Σύστημα αιρετικό! Το σύστημά μου. (#15)

  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Να και μία φωτό από το πίσω μέρος του ενισχυτή.

    Διακρίνονται τα καλώδια Hitachi ηχείων και το αντίστοιχο interconnect στα αριστερά της φωτογραφίας.

    169  23 Aug 2014  
  • LUXILLA

    LUXILLA

    Registered

    panos_adgr wrote:
    Πώπω... Μου ήρθε να πετάξω το laptop από το μπαλκόνι όταν έσβησα το κείμενο κατά λάθος...!
    Και το είχα γράψει αναλυτικά και ωραία....

    Υπάρχει και η εντολή Save κάπου στα λογισμικά. Μόλις ανακάλυψες την χρησιμότητα της!..

    170  23 Aug 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Το ξέρω. Το χρησιμοποιώ συχνά. Αλλά πάνω στον οίστρο, έγραφα, έγραφα, έγραφα και πάτησα κάτι κατά λάθος και άλλαξα σελίδα....

    171  23 Aug 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Εχθές το βράδυ είχαμε ωραία πράγματα!

    Πέρασε ο Βασίλης Μ μετά από τηλεφώνημά μου για μουσικές αταξίες! Αρχικά η συνάντηση ήταν χαλαρή αλλά το μικρόβιο που μας χαρακτηρίζει δεν άργησε να μας κάνει να πειραματιζόμαστε με blind A/B τεστάκια αρχείων.

    172  7 Sep 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Εχθές μάλιστα έκανα και κάποιες αλλαγούλες στο σύστημα. Η πιο βασική ήταν ότι το marantz cd player που είχα άλλοτε σαν βασική πηγή έφυγε εντελώς από το σύστημα μιας και δεν το χρησιμοποιώ καθόλου πια. Έχω ξεκινήσει κιόλας την μεταφορά όλων των cd που διαθέτω στον σκληρό του υπολογιστή μου. Εκτός αυτού πρόσθεσα κάτω από τον ενισχυτή μου ένα μάρμαρο για καλύτερη στήριξη.

    173  7 Sep 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    174  7 Sep 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Επί το έργον της ακρόασης ο Βασίλης

    175  7 Sep 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Δηλαδή όσο χώραγε στον καναπέ γιατί πιάνω χώρο. Έχω ξεφύγει... Πρέπει να κόψω τις βραδυνές ακροάσεις γιατί με παχαίνουν.

    176  7 Sep 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Λίγα λόγια και από εμένα...

    Όταν περνάς καλά, έστω και για 3+ ώρες (θα ήθελα να κάτσω παραπάνω αλλά είχα μια υποχρέωση) και τα έχει όλα η “επίσκεψη”, εγώ ειδικά δεν ξέρω από που να αρχίσω και που να τελειώσω... αλλά αυτό που μου έρχεται να πω αρχικά, ότι το πρώτο πράγμα που εισπράττεις είναι το ελεύθερο και φιλικό κλίμα που επικρατεί από τον Πάνο και την σύζυγο του!

    Αφού (σαν εισαγωγή) ήπιαμε καφέ και συζητήσαμε με τον Πάνο τα των συσκευών του... και τα μελλοντικά σχέδια αναβαθμίσεων που έπονται.... (δυστυχώς έχω δεσμευτεί και δεν μπορώ να κάνω αποκαλύψεις ) ήρθε η στιγμή των ακροάσεων, ακούσαμε διάφορα είδη μουσικής (σχεδόν τα πάντα) και δεν θα μπω σε λεπτομέρειες περί αυτού, έτσι και αλλιώς δεν είμαι (σαν τον Πάνο) ριβιούερ... αλλά αυτό που εισπράττεις από το σύστημα και σε εκπλήσσει..., εκτός από την μουσικότητα του Luxman είναι το Audio Physic Scorpio II, αρχικά από την άριστη σε αναλογίες τρισδιάστατη εικόνα που στήνει (εάν κάτσεις στην σωστή θέση) και από την ομαλή ισορροπία-μεταβατικά-διαχείριση των (δυο) μίντ, μίντ-γούφερ και τουίτερ! Επίσης κάναμε και ένα μικρό τεστ σε Α/Β και ακούσαμε διαφορές, υπέρ του Μάμπο ντάκ σε σύγκριση με την εσωτερική κάρτα Asus!

    Το τελευταίο (σαν επίλογος) μισάωρο περίπου, κάτσαμε στον μπαλκόνι και με συνοδεία παγωμένου λευκού κρασιού, συζητήσαμε διάφορα θέματα... μέχρι και πως μπορεί, με εικαστική-αισθητική παρέμβαση, να βελτιώσει κάποια τρωτά σημεία του χώρου του.

    Κάπου εδώ θα το κλείσω, γιατί το σίγουρο είναι ότι θα ξαναπάω από τον Πάνο και κρατάω κάποια (σχόλια) για την επόμενη φορά!

    Πάνο ένα μεγάλο ευχαριστώ για την φιλοξενία / φιλικό κλίμα και πάντα να είστε καλά εσύ και η οικογένειά σου!

    177  7 Sep 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Παραλειπόμενα...

    Όταν γινόταν το Α/Β τεστάκι... ο Πάνος σιγοτραγουδούσε...

    αυτό το μάμπο το μπραζιλέρο, μου δίνει κέφι μου δίνει στύλ...

    178  7 Sep 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Το μπλουζάκι μου όμως δεν το είδες που έγραφε mambo!

    179  7 Sep 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Όταν υπάρχει τόσο ωραία ατμόσφαιρα / φιλικό κλίμα... ε τότε λογικό είναι να σε απορροφούν και να εστιάζεσαι σε άλλα "πράγματα"...

    180  7 Sep 2014  
 
page 15/18 rows 12/212 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 73ms (19 queries, 40ms)