Γουστάρεις μια «μουσική βολτούλα»?? (#13)

  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    AlexD wrote:
    Μιας και είπες τελωνείο...
    πέρασε έτσι εύκολα???

    Υπάρχει μια σχετική διαδικασία αλλά όχι τίποτε τραγικό.
    Είχα βέβαια συγγενή μου εκτελωνιστή που το επιτάχυνε.

    Συνολική διάρκεια λιγότερο από 1 ώρα και κόστος 157 ευρώ δασμοί (βασισμένο σε τιμολόγιο 300 δολλαρίων) + 37 ευρώ έξοδα αποθήκης (το κόστος της αποθήκης ούτως ή άλλως το πληρώνει κάποιος).

    Πάντως όποιος θέλει να το κάνει, καλό θα είναι να κινηθεί μόνος του.
    Και στην παραλλαβή για σιγουριά ας ανοίξει το προϊόν, για να βεβαιωθεί ότι είναι άρτιο, καθώς μετά την απομάκρυνση από τις αποθήκες δεν αναγνωρίζεται κανένα "προκύπτον πρόβλημα"...

    145  19 Jan 2017  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Χμ... μάλιστα γιατί την είχα πατήσει παλιότερα με εισαγωγή λαμπών.

    Μάλιστα μου ζητούσαν πιστοποιητικά CE ετσι ώστε να μπεί στην Ελλάδα και έψαχνα χαρτούρα για να αποδείξω οτι δέν χρειαζόταν πιστοποιητικό δεδομένου οτι οι λάμπες είναι ... part και όχι μηχάνημα που συνδέεται απευθείας στην πρίζα!

    Απο τότε όποτε βλέπω τελωνείο σκέφτομαι...μπλέξιμο!

    146  19 Jan 2017  
  • LSTEPHANIDES

    LSTEPHANIDES

    Registered

    Οι λάμπες πυράκτωσης απαγορεύεται να εισαχθούν στην ΕΕ, γιαυτό θα πρέπει στο τιμολόγιο να αναγράφεται:audio tubes. Λ.Σ.

    147  19 Jan 2017  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Η αλήθεια είναι ότι το μηχάνημα ήρθε από Ιαπωνία χωρίς λάμπες.
    Τώρα ταξιδεύουν 6 τεμάχια Toshiba 6G-B8 που θεωρητικά την ερχόμενη εβδομάδα θα είναι Ελλάδα.
    Ο συγκεκριμένος τύπος λάμπας δεν υπάρχει στην Ευρώπη δυστυχώς και αναγκαστικά έγινε η αγορά από Ιαπωνία.
    Ελπίζω να μην έχω θέμα, στηρίζομαι και λίγο στην θετική μου ενέργεια...

    148  21 Jan 2017  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Μέσες άκρες:
    _Παραγγέλνεις με δημόσιο ταχυδρομείο (usps)και όχι με FEDEX ή άλλα.
    _Βάζεις ψεύτικη τιμή και οτι είναι δώρο

    Αυτά είναι τα γνωστά.

    Στην περίπτωση των λαμπών αν σου ζητήσουν CE θα πρέπει να πείς οτι οι λάμπες είναι components / parts μίας συσκευής και δέν χρειάζονται CE. Για να θέλει κάτι CE θα πρέπει να συνδέεται άμεσα στο δίκτυο ηλ. ενέργειας.
    Πχ ένας μετασχηματιστής συνδέεται στο δίκτυο άρα θέλει ce. Ένα τρατζίστορ ή ένας πυκνωτής δέν χρειάζεται να έχει ce γιατί δέν συνδέεται άμεσα στο δίκτυο.

    Ένα τροφοδοτικό υπολογιστή έχει CE. Μία motherboard υπολογιστή δέν έχει ce.

    Όπως είπε ο Λουκάς το τελωνείο όταν ακούει λάμπες καταλαβαίνει λάμπες πυρακτώσεως και ζητάει CE. Τους εξηγείς οτι άλλο οι λάμπες πυρακτώσεως και άλλο μία λάμπα ήχου που ουσιαστικά είναι part συσκευής.

    Υπάρχει και σχετική νομοθεσία αν χρειαστεί την ψάχνουμε.

    Επίσης εισαγωγές απο την Ιαπωνία και την Αμερική πλέον δέν χτυπάνε γιατί είναι αξιόπιστα τα τιμολόγια. Σκέψου πχ οτι ο μέσος πιτσιρικάς εισάγει tablet απο την Κίνα με τιμολόγιο - ψεύτικο- κάτω απο 20 ευρώ. Σκέψου όγκο σε αυτά που έχουν να δούν και σκέψου αντίστοιχα ελάχιστο όγκο προιόντων απο τη ... Ιαπωνία. Μάλλον θα περάσουν άνετα..

    149  21 Jan 2017  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Σήμερα ήρθαν και οι λαμπίτσες!
    Με απλό ταχυδρομείο από Ιαπωνία και μετά από διάστημα τριών εβδομάδων, ξεμπέρδεψα με ...3 ευρώ φόρο.

    Τώρα είναι η ώρα να αναλάβει το project της ολοκληρωτικής ανανέωσης ο Τάκης Κάτσικας ως μαίτρ και κορυφαίος του είδους!
    Τάκαρε είμαι βέβαιος ότι το αποτέλεσμα που θα πάρουμε με τη βοήθειά σου θα είναι μοναδικό.
    Οι λάμπες σε περιμένουν φιλαράκι....

    150  3 Feb 2017  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Καλώς τις δέχτηκες τις κούκλες... Τι Τάκης και πράσινα άλογα... άμα δεν βάλω και εγώ το χεράκι μου δεν θα γίνει όπως πρέπει... έχω και τα ανταλλακτικά

    151  5 Feb 2017  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    εννοειται!! κοιτα να ετοιμασεις τον παγκο εργασιας γιτι θα τον φερω για τις τελικες μετρησεις . Αντε να δουμε ο Ιαπωνας πως τα παει γενικοτερα , αλλα κυριως να δουμε την σταθεροτητα του που υποσχεται ακομα και με μεγαλη χωρητικοτητα στην εξοδο του. Επισης να τολμισουμε ωα δουμε με ανοιχτο βροχο το gain του !!

    152  5 Feb 2017  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Γεια σου ρε Τάκη με τα ωραία σου...

    153  5 Feb 2017  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Είμαστε πλέον έτοιμοι ...να μας ανάψουν τα λαμπάκια!

    154  10 Feb 2017  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Την Κυριακή που μας πέρασε είχε φτάσει η πολυπόθητη ώρα!
    Θέλω να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τον Κυριάκο που παραχώρησε με μεγάλη ευχαρίστηση το πλήρως εξοπλισμένο με όργανα αλλά και ανταλλακτικά (για παν ενδεχόμενο) εργαστήριό του! Ήταν πραγματικά μια ευκολία για την πλήρη αναβάθμιση του Denon που φάνηκε κυριολεκτικά στην πορεία της ημέρας!

    Επίσης ιδιαίτερη αναφορά θα ήθελα να κάνω και στον Τάκη.
    Εντάξει.... είμαστε φίλοι πάρα πολλά χρόνια.
    Όμως ο άνθρωπος είναι πραγματικά ΘΕΟΣ!
    Γνωρίζει άριστα το συγκεκριμένο κομμάτι - θεωρώ ότι είναι ένας εκολαπτόμενος Pass σε λαμπάτη βέρσιον...

    Σεμνός αλλά και με απίστευτες γνώσεις όχι μόνο θεωρητικές, αλλά και "στο δια τάυτα" (καθώς εκ του αποτελέσματος κρίνεται ο "σεφ"), στρώθηκε στη δουλειά με όρεξη (ρε συ Τάκη που τη βρίσκεις ήθελα να 'ξερα?), αλλά και φαντασία για την επέμβαση!

    Και να ο "χειρούργος" - πανέτοιμος για το κέντημα της επέμβασης....

    155  13 Feb 2017  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Αφού έγινε μια αποτίμηση της κατάστασης του μηχανήματος, κατόπιν σχεδιάστηκε επί χάρτου πλάνο για την πορεία των αναβαθμίσεων και την υλοποίησή τους.
    Το πλάνο είναι τριών σταδίων και προχωρήσαμε ολοκληρωτικά κλείνοντας το πρώτο μέρος του - την πλήρη αποκατάσταση των πολυκαιρισμένων υλικών του.
    Τα φρέσκα "φρούτα" προς άμεση κατανάλωση...

    156  13 Feb 2017  
 
page 13/16 rows 12/184 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 82ms (19 queries, 45ms)