Γουστάρεις μια «μουσική βολτούλα»?? (#15)

  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Μάνο είναι βαρύ το έργο για τη μέση μου, τα δισκάκια είναι ελαφρύτερα!
    Πάρτα κι έλα σπίτι man να τα ακούσουμε όλα!

    Ζητώ συγνώμη παιδιά, αλλά λόγω φόρτου εργασιών δεν έχω τον απαραίτητο χρόνο να γράψω αναλυτικά εντυπώσεις.
    Επιφυλλάσομαι όμως με άφθονο υλικό που θα βγει στον αέρα το ΣΚ.

    Μιας και η "καλή αρχή" όμως είναι το ήμισυ του παντός, για να μη σας αφήσω παραπονούμενους, το πρώτο άκουσμα μετά τις τελικές μετρήσεις και την ολοκληρωμένη αναβάθμιση live, το αφιερώνω σε όλους τους φίλους και μέλη του ACA.

    Denon POA-1000B valve power amplifier - First test after full upgrade

    169  21 Feb 2017  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Πριν ξεκινήσω να δώσω λεπτομέρειες για την πορεία του εγχειρήματος, θα ήθελα να ξεκινήσω (για την ιστορία του θέματος) από την αρχή. Από το πώς προέκυψε το μηχάνημα να με συντροφεύει .

    Πράγματι μια ζεστή νύχτα του Αυγούστου με ποτάκι και μουσικούλα, έκανα μια αναζήτηση στο διαδίκτυο για τις διαφορές που υπάρχουν μεταξύ DAC και CD.

    H περιέργειά μου ήταν να διαλευκάνω το πόσο καλύτερα μπορεί να παίζει ένα κορυφαίο CD της Accuphase με transport και DAC (είναι γνωστή η αδυναμία μου στους Ιάπωνες κατασκευαστές), συγκρινόμενο με τα τελευταίας γενιάς DAC που κυκλοφορούν στην αγορά.

    Όπως ίσως καταλάβατε, κατέληξα να κάνω έρευνα αγοράς τιμών στο internet και κάνοντας στροφή στο yahoo japan συνέχισα το ψαχτήρι...

    170  27 Feb 2017  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Ξαφνικά στις προτάσεις που μου πρότεινε να κοιτάξω το yahoo japan, έπεσε το μάτι μου στον Denon!

    "Βρε βρε τι είναι τούτο?
    Λαμπάτο Denon? Από πού κι ως που?"

    Άρχισα να ψάχνω το διαδίκτυο αλλά τζίφος η δουλειά! Μικρή η πληροφόρηση καθώς αφορούσε μηχάνημα που απευθυνόταν μόνο στην ιαπωνέζικη αγορά.

    Μα ...για στάσου! Για κάτσε να πάρω τον Τάκη ένα τηλέφωνο!
    «Ρε συ man! Κοίτα αυτό! Το έχεις ξαναματαδεί?»
    «Ώπα! Εδώ τι λάμπα εξόδου φοράει ο παίχτης? Toshiba 6G-B8?
    Χμμμμ με πιάνεις αδιάβαστο ρε Stam ...»

    171  27 Feb 2017  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Έτσι ξεκίνησε ένας αγώνας δρόμου, για ενημέρωση περί του «θέματος» .
    Η αγγελία πώλησης μέσω δημοπρασίας έληγε σε 4 μέρες!
    Δεν υπήρχε πολύς διαθέσιμος χρόνος για αποφάσεις!

    Stam:
    «Τακούλη τι με συμβουλεύεις να κάνω? Ξέρεις ότι με τις λάμπες έχω ένα «θέμα» και δεν τα πάω καλά ...»

    Takis:
    «Τι θέμα ρε και πράσινα άλογα? Θα σε κάνω άνθρωπο εγώ!! Χτύπα τον είναι εξαιρετική σχεδίαση! Κλείσε τα μάτια και βάρα στο ψαχνό!!»

    Καλά όλα αυτά περί θεωριών αλλά ... Θα παίζει?
    Είναι δυνατόν ένα μηχάνημα σαρανταφεύγα ετών να βγάλει λαλιά?
    Και με λάμπες?
    Βρε λες??

    172  27 Feb 2017  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Με έτρωγε το χέρι μου κάθε μέρα ...

    Ώσπου έφτασα στην τελική ευθεία!
    Βάρα το κι ότι γίνει είπα!
    Εξ’ άλλου μια ζωή την έχουμε!
    Και γιατί όχι να μη δοκιμάσουμε τον Ιάπωνα και από την άλλη όψη?

    Μετά από σχεδόν ένα μήνα διαπραγματεύσεων με εταιρίες μεταφορών ήρθε στο τελωνείο ο «όμορφος»!

    Το μηχάνημα στην αγγελία φαινόταν άψογο καθώς το κατάστημα που τον πούλαγε είχε ξεβιδώσει το πάτωμα για να δείξει την εσωτερική κατάσταση των κυκλωμάτων του .

    Πραγματικά ήταν σε άριστη κατάσταση για την ηλικία του αλλά επιπλέον πληροφόρηση δεν υπήρχε .
    Η υπόνοια ότι μπορεί να έχει σοβαρή βλάβη ήταν στα κόκκινα δεδομένου ότι ούτε λάμπες είχε, ούτε αναφερόταν αν παίζει ή όχι!

    173  27 Feb 2017  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Για 4 περίπου μήνες ήταν στην αποθήκη!
    Κλειστός στο κουτί του περίμενε τον γιατρό...

    Κι έτσι παίρνοντας τα ρίσκα, φτάσαμε στο σήμερα!
    Μετά από ένα καλό refresh με τη βοήθεια του Τάκη και του Κυριάκου, απολαμβάνω πλέον κι εγώ το λαμπάτο ήχο! Μια άποψη που πραγματικά ήταν αδύνατο να μπορέσω να βιώσω χωρίς τη βοήθειά τους!
    (τα καθάρματα μου κάνουν καζούρα κάθε μέρα!!)

    Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στα παιδιά για την ακούραστη προσπάθεια που έκαναν, έτσι ώστε να έχω σήμερα με ασφάλεια στο ρακ μου ένα από τα ιστορικότερα μηχανήματα της μεγάλης κυρίας του consumer Hi-Fi...

    Αγαπημένοι μου φίλοι ...ο Denon POA-1000B είναι πλέον προς ακρόαση!

    174  27 Feb 2017  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Το μηχάνημα συνδέθηκε με τα ηχεία μου - τα γνωστά σε όλους B&W 802 Matrix – Series III.
    Πηγή στα πρώτα test αρχεία υψηλής ανάλυσης μέσω PC, αναλαμβάνοντας την αποκωδικοποίηση των DSD το νέο απόκτημα της Pioneer N-70A.
    Οδήγηση από τον προενισχυτή της Marantz SC-11S1

    175  27 Feb 2017  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Είναι γεγονός ότι η περιέργειά μας ήταν μεγάλη, για το αν θα μπορέσει ένας ενισχυτής λαμπάτος να οδηγήσει το δύστροπο B&W!!
    Και ήρθε πλέον η ώρα να ανάψουν τα λαμπάκια!!!

    176  27 Feb 2017  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Στο πρώτο μισάωρο το μηχάνημα με ξένισε!

    Stam:
    «Τάκηηηηηηηηη βοήθεια!!! Εδώ δε μας τα λέει καλά ο παίχτης... Τι λάμπες και κουραφέξαλα? Θα βάλω του Μarantz πάλι!»

    Takis:
    «Ρε άσε τις χαζομάρες και κοίτα τα bias να δεις τι γίνεται! Στου Κυριάκου που τον είχαμε ρυθμίσει είχε καθαρά ρεύματα! Εσύ μπορεί να έχεις πτώση τάσης στο δίκτυό σου!»

    Αυτό ήταν!
    Μόλις ήρθαν όλα σωστά το μηχάνημα άρχισε να ξεδιπλώνει αρετές!

    Γλυκό με απίστευτες μεσαίες (λίγο παχιές για τα γούστα μου αλλά ΟΚ άλλη άποψη), δυνατό χαμηλό και σώμα που από μικρές εντάσεις αρχίζει και δείχνει τα δόντια του!

    Και στις μεγάλες τι κάνει?
    Κλωτσιές και μπουνιές!
    Ξύλο μετά μουσικής!

    Καημένο ηχείο μου πόσο σε ταλαιπωρώ?
    Μα με λάμπα???

    177  27 Feb 2017  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Κι όμως δεν μπορώ να κατανοήσω ακόμα πως από τόσο παλιά σχεδίαση μπορείς να πάρεις τόσο καλό ήχο!
    Τελικά αν έχεις καλοσχεδιασμένο κύκλωμα όλα γίνονται!
    Ακόμη και οι λάμπες έχουν μέλλον!

    178  27 Feb 2017  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Να γραψω και εγω δυο λογια με την σειρα μου για την ολη ιστορια του θεματος.
    Πραγματι ενα βραδυ μου ηρθε ενα mail με φωτογραφιες απο τον φιλτατο Σταματη.
    Αντε λεω ξανα τα ιδια.!! Ο γνωστος ρακοσυλεκτης ξαναχτυπα!!
    Τι ειναι ρε συ παλι;
    -Φιλαρακι κοιτα ξανα τις υπολοιπες φωτο. Δεν ειναι αυτο που νομιζεις!!Προκειται για λαμπατο!!
    -ΟΥΠς!!!Υπαρχει θεμα λεω.
    Αρχιζω να γκουγκλαρω σχετικα με τον εν λογω ενισχυτη και το μονο που βρηκα ηταν καποιες μετρησεις που δηλωνει η denon χωρις καμια αλλη πληροφορια.
    Μετα απο ωρες αναζητησης βρισκω ενα μπλοκ διαγραμμα εντελως τυπικο χωρις καμια λεπτομερεια παρα μονο την ταση λειτουργειας του που ειναι 600βολτ!!!!

    Του στελνω απαντηση και του λεω παρτον οτι και να εχει θα την βρουμε την ακρη!!
    Μεσα μου με ετρωγε μην τον παρω στο λαιμο μου γιατι ειχα εναν και μνοναδικο φοβο. Οι εξοδου να ειναι οκ και ολα τα αλλα τα φτιαχνουμε!

    Οταν οΣταματης τον παρελαβε με καλεσε στο σπιτι του να τον δω και απο κοντα.
    Οφοβος αρχισε να φευγει κοιτοντας τις 10ωμ αντιστασεις στις καθοδους των λυχνιων εξοδου.Ηταν σε εξαιρετικη κατασταση κατι που δηλωνει οτι ο ενισχυτης δεν ειχε υποστει καποια βλαβει ετσι ωστε να ανεβασει τρελα ρευματα και να εχουν αρπαξει οι εξοδου.
    Βεβαια η ελειψη καποιου τυπικου πολυμετρου στο σπιτι του δεν μου εδεινε το ευκαιρια να μετρησω την dc r στο πρωτευον τυλιγμα για να ειμαι σιγουρος.
    Τεσπα εκεινο το απογευμα κατσαμε να δουμε τι πρεπει να αλλαξουμε για να μπει ο ενισχυτης σε λειτουργεια!

    ......

    179  28 Feb 2017  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Και τί αλλάξατε?

    180  28 Feb 2017  
 
page 15/16 rows 12/184 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 95ms (19 queries, 58ms)