρόαση που είχε γίνει πριν λίγο καιρό με λιγότερα άτομα στο χώρο σου, θα τολμούσα να αναφέρω για τα ηχεία σου σαν ένα σημείο που δεν ακολουθεί τα πολύ καλά ενισχυτικά σου και τον καλό και μετρημένο χώρο σου..

    τα ηχεία αυτά είναι σκληρά (έτσι τα άκουσα εγώ) χωρίς 'ανάσα' και 'πνοή' πράγμα που μεταφράζεται σε αρκετή έλλειψη μουσικότητας και ατμόσφαιρας, με 'αγχωμένη' και όχι ολοκληρωμένη ανταπόκριση στα πολλά βατ των ενισχυτικών, με τάση να τα καταπιούν αυτά και τον χώρο, χωρίς να δίνουν πίσω αυτά που παίρνουν έχοντας 'μικρό' για τον όγκο τους ήχο..

    δεν θα ξεχάσω τις τεράστιες διαδρομές των woofers όταν άνοιγαν οι εντάσεις, χωρίς να 'ακούγεται' στο αυτί η κίνηση αυτή.. δεν πήρα την 'ανάσα' και τους 'λαρυγγισμούς' στα φωνητικά ενός Wilson, δεν πήρα την πληρότητα ενός ATC ή την μουσικότητα και τις γλυκιές μεσαίες ενός Harbeth, τις ψηλές ενός JBL ή τον τσαμπουκά και τον μεγάλο ήχο ενός Rockport..

    βέβαια γνωρίζω ότι τα ηχεία αυτά δεν είναι ούτε Harbeth ούτε JBL ούτε Rockport ούτε ATC αλλά Γιαπωνέζικα μιας καλής εταιρίας, η οποία εξειδικεύεται στα ηλεκτρονικά και όχι στα ηχεία, όμως ένα καλό ηχείο πρέπει να 'χει όλα η έστω μερικά από τα χαρακτηριστικά που αναφέρω παραπάνω..

    όλα αυτά σε απόλυτα φιλικό ύφος και από προσωπική άποψη, μιας και το ζήτησες δεν μπορούσα παρά να γράψω τη γνώμη μου..

    65  28 Jul 2014  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    καθε κατασκευαστης εχει την ακουστικη του ταυτοτητα,μερικοι δεν εχουν βγαλει ακομη,ειναι στην προσπαθεια,...υπομονη.

    66  28 Jul 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Εννοείται και δεν υπάρχει πρόβλημα, είναι καλό να λέγονται αυτά που πιστεύει ο καθένας μας.
    Έχω μόνο κάποιες παρατηρήσεις (άσχετες με την κριτική σου) να κάνω.

    1. Λόγω αλλαγής καλωδίων... ο ήχος ήταν διαφορετικός της συγκέντρωσης, αυτό δεν σημαίνει κάτι, γιατί για κάποιους που το είχαν ξανακούσει, μπορεί να ήταν καλύτερος η χειρότερος.

    2. Για τις διαδρομές των γούφερ που αναφέρεις, μάλλον θυμάσαι άλλο ηχείο, ας μιλήσουν τι πρόσεξαν όταν έπαιξαν τα κομμάτια από:
    Ray Brown, John Clayton, Christian McBride - Super Bass Theme
    Massive Attack - Angel
    και άλλα διάφορα που δεν ήμουν εγώ μέσα!

    3. Τα ηχεία δεν είναι Γιαπωνέζικα, αλλά Αμερικάνικα και με σχεδιαστή της Polk Audio!

    Επειδή γνωρίζω την "διαφορετικότητα" των απόψεων που εκφράζει ο καθένας μας, και το πως εκλαμβάνει / αξιολογεί το εκάστοτε σύστημα, άλλωστε γιαυτό και ζήτησα να γραφτούν τα αντίθετα σχόλια πάνω στο σύστημα.

    Το φοβερό της όλης υπόθεσης είναι η διαφορετικότητα των απόψεων....

    67  28 Jul 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    έτσι είναι.. στο χόμπι μας, μάλλον στην τρέλα μας θα έλεγα, η διαφορετικότητα των απόψεων είναι χαώδης.. έτσι όπως είναι και η διαφορετικότητα στη φιλοσοφία που ο καθένας στήνει το σύστημά του.. αυτό για μένα είναι και το μεγαλείο του χόμπι.. να μην πάρχουν ποτέ δυο πανομοιότυπα συστήματα.. και φυσικά το να σέβεται ο ένας την άποψη, το γούστο και τον ήχο του άλλου..

    68  28 Jul 2014  
  • aar

    aar

    Registered

    Οπως καθε συστημα εχει τον (χαρακτηρα του)
    ετσι καθε ηχειο, σαν τελευταιο μερος του συστηματος
    μετατρεπει το ρευμα και την ταση των ενισχυτικων,
    αναλογα με το ειδος της μουσικης,
    ακολουθωντας την λογικη του τμηματος R&D
    που το σχεδιασε και το υπολογισε.

    69  28 Jul 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    @aar.. μπορείς να ανεβάσεις το blueprint από τα συγκεκριμένα ηχεία και κανένα από αυτά που ανέφερα εγώ παραπάνω (τα ATC 50 ας πούμε) για να δούμε πως σκέφτονταν η ομάδες R&D και κατά πόσο πέτυχαν τον στόχο τους??

    70  29 Jul 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Μέχρι να σου απαντήσει ο Θανάσης για τα ATC δες το Ριβιού από το Stereophile (μετρήσεις κλπ.) για τα "Γιαπωνέζικα" Sony...

    71  30 Jul 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    και εδώ το SONY SS-M9ED TECHNICAL DESCRIPTION 33 σελίδες, ανοιξε το λίνκ!

    http://s1148.photobucket.com/user/vasma/library/SONY%20SS-M9ED%20TECHNICAL%20DESCRIPTION?sort=9&page=1

    72  30 Jul 2014  
 
page 6/10 rows 12/111 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 94ms (19 queries, 53ms)