Ένα βράδυ στον Βασίλη Μ. (#2)

  • antkots

    antkots

    Registered

    SONY.....

    13  16 Mar 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Καλημέρα, όσον αφορά τον 2κάναλο ήχο, το σύστημα αποτελείται από:

    Speaker L / R SONY SS-M9ED
    Power Amp CI Audio Class D Monoblock 500W
    DAC Preamp - Benchmark DAC2 HGC
    Preamp (Incl. Phono MM) Pioneer C-21
    Platter Direct-Drive JVC TT-101 (Custom Plinth)
    Tonearm 1. Techincs EPA-100
    Cartridge 1. Technics EPC-205 MK4
    Tonearm 2. JVC / Victor UA-7045
    Cartridge 2. SHURE V15 Type III HE
    Turntable (2nd) Direct-Drive JVC QL-7A
    Cartridge. Technics EPC- P22 + SH-90S
    CD Player Creek Evolution
    Cables Hitachi LC-OFC Quantum Class 1
    AV Racks (Custom)

    panos_adgr wrote:
    Ωραία πράγματα βλέπω! Θα ήθελα πάρα πολύ να ακούσω τα ηχεία τα οποία οπτικά με προδιαθέτουν πάρα πολύ θετικά! Από ποιον κατασκευαστή προέρχονται;

    SONY SS-M9ED Διάφορες πληροφορίες εδώ και μετρήσεις - σχόλια κλπ. από το stereophile!

    14  16 Mar 2014  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Ο χώρος,η καλή παρέα,η ωραία μουσική αλλά πάνω απ'όλα φιλοξενία του Βασίλη ήταν αυτά που έκαναν τέλεια τη βραδυά.Ο οικοδεσπότης έχει πολύ μεράκι και έχει ρίξει πολύ ψάξιμο (και ακόμα όπως είπε είναι στην αρχή).
    Να'σαι καλά Βασίλη.Να'μαστε καλά να ανταμώνουμε.

    15  16 Mar 2014  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Έχω πάει και εγώ 2-3 επισκέψεις. Είναι ένα πολύ ενδιαφέρον σύστημα. Θα επανέλθω.

    16  16 Mar 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    petkef wrote:
    (και ακόμα όπως είπε είναι στην αρχή)

    Εννοείται ότι έχω μπει γερά στο παιχνίδι βελτίωσης χώρου σαν τρελός και έπεται συνέχεια.... παρόλο που μετράει ήδη έτσι :

    Φυσικά μετά από πολλά έτη ψαξίματος και αλλαγών, μπορώ να πω ότι έχω καταλήξει (και αγαπώ) στις συσκευές που κατέχω σήμερα και δεν έχω σκοπό να βελτιώσω / αναβαθμίσω αυτές με τίποτα! Ούτως ή άλλως δεν υπάρχουν λεφτά για ηχεία Rockport (Altair) & CH Precision (C1 Pre & Dac)!

    Και εγώ σας ευχαριστώ για την ωραία παρέα που είχαμε και εύχομαι να υπάρχει συνέχεια και πάντα τέτοια!

    AlexD wrote:
    Έχω πάει και εγώ 2-3 επισκέψεις. Είναι ένα πολύ ενδιαφέρον σύστημα. Θα επανέλθω.

    AlexD σε περιμένω με τον φάδερ σου όπως σου είπα..., έχουν γίνει αλλαγές από τότε που το άκουσες!

    17  17 Mar 2014  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    O Βασίλης έχει ξεκάθαρη άποψη, χωρίς αμφιταλαντεύσεις και ανασφάλειες για το πως θέλει να απολαμβάνει τη μουσική και νομίζω ότι έχει επιτύχει απόλυτα το σκοπό του.
    Τονική ισορροπία, απόλυτη οδήγηση και εκφραστικότητα είναι τα στοιχεία που αντιλαμβάνεται κανείς μόλις περάσει στον εκπληκτικά διαμορφωμένο dedicated χώρο του. Το ίδιο περίπου αποτέλεσμα επιτυγχάνεται και με την αναλογική και με την ψηφιακή πηγή του. Βέβαια η αναλογική υπερτερεί σε μουσικότητα και εκφραστικότητα, αν και δεν υπολείπεται η ψηφιακή.
    Ο ήχος του χώρου έχει ρυθμιστεί με τις κατάλληλες επεμβάσεις στους τοίχους κλπ να είναι αρκετά live, χωρίς όμως να ενοχλεί ακόμα και σε πολύ μεγάλες εντάσεις. Όλα είναι ισορροπημένα και τίποτα δεν "ξεφεύγει"!!!
    Περάσαμε μια καταπληκτική βραδιά και σε αυτό βοήθησε η υπόλοιπη παρέα, το αλκοόλ και το υπέροχο φαγητό...
    Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Βασίλη και τη σύζυγό του !!!

    18  17 Mar 2014  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Ας αρχίσω λοιπόν εγώ μία περιγραφή μιας και έχω πάει 2-3 φορές...

    Εκ πρώτης όψης το σύστημα του Βασίλη δείχνει ωραία στημένο. Είναι σε ένα όμορφο δωμάτιο περιτρυγιρισμένο με ήρωες απο ταινίες, κόμικ κτλ. Δύο καναπέδες υποδυκνύουν την θέση ακρόασης. Τα δύο ηχείο οδηγούνται απο δύο διακοπτικά θηρία που παρότι είναι μικρά στο μάτι δέν παύουν να οδηγούν τα πάντα με τα 500 βάττ ανα κανάλι που προσφέρουν. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον κρύβει και ο προ/dac που είναι το καινούργιο benchmark. Το πικάπ είναι ένα direct drive JVC.

    Γενικότερα εκ πρώτης όψης το σύστημα δείχνει μετρημένο, βελτιστοποιημένο στα σημεία και σίγουρα ψαγμένο.
    Να αναφέρω εδώ οτι όταν πήγα ο Βασίλης είχε μόλις αλλάξει το ηχείο. Εκείνη τη μέρα το b&w 802 matrix ήταν στη γωνία και στη θέση του υπήρχε το SONY.

    Το ηχείο της SONY λοιπόν αποτελείται απο δύο 8άιντσες μονάδες, ένα μίντ, ένα τουίτερ και ένα υπερ-τουίτερ. Το σχήμα του θυμίζει λίγο πυραμίδα. Ίσως διαμάντι σε όρθιο. Δέν ξέρω δείτε την φωτογραφία.
    Αυτό όμως που σε εντυπωσιάζει εκ πρώτης όψεως είναι η στιβαρότητα στην κατασκευή του. Εντυπωσιακό. Μάλιστα εντυπωσιάστηκα το πώς φαίνεται στις μετρήσεις η στιβαρότητα.
    http://www.stereophile.com/images/archivesart/Sonfig02.jpg
    Πραγματικά τίποτα!!!

    Και αυτό φαίνεται και στον ήχο. Αμέσως έγινε αντιληπτό οτι το ηχείο δέν αφήνει αίσθηση κουτίλας. Μπάσο μεστό και μεσουψηλή περιοχή αυστηρή. Το ηχείο είναι αυστηρό. Αναίσθητο. Θέλει ισχύ για να το κινήσει.

    Το εντυπωσιακό κομμάτι είναι στις υψηλές στάθμες. Εκεί που δυσκολεύουν τα πράγματα.
    Εκεί το ηχείο δέν μασούσε. Παρότι εξαντλούσε τις δυνατές στάθμες μίας τυπικής ακρόασης το ηχείο έδειχνε μόλις να ξυπνάει.

    Μέσες άκρες λοιπόν το ηχείο και το σύστημα κρύβει μία αυστηρότητα. Είναι μία αυστηρότητα που σε κάποιους θα αρέσει και σε κάποιους άλλους όχι. Αυστηρό, άνετο στις μεγάλες στάθμες και πλήρες σε οποιαδήποτε ηχογράφηση.

    Στα χαρτιά τώρα το σύστημα είναι πολύ δυνατό. Χαμηλή αρμονική παραμόρφωση και φλάτ αποτέλεσμα γενικότερα. Οι μετρήσεις του ήταν πολύ καλύτερες του 802 matrix.

    Ένα σύστημα που σίγουρα δέν έχει να ζηλέψει τίποτα απο πολύ ακριβότερα συστήματα. Είναι σίγουρα αρκετά βελτιστοποιημένο στα σημεία και θέλει αρκετά χρήματα για να φτάσει σε ένα καλύτερα ακουστό αποτέλεσμα...

    Κράτησα δύο πράγματα.
    α)Τον καλό χώρο.
    β)Το πόσο επηρεάζεται το διάγραμμα απόκρισης με την απλή μετακίνηση του ηχείου.
    Βασίλη αν έχεις το συγκριτικό διάγραμμα ανέβασε το.

    19  17 Mar 2014  
  • johnVO

    johnVO

    Registered

    Εχθές ,Παρασκευή βράδυ, είχα και εγώ την χαρά να βρεθώ στον
    χώρο ακρόασης του Βασίλη.
    Χώρος εντυπωσιακός(στις φωτό χάνει...),"ζεστός", που σε προδιαθέτει να κάθεσαι με τις ώρες και να μην ξεκουνάς.
    Για κάμποση ώρα, κοιτούσα με πόση τάξη και μεράκι, έχει στήσει τα πάντα μέσα στο δωμάτιο, ώστε να μην ενοχλεί τίποτα, τις "θεάσεις" και κυρίως τις "ακροάσεις"!
    Όσο αφορά τις τελευταίες, θα ξεκινήσω λέγοντας πως πήρα ένα μεγάλο μάθημα χθές...πως αν το "γνωρίζεις" το αντικείμενο, μπορείς με μηχανάκια, που δεν είναι σε "όνομα" από τα πρώτα στην τάξη στην "υποτιθέμενη ιεραρχία" του hi-end, να "φτιάξεις" ήχο που -ειλικρινά το λέω-θα κάνει αρκετούς να αναθεωρήσουν τις απόψεις τους, σχετικά με το πως θα έπρεπε να στήνεται και να ακούγεται ένα υψηλού επιπέδου σύστημα!
    Ανάλυση,πλάτος και βάθος σκηνής,εντάσεις,ταχύτητες,δύναμη, ΧΑΜΗΛΟ!!! Όλα σε περίσσεια,δινόντουσαν γενναιόδωρα μέσα από τα εντυπωσιακά σε εμφάνιση και όχι μόνο, ηχεία sony!
    Ο χώρος έκανε αισθητή... την απουσία του, αφού ακόμα και πάνω από τα 90db δεν υπήρχε ίχνος μπουμαρίσματος ή κάποιας -τουλάχιστον αντιληπτής από εμένα-συχνοτικής έξαρσης.
    Αν ήθελα να βρώ ένα σημείο, που για το δικό μου γούστο ίσως θα ήθελα να ήταν λίγο διαφορετικό, είναι πως όταν ακούγαμε από το dac το σύστημα έχανε κάπως την... πως να το πω..."life like"
    υπόστασή του. Τί φταίω όμως εγώ, που ο Βασίλης έχει καταφέρει να παίζει το πικάπ του τόσο καλά, που να ρίχνει ξεκάθαρα στο ψηφιακό του?
    Πράγματι, όταν παίξαμε με βινύλλιο, ακόμα και εγώ "ορκισμένος ψηφιακός" εντυπωσιάστηκα και κατάλαβα τι σημαίνει καλός, αναλογικός ήχος!!!
    Τελειώνω λέγοντας, πως αν ο Βασίλης (όπως ο ίδιος είπε) αρχίσει το ψάξιμο για μια καλύτερη ψηφιακή πηγή και δώσει μεγαλύτερη έμφαση, στο θέμα ρεύματος και καλωδίων, το αποτέλεσμα θα είναι ακόμα πιό εντυπωσιακό από αυτό που είναι ήδη!!!
    Και για να ανταπωδώσω την "μομφή" για τα σουβλάκια, που φάγαμε στο σπίτι μου προ ημερών, θα πω πως όποιος πάει στον Βασίλη και θέλει καλαμάκια κοτόπουλο να παραγγέλνει... καλαμάκια χοιρινό, γιατί οι παραγγελίες έρχονται ανάποδα!!!

    Βασίλη σε ευχαριστώ για την φιλοξενία!

    20  24 May 2014  
  • RHAPSODY

    RHAPSODY

    ACA Member

    Toptubes wrote:
    Μια πικαπάρα που είναι και η καρδιά του συστήματος, κοιτάξτε πως μεταμορφώθηκε μετά από την δημιουργική φροντίδα του Βασίλη...

    Πολύ ωραία βραδυά και εντυπωσιακό το πικάπ.
    "Η δημιουργική φροντίδα σημαίνει" και μετατροπές" ?

    21  25 May 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Χαρά μου ήταν Γιάννη και θα τα πούμε λίαν συντόμως πάλι ! Να ενημερώσω ότι ήταν και η γνωστή "αντροχωρίστρα" μαζί μας... και μου υποσχέθηκε να φέρει για ακρόαση κάτι "Ρωσίδες" και "Ελβετίδες" την επόμενη φορά... και μαζί ένα διαζύγιο...

    Επειδή με έκραξε ο Κυριάκος (όταν είχα πάει στο σπίτι του Γιάννη) θέλω να τον ενημερώσω, ότι την παρασκευή, πάρκαρε ένα φορτηγό στο σπίτι και ξεφόρτωσε κάτι καφάσια με...

    22  25 May 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    RHAPSODY wrote:
    "Η δημιουργική φροντίδα σημαίνει" και μετατροπές" ?

    Καλημέρα, σημαίνει ότι είναι κάστομ κατασκευή το πλίνθ κλπ...

    23  25 May 2014  
  • johnVO

    johnVO

    Registered

    VasilisM wrote:
    Χαρά μου ήταν Γιάννη και θα τα πούμε λίαν συντόμως πάλι ! Να ενημερώσω ότι ήταν και η γνωστή "αντροχωρίστρα" μαζί μας... και μου υποσχέθηκε να φέρει για ακρόαση κάτι "Ρωσίδες" και "Ελβετίδες" την επόμενη φορά... και μαζί ένα διαζύγιο...
    Επειδή με έκραξε ο Κυριάκος (όταν είχα πάει στο σπίτι του Γιάννη) θέλω να τον ενημερώσω, ότι την παρασκευή, πάρκαρε ένα φορτηγό στο σπίτι και ξεφόρτωσε κάτι καφάσια με...

    Τέτοια διαφήμιση ούτε εγώ δεν την είχα σκεφτεί!!!!!!!!!!!!!!!
    Βασίλη, θα έχεις ποσοστό "high end", επί των πωλήσεων!!!

    24  25 May 2014  
 
page 2/3 rows 12/31 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 71ms (19 queries, 39ms)