Μοναδική Εμπειρία

  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Πριν 10 μέρες μου τηλεφώνησε κάποιος, με τον οποίο είχα μιλήσει 1-2 φορές στο παρελθόν και με προσκάλεσε στο σπίτι του, όπου θα ήταν και άλλοι 3 φίλοι του, για ακρόαση και φαγητό.
    Όταν πήγα, αυτό που έζησα ήταν κυριολεκτικά απίστευτο, γιατί κανείς δεν με είχε προϊδεάσει προηγουμένως…
    Έφτασα λίγο πριν τις 9 το βράδυ, στο παλιό τριώροφο σπίτι του κάπου στο Κουκάκι και ανέβηκα τα σκαλιά μέχρι τον δεύτερο όροφο, όπου με περίμενε. Η σκάλα ήταν γεμάτη πράγματα, οι τοίχοι γεμάτοι πίνακες, το πάτωμα γεμάτο βινύλια, ξυλόκουτα και CD. Μπαίνω στο σαλόνι, όπου αριστερά υπήρχε στρωμένο τραπέζι, πιάτα, ποτήρια κλπ, κοιτάζω δεξιά και παθαίνω σοκ. Σε περίπου 25-30 τ.μ υπήρχαν 6 σειρές ηχείων, όπως τα BMW Silver, πιο πίσω κάτι θηριώδη KEF που είχα δει παλαιότερα και στο Ζωδιάτη, μετά κάτι Talon, μετά ΒΜW matrix, πιο πίσω ΒΜW 802 κλπ. Στο πάτωμα προενισχυτές Jeff Rowland Synergy, Coherence, Sonic Frontiers Line III , Τελικοί Rowland 9 (3 τεμάχια ο καθένας), Μarc Levinson, Rowland 8, Audio Research, Simaudio κ.α. Πολλά καλώδια χυμένα δεξιά και αριστερά και παλιά αντικείμενα σε τραπεζάκια. Πίνακες και εννοείτε βινύλια και CD υπήρχαν παντού. Σε λίγο έφτασαν και οι φίλοι του με υλικό…
    Ο ένας ήταν βιολίστας στην Kρατική και ήθελε Μάλερ και Garbarek. O δεύτερος ήταν δικηγόρος που άρχισε σιγά-σιγά να τραγουδάει, και διαπίστωσα ότι ήταν ο ίδιος που τραγουδούσε στο CD που ακουγόταν να παίζει ο Γαιτάνος πιάνο, σε μοναδικές ερμηνείες Θεοδωράκη. Μπάσσος, βαρύτονος μέχρι και τενόρος. Καταπληκτική φωνή εκτός κυκλωμάτων λόγω επιλογής και στάσης ζωής, που έχει τραγουδήσει πολλές φορές σε συναυλίες με Θεοδωράκη, Χατζιδάκι … Ο τρίτος που ήρθε ήταν ο Νίκος Κορακάκης που ομολογώ, ότι όποτε έπαιξε κάποιο συνδυασμός μηχανημάτων με δικά του καλώδια, ανέβηκε πολύ σε άλλη κατηγορία…
    Φαγητό τέλειο, Γαλλικό κρασί και τραγούδι, σχολιασμός και πειράγματα. Ξαφνικά λέει ο οικοδεσπότης «δεν πάμε στο ισόγειο να φάμε το γλυκό και να ακούσουμε καλύτερα;». Κατεβήκαμε λοιπόν στο ισόγειο, όπου μπαίνοντας έβλεπες στο σαλόνι τεράστια ξύλινα κιβώτια (πάνω από 2.3 μ). Ο χώρος ήταν λιγότερο από 20 τ.μ, αλλά τα Dynlavy VI, δεν υπάρχει άλλο στην Ελλάδα, κυριολεκτικά μας καθήλωσαν, παίζοντας με Audio Research 600 και σαν προ το ταίρι του. Το σπίτι έτριζε αλλά η ορχήστρα ήταν μέσα στο δωμάτιο…
    Ότι ακούσαμε δεν είχε στηθεί για την ιδανική ακρόαση, αλλά στην τύχη. Όμως αρκούσε για να μας μεταδώσει όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που καθιστά μια ακρόαση αλησμόνητη για πολλά-πολλά χρόνια.
    Ο οικοδεσπότης ο Γιώργος Μοναδικός….
    Δείτε τις φωτο…






    1  9 Feb 2012  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    ωρε μανα μου τι ειναι τουτα

    2  9 Feb 2012  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    KEF MAIDSTONE... Φτιάχτηκαν τεράστια για τα... μικρά Γιαπωνέζικά σαλόνια... Σε τρία ξεχωριστά κουτιά... Εκπληκτικά...

    Και μπροστά τους τα μικρά B&W SILVER SIGNATURE... Όταν τα είχα πρωτο ακούσει έψαχνα να βρω που είναι κρυμένο το Sub...

    Συγχαρητήρια στον οικοδεσπότη...

    3  9 Feb 2012  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Ναι πράγματι...Αυτό το b&w signature πρέπει να είναι απο τα top μικρά όλων των εποχών!!Και τα άλλα μηχανήματα.Βλέπω ένα plinius εκεί "πεταμένο"...

    Μπράβο και απο εμένα στον οικοδεσπότη!!!

    4  9 Feb 2012  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Βέβαια, για να πω και την αμαρτία μου, νομίζω πως τέτοιας αξίας μηχανήματα ουδόλως επαινούνται η αναδεικνύονται μέσα σε αυτόν τον χαμό...

    5  9 Feb 2012  
  • nbullamatsis

    nbullamatsis

    Registered

    Μάλλον πρεπει να ειναι ο κυριος που πήρε τα Dynlavy πριν προλάβω να τα ακουσω...
    Respect

    6  9 Feb 2012  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    πςςςς πωπω, τι χανουμε εμεις απο μακρια...

    Αυτα τα Dunlavy ... πρεπει να παιζουν....!!

    7  10 Feb 2012  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    kotsidisjohn wrote:
    πςςςς πωπω, τι χανουμε εμεις απο μακρια...
    Αυτα τα Dunlavy ... πρεπει να παιζουν....!!

    παιζουν αλλα θελουν και ενα σκασμο watt απο πισω
    το χαμηλο τους ειναι καθηλωτικο

    8  10 Feb 2012  
  • andreasecon

    andreasecon

    ACA Member

    Ωραία πράγματα και μηχανήματα αλλά, όπως τα βλέπω ατάκτως ερριμμένα σε ακατάλληλους χώρους, περισσότερο μου μοιάζουν σαν την απόλυτη δήλωση ματαιοδοξίας παρά για σοβαρή προσπάθεια δημιουργίας κορυφαίου συστήματος.

    9  10 Feb 2012  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Εγω δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να ακούσω μουσικη εκει μέσα...Ανυπαντρος ειναι ?

    10  12 Feb 2012  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Ο οικοδεσποτης μας εχει αλλη προσεγγιση στο θεμα. Δεν αναζητει τον απιαστο ιδανικο ηχο, οπως ισως πολλοι απο εμας, αλλα θελει να εκτιθεται σε διαφορετικες ακουστικες εμπειριες. Με αλλα λογια δεν ψαχνει μονο την καλυτερη ερμηνεια ενος μουσικου εργου, αλλα συγκεντρωνει ολες τις ερμηνειες. Ποιος μπορει να μας βεβαιωσει, οτι με τον τροπο αυτο δεν υπαρχει καλυτερη κατανοηση του μουσικου εργου...

    11  12 Feb 2012  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Ενδιαφέρουσα προσέγγιση...

    12  12 Feb 2012  
 
page 1/2 rows 12/16 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 49ms (19 queries, 20ms)