SONUS AETERNA !!! (#19)

  • jomark

    jomark

    Registered

    Είχα την τύχη να ακούσω τα ηχεία του Κυρίου Κωνσταντίνου.
    Οταν μου είπε, έλα να ακούσεις κάποια ηχεία που φιάχνω με κόρνες
    περίμενα να ακούσω άλλο ένα κορνοειδές ηχείο με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
    Έμεινα άναυδος από το μέγεθος της κατασκευής , την σχεδίαση , την υλοποίηση , αλλά κυρίως από τον ήχο αυτών των εξαιρετικών ηχείων.
    Έχω ακούσει αρκετά ηχεία μέχρι τώρα , από φθηνά μέχρι και πολύ ακριβά.
    Το καθένα έχει τον δικό του ήχο , την δική του ηχητική υπογραφή , τα δικά του προβλήματα και προτερήματα.
    Το μόνο "μειονέκτημα" αν μπορώ να το αναφέρω έτσι είναι το μέγεθος του ηχείου και ενδεχομένως το βάρος του. Δεν είναι ηχείο το οποίο το μετακινεί κανείς μόνος του, η έστω με την βοήθεια ενός φίλου.
    Θα πει κανείς ούτε τα ALEXANDRIA.
    Ναι αλλά εδω μιλάμε για άλλη κατηγορία ΗΧΕΙΟΥ.
    Εξαιρετικά ταχύ ,μαλακό ,αχρωμάτιστο , ζωντανό. Δεν υπάρχει ίχνος σκληράδας η τονικής ανισορροπίας. Παίζει όπως θα έπρεπε να παίζει κάθε σοβαρό ηχείο που δεν έχει οικονομικό όριο στην κατασκευή του.
    Οι ρυθμίσεις του , απο οτι είδα και πληροφορήθηκα είναι πλήρεις και στήνεται για ένα και μόνο sweet spot για έναν και μόνο ακροατή , με συγκεκριμένο ύψος . Κάποιος θα μπορούσε να το χαρακτηρίσει και να το χρεώσει στα μειονεκτήματα του ηχείου. Οχι εγώ. Γιατί ? μήπως οι περισσότεροι μόνοι δεν ακούμε μουσική ?, εκτός κάποιων εξαιρέσεων?
    Δεν φτάσαμε σε ιδιαίτερα υψηλές στάθμες , αλλά απο τα 2 περίπου watts που παίζαμε , και την υποδειγματική του άνεση κατάλαβα ότι αυτό το ηχείο δεν έχει αντίπαλο, η μάλλον για να μην υπερβάλω δύσκολα θα βρεί αντίπαλο , από οποιαδήποτε σχολή κατασκευής.
    Ο καλύτερος ήχος που έχω ακούσει .
    Τα συγχαρητήριά μου στον Κύριο Κωνσταντίνου.

    ΣΣ, δεν έχω καμία σχέση με τον κατασκευαστή , τυχαία βρέθηκα εκεί για άλλο λόγο και έγινε η ακρόαση.

    217  14 Sep 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    καλοσωρίζουμε τον φίλο jomark στο φόρουμ..
    από το νικ σου μάλλον καταλαβαίνουμε ποιος είσαι μιας και έσχουμε συναντηθεί σε άλλα φόρουμ..
    καλωσήρθες.. ευχαριστούμε και τη μεταφορά των εντυπώσεών σου από τα Ελληνικά ηχεία..
    αυτό που μένει (και που έχω ξαναπεί) μετα από τα τόσα κολακευτικά σχόλια από φίλους του φόρουμ για τα συγκεκριμένα ηχεία, είναι ένα επίσημο κάλεσμα από τον κατασκευαστή κο Κωνσταντίνου προς το club & τα μέλη του ACA για να διαπιστώσουμε κι εμείς τις αρετές του νέου αυτού ηχείου..

    218  14 Sep 2014  
  • jomark

    jomark

    Registered

    Ευχαριστώ Μάνο για το καλωσόρισμα.

    219  15 Sep 2014  
  • antkots

    antkots

    Registered

    Γεια σου Γιαννο !!!

    220  16 Sep 2014  
  • jomark

    jomark

    Registered

    Γειά σου Αntoine

    221  17 Sep 2014  
 
page 19/19 rows 12/221 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 53ms (19 queries, 26ms)