Σύστημα Αναπαραγωγής με Βάση τον Υπολογιστή (#8)

  • themiloc

    themiloc

    Registered

    Συμφωνώ για τα προ '85. Η διαφορά των ακραιφνώς αναλογικών και των ακραιφνώς ψηφιακών είναι οτι οι δεύτεροι μπορούν πιά να ακούσουν υπέροχα ψηφιοποιημένα σε HD και τα πριν το '85. Για τους άλλους δεν υπάρχει μουσική μετά το '85 γιατί είναι σε ψηφία!!.
    Α, ξέχασα, υπάρχουν και αυτοί που ακούν ψηφιακές ηχογραφήσεις από βινύλιο και επίσης ψηφιακά remastering σε βινύλιο.

    85  10 Jun 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Αυτό ισχύει ΣΗΜΕΡΑ...

    ΔΕΝ ίσχυε πριν 5 χρόνια(ΔΕΝ υπήρχαν τα HD της σημερινής μορφής)

    ΟΥΤΕ μας βεβαιώνει κανείς πως θα ισχύει μετά από 5 χρόνια(ΘΑ υπάρχουν πιθανότατα ΝΕΕΣ μορφές πιο υψηλής κωδικοποίησης)

    ΦΥΣΙΚΑ και ξαναλέω πως ΔΕΝ είμαστε φανατικοί και κολλημένοι και υποστηρίζουμε την τεχνολογία και την πρόοδο,

    ΑΛΛΑ...

    Ποιος μπορεί να μου εγγυηθεί πως μετά από 5 ή 10 χρόνια τα ψηφιακά θα είναι όπως σήμερα??? Για βρείτε μου κάτι ψηφιακό που κράτησε πάνω από 3-5 χρόνια???(Εκτός του αρχαίου red book cd)

    Πάρτε παράδειγμα την ξεφτίλα της τηλεόρασης...Μέσα σε 10 χρόνια έχει αλλάξει 4-5 φορμά τόσο στην ανάλυση όσο και στη μηχανή απεικόνισης....

    Από CRT σε PLASMA σε LCD σε LED σε 3D....
    Από 4:3 σε 16:9 σε HD ready σε pure HD και τώρα σε 3D με ειδικά γυαλιά....

    Αγόρασα τηλεόραση πριν 2 χρόνια 2000 ευρώ και τώρα θεωρείται αρχαία.... Ρε δεν πάνε να γ@#$%^&*νε...

    Τα βινύλια γυρίζουν και παίζουν το ίδιο εδώ και 80 χρόνια και θα κάνουν το ίδιο μετά από 8000....

    86  10 Jun 2010  
  • andreasecon

    andreasecon

    ACA Member

    και οι σκληροι δισκοι θα γυρνανε προχωρατε μπροστα !!!!

    87  10 Jun 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Manos_Bits wrote:
    Αυτό ισχύει ΣΗΜΕΡΑ...
    ΔΕΝ ίσχυε πριν 5 χρόνια(ΔΕΝ υπήρχαν τα HD της σημερινής μορφής)
    ΟΥΤΕ μας βεβαιώνει κανείς πως θα ισχύει μετά από 5 χρόνια(ΘΑ υπάρχουν πιθανότατα ΝΕΕΣ μορφές πιο υψηλής κωδικοποίησης)
    ΦΥΣΙΚΑ και ξαναλέω πως ΔΕΝ είμαστε φανατικοί και κολλημένοι και υποστηρίζουμε την τεχνολογία και την πρόοδο,
    ΑΛΛΑ...
    Ποιος μπορεί να μου εγγυηθεί πως μετά από 5 ή 10 χρόνια τα ψηφιακά θα είναι όπως σήμερα??? Για βρείτε μου κάτι ψηφιακό που κράτησε πάνω από 3-5 χρόνια???(Εκτός του αρχαίου red book cd)
    Πάρτε παράδειγμα την ξεφτίλα της τηλεόρασης...Μέσα σε 10 χρόνια έχει αλλάξει 4-5 φορμά τόσο στην ανάλυση όσο και στη μηχανή απεικόνισης....
    Από CRT σε PLASMA σε LCD σε LED σε 3D....
    Από 4:3 σε 16:9 σε HD ready σε pure HD και τώρα σε 3D με ειδικά γυαλιά....
    Αγόρασα τηλεόραση πριν 2 χρόνια 2000 ευρώ και τώρα θεωρείται αρχαία.... Ρε δεν πάνε να γ@#$%^&*νε...
    Τα βινύλια γυρίζουν και παίζουν το ίδιο εδώ και 80 χρόνια και θα κάνουν το ίδιο μετά από 8000....

    Μάνο δεν ισχύει αυτό που λες όσον αφορά τη πρόοδο, γιατί στα studio γράφουν μέχρι 192 οπότε η απάντηση σε αυτό που λες είναι ότι είμαστε στο τέρμα από πλευράς ποσότητας πληροφορίας και μπορούμε να επενδύσουμε άνετα, σιγά την επένδυση δηλαδή με 1000Ε (m2tect, macmini, benchmark μτχ) αποκτάς πρόσβαση σε δεκάδες χιλιάδες album μουσικής δωρεάν! Απορώ που το συζητάμε ακόμα ειλικρινά.

    88  10 Jun 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    themiloc wrote:
    Συμφωνώ για τα προ '85. Η διαφορά των ακραιφνώς αναλογικών και των ακραιφνώς ψηφιακών είναι οτι οι δεύτεροι μπορούν πιά να ακούσουν υπέροχα ψηφιοποιημένα σε HD και τα πριν το '85. Για τους άλλους δεν υπάρχει μουσική μετά το '85 γιατί είναι σε ψηφία!!.
    Α, ξέχασα, υπάρχουν και αυτοί που ακούν ψηφιακές ηχογραφήσεις από βινύλιο και επίσης ψηφιακά remastering σε βινύλιο.

    Όοοχι...δέν κατάλαβες.το ζήτημα είναι οτι στο 90% των εκτελέσεων το master tape ή χάλασε ή αλλοιώθηκε απο το πέρας του χρόνου.
    Μάλιστα έχω ακούσει ο ίδιος την αλλοίωση αυτή μετά απο χρονικό διάστημα (1η με 2η κόπια του ιδιου βινυλίου).

    Οπότε?και να αλλάξει άρδην η τεχνολογία το αποτέλεσμα θα είναι να ακούμε το ξεχειλωμένο tape του 57(αν η ηχογράφηση είναι του 57).Και μήν μου πείς οτι οι εταιρείες κράτησαν τα tape των π.χ. beatles απο το 60...Αλλα πές οτι εμφανίστηκε ένας "περίεργος" που τα κράτησε σε καλη κατάσταση.Νομίζω οτι όλοι ξέρουμε πως 40 χρόνια είναι υπερβολικά για να διαλύσουν την ταινία.
    Απλή Φυσική είναι.
    Αντιθέτως το tape του 60 κόπηκε το 60 σε βινύλιο.Το βινύλιο όπως όλοι γνωρίζουμε είναι αδύνατο να χαλάσει εκτός αν το παίξουμε σε πικάπ.
    Επίσης θα μπορούσε εύκολα να πεί ένας οτι το υλικό παραμορφώνεται κάτω απο θλιπτικές τάσεις....αλλα εκεί έρχεται η μαγκιά της ζωής.Τα βινύλια τα έχουμε όρθια!!!!!!η παραμόρφωση λόγω τάσεων είναι μηδαμινή στο πέρας του χρόνου-φαινόμενο του ερπυσμού όπως λέγεται στη μηχανολογία.

    Επομένως είναι αναμενόμενο μία ψηφιακή-αναλογική ηχογράφηση να είναι ίδια απο pc vs lp.Και ναί!!!!!έκανα το πείραμα και το είδα.Ήταν ίδια.Αντιθέτως όταν μπήκε ο stan getz σε dcc ή μία άλλη audiophile τα στόματα άνοιξαν.Το βινύλιο μηδένισε το pc.

    Και δέν το είπα μόνο εγώ.Έχω τρέξει εκτελέσεις δίσκων του δεκάευρου με pc-hd και όλοι αμέσως συμφώνησαν στο αποτέλεσμα.
    Αλλα ναί.πλέον το βινύλιο δέν συμφέρει.σε αυτό σίγουρα.όποιος έχει έχει.όποιος θέλει να γίνει πλούσιος ας εμπορευτεί για να γίνει- απ ότι βλέπω σίγουρα θα γίνει.

    89  10 Jun 2010  
  • themiloc

    themiloc

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    Αυτό ισχύει ΣΗΜΕΡΑ...
    ΔΕΝ ίσχυε πριν 5 χρόνια(ΔΕΝ υπήρχαν τα HD της σημερινής μορφής)
    ΟΥΤΕ μας βεβαιώνει κανείς πως θα ισχύει μετά από 5 χρόνια(ΘΑ υπάρχουν πιθανότατα ΝΕΕΣ μορφές πιο υψηλής κωδικοποίησης)
    ΦΥΣΙΚΑ και ξαναλέω πως ΔΕΝ είμαστε φανατικοί και κολλημένοι και υποστηρίζουμε την τεχνολογία και την πρόοδο,
    ΑΛΛΑ...
    Ποιος μπορεί να μου εγγυηθεί πως μετά από 5 ή 10 χρόνια τα ψηφιακά θα είναι όπως σήμερα??? Για βρείτε μου κάτι ψηφιακό που κράτησε πάνω από 3-5 χρόνια???(Εκτός του αρχαίου red book cd)
    Πάρτε παράδειγμα την ξεφτίλα της τηλεόρασης...Μέσα σε 10 χρόνια έχει αλλάξει 4-5 φορμά τόσο στην ανάλυση όσο και στη μηχανή απεικόνισης....
    Από CRT σε PLASMA σε LCD σε LED σε 3D....
    Από 4:3 σε 16:9 σε HD ready σε pure HD και τώρα σε 3D με ειδικά γυαλιά....
    Αγόρασα τηλεόραση πριν 2 χρόνια 2000 ευρώ και τώρα θεωρείται αρχαία.... Ρε δεν πάνε να γ@#$%^&*νε...
    Τα βινύλια γυρίζουν και παίζουν το ίδιο εδώ και 80 χρόνια και θα κάνουν το ίδιο μετά από 8000....

    Μάνο δεν θα έλεγα οτι τα πράγματα είναι όπως τα βλέπεις. Η ψηφιακή τεχνολογία ήταν από την αρχή της PCM, αν εξαιρέσουμε τα "αιρετικά" DSD, με αλλαγές από τότε μόνο σε ανάλυση. Δηλαδή δεν βλέπω σε τι οι αλλαγές εμποδίζουν στα μέσα να διαβάσουν και τα παλαιότερα, όπως το redbook. Η εποχή εξασφάλισε την ικανότητα τεχνικά και οικονομικά να ακούμε τις μουσικές όπως ακριβώς γράφτηκαν, χωρίς συμβιβασμούς, ανακρίβειες και θορύβους. Και σε τελική ανάλυση, αν έχω ένα καλό πικάπ και μπορώ να έχω ή να βρώ πρώτες κοπές από αναλογικές μήτρες με γειά μου. Η μουσική όμως σαν σύνθεση και ερμηνεία ζει και υπάρχει ψηφιακά από το '85 μέχρι σήμερα. Και εγώ ζω επίσης, την παρακολουθώ και την χαίρομαι.

    90  10 Jun 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Θέμη κανείς δέν αρνήθηκε την υπεροχή της ψηφιακής τεχνολογίας.Ακόμα και τα τελευταία κάστρα έπεσαν.Αλλα αυτή η σκέψη με τα μάστερ που έκανα δέν είναι καθόλου λάθος.
    Είμαι αρκετά απόλυτος στο οτι οι ηχογραφήσεις σε βινύλιο πρίν το 90 (δηλαδή οι αναλογικές) σκίζουν τις μετέπειτα επανεκδόσεις λόγω των παραπάνω που είπα.
    Απλά το βινύλιο σου δίνει μία υπεροχή απο το 50 μέχρι το 90.Απο τότε μέχρι σήμερα απλά δέν έχει νόημα.Το ίδιο θα ακούσεις απο pc το ίδιο και χειρότερα απο ένα καλό πικάπ.

    Η ιστορία πάντως κατέδειξε οτι το cd ια κυριαρχήσει στο μέλλον σαν ψηφιακό μέσο.Το hd είναι μηδαμινό και ελάχιστο.Κάτι πάει να γίνει αλλα είναι πολύ πίσω σε παραγωγές.
    Τουλάχιστο αυτό αντιλαμβάνομαι σαν ακροατής και σαν χομπίστας.

    Νομίζω πάντως οτι το χαι φάι κίνημα πρέπει να πάψει να μισεί τους χαιεντάδες.Ήταν οι πρώτοι που έβρισαν το red book και ήταν οι πρώτοι που είπαν οτι οι ηχογραφήσεις του 60 ήταν πολύ καλές.Μετά απο χρόνια αποδεικνύεται οτι είχαν δίκαιο στα δύο αυτά πράματα και μάλιστα σε κόντρα των καιρών.

    Σήμερα η εικόνα της αγοράς έχει αλλάξει.Συλλέκτες σαν τον πατέρα μου παραπονιούνται οτι ηχογραφήσεις που κάποτε ήταν του πεταματού έχουν αγγίξει τα ουράνια σε τιμές.Ο λόγος πάλι είναι ο ίδιος.Το κυνήγι του όσο είναι δυνατόν καινούργιου μάστερ και η παλιά αυτή φιλοσοφία του"απείραχτου" (βλ. loudness war).

    Πιστεύω οτι βλέπω το θέμα αρκετά ορθά και χωρίς προκαταλήψεις...

    Αυτά για το τόσο κακό και όμως τόσο γεμάτο αναλογικό αυτό μέσο...

    91  10 Jun 2010  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    I like this discussion........please continue....

    92  10 Jun 2010  
  • Morfeas

    Morfeas

    Registered

    Mikekan wrote:
    ... αποκτάς πρόσβαση σε δεκάδες χιλιάδες album μουσικής δωρεάν!

    Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι τέτοιες αναφορές/επιχειρήματα δεν θα πρεπε να υπάρχουν.

    Ζητώ συγνώμη για το off topic.

    93  11 Jun 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    προφητεία.....δεν θα ευδοκιμήσει το hd audio σε μορφή downloads.....

    ερώτηση.......γιατί προφήτα μου...???......

    απάντηση......διότι είναι 'τζάμπα' ταπεινέ μου χαϊενδά......το αγοράζει ένας, το ανεβάζει στον 'γρήγορο', το έχουν όλοι...

    ερώτηση.......ε....και...???

    απάντηση......δεν υπάρχει κονόμα βλαμμένε....

    94  11 Jun 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Morfeas wrote:
    Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι τέτοιες αναφορές/επιχειρήματα δεν θα πρεπε να υπάρχουν.
    Ζητώ συγνώμη για το off topic.

    Πες ότι συμφωνώ, αλλά δεν είναι λίγο υποκριτικό Μανώλη? Το γράψω - δεν το γράψω αυτή είναι η πραγματικότητα φίλε.

    95  11 Jun 2010  
  • Morfeas

    Morfeas

    Registered

    Mikekan wrote:
    πες ότι συμφωνώ, αλλά δεν είναι λίγο υποκριτικό μανώλη? το γράψω - δεν το γράψω αυτή είναι η πραγματικότητα φίλε.

    συμφωνώ, αλλά δημόσια δεν γράφονται IMHO.

    Ελπίζω επίσης θα συμφωνήσεις ότι οι συγκεκριμένες συλλογές δεν λένε τίποτα. Ούτε στον ίδιο, ούτε στους άλλους. Εννοώ ότι μια συλλογή βινυλίων ή cd, ακόμα και αντίγραφα (έρχομαι στα λόγια σου : ) δείχνει αγάπη, αφοσίωση, χρόνο και φυσικά χρήμα. Κάποια ΤΒ δεν λένε τίποτα και καταλήγουν να μην ακούγονται.

    96  11 Jun 2010  
 
page 8/11 rows 12/129 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 74ms (19 queries, 41ms)