SME 20/3,τέσσερις ACAδες και ένα black out

  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Όπως αρκετοί έχετε πληροφορηθεί απο πρίν εδώ και καιρό υπάρχει στα χέρια μας ένα καινούργιο πικάπ.Αυτό προέρχεται απο τη γνωστή SME όπως άλλωστε και ο βραχίονας που ακουμπάει πάνω του(SME V).

    Σήμερα λοιπόν φωνάξαμε 2 ACAδες για να ακούσουμε αλλα και για να στήσουμε όλοι μαζί το πικάπ.Παρότι το είχα στήσει μόνος μου θεώρησα σκόπιμο να φωνάξω δύο αναλογικοφρίκουλες-έμπειρους στα αναλογικά ετσι ώστε να υπάρχει η τέλεια συναρμογή.

    Έτσι λοιπόν καλέσαμε τους γνωστούς Κυριάκο Κ. και Μάνο Μπιτσ.(sudocu) για την τελική πινελιά αλλα και για ακρόαση.

    1  4 Aug 2011  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Εδώ ίσως να είναι σκόπιμο να πώ οτι εξαιτίας ενός προηγούμενου ατυχήματος η βελόνα έφυγε για αλλαγή πηνίου και αναβελόνωση.Κοινώς σχεδόν καινούργια βελόνα.

    Αφού λοιπόν ξεκίνησε η κουβέντα ο Κυριάκος έπιασε τα εργαλεία του και ξεκίνησε.

    Ευθυγράμιση πικάπ

    Ευθυγράμιση βραχίονα και ρύθμιση βάρους.

    Ρύθμιση του antiskate με δίσκο-ρύθμισης.

    Έπειτα ξεκίνησε η ακρόαση.

    2  4 Aug 2011  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Νομίζω οτι μέχρι πρίν 2 βδομάδες θα ήμουν σαφής.Το pink triangle και ένα πικάπ αυτής της κατηγορίας είναι αρκετό.Παραπάνω δέν φαίνονται και τόσο οι διαφορές.Είναι ίσως ανούσιο για το ίδιο το μέσο.
    Όμως έπαθα black out!!!

    Είμασταν και οι τέσσερις με ανοιχτό το στόμα.Ιδιαίτερα εγώ.Θα μπορούσα να θέσω τα υπέρ του σε σχέση με το προηγούμενο στα εξής.

    _Εικόνα.Παιδιά συγνώμη.Έχω ακούσει μπόλικα συστήματα.Αυτό που άκουσα σήμερα απο το αναλογικό αυτό δέν το έχω δεί και σε πολλά.Τα ηχεία να εξαφανίζονται.Στη θέση τους να μπαίνουν αρμονικά τα όργανα.Αδυνατούσα να το πιστέψω.

    _Ατάκα.Το μπάσο ήταν σφιχτό και δυνατό.Καμία σχέση με την πλαδαρότητα του pink triangle.

    _Εύρος δυναμικής περιοχής.Τεράστια διαφορά.Λές και άλλαξα ηχείο.Πραγματικά ούτε για ανέκδοτο δέν το περίμενα.

    Αυτά είναι τα τρία πρόχειρα θετικά που είδα.Γενικότερα τερατώδη διαφορά.Τεράστια.Πώς το λένε...

    Πάνω λοιπόν που μπήκε το τρίτο κομμάτι και ήμουν στο μπλάκ άουτ....λές και το ήθελε μία ανώτερη δύναμη....έγινε black out!!!!

    Ήμασταν λοιπόν όλοι μαζί και περιμέναμε μπας και η ΔΕΗ μας στείλει την πολύτιμη για την ώρα ενέργεια που θα κουνούσε τα μεγάφωνα.

    Μετά απο κανα δίωρο ήρθε και το ρεύμα με τον Μάνο απών.Συνεχίσαμε ελαφριά ακρόαση με τον Κυριάκο.

    Ευχαριστώ τους δύο ACAδες για την παρουσία και την βοήθεια τους.
    Καλό καλοκαίρι σε όλους!!!

    3  4 Aug 2011  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Συνέχεια

    4  4 Aug 2011  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    Παντα τετοια
    Καλοριζικο

    5  5 Aug 2011  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Και νόμιζα ότι το είχατε ρίξει στα μπάνια....
    Έτσι μπράβο !!!

    6  5 Aug 2011  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Καταπληκτικό σε όψη και σε ήχο πικάπ...

    Μετά από τις τελευταίες ρυθμίσεις από το μαιτρ Τοπ-Τιουμπ Κυριάκο, ακούσαμε.... 1,5 track οπότε και επήλθε το blackout από τη ΔΕΗ...

    Το σύστημα δεν έχει ουδεμία σχέση με αυτό που είχα ακούσει 2,5 χρόνια πριν... Βέβαια έχουν γίνει πολλές αναβαθμίσεις...

    Δυστυχώς δεν μπορέσαμε ν' ακούσουμε αρκετά, ούτε από τα(άπειρα) βινύλια του Κων/νου, ούτε από(λιγοστά επιλεγμένα) που κρατούσα εγώ...

    Συγχαρητήρια στον Κωνσταντίνο και στον Άλεξ για το σύστημα και ευχαριστούμε για το κάλεσμα...

    Το να στήνεται καλός hi-end ήχος σε ένα χώρο όπου οι ιδιοκτήτες ακούνε πολλές πολλές ώρες μουσική είναι πραγματικά θαυμάσιο...

    7  5 Aug 2011  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Πολύ καλή η παρουσίαση Άλεξ... αν την είχες γράψει και στα Αγγλικά θα την κάναμε άρθρο... για δες μήπως και το κάνεις.

    8  6 Aug 2011  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Ωραίο πικάπ το γ...νο...

    9  6 Aug 2011  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    To** black-out** θα το πάθω εγώ που είμαι στο εργαστήριο και ΔΟΥΛΕΥΩ,
    ενώ οι φίλοι μου απολαμβάνουν τις διακοπές τους.
    Έχουμε και λέμε λοιπόν:
    Μόλις μου έστειλε ο Κανταρέλης φωτο από το τοπίο που βρίσκεται,
    ενώ ο Απόστολος κάνει τα μπάνια του σε μαγευτικές παραλίες στη Χαλκιδική,
    οι Χατζημηνάδες πήγαν στο νησί τους,
    ο Κουγιουμτζόγλου στην ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΟΥ (!!!),
    ο Τόνυ τουλάχιστον έλεγε που πηγαίνει,
    το ίδιο και ο Μιχάλης και ο Άλεξ ήταν καλό παιδί κάποτε,
    Και οι υπόλοιποι ΟΥΤΕ ΦΩΝΗ ΟΥΤΕ ΑΚΡΟΑΣΗ...
    και εγώ κάνω ΠΕΙΡΑΜΑ.
    Θα σας τακτοποιήσω ΟΛΟΥΣ σας.
    Καλές Διακοπές.
    Το Σεπτέμβριο σας περιμένω για τη Μηνιαία Συγκέντρωση στο σπίτι μου.

    10  12 Aug 2011  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    I am back and wish I wasn't.....due to health problems from my mums side...

    But at least when that is over I will have time to help Kyriako finally get some things done. HE is the one that is honestly alone in this journey....

    Kai oso gia tin paralia tou, eimai sigouros oti EAN MAS EIXE MAZI TOU, tha htan kalutera!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Egv toulaxiston afto eniosa sto palio trikeri poy eimastan mexri proxtes.

    11  12 Aug 2011  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    I think we have to arrange ACA holidays!!

    One weekend per year......

    Τι λετε?

    12  12 Aug 2011  
 
page 1/2 rows 12/22 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 70ms (19 queries, 40ms)