Γουστάρεις μια «μουσική βολτούλα»?? (#8)

  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Sorry για το λάθος.
    Το SA-11 S3 είναι το μηχάνημα που αναζητείται...

    85  1 Nov 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    LUXILLA wrote:
    Ωραίο κομμάτι αν και προσωπικά τα οπτικά τράνσπορτ τα έχω ξεπεράσει εντελώς.. Θα σου στείλω pm μόλις βρώ λίγο χρόνο!..

    Είναι γεγονός πως οτιδήποτε πλέον έχει οδηγό ανάγνωσης θεωρείται παρελθόν από πολύ κόσμο.

    Το θέμα είναι ότι παρατηρώ πως κανένα cd δισκάκι δεν ακούγεται το ίδιο με αρχείο υπολογιστή!
    Έχω κάνει άπειρες δοκιμές με CD δισκάκια που όταν παίζουν στο T1 transport της Teac, ακούγονται διαφορετικά απ' ότι το ίδιο όμοιο δισκάκι ριπαρισμένο στον υπολογιστή και με player το J-River.
    Eννοείται ότι και στις δυο περιπτώσεις παίζω μέσω του DAC της Onkyo. H συνδεσμολογία από υπολογιστή είναι μέσω ασύγχρονης θύρας USB στον pro, ενώ από το transport της Teac μέσω coaxial με καλώδιο της Oyaide DR-510.

    Το συγκεκριμένο Marantz SA-11 S3 τα έχει όλα.

    Αντικαθιστά το transport μου παίζοντας τα CD μου και SACD (έχω καμιά 50αριά από δαύτα), το DAC μου μέσω USB για τον υπολογιστή (Βurr Βrown κι αυτό) και εξοικονομώ χώρο για να επιστρέψει το κασσετόφωνο στη θέση του... πλην όμως όχι χρήμα.

    86  1 Nov 2014  
  • LUXILLA

    LUXILLA

    Registered

    To κασετόφωνο σου είναι η πιο λαχταριστή συσκευή απο τις πηγές σου πραγματικα πολύ το γουστάρω. Η διαφορά που ακούς οφείλεται σε έναν και μόνο λόγο. Το Jitter. λίγα τρανσπορτ μπορούν να φτάσουν την ακρίβεια ενος υπολογιστή με το κατάλληλο λογιαμικό και υλικό ριπαρισμένο με ακρίβεια. Τα τράνσπορτ πάντα ακούγονται κάπως πιό γλυκά αλλα και λίγο πιό θολά και νωθρά σε σχέση με τον υπολογιστή. Αλλα αυτή είναι μια άλλη συζήτηση..

    Εφόσον έχεις κάποια Sacd και επιθυμείς να τα αξιοποιήσεις το καταλαβαίνω το γιατί ψάχνεις για συσκευή μπαλαντέρ. Παντως το κασετόφωνο σου αμαρτία ειναι να μένει έτσι αχρησιμοποίητο..

    87  1 Nov 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Είναι κρίμα όντως να μένει αναξιοποίητο το Nak.

    Πράγματι ο ήχος από το transport είναι πιο μαλακός.
    Η ανάλυση παραμένει όμως στα ίδια επίπεδα, αλλά απουσιάζει η τραχύτητα που εμφανίζεται με player τον υπολογιστή μέσω του J.River.

    Επιπλέον με διαφορετικό πρόγραμμα αναπαραγωγής (foobar & ΧBMC) έχω παρατηρήσει ότι υπάρχουν σημαντικές διαφορές!

    Κυρίως εντοπίζονται στις μεσοϋψηλές που ακούγονται λίγο πιο ξερές στο foobar σε σχέση με το J. River και στις χαμηλές που στο XBMC φουσκώνουν ελάχιστα σε σχέση με το J.River.

    Πραγματικά θεωρώ κουραστική την αναζήτηση των σωστών πηγών γι αυτό και έχει μπει ο συγκεκριμένος στόχος για …χτύπημα!

    88  1 Nov 2014  
  • LUXILLA

    LUXILLA

    Registered

    O ρόλλος που παίζει το λογισμικό αναπαραγωγής είναι τεράστιος ενώ επίσης θεμελιώδης είναι και η υλοποίηση του δέκτη του ίδιου του ντάκ που πρέπει οπωσδήποτε να είναι ασύγχρονη και να τρέχει καλό dsp και antijitter..

    Πάντως με τόσες και τόσο καλές πηγές που έχεις δεν δε πιστεύω οτι βαριέσσαι... ;)

    89  1 Nov 2014  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Το NA-11S1 αφού έχεις δισκοπαικτικό νομίζω είναι καλύτερη λύση.

    90  1 Nov 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Λεωνίδα το ΝΑ-11 S1, έχει το ίδιο DAC με το CD της σειράς χωρίς το μηχανισμό, αλλά απ' ότι έχω διαπιστώσει δεν κοστίζει λιγότερα χρήματα.

    Επιλέγοντας το SA-11 S3 με το ίδιο κόστος που έχει το ΝΑ-11 S3, αντικαθιστάς δυο συσκευές σε μια.

    Κάνω να ίδια πράγματα και ίσως να λείψει το Spotify και το V-Tuner, τα οποία όμως ήδη είναι στο pc και στην τηλεόραση ως application. Για DLNA δεν το συζητάω αφού με τη USB καλύπτομαι πλήρως.

    Σωστά ή κάτι μου ξεφεύγει?

    91  2 Nov 2014  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Σου διαφεύγει η αναπαραγωγή μέσω δικτύου που περιλαμβάνει και αυτή DSD.

    Εάν έχεις μεγάλη hi-rez συλλογή δηλαδή, νομίζω ότι το NA-11 είναι καλύτερη επιλογή. Και δεν είναι ανάγκη να έχεις συνέχεια ανοικτό το PC έτσι. Τη συλλογή μπορείς να την έχεις σε δικτυακό δίσκο, και το ιντερνετικό ραδιόφωνο και spotify απ' ευθείας.
    Και τέλος, εάν δεν κάνω λάθος, όλα αυτά μέσω κάποιου smartphone μπορείς να τα χειρίζεσαι και να αναπαράγεις το περιεχόμενο του smartphone/tablet.

    To SA-11 υπερέχει μόνο στην αναπαραγωγή των δίσκων SACD. Γιατί θα πρέπει να έχεις ριπάρει τα δισκάκια DSD (αλήθεια δεν ξέρω πως γίνεται) για να τα αναπαράγεις είτε μέσω USB με ασύγχρονη σύνδεση, είτε μέσω USB με τον player του NA-11, είτε μέσω δικτύου.

    92  2 Nov 2014  
  • jomark

    jomark

    Registered

    Για το ριπάρισμα των sacd, απαιτήται τροποποιημένο playstation3 , απο όσο ξέρω. Μπορούμε να το μάθουμε, αν ενδιαφέρει κάποιον.

    93  4 Nov 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    δεν αξίζει τον κόπο Γιάννη, υπάρχουν άπειρα ριπαρισμένα SACD στον ιστό για να κατεβάσει κάποιος, έχουν κάνει άλλοι τη βρώμικη δουλειά.. εδώ αναφέρονται αναλυτικά αρκετά πράγματα.. DSD & DXD

    94  4 Nov 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Μετά από επίπονη πορεία αναζητήσεων, δοκιμών και ρυθμίσεων, ήρθε (μάλλον) η ώρα της τελικής μορφής του συστήματος.
    Με την αφορμή αυτή, τι καλύτερο από μια μάζωξη με φίλους που ήθελα πολύ καιρό να καλέσω, αλλά δεν είχα έως σήμερα το χρόνο να προτείνω.

    Ήταν μια υπέροχη βραδιά που είναι βέβαιο ότι θα μου μείνει αξέχαστη!
    Σας ευχαριστώ θερμά όλους σας που αποδεχθήκατε την πρόσκληση!
    Πραγματικά το παρεάκι ήταν απλά.. ΜΟΝΑΔΙΚΟ!

    95  15 Mar 2015  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Ο αγαπητός Θανάσης μας "έφτιαξε" με τις επιλογές που φόρτωσε, κρεμασμένες στο ..μεταγιόν του!

    Ο πρόεδρος με αφόπλισε με την ευγένειά του... Γιώργο σ' ευχαριστώ πολύ που κατάφερες και ήρθες παρ' όλες τις υποχρεώσεις σου.

    96  15 Mar 2015  
 
page 8/16 rows 12/184 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 74ms (19 queries, 40ms)