November Glorious Meeting at ΕΤΥΤ Ltd (#7)

  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Manos_Bits wrote:
    Ξέρω, ξέρω πως θα με περπατήσεις... Θα με πας στο γνωστό μπαρ της διαφήμισης να τσακίσουμε τα τήλια και και τα φασκόμηλα, μετά σινεμά κανα ψυχοπλακωτικό Ταρκόφσκι και κατα τις 11.30 στράτα στρατούλα σπίτι για ύπνο...

    Χαχα, ποσά λίγα ξέρεις!

    73  14 Nov 2011  
  • Caraudiotest

    Caraudiotest

    Registered

    Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

    Καταρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω την εταιρία ΕΤΥΤ για την φιλοξενία που παρείχε στο ευρύ κοινό των μελών του ACA.
    Τον Λευτέρη που έκανε την περιγραφική παρουσίαση των προιόντων της εταιρίας καθώς και την επισήμανση σε κάθε μουσικό κομμάτι για το πως ηχογραφήθηκε ώστε να έχουμε πιο εύκολη "κρίση" ως προς το αυθεντικό!

    Χάρηκα πολύ που γνώρισα πολλά παιδιά, όπως και παλαιότερους γνωστούς και φίλους.

    . Προσωπική άποψη ακρόασης

    Ηχεία Elipson 4260

    Το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση είναι ότι σε εντάσεις 5-10W το χαμηλό ήταν πεντακάθαρο, υπαρκτό, όσο πρέπει, ακολουθώντας τις υπόλοιπες συχνότητες κατα πόδας δείχνοντας τη σωστή γραμμικότητα του ηχείου.

    Το σώμα των γυναικείων και αντρικών φωνών είχαν το σωστό μέγεθος, χωρίς να υστερεί πουθενά.

    Τα δυναμικά έδιναν συνεχώς την παρουσία τους χωρίς κόπο, υποστηριζόμενα από τα πολύ υψηλών προδιαγραφών ενισχυτικά της Mark Levinson 53 Monoblocks.

    Στην καθαρότητα και φυσικότητα του ηχείου θα πω πως υπήρξε ένα ψεγάδι λόγω κάποιου μπουμαρίσματος στη μεσοχαμηλή περιοχή που ίσως να έφταιγε και ο χώρος.

    Οι χροιές ήταν αρκετά ισορροπημένες με μια μικρή αδυναμία των υψηλών συχνοτήτων όχι ως προς τη χροιά που μάλιστα ήταν υπεραναλυτική, αλλά ως προς το level.
    Παρόλο που το tweeter ήταν πιο κάτω σε στάθμη, ήταν εύκολα αντιληπτό η ανάλυση και η καθαρότητά του.

    Ηχεία Revel Ultima

    Ακούγοντας τα συγκεκριμένα ηχεία μετά από άμεση αντικατάσταση των προηγούμενων (ροδάκια βάσης), η πρώτη αντίληψη ήταν, χμμμ αυτό είναι πιο ζωηρό, πιο κρυστάλλινο.
    Με την πάροδο των ίδιων μουσικών κομματιών και με τη συνεχή ενημέρωση υπενθύμισης του Λευτέρη για το ποιόν του κομματιού, άλλαξα άποψη.
    Το καθένα έχει τη δική του φιλοσοφία ακούσματος.
    Από μια άποψη θεωρώ ότι είναι λογικό όταν συγκρίνουμε ηχείο τριών δρόμων αποτελούμενο από 15" woofer, 8" midbass
    με αντίστοιχα τεσσάρων δρόμων με τρία 8" woofer και ένα 4" mid.

    Ξεκινώντας με την ίδια σειρά, το σώμα ήταν λίγο πιο αδύναμο με αποτέλεσμα να χάνει ελαφρώς και σε φυσικότητα στη μεσαία περιοχή.

    Για τα δυναμικά και καθαρότητα δεν έχω κανένα μεμπτό σχόλιο, πλην του μπουμαρίσματος (χώρος).

    Οι χροιές εδώ μου φάνηκαν πιο ανάλαφρες ίσως επειδή το tweeter έδινε σωστή παρουσία στο level.
    Για την γραμμικότητα ουδέν λόγος, σε διάφορες στάθμες κρατούσε το ίδιο leveling στις επιμέρους συχνότητες με μια μικρή τάση να ενοχλήσει η μεσαία περιοχή (πάντα με την προσωπική μου άποψη) να θέλει να βγει μπροστά από το υπόλοιπο φάσμα.

    Σίγουρα θα ήθελα να ακούσω πάλι και τα δυο ηχεία και να έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη.

     
    • στιβαρή κατασκευή με μεγάλη αδράνεια

    Η δική μου επιθυμία θα ήταν να έχω τα Elipson με τα πρίμα του Revel Ultima, η λίγο παραπάνω level στα "πρώτα" με το ίδιο tweeter.

    Ευχαριστώ την ΕΤΥΤ και το ACA για τη δυνατότητα που είχα να παρευρεθώ σε έναν κατάλληλο χώρο (studio) αποκομίζοντας νέες και ευχάριστες εμπειρίες.

    Νίκος Κωνσταντινίδης

    74  14 Nov 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Ρε θηρίο, σαν να γνωρίζεις τη πλατφόρμα μου φαίνεται!

    Πάντως βλέπω ότι πανω κάτω οι απόψεις ολων μας συγκλίνουν!

    75  14 Nov 2011  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Με ιδιαίτερη χαρά σας ανακοινώνω ότι ο Β. Τσαντουλής μετά από πρότασή που του έγινε, δέχθηκε να γίνει μέλος του ACA. Είναι ιδιαίτερη τιμή για το ACA που θα τον έχει πλέον σαν μέλος του. Τυπικά μένει να επικυρωθεί η απόφαση του Δ.Σ, από την επόμενη Γ.Σ στις 17 Δεκεμβρίου.

    76  14 Nov 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    gherop wrote:
    Με ιδιαίτερη χαρά σας ανακοινώνω ότι ο Β. Τσαντουλής μετά από πρότασή που του έγινε, δέχθηκε να γίνει μέλος του ACA. Είναι ιδιαίτερη τιμή για το ACA που θα τον έχει πλέον σαν μέλος του. Τυπικά μένει να επικυρωθεί η απόφαση του Δ.Σ, από την επόμενη Γ.Σ στις 17 Δεκεμβρίου.

    Κλικ

    77  14 Nov 2011  
  • Caraudiotest

    Caraudiotest

    Registered

    Mikekan wrote:
    Ρε θηρίο, σαν να γνωρίζεις τη πλατφόρμα μου φαίνεται!

    78  14 Nov 2011  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Τα Elipson 4260 είναι καταπληκτικά ηχεία ως προς την ποιότητα και την απόδοση και η τιμή τους τα κάνει προσιτά στην απόκτησή τους... Πολύ καλό hardware με υλικά που αν πας σε άλλα brands πληρώνεις τριπλάσια και μπορεί να πάρεις κατώτερη ποιότητα ήχου...

    Για τον χώρο που τα ακούσαμε έπαιξαν αρκετά καλά, αν και νομίζω πως το πρόγραμμα δεν ήταν και το καλύτερο για να αναδείξουν τις αρετές τους... Οι καταπληκτικές ηχογραφήσεις της Stockfisch Records με τις διάφανες σαν διαμάντι φωνές και ηλεκτρακουστικές κιθάρες και με τα απύθμενα κομπρεσαρισμένα στουντιακά μπάσα, φαίνονται εύκολες και εύπεπτες... Όμως ξεγυμνώνουν όλα τα συστήματα με την διαφάνεια, τον έλεγχο, αλλά και το χαμηλό τους που τονίζεται πολύ σε μικρούς χώρους αποδιδόμενο από μεγάλα (15'') μεγάφωνα όπως στην περίπτωσή μας...

    Ακούσαμε τρεις(3) καλλιτέχνες(αν δεν κάνω λάθος) από την ίδια εταιρία... Allan Taylor, Sara K, Chris Jones...too much νομίζω σε ένα πρόγραμμα 8 η 10 κομματιών... θα μπορούσε να υπάρξει και ένα πιο ηλεκτρικό(Rock) κομμάτι και μια μεγάλη συμφωνική...

    Οι ενισχυτές Mark Levinson No. 53 Monoblocks άψογοι, δεν ασχολήθηκε κανένας με αυτούς, πράγμα που βεβαιώνει την αρτιότητά τους... Έτσι πρέπει να είναι κάθε κομμάτι ενός hi - end συστήματος...

    Η πηγή Mark Levinson No. 512 SACD και ο προ Mark Levinson No. 326S φάνηκαν ουδέτερα, ένα πολύ μικρό κούρεμα στη μεσουψηλή περιοχή και μια ανεπαίσθητη ασυνέχεια μεταξύ των δυο κάτω δρόμων, μάλλον φάνηκε να ήταν θέμα των ηχείων και πιο πολύ του χώρου...

    Γενικά, πολύ καλό και καλοστημένο σύστημα... Ευχαριστούμε την ΕΤΥΤ, τον Λευτέρη και τον Μάκη για την ευγενική τους πρόσκληση, καθώς και όλους που παρευρέθηκαν, ACAδες η μη...

    79  14 Nov 2011  
  • andreasecon

    andreasecon

    ACA Member

    Manos_Bits wrote:
    Τα Elipson 4260 είναι καταπληκτικά ηχεία ως προς την ποιότητα και την απόδοση και η τιμή τους τα κάνει προσιτά στην απόκτησή τους... Πολύ καλό hardware με υλικά που αν πας σε άλλα brands πληρώνεις τριπλάσια και μπορεί να πάρεις κατώτερη ποιότητα ήχου...

    Συμφωνώ, αλλά για να είμαστε και λίγο πραγματιστές πρέπει να το αλλάξουμε λιγάκι σε "η τιμή τους τα έκανε προσιτά" , καθότι στη σημερινή ζοφερή οικονομική κατάσταση είναι λίγο δύσκολο να ονομάζουμε προσιτά ηχεία με τιμή 18.000 ευρώ !!!

    80  14 Nov 2011  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    andreasecon wrote:
    Συμφωνώ, αλλά για να είμαστε και λίγο πραγματιστές πρέπει να το αλλάξουμε λιγάκι σε "η τιμή τους τα έκανε προσιτά" , καθότι στη σημερινή ζοφερή οικονομική κατάσταση είναι λίγο δύσκολο να ονομάζουμε προσιτά ηχεία με τιμή 18.000 ευρώ !!!

    Αντρέα έχεις δίκιο... ομιλώ με απόλυτα hi-end κριτήρια όπου εκεί τα 18 χιλιάρικα(σε μερικά συστήματα) είναι απλά το κόστος απόκτησης ενός καλωδίου...

    81  14 Nov 2011  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    εμενα μου αρεσε το συστηματακι στο επανω γραφειο

    πλακα κανω οχι οτι δεν ηταν καλο αλλα για να μιλησουμε σοβαρα
    τα κατω συστηματα εχουν την σοβαροτητα που τους αρμοζει και αξιζουν να τα προσεξεις

    επιφυλασομαι σε μια δευτερη ακροαση

    82  14 Nov 2011  
  • johnVO

    johnVO

    Registered

    jadis_boy wrote:
    εμενα μου αρεσε το συστηματακι στο επανω γραφειο

    Me too!

    83  14 Nov 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Παντως θεώρω ότι σε αυτη τη τρελή αγορά, και σαν κόστος κατασκευής να το δεις, ειναι Normal η τιμή που ζήταγε η Elipson!

    84  14 Nov 2011  
 
page 7/8 rows 12/85 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 98ms (19 queries, 60ms)