Μηνιαία Συνάντηση ACA 15 Φεβρουαρίου 2014, Χρ. Σιμόπουλος

  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    wanda wrote:
    Άρχισε λοιπόν η ακρόαση από τα cds!!
    Ένας απίστευτος ήχος ξεχύθηκε ασυγκράτητος στο χώρο,
    κινήθηκε ανάμεσά μας και μας τύλιξε απογειώνοντάς μας για μία ακόμα φορά!
    Η ώρα ήταν 23.00 περίπου και κανείς δεν ήθελε να φύγει!
    Μέχρι το πρωί θα το πάμε, μου φαίνεται σκέφτηκα!
    Ξαφνικά, σηκώθηκε ο Πρόεδρος για να .....

    Προσπαθώ να σηκώσω ένα βίντεο...

    73  18 Feb 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    Mπραβο ρε παιδια και παλι...Υπεροχες φωτο, ομορφο γεγονος, μπραβο σε ολους και στον πιλοτο!

    Ομορφιες! Αντε να δω ποτε θα καταφερω να ερθω..

    75  18 Feb 2014  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    wanda wrote:
    H Βάλια λέει ότι δεν βγαίνει καλά στις φωτογραφίες επειδή κάνει γκριμάτσες!
    Ψέματα!
    Το να βγαίνεις καλά στις φωτογραφίες, είναι θέμα φωτογράφου!
    Θα μας πει και Γιάννης μας εκ Θεσσαλονίκης!
    Να δείτε!!!

    Σουπερ βγαινετε ολοι, ενταξει, μ ενα ελαφρυ (λογικο) προβαδισμα στις κυριες...!!

    Ολα μετρανε , και το χερι , και ο/η φωτογραφος και το προσωπο και ...ο αερας, το ναζι η ποζα...

    !!

    76  18 Feb 2014  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    wanda wrote:
    Συνέχεια κουίζ:
    2. Σε ποια κυρία ανήκουν αυτά τα κομψά και φινετσάτα υποδήματα;
    Ο ευρών αμειφθήσεται με δωρεάν φωτογραφίσεις σε μηνιαίες συναντήσεις του club, δίπλα στα σούπερ Συστήματα των μελών με αξιοπρόσεχτα συνοδευτικά σχόλια!

    Ελα ελα, ευκολακι μας βαζεις...!!

    Ομορφα, αν κ προτιμω τις γοβες ,. ετσι?!!

    77  18 Feb 2014  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    wanda wrote:
    Κάνω μία μικρή παρένθεση για να σας δώσω τις σωστές απαντήσεις στο κουίζ!
    Επειδή το είχατε ανησυχία, δηλαδή!!!
    Απάντηση Νο 1.
    Τα εκκεντρικά παπούτσια ανήκουν στον...
    ... που νομίζει ότι είναι και φωτογράφος!!

    Προσπαθει να σου παρει τη δοξα εδω βασσιλισα???

    τον αφηνεις να φωτογραφιζει ενω εισαι εκει??!!

    78  18 Feb 2014  
  • Tsantoulis_Vas

    Tsantoulis_Vas

    Registered

    Θα παρακάμψω τις κοινοτυπίες και τα κλισε κείμενα που έχουν σαν φυσική συνέπεια αυτές οι συγκεντρώσεις …….Κείμενα που πρωτίστως αφορούν σε λεπτομερή αναφορά στις συνιστώσες του συστήματος, την δισκογραφία της παρουσίασης και τις ευχαριστίες για την φιλοξενία και την περιποίηση .
    Θα εστιάσω την προσπάθεια καταγραφής των εντυπώσεων μου στα εξής :

    1) Συναίσθημα και πάθος !!!
    Δεν με ενδιαφέρει αν ο Χρήστος προσεγγίζει το χόμπι με ορθολογισμό , με τεχνοκρατική επάρκεια , με ρομαντική αφέλεια , με σωστό ή με λάθος τρόπο.

    Εκείνο που με εντυπωσιάζει είναι το συναίσθημα και το πάθος του για το χόμπι και το ηχητικό του σύστημα.Η εμπειρία της παρουσίασης του ήταν πρωτόγνωρη. Με ένα εξαιρετικά γλαφυρό τρόπο αναφέρθηκε στο ιστορικό της κτήσης και διαχείρισης των ηχείων του. Με πηγαίο χιούμορ και ποιοτικό αυτοσαρκασμό περιέγραφε συγκινησιακά φορτισμένος πράγματα και καταστάσεις που βίωσε όλα αυτά τα χρόνια !
    Με δύο κορυφαίες στιγμές .Πρώτα εκείνη που αφορούσε στην μεταφορά των ηχείων από την Μεγάλη Βρετανία στην Ελλάδα . Ζήτησε να προσγειώσει ο ίδιος το αεροπλάνο στο Ελληνικό ,ούτως ώστε να επιτύχει την βέλτιστη προσγείωση αποφεύγοντας συνθήκες που ενδεχομένως θα ταλαιπωρούσαν τον ευαίσθητο «λαβύρινθο» φόρτισης χαμηλού των Tannoy !!!

    Και δεύτερη και κορυφαία την προτροπή στην σύζυγό του για την μεταχείριση των ηχείων του μετά τον θάνατό του . Εξυπακούεται ότι εύχομαι ολόψυχα στον ίδιο αυτό να συμβεί αφού τα εκατοστίσει !

    2) Ο Χρήστος αποδεικνύεται ένας κορυφαίος "εμπειριστής" στον χώρο. Αυτό είναι πρόδηλο από το ηχητικό αποτέλεσμα που έχει επιτύχει κυρίως με πηγή το cd.
    Αποτέλεσμα που υλοποιήθηκε με έντονη Ελληνική επικουρία . Επικουρία που συνίσταται κυρίως στον ενισχυτή , τον ψηφιοαναλογικό μετατροπέα και τον προενισχυτή φωνογραφικής κεφαλής του σπουδαίου Κώστα Κουρκούνη και δευτερευόντως στις καλωδιώσεις των Γιάννη Βλάχου και Ανδρέα Πολάκη .

    3) Η ακρόαση των ναυαρχίδων της Tannoy είναι μια εμπειρία για οποιονδήποτε μετέχει στο χόμπι . Θα έπρεπε όλοι όσοι ασχολούνται με την (ουτοπική) προσέγγιση-αναζήτηση της αναπαραγωγής του «αληθινού» μουσικού γεγονότος να ακούσουν έστω και μία φορά ένα καλοστημένο σύστημα που περιλαμβάνει τα ηχεία αυτά. Ανεξάρτητα από το αν δίνουν ελάχιστη ή απόλυτη προτεραιότητα στα αποσβενυόμενα διαγράμματα, τις κρουστικές αποκρίσεις, την δομή των μαγνητικών συστημάτων και διαφραγμάτων,τον έλεγχο των περιθλάσεων , τα χαρακτηριστικά διασποράς κ.λ.π.,κ.λ.π.

    79  18 Feb 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    @3) Η ακρόαση των ναυαρχίδων της Tannoy είναι μια εμπειρία για οποιονδήποτε μετέχει στο χόμπι . Θα έπρεπε όλοι όσοι ασχολούνται με την (ουτοπική) προσέγγιση-αναζήτηση της αναπαραγωγής του «αληθινού» μουσικού γεγονότος να ακούσουν έστω και μία φορά ένα καλοστημένο σύστημα που περιλαμβάνει τα ηχεία αυτά. Ανεξάρτητα από το αν δίνουν ελάχιστη ή απόλυτη προτεραιότητα στα αποσβενυόμενα διαγράμματα, τις κρουστικές αποκρίσεις, την δομή των μαγνητικών συστημάτων και διαφραγμάτων,τον έλεγχο των περιθλάσεων , τα χαρακτηριστικά διασποράς κ.λ.π.,κ.λ.π.

    Κ.Τσατουλη με βρισκεται απολυτα συμφωνο! Η εμπειρια ενος καλοστημενου westmister με τα καταλληλα συνοδα μενει ανεξιτηλη στο μυαλο μας. Ειχα την χαρα να εχω ακουσει το συστημα του κ .Χρηστου και ακομα δεν εχω ξεπερασει το σοκ!!!!

    80  18 Feb 2014  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    κ.Τσαντουλη,θα σας ημουν ευγνωμων αν ακουγαμε τα σχολια σας συχνοτερα στο φορουμ.

    81  19 Feb 2014  
  • antkots

    antkots

    Registered

    Συγχαρητηρια Βασιλη!!!!!

    82  19 Feb 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Θέλω να ευχαριστήσω πολύ το Χρήστο όπως και την Μαρία για την θερμή φιλοξενία τους.

    Ο Χρήστος με έχει στηρίξει πολύ μέχρι τώρα και του έχω αδυναμία είναι η αλήθεια. Είναι εξαιρετικά παθιασμένος με το χόμπι και έχει τεράστια αγάπη για το σύστημά του. Ειδικά τα ηχεία του. Η ικανοποίηση που προσφέρει η μουσική σε όλους μας ευθύνεται για την συναισθηματική σχέση και το δέσιμο που αποκτούμε με την πάροδο του χρόνου μέσω της συναισθηματικής φόρτισης που πολλές φορές μας δημιουργούν οι ηχομηχανές μας με τις ικανότητές τους να αναπαράξουν την μουσική με σεβασμό στην πληροφορία που έχει ηχογραφηθεί. Είναι η προσωπική μας νιρβάνα και στην περίπτωση του Χρήστου, την έχει βρει εδώ και χρόνια.

    Ήταν πολύ ζεστή συνάντηση με πολλές ζεστές στιγμές και συναισθηματικές που δίνουν το ειδικό βάρος στην ύπαρξει του χόμπι μας.

    Χάρηκα πολύ που είδα όλους τους φίλους από κοντά ξανά!

    83  20 Feb 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Έπειτα από μια πανικόβλητη εξουθενωτική μέρα, κατάφερα (έστω και αργά...) να ξεχωρίσω μέσα σε διάφορα θέματα του ACA, την αναφορά για την ακρόαση στο σπίτι του αγαπημένου μου πιλότου της Ολυμπιακής.

    Πραγματικά η εξαιρετική περιγραφή της βραδιάς σε βάζει μέσα στην υπέροχη παρέα, αλλά και στο μοναδικό ζεστό χώρο του οικοδεσπότη!

    Θέλω να πω ένα «ευχαριστώ» στην αγαπητή Wanda, που με απογείωσε με το χαρακτηριστικό περιγραφικό της τρόπο, καταφέρνοντας να με ταξιδέψει στην υπέροχη μουσική πτήση σας, που αν και πραγματοποιήθηκε τον προηγούμενο μήνα, ακόμη και σήμερα σε μεταφέρει νοερά στην όμορφη παρέα εκείνης της βραδιάς, με κορυφαίο κυβερνήτη, πλήρωμα, επιβάτες και σκάφος!

    Τον αμέριστο σεβασμό μου στον αγαπητό Κο. Σιμόπουλο, που μου έδωσε την ευκαιρία να απολαύσω μουσικές πτήσεις με πριβέ παρεάκι και να θαυμάσω ακούγοντας από κοντά, την ανίκητη ομορφιά του φυσικού ήχου και το δέος που αισθάνεται κανείς όταν αντικρίζει ένα Tannoy Westminster!

    Respect!

    84  18 Mar 2014  
 
page 7/7 rows 12/84 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 67ms (19 queries, 24ms)