Ρακί και ξεχασμένες μουσικές...ακρόαση στο Μάνο

  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Ποιός θα το ανοίξει το νέο θέμα?Ποιος έβγαζε φωτογραφίες?Έχω και εγώ καμια δύο μέτριες...

    Moved on 2014-03-22 21:36:04 from «Τα λόγια της στιγμής ...»

    Moved on 2014-03-22 21:37:47 from «Ρακί και ξεχασμένες μουσικές...ακρόαση στο Μάνο»

    1  22 Mar 2014  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Καλησπέρα.
    Πολύ ωραία παρέα κάναμε χθές.Το ευχαριστήθηκα.
    Μάνο ότι και να πούμε θα είναι λίγο!!!

    Moved on 2014-03-22 21:36:42 from «Τα λόγια της στιγμής ...»

    Moved on 2014-03-22 21:37:47 from «Ρακί και ξεχασμένες μουσικές...ακρόαση στο Μάνο»

    2  22 Mar 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Παίδες ήταν καταπληκτικά.. τρομερό παρεάκι.. το ευχαριστηθήκαμε όλοι νομίζω..

    Βέβαια, από τα 400 περίπου δισκάκια που είχα σχεδιάσει να σας παίξω παίχτηκαν μόνο καμιά 40_αριά .. αλλά που θα πάει, ανοίγει ο καιρός και θα τα ξαναπούμε σύντομα..

    Moved on 2014-03-22 21:37:20 from «Τα λόγια της στιγμής ...»

    Moved on 2014-03-22 21:37:47 from «Ρακί και ξεχασμένες μουσικές...ακρόαση στο Μάνο»

    3  22 Mar 2014  
  • gonis

    gonis

    ACA Member

    Κα-τα-πλη-κτι-κη βραδια

    Οι οικοδεσποτες, κυριως, και οι καλεσμενοι σε αλλο επιπεδο.
    Η φιλοξενια πραγματικα εντυπωσιακη.
    Το συστημα οσο περναγε η ωρα και ζεστενοντουσαν τα λαμπιονια εδειχνε τα δοντια του και τις δυνατοτητες του!
    Αν και στο αποτελεσμα συντελουν ολοι οι κρικοι της αλυσιδας εγω θα ξεχωρισω τα ηχεια της KEF τα οποια δεν ειχα ακουσει ποτε στο παρελθον και με εντυπωσιασαν.Εκπληκτικος ελεγχος απο τα χειροποιητα λαμπατα monoblock και βεβαια χροιες και “συναισθημα” που σε κθηλωναν.Δεν ειναι τυχαιο το “βαρυ” ονομα καποιων κατασκευαστων στην audio βιομηχανια.
    Οι μουσικες επιλογες του DJ Μανου, με την συμβολη και καποιων καλεσμενων,απο αλλες καλες εποχες...
    Απο εντεχνα ελληνικα μεχρι φανκιες,ροκιες,μπαλαντες,ακουσαμε εμεις και οι γειτονες φοβερη μουσικη.
    Ο χωρος ξεκαθαρα “αντρικος”με ολα τα παιχνιδια του Μανου σε κοινη θεα.Θα ηθελα και εγω μια τετοια ΄΄γιαφκα΄΄στην εξοχη.
    Φαγαμε, ηπιαμε, ακουσαμε,συζητησαμε-δεν τσακωθηκαμε-μεχρι τις πρωτες πρωινες ωρες και δουλεψε βεβαια και το “δαιμονιο της φυλης” για την αποφυγη των αλκοτεστ στην επιστροφη.
    Οι ανθρωπινες σχεσεις που εχουν δημιουργηθει εξαιτιας του κοινου χομπι που μας ενωνει ειναι απο τα ωραια πραγματα της ζωης!
    Μανο ευχαριστουμε για την υπεροχη φιλοξενια.
    Καιτη η μαγειρικη σου hi-end και η ανοχη σου και το χαμογελο εκτος συναγωνισμου

    Moved on 2014-03-22 21:29:23 from «Τα λόγια της στιγμής ...»

    Moved on 2014-03-22 21:34:28 from «Ρακί και ξεχασμένες μουσικές...ακρόαση στο Μάνο»

    4  22 Mar 2014  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Άντε κανείς δέν μιλάει. Τί λέει?Πώς περάσαμε χτές?

    5  22 Mar 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Εχθές το βράδυ λοιπόν πήγαμε δέκα φίλοι και ομοχόμπιοι... για να διαπιστώσουμε αν αυτά που έλεγε ο οικοδεσπότης Μάνος ή "κουζουλός" είναι αλήθεια ή μας έχει τρελάνει στο παραμύθι...

    6  22 Mar 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Αρχίζουμε με το σύστημα... οκ ήταν εκεί όπως περιμέναμε... παίζει όμως;;

    7  22 Mar 2014  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Ας ξεκινήσω λοιπόν...

    Χθές συναντηθήκαμε στον γνωστό ACA Μάνο.

    Η περιπέτεια ξεκίνησε απο νωρίς. Προσπαθώντας να βρώ το σπίτι...χάθηκα κάπου στα στενά αλλα το βρήκα!!
    Το σύστημα του Μάνου φιλοξενείται σε υπόγειο χώρο του σπιτιού του. Ο χώρος αποτελείται απο το σύστημα και μία μεγάλη δισκοθήκη που αποτελείται απο βινύλια και κάποια CD. Το σύστημα είναι ιδιαίτερο.

    Ηχεία, βασικοί διαμορφωτές του ήχου, τα KEF. Την τελευταία φορά που είχα ακούσει τη ναυαρχίδα της KEF ήμουν σε μία έκθεση και ο κόσμος χειροκροτούσε κάθε φορά που τελείωνε ένα κομμάτι. Βλέπετε, λίγα ηχεία παίζουν σε τόσο μεγάλες στάθμες απαραμόρφωτα. Και είναι εντυπωσιακό αυτό, πιστέψτε με.
    Οδηγός των ηχείων δύο λαμπάτοι, πειραγμένοι DIY ενισχυτές. Προενισχυτής ο ΑΘΗΝΑ της TLA μία ενδιαφέρουσα σχεδίαση που αποτελείται απο τις γνωστές λάμπες 6h30p. Τέλος υπάρχει μία ψηφιακή και μία αναλογική πηγή ενώ υπάρχει και ένα DAC για σύνδεση με PC.

    Ιδιαίτερο σύστημα, με ιδιαίτερο ήχο.

    Στην αρχή όταν έφτασα ήμουν μόνος με τον Μάνο. Σιγά σιγά μαζεύτηκε ο γνωστός κόσμος. Τα πρώτα Κρητικά ποτά άρχισαν να γεμίζουν το τραπέζι.

    Και άρχισαν οι μουσικές. Κατα βάση βινύλιο και λίγο CD. Περίεργος ήχος. Δέν μπορώ να πώ οτι στην αρχή με γέμιζε. Αλλα έγινε το θαύμα...

    .......... Περιμένω να φύγετε όσοι δέν αντέχετε απο αυτό που θα πώ.....

    .....Άντε...Ξούτ!!!!......

    .................................Φύγατε? Ωραία... πάμε......................

    Μου έχει ξανασυμβεί. Σε λαμπάτο φόνο. Ναι και όμως το έχω δεί να στρώνει. Να αλλάζει ο ήχος του. Έτσι έγινε και χθές. Οι καινούργιες λάμπες του Μάνου δημιουργούσαν ένα ξένο ήχο στα μεσουψηλά. Λίγο τσιριχτό. Μέσα σε δύο ώρες αυτό είχε εξαφανιστεί!!!!

    Εντυπωσιακό οφείλω να ομολογήσω. Και είναι κάτι που προσωπικά το έχω συναντήσει σε λαμπάτες υλοποιήσεις... Αν και προσωπικά δέν πιστεύω σε θαύματα, είναι δεδομένο οτι υπάρχουν σημεία στο χάι φάι που ο όρος "στρώνει" υπάρχει και υφίσταται.

    Συνεχίζοντας λοιπόν... Εντυπωσιάζομαι κάθε φορά που βλέπω βινυλιόφιλους. Πάντα - μα πάντα- θα φχαριστηθείς τη μουσική τους. Απο απλά τζάζ μέχρι, Τουρνά, the Shadows, Supertramp, Νίκο Ξυδάκη - εκπληκτικό έργο η βουή του μύθου - και άλλα.
    Το μενού περιλάμβανε καλό φαγητό και πολύ κουβέντα. Και μουσική, πολύ μουσική.

    Πολύ ευχάριστη βραδιά.

    Ευχαριστούμε Μάνο για τη φιλοξενία!!!

    8  22 Mar 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Εδώ ο άθλιος πάει να μας πει ότι το σύστημα... δεν... και άδικα κάναμε όλο αυτό τον δρόμο

    9  22 Mar 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Οπότε τον πιάνουμε στις γρήγορες και ως εκ θαύματος ο πρώτος δίσκος μπαίνει στο πλατό...

    10  22 Mar 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Και μετά έβαλε και δεύτερο και δεν ξέρω και πόσους άλλους... μπορεί και καμία πενηνταριά αφού φύγαμε περασμένες δύο...

    11  22 Mar 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Ώπα και μικρό δείγμα της παρέας...

    12  22 Mar 2014  
 
page 1/3 rows 12/29 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 81ms (19 queries, 47ms)