Σύστημα αιρετικό! Το σύστημά μου. (#4)

  • panelistas

    panelistas

    Registered

    βρε Πανο,εισαι σιγουρος οτι διαβασες το post μου?

    37  11 Apr 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Μάλιστα... Είχα την λάθος εντύπωση ότι αναφερόσουν σε τελικό της Quad και όχι στο ηχείο... Αλλά και πάλι, αν και τα Quad είναι από τα πιο εξαιρετικά ηχεία, είναι και από τα πιο δύστροπα σε θέματα οδήγησης και matching. Οπότε και πάλι σαν παράδειγμα είναι ιδιαίτερο όπως και ο τρόπος που πρέπει να αντιμετωπιστεί το ηχείο. Οπότε δεν γίνεται να αποτελεί κανόνα η συγκεκριμένη περίπτωση... Η μάλλον και πια περίπτωση μπορεί να είναι ο κανόνας. Αφού κάθε set up συστήματος-χώρου έχει τις δικές του ιδιαιτερότητες...

    38  11 Apr 2013  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Ιδιαιτερότητες πρώτα'π'ολα έχει ο ιδιοκτήτης.

    39  12 Apr 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Πολύ σωστά!

    Και σε κάθε περίπτωση.

    40  12 Apr 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Σήμερα το πρωί είχα την ευκαιρία και χαρά να φιλοξενήσω έναν φίλο μου λάτρη της λάμπας.

    Συναντηθήκαμε το πρωί στον Πειραιά και ήρθαμε σπίτι μου για καφέ και ακροάσεις. Αν και ο λόγος της συνάντησης ήταν ο πειραματισμός με λυχνίες, τελικά μείναμε στις ακροάσεις με τον ενισχυτή ως έχει αλλά και σε συζητήσεις που αφορούσαν τις λυχνίες και πράγματα που δεν γνώριζα, σχετικά με την κατασκευή τους, την τεχνογνωσία και άλλα πολλά!

    Ο φίλος μου Γιώργος, με βοήθησε να καταλάβω αρκετά πράγματα που είχα μπερδεμένα στο μυαλό μου που αφορούσαν περισσότερο τις ονομασίες και τις προδιαγραφές.

    Φεύγοντας μου άφησε και ένα ζευγάρι Mullard ecc83 του '60 για τις οποίες αφιέρωσα όλο το μεσημέρι για να τις τοποθετήσω στον ενισχυτή μου.

    Τοποθετήθηκαν, κατόπιν συμβουλής του φίλου, στο τμήμα του phono καθώς είναι το μόνο κομμάτι του ενισχυτή που χρησιμοποιεί 2 ίδιου τύπου λυχνίες (ecc83) Το τμήμα της προενίσχυσης έχει μία ecc83 και μία ecc82 ενώ το στάδιο οδήγησης έχει δύο ecc82 και μία ecc83. Οπότε δεν γινόταν να αξιοποιήσω το ζευγάρι των Mullard αλλού.

    Ξεκινάω λοιπόν με φωτογραφικό υλικό.

    41  14 Apr 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Ο ενισχυτής στον καναπέ του εργαστηρίου. Επιλογή για την προστασία του ξύλινου πλαισίου αλλά και του φινιρίσματος.

    Ανοιγμένος με τις πάνω δεξιά λυχνίες του phono χωρίς τα προστατευτικά τους.

    42  14 Apr 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Οι εργοστασιακές λυχνίες...

    43  14 Apr 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    44  14 Apr 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Και εδώ οι Mullard!

    45  14 Apr 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Εδώ φαίνονται οι διαφορές μεταξύ των εργοστασιακών λυχνίων του Luxman και των mullard.

    Και οι Mullard με διακριτικά B9F

    46  14 Apr 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Οι διαφορές των εργοστασιακών ecc83 με των mullard είναι πολύ μεγάλες. Η αίσθηση του γυαλιού και το πάχος η εξαιρετική εσωτερική υλοποίηση αλλά και τα υλικά είναι πολύ ανώτερης ποιότητας τουλάχιστον οπτικά στις mullard με τις εργοστασιακές λάμπες να βγάζουν την αίσθηση της πρόχειρης κατασκευής στο εσωτερικό τους τουλάχιστον στα δικά μου μάτια.

    47  14 Apr 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Είναι όπως ακριβώς τα είπες...

    48  14 Apr 2013  
 
page 4/18 rows 12/212 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 79ms (19 queries, 40ms)