ΜΗΝΙΑΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ A.C.A 17 Δεκεμβρίου Α. Ράπτης (#3)

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Όταν επισκέπτεται κάποιος στο σπίτι του Απόστολου, είναι σαν κάτι έργα στο σινεμά, που όλο πηγαίνεις, πηγαίνεις και κάπου ο δρόμος σταματά… Δεν πάει άλλο… Δεν έχει συνέχεια… Πρέπει να γνωρίζεις το μυστικό πέρασμα που θα σε οδηγήσει στον άλλο κόσμο… στην κάτω η στην πάνω Γη, στο στον Παράδεισο η στην κόλαση…

    Έτσι λοιπόν κι εγώ, αφού βρήκα το μυστικό πέρασμα στο τέλος της Ιθάκης (της οδού… μη με λάβετε σαν ξεπεσμένο Οδυσσέα) αντίκρισα ένα ψηλό και παράξενο σπίτι που συνέχιζε στο ίδιο απόκοσμο μοτίβο… Παρκάρισα, σήκωσα το κεφάλι μου ψηλά και είδα αμέτρητα παράθυρα, τα περισσότερα ανοιχτά και φωτισμένα…

    Προς στιγμή τρόμαξα και κατέβασα το κεφάλι χαμηλά, πιστεύοντας πως απ’ αυτά τα παράθυρα, κολλημένα στο ψηλό σπίτι, ήταν έτοιμα να ξεπροβάλλουν φρικιά, νέραϊδοι και ξωτικά, τα μισά να μου πετάνε ροδοπέταλα καλώντας με ν’ ανέβω και τ’ άλλα μισά φωτιές και να με ξαποστέλνουν από κει που ήρθα…

    Πήρα το θάρρος και ανέβηκα τις σκάλες… Μπήκα σ’ έναν μεγάλο υπέροχο χώρο, ζεστό και συνάμα σοβαρό και αυστηρό… Τα μάτια μου προσπαθούσαν να συνηθίσουν εικόνες και ήχους… Στη μια μεριά το υπέροχο ηχητικό σύστημα, σε πινελιές γκροτέσκο και αβανγκάρντ μαζί… Στην άλλη ντουφέκια πάνω σ’ ένα ξύλινο πίνακα… ένας τεράστιος προβολέας σινεμά από κάτω να επιβεβαιώνει το παραμυθένιο σκηνικό…

    Τα πρόσωπα, γνωστά και άγνωστα, χαμογελαστά μέσα στον όμορφο χώρο… Κουβέντες με παλιούς γνώριμους ευχάριστες και αληθινές… Μυρουδιές από καμένο ξύλο, μυρωδάτο καπνό, καπνιστό σολομό, κρασί, αρώματα… Οι φιγούρες και οι κουβέντες ν’ αλλάζουν… Οι νότες απολύτως ταιριαστές με τον χώρο…

    Ήρθε η ώρα της επίσημης ακρόασης… Καθίσαμε και ταξιδέψαμε με τις επιλογές του οικοδεσπότη, με τη βροχή να σιγοπέφτει απ’ έξω και το τζάκι να καίει… Ακούσαμε, μιλήσαμε, θαυμάσαμε, ήπιαμε, χορτάσαμε… Με ήχους και εικόνες, με σκέψεις και ιδέες…

    Αυτό που μου έμεινε πιο πολύ… οι επιλογές και η φιλοσοφία ενός ξεχωριστού ανθρώπου που με την απλότητα, τη γνώση, την επιμονή και το γούστο του έχει καταφέρει να δώσει ποιότητα στο σύστημα, στις μουσικές του, στο χώρο του και στη ζωή του…

    25  18 Dec 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Εξαιρετική διακόσμηση πραγματικα και εγω τα ίδια πράγματα με το Μανο σκεφτομουν, το Σπιτι σε μετέφερε σε άλλη εποχη!

    26  18 Dec 2011  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Έχουν πάντως πάρα πολύ ενδιαφέρον οι απόψεις τόσο των μελών του φόρουμ όσο και του συλλόγου.
    Δέν έχει επαναληφθεί κατα το παρελθόν οπου η όλη συζήτηση έμενε σε προσωπικές αναφορές και δέν έφευγε σε γενικότερο "review".
    Εκτός φυσικά απο το επίσημο Αγγλικό review.

    27  18 Dec 2011  
  • wanda

    wanda

    Smiley Queen

    Α... ωραία! Άρχισαν και καταγράφονται και οι τεχνικές εντυπώσεις, οπότε μάλλον μπορώ να συνεχίσω να παραθέτω και τις δικές μου ...

    Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να γράψω πολλά, αλλά δεν θα ήθελα να κάνω κατάχρηση του χώρου, γι αυτό θα περιοριστώ σε όσο το δυνατόν πιο περιληπτικά σχόλια.

    Θα ήθελα αρχικά να επισημάνω την αίσθηση της φιλικότητας που εισπράξαμε κατά την είσοδό μας στο σπίτι του κ. Ράπτη, από όλους τους παρευρισκομένους.
    Ήταν σαν να γνωριζόμασταν από καιρό και βρισκόμασταν με τους φίλους μας για να μοιραστούμε το ίδιο πράγμα: την μουσική.

    Για μια στιγμή σκέφτηκα πως δεν θα μπορούσε να ήταν διαφορετικά, ειδικά όταν πρόκειται για άτομα που αγαπούν και ασχολούνται τόσο ουσιαστικά με την μουσική.

    Πρώτα γνωριστήκαμε με τον Πρόεδρο, ο οποίος φάνηκε να χαίρεται πραγματικά για την γνωριμία. Και μεις το ίδιο.
    Είχαμε την ευκαιρία να συζητήσουμε -περί ανέμων και υδάτων- δίνοντας ένα σύντομο βιογραφικό
    Βέβαια, υπάρχει πάντα ένα δέος, όταν βρίσκεσαι κοντά σε έναν Πρόεδρο και μάλιστα τον Πρόεδρο του aca, αλλά στην τελική δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος ανησυχίας.
    Ο Πρόεδρος είναι ένας πολύ ευχάριστος άνθρωπος με πολύ θετική αύρα.

    Μετά γνωριστήκαμε με τον κ.Απόστολο - apokon.
    Είναι ένας πολύ συμπαθητικός άνθρωπος, με μεγάλη αίσθηση του χιούμορ που σου φτιάχνει τη διάθεση στο πι και φι. Να είστε καλά κ. Απόστολε!

    Για τον κ. Μάνο, τι να πω, τώρα;
    Να πω πρώτα ότι συμφωνήσαμε εκατέρωθεν, την κατάργηση του πληθυντικού αριθμού, οπότε θα συνεχίσουμε την ανταλλαγή απόψεων σε ... άλλη βάση δεδομένων.
    Επειδή το είχα λίγο βάρος στην συνείδησή μου και κάποιες φορές στενοχωρήθηκα λίγο με το αυστηρό και ίσως άκαμπτο ύφος του σε κάποια θέματα, είχα αποφασίσει να του το πω.
    Αλλά δεν χρειάστηκε.
    Από κοντά ο Μάνος είναι ένας πολύ φιλικός άνθρωπος και όπως λέει και ο Πρόεδρος "το καλύτερο παιδί" και δεν έχω κανένα λόγο να το αμφισβητήσω.
    Είναι φανερό ότι πρόκειται για μια πολύτιμη κινητήρια δύναμη του forum, καθώς όχι μόνο δημιουργεί πολύ ιδιαίτερα θέματα αλλά ξέρει και το δρόμο να τα συντηρεί, να τα εμπλουτίζει και να κρατά αμείωτο το ενδιαφέρον.
    Επίσης, έχει ιδιαίτερη ικανότητα να χειρίζεται τον λόγο με τέτοιο τρόπο που να προσελκύει αναγνώστες, να μαγνητίζει στα κείμενά του ακόμα και το πιο φευγαλέο βλέμμα και να δημιουργεί σε κάθε παράγραφο μια ζωντανή εικόνα.
    Ε, είχα την ευκαιρία να του τα πω όλα αυτά, όποτε τώρα μπορώ να πεθάνω ήσυχη

    Θα συνεχίσω αργότερα με τις υπόλοιπες σημαντικές γνωριμίες αλλά θα πρέπει να πω ότι περίμενα να συναντήσω τον jadis_boy, που το πρωί λέμε "Καλημέρα" και τον AlexD που απουσίαζε επίσης

    28  18 Dec 2011  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια...

    Ευχαριστώ προσωπικά και την Wanda... Για την προσφορά της και την παρουσία της εδώ... Τι άλλο μπορώ να πω για μια κυρία που αναφέρεται έτσι για έναν δύσκολο και δύστροπο άνθρωπο σαν κι εμένα...

    Ευχαριστώ και δεν παραβλέπω πως αυτός ο ψηφιακός πίνακας που γράφουμε τις ιδέες και τις σκέψεις μας είναι 'δια χειρός'...

    29  18 Dec 2011  
  • wanda

    wanda

    Smiley Queen

    Μάλλον εγώ θα πρέπει να σε ευχαριστήσω για την ευκαιρία που είχα να αναθεωρήσω ...

    Και όχι μόνο αυτό, αλλά τώρα που αρχίζω και σας γνωρίζω όλους από κοντά, θεωρώ πολύ τυχερό τον εαυτό μου που έχω την τιμή να συναναστρέφομαι, να μαθαίνω, να σκέφτομαι, να ξεφεύγω και να ανταλλάσσω απόψεις με τόσο ποιοτικούς ανθρώπους!

    30  18 Dec 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Έλα καλές που είσαι δύστροπος, πάλι κοπλιμέντο θες να ακούσεις!

    31  19 Dec 2011  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Εγώ wanda δέν πρόλαβα να έρθω.Έπρεπε να πάω σε κάτι γενέθλια...Παρότι ήθελα και εγώ να ακούσω αυτό το ηχείο-μύθος...
    Την επόμενη φορά...

    32  19 Dec 2011  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    AlexD wrote:
    Εγώ wanda δέν πρόλαβα να έρθω.Έπρεπε να πάω σε κάτι γενέθλια...Παρότι ήθελα και εγώ να ακούσω αυτό το ηχείο-μύθος...
    Την επόμενη φορά...

    alex ελπιζω καποια στιγμη να μας δωσει την ευκαιρια ο Αποστολος να ακουσουμε το τοσο καταπληκτικο συστημα που προανεφεραν οι φιλοι μας μιας και διαφορετικοι λογοι μας κρατησαν μακρια

    33  19 Dec 2011  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Να και το σύστημα του Απόστολου από την συνάντηση...

    34  19 Dec 2011  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Και από την ακρόαση...

    35  19 Dec 2011  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Μία ακόμα...

    36  19 Dec 2011  
 
page 3/4 rows 12/38 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 90ms (19 queries, 54ms)