Μια μικρη ελληνική γωνιά στο Cardiff (#3)

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Zampelis wrote:
    @Toptubes
    Εαν καταφέρεις πρώτα να τα σηκώσεις!!! Μέχρι να τα ρίξεις στο τζάκι θα σου έχει πέσει η μέση!!................

    βρε Ζαμπελις... βρήκες και συ να μιλήσεις στον Κυριάκο για βαρειά ηχεία... για κοίτα στο profile του τι ηχειάκια έχει το παλικάρι... 275 κιλά έκαστον

    25  24 Feb 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Zampelis wrote:
    @Toptubes
    Εαν καταφέρεις πρώτα να τα σηκώσεις!!! Μέχρι να τα ρίξεις στο τζάκι θα σου έχει πέσει η μέση!!
    Την Tidal την πρωτογνώρισα από ένα review του John Potis στο 6Moons. Από εκεί ήρθα σε επαφή με τον CEO, τον Jorn Jankzak και μετά από ακρόαση παρήγγειλα ένα ζευγάρι pianos. Τότε ήταν που είχε πρώτοξεκινήσει να βάζει τα κεραμικά και αφ ενός λόγω τιμής, αφ ετέρου δοκιμασμένα και σίγουρα, διάλεξα το μοντέλο με τα SEAS Excel και το ScanSpeak 97000 Revelator. Ο ήχος που βγάζουν είναι λίγο διαφορετικός απο τα ποιο καινουργια μοντέλα, καθώς είναι λογικό να μην έχει την υπερανάλυση των κεραμικών, αλλα δεν παύει να είναι reference level. Ότι χάνει απο λεπτομέρεια πιστεύω το κερδίζει σε τονικότητα. Κρατιέται πολύ καλά με τα σημερινά μοντέλα και είναι αξιοσημείωτο, από μια πρόσφατη συζήτηση που είχα με τον Jorn ότι ακόμα δέχεται παραγγελίες για μοντέλα με SEAS Excel.
    Νοιώθω πολύ περήφανος που η επιλογή μου αποδείχτηκε να έχει τόσο μεγάλη απήχηση και η Tidal είναι σήμερα τόσο γνωστή σαν εταιρία! Εάν ποτέ χρειαστεί να αγοράσω κάποιο άλλο ηχείο, το μόνο που θα επιλέξω είναι το Agoria. Το γνωρίζω ότι ακούγεται υπερβολικό αλλά όσοι έχουν αγοράσει Tidal είναι λίγο δύσκολο να μην μιλάνε σαν salesmen!

    Σε ευχαριστω πολυ, αλήθεια ποιο εναι το μικρό σου?

    Ειναι δύσκολο να εμπιστευτείς μια άγνωστη εταιρία, χρειάζονται κότσια και εμπιστοσύνη στον εαυτο σου και τα αυτια σου, εδω εγω που τα αγόρασα το Οκτώβριο το 2010 και δεν υπήρχαν καλα καλα στο χάρτη ποσο μάλλον εσυ! Αλλιώς πας σε B&W !

    Ποτε τα αγόρασες παρεπιπτοντως?

    26  24 Feb 2013  
  • Zampelis

    Zampelis

    Registered

    Σε ευχαριστώ για το όμορφο σχόλιο Mike!

    Την εταιρία την ανακάλυψα αρχές 2008. Μετά από σκέψη (και ακοή), τα ηχεία τα παρήγγειλα τέλη 2008 και τα παρέλαβα μέσα 2009. Δεν χρειάζεται να έχεις τεράστια εμπιστοσύνη στον εαυτό σου ούτε να ακούσεις άλλες γνώμες για να καταλάβεις σε τι κατηγορία ήχου παίζουν. Έχω πάει σε πολλά Audio show (το τελευταίο ήταν μάλιστα χτες στο Bristol). Τέτοια οργανικότητα σε ήχο δεν την έχω ακούσει από άλλο ηχείο.

    Τωρα βεβαια για να μην παρεξηγούμαι αναφέρομαι πάντα στα δικά μου γούστα... Μου αρέσει ο ρεαλισμός στον τόνο πάνω απ όλα. Σε άλλους αρέσει η υπέρμετρη ανάλυση, σε άλλους το μπάσο να τους κάνει να μην μπορούν να πάρουν ανάσα... Γούστα είναι αυτά και προς Θεου δεν υπάρχει καλό ή κακό. Στο κάτω κάτω σημασία έχει να απολαμβάνεις αυτό που ακούς. Και εγώ προσωπικά βρίσκω τον εαυτό μου να ασχολείται πολυ περισσότερο με το "τί" θα ακούσω παρά με το "πως" θα το ακούσω!

    Επί τη ευκαιρία το μικρό μου είναι Δημήτρης..

    27  24 Feb 2013  
  • Zampelis

    Zampelis

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    βρε Ζαμπελις... βρήκες και συ να μιλήσεις στον Κυριάκο για βαρειά ηχεία... για κοίτα στο profile του τι ηχειάκια έχει το παλικάρι... 275 κιλά έκαστον

    Δόξα τω Θεό που έχω σόμπα πετρελαίου τοτε!

    28  24 Feb 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Πολύ ώριμη αντιμετώπιση της κατάστασης φίλε μου Δημήτρη! Να είσαι καλα να τα χαίρεσαι πάντα!

    Εξάλλου με αυτα τα ηχεία καθε φορα ειναι σαν τη πρωτη!

    29  24 Feb 2013  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Τι είπαμε εννοούμε όταν λέμε τόνο;

    30  24 Feb 2013  
  • Zampelis

    Zampelis

    Registered

    @petkef

    Τονικότητα, Pitch. Τα περισσότερα ηχεία μπορούν να βγάλουν με λίγη δουλεία καλά ισορροπημένο ήχο. Μερικά δουλεύουν καλύτερα με solid state, άλλα με tubes. Τα πιάνο μέχρι στιγμής βγάζουν ευχάριστο ήχο άσχετα με τον τύπο source και τα ενισχυτικά. Υπάρχει μια ομοιογένεια στο ότι ενώ αλλάζουν χαρακτήρα ανάλογα με την πηγή και μπορείς να εντοπίσεις και την παραμικρή λεπτομέρεια σε αλλαγές καλωδίων και components, ο ήχος τους έχει μια υπέροχη οργανική καθαρότητα.

    Δεν σημαίνει ότι είναι τα μόνα που το κάνουν αυτό. Αλλά το κάνουν με τον τρόπο που προσωπικά εμένα με αγγίζει... Δεν, π.χ. υπεραναλύουν, σαν τα focal που αντί να ακούσεις μουσική κάνεις ανάλυση σε ήχους εαν δεν τα ταιριάξεις με τα κατάλληλα comonents... Ούτε δίνουν έμφαση στα μεσαία κάνοντας τον ήχο γλυκό ενώ δεν είναι. Υπάρχει αυτή η οργανικότητα που σε αγγίζει κάθε φορά που ακούς τον ήχο τους. Η αίσθηση ότι υπάρχει τρομερή λεπτομέρεια στην μουσική αλλά ταυτόχρονα δεν σε κουράζει. Εαν μου ζητούσαν να παρομοιάσω τον χαρακτήρα τους με άνθρωπο, θα έλεγα ότι μοιάζουν με boxer που φοράει κουστούμι σε δεξίωση. Γενικά ήρεμα και με τρόπους, αλλα με temper και εκεί που δεν το περιμένεις σου ρίχνουν μια μπουνιά στο πρόσωπο χωρίς να καταλάβεις απο που σου ήρθε!

    Τώρα όσα έγραψα δεν ξέρω εάν περιγράφουν την λέξη τόνος ως έννοια ή απλά είναι ασυναρτησίες. Παρακαλώ να με διορθώσετε εάν κάνω λάθος, είμαστε εδώ στο κάτω κάτω για να μάθουμε μερικά πράγματα παραπάνω!

    31  24 Feb 2013  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Όσον αφορά τα Tidal με κάλυψες,αλλά μας έχει καλύψει πρίν απο 'σένα ο Mike.

    Δεν μου είναι ακόμα ξεκάθαροι οι όροι τόνος,τονικότητα.

    (αυτό τα μπερδεύει λίγο περισσότερο).

    32  25 Feb 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Σωστή τονικότητα, εκτός από τη τονική ισορροπία > flat απόκριση και τη σωστή φάση, είναι όταν σου μιλάω εγώ και με ακούς ως Μιχάλη και όχι ως γυναίκα η οποία έχει βαρέσει ενέσεις τεστοστερόνης για να βελτιώσει τις αθλητικές της επιδόσεις.

    33  25 Feb 2013  
  • geopolitis

    geopolitis

    Registered

    Οντως θυμαμαι καποτε τον Coverdale να ακουγεται σαν τραβελι σε ενα συστημα και καλα μουσικο

    34  25 Feb 2013  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    κολλησατε λιγο μ αυτην την παρομοιωση με το τραβελι ε??

    το ακουτε συχνα?? γιατι δεν το χω ακουσει ποτε...

    35  25 Feb 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Αρκετά συχνά θα έλεγα.

    36  25 Feb 2013  
 
page 3/11 rows 12/123 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 75ms (19 queries, 42ms)