Ενας ψηφιακός Ελβετός (#7)

  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Πιο σωστή έκφραση για μένα προσωπικά είναι πιο κοντά στο πρωτογενές υλικό, στο οποίο αν έχει γίνει σωστή δουλειά από τον ηχολήπτη θα ακούγεται και ρεαλιστικά ζωντανό!

    73  21 Nov 2011  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    panelistas wrote:
    Συγνωμη αλλα αυτο δεν το καταλαβα,δηλαδη καποιος που ειναι μελος μιας jazz μπαντας,συμφωνικης ορχηστρας,η καποιος που πηγαινει σε συναυλιες και στο μεγαρο μουσικης,οποιοσδηποτε ρε παιδι μου που ασχολειται με αλλους τροπους με τη μουσικη επειδη δεν εχει ενα πανακριβο hi-fi σπιτι του δεν ξερει να αναγνωρισει σωστο ηχο και μουσικη?Και ξερουν αυτοι που αυτοχρησθηκαν γνωστες και προσπαθουν να ανοιξουν την πορτα με το κλειδι του σολ?

    Αγαπητέ panelista πουθενά δεν αναφέρω η υπονοώ η συμπεραίνεται από τα γραφόμενά μου κάτι τέτοιο. Είναι προφανές ότι όλοι αυτοί που αναφέρεις έχουν ΑΠΟΨΗ περί ήχου και μουσικής. Αν όμως διάβαζες πιο προσεχτικά τα κείμενα 32 και 36 και την απάντησή μου στο ερώτημα-παρατήρηση του Αντρέα (33), θα διαπίστωνες ότι εννοώ ότι οι συμμετέχοντες σε ένα τέτοιο “**σωστό** blind test” (έτσι γράφω, αλλά είναι θεωρητικό και στη πράξη σχεδόν αδύνατο να γίνει) θα έπρεπε να μην έχουν ακούσει ψηφιακό-αναλογικό ήχο από κάποιο ηχητικό σύστημα, η τουλάχιστον να μην τον αναγνωρίζουν-ξεχωρίζουν. Είναι όμως σχεδόν αδύνατον κάτι τέτοιο, γιατί στις μέρες μας σχεδόν ΟΛΟΙ οι άνθρωποι έχουν ακούσει είτε αναλογικό είτε ψηφιακό ήχο. Δηλαδή οι υποτιθέμενοι ακροατές – κριτές θα έπρεπε να μην έχουν εκτεθεί ποτέ η σχεδόν ποτέ, σε ακούσματα μέσω πηγής. Στην αντίθετη περίπτωση θα «ανεγνώριζαν» κατά τη διάρκεια του blind test, το είδος της πηγής, οπότε το test δεν θα ήταν αξιόπιστο. Θα ήξερε δηλαδή ο ακροατής ποιά πηγή παίζει, οπότε δεν μιλάμε πια για blind test.
    Σε ευχαριστώ πάντως για το θέμα όπως το έθεσες, γιατί μου δόθηκε η ευκαιρία να σου εξηγήσω καλύτερα το post μου που σχολίασες και που όπως βλέπεις, είναι τελείως άσχετο από το αν ακούμε από φθηνά η ακριβά συστήματα.

    74  21 Nov 2011  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Να πω κι εγώ δυο λόγια για τη δεύτερη ακρόαση του καταπληκτικού συστήματος του Ευάγγελου και του dac της Stahl Tek 'Vekian'...

    Λέω δεύτερη γιατί είχε προηγηθεί και πρώτη ακρόαση με πιο ολιγομελή παρέα...

    Κατ' αρχάς θεωρώ πως δεν πρέπει ν' αναφέρουμε τίποτα για το αναλογικό κομμάτι γιατί απλά δεν το ακούαμε... Τρία κομμάτια ακούσαμε από βινύλια, τα δυο εκ των οποίων σε λάθος στροφές...

    Επιφυλάσσομαι λοιπόν να πω την προσωπική μου γνώμη για το αναλογικό κομμάτι του συστήματος όταν το ακούσω με γνωστό σε μένα κορυφαίας ποιότητας ηχογραφημένο πρόγραμμα...

    75  21 Nov 2011  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Για το ψηφιακό τώρα...

    Με δεδομένη την ποιότητα-αναλυτικότητα του συστήματος του Ευάγγελου, και κάθε παρόμοιας κατηγορίας συστήματος, για να ανακαλύψεις πραγματικά πως παίζει μια συσκευή και συνεπώς να την αξιολογήσεις, είαι must να την ακούσεις με απολύτως άριστο μουσικό υλικό...

    Έτσι λοπόν, οι ηχογραφήσεις αναφοράς ακούστηκαν υπέροχα με τις λυχνίες να 'ζωγραφίζουν' στην απόδοση του χαμηλού(!!!) καθώς και στην απόδοση των χροιών όλου του φάσματος... Η εικόνα ήταν αρκετά αληθοφανής και 'ευχάριστη' και οι δυναμικές αντιθέσεις σε πολύ καλά επίπεδα... Η ανάλυση κορυφαία... Ακούσαμε το 'τζιζάρισμα' του δοξαριού πάνω στο τσέλο, τα διακροτήματα του διαπασών, το σφύριγμα των μπάσων χορδών της κιθάρας στις αλλαγές των ακόρντων, την άναρχη αντήχηση από τις μεμβράνες του drum set, την υγρότητα στις φωνητικές χορδές των γυναικείων φωνών...

    76  21 Nov 2011  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Αυτήν τη φορά δεν κάναμε πειράματα με ψηφιακά καλώδια, και αυτό βγήκε σε καλό, εστιάζοντας στην απόδοση του συστήματος και του dac...

    Το Vekian έδειξε κορυφαία στοιχεία και η απόδοσή του συνδεμένο σ' ένα μεγάλο σύστημα κυμάνθηκε σε πολύ υψηλά επίπεδα, αποδεικνύοντας την αξία του σαν μια hi-end μηχανή...

    Έπαιξε αρκετά καλύτερα από την πρώτη φορά, όπου ήταν κρύο και με πολύ λιγότερες ώρες στη μηχανή του...

    Όμως... την καλύτερη απόδοσή του δεν την 'έπιασε' παίζοντας hi res υλικό από τον ενσωματωμένο δίσκο, αλλά παίζοντας από το συρτάρι του mac με red book cd... Πιστεύω λοιπόν πως αυτή η υψηλότατης ποιότητας hi-end μηχανή δεν έπιασε τα όριά της και έχει πολά περισσότερα να δώσει οδηγούμενη από ένα καλό transport...

    Αυτό το λέω στηριζόμενος στην πεποίθηση ότι ποτέ δεν ξέρουμε τι κάνει το μαγείρεμα των data μέσα σ' ένα υπολογιστικό σύστημα, είτε mac είναι αυτό είτε windows pc... εδώ, επιπρόσθετα από το software, είχαμε και μετατροπή του ψηφιακού σήματος με το weiss...

    *
    Ο Μιχάλης υποσχέθηκε ακρόαση με κορυφαίο transport... να μαστε καλά, σε δουλειά να βρισκόμαστε...

    **
    Ευάγγελε σ' ευχαριστούμε για όλα και για το υπέροχο σπιτικό απόσταγμα...

    77  21 Nov 2011  
  • andreasecon

    andreasecon

    ACA Member

    Manos_Bits wrote:
    Όμως... την καλύτερη απόδοσή του δεν την 'έπιασε' παίζοντας hi res υλικό από τον ενσωματωμένο δίσκο, αλλά παίζοντας από το συρτάρι του mac με red book cd... Πιστεύω λοιπόν πως αυτή η υψηλότατης ποιότητας hi-end μηχανή δεν έπιασε τα όριά της και έχει πολά περισσότερα να δώσει οδηγούμενη από ένα καλό transport...
    Αυτό το λέω στηριζόμενος στην πεποίθηση ότι ποτέ δεν ξέρουμε τι κάνει το μαγείρεμα των data μέσα σ' ένα υπολογιστικό σύστημα, είτε mac είναι αυτό είτε windows pc... εδώ, επιπρόσθετα από το software, είχαμε και μετατροπή του ψηφιακού σήματος με το weiss...

    Για να το καταλάβουμε αυτό καλά..... Δηλαδή το σύστημα έπαιξε καλύτερα διαβάζοντας το συρτάρι του mac και μετά με την παρεμβολή του amarra υλικό 16/44 παρά από τον σκληρό δίσκο του mac και ξανά με την παρεμβολή του amarra υλικό 24/96 !!!

    Που είσαι ρε Zapantis

    78  21 Nov 2011  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    andreasecon wrote:
    Για να το καταλάβουμε αυτό καλά..... Δηλαδή το σύστημα έπαιξε καλύτερα διαβάζοντας το συρτάρι του mac και μετά με την παρεμβολή του amarra υλικό 16/44 παρά από τον σκληρό δίσκο του mac και ξανά με την παρεμβολή του amarra υλικό 24/96 />Που είσαι ρε Zapantis !!!

    παντως εγω ακουσα καλυτερα απο το συρταρι χωρις να ειμαι προκατελημενος τι και πως γινετε
    αλλα με μια επιφυλαξη διοτι δεν καναμε αμεση συγκριση δυο ιδιων κομματιων

    79  21 Nov 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Παίδες αυτό το πράγμα απλά δεν γίνεται, έχει λυθεί αυτό το θέμα καιρό τώρα. Είναι σαν να λέτε ότι 1+1 κάνει 3. Όταν λέτε καλύτερα τι εννοείτε?

    80  21 Nov 2011  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    σαν η ροη τις μουσικης να ειναι καλυτερη το timming σωστοτερα

    81  21 Nov 2011  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Mikekan wrote:
    Παίδες αυτό το πράγμα απλά δεν γίνεται, έχει λυθεί αυτό το θέμα καιρό τώρα. Είναι σαν να λέτε ότι 1+1 κάνει 3. Όταν λέτε καλύτερα τι εννοείτε?
    Όχι απλά καλύτερα... πολύ καλύτερα... γι αυτό από μια στιγμή και μετά ακούγαμε μόνο CDάκια... Βέβαια όπως λέει και ο Νίκος, δεν κάναμε άμμεση σύγκριση γιατί δεν γνωρίζω αν υπήρχαν τα συγκεκριμένα κομμάτια στο σκληρό δίσκο...
    82  21 Nov 2011  
  • geopolitis

    geopolitis

    Registered

    η μονη δυνατοτητα να γινει συγκριση ειναι να ριπαρετε το ιδιο κομματι και να το ακουσετε απο το δισκο και απο το transport του Mac. Επειδη το εχω κανει δε νομιζω οτι θα καταλαβει κανεις τιποτα σοβαρες διαφορες εαν το προγραμμα αναγνωσης ειναι το ιδιο....

    Οταν συγκρινουμε διαφορετικες παραγωγες, ακομα και εαν η μια ειναι υψηλης αναλυσης αυτο που θα ακουσουμε σε μεγαλο βαθμο ειναι η ποιοτητα της παραγωγης. Μου εχει τυχει πολλες φορες να εχω υλικο σε 16/44 το οποιο να παιζει σαφως πιο εντυπωσιακα απο μια αλλη παραγωγη σε 24/96 αλλα σε αυτο δεν εφταιγε το μεσο....

    83  21 Nov 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Φαντάζομαι ότι έγινε αυτό Γιώργο, δεν μπορώ να φανταστώ ότι έγινε σύγκριση με διαφορετικά κομμάτια και παραγωγές.

    84  21 Nov 2011  
 
page 7/13 rows 12/153 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 77ms (19 queries, 42ms)