Super σύστημα στην Κρήτη (#13)

  • Anton

    Anton

    ACA Member

    "Πολυ καιρο 'χα στο χωριο να βγω να κανω βολτα
    και 'θαριεν η αγαπη μου πως εχασα την πορτα"
    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε ολους, με υγεια και ομορφες μουσικες εμπειριες.
    Επανερχομαι μετα απο πολυ καιρο και εχω πολλα να πω! Τους 3 μηνες που "ελειπα", ασχοληθηκα με αναβαθμισεις κ' fine tuning του συστηματος μου. Επικεντρωθηκα σε 4 τομεις. Στηριξη (Racks - platforms), καλωδια, ρευματα και κατι ακομα πολυ σημαντικο που το φυλαω για τελευταιο (εκπληξη?). Κουραστηκα παρα πολυ στη διαδρομη αυτη, μου εδωσαν κ' ακουσα διαφορα (καλωδια - racks) , πηγα σε φιλους κ' αντιπροσωπους να ακουσω, πειραματιστηκα και στο τελος τα.... καταφερα!
    Θα αναφερθω σε ολα, αλλα στο παρον θελω να μεταφερω την αναπαντεχη εκπληξη μου, μια απο τις μεγαλυτερες αναβαθμισεις που εχω κανει ποτε. Ηξερα οτι το ασθενες σημειο στο συστημα μου ηταν το ρευμα. Περυσι λοιπον τραβηξα μια γραμμη 14 μετρα, με Acoustic Revive powermax 10.000 απ' ευθειας απο τον πινακα, οπως μου ειπε καποιος "ειδημων" και οντως ακουσα διαφορες, περισσοτερη αναλυση, ταχυτητα, καθαροτητα, διαφανεια κλπ, σημαντικοτατο αλλα οχι αποστομωτικο! Το καλοκαιρι εβαλα το "conditioner?" Equi-tech balance system 3KVA, με μια μικρη βελτιωση στα σημεια. Παντα ημουν επιφυλακτικος με τα διαφορα τετοια, καθ' οτι οσα ειχα δοκιμασει κατι μαγειρευαν αλλα κανενα δεν καλλιτερευε τον ηχο συνολικα. Κρατησα το Equi-tech κυριως σαν πολυπριζο, που δεν εκανε καμμια αλλοιωση κ' εδινε μια επιπλεον καθαροτητα. Καμμια σχεση βεβαια με αυτο που υποστηριζει η Equi-tech και ο αντιπροσωπος εδω. Λεγοντας μου ο αντιπροσωπος, οτι το Wall cabinet system της Equi-tech 5KVA ηταν πιο ενδεδειγμενο για dedicated χωρους οπως ο δικος μου , αποφασισα να δοκιμασω, διαβασα κ' οτι ΟΛΑ τα μεγαλα στουντιο στην Αμερικη το χρησιμοποιουν (κ' το συστηνουν ανεπιφυλακτα), αν κ' ηταν ακριβο - διπλα λεφτα. Τραβηξα λοιπον μια γραμμη 20μετρα με 3Χ10 απλο ηλεκτρολογικο καλωδιο απο τον κεντρικο πινακα να τροφοδοτησω τον πινακα της Equi-tech. Απο κει μετεφερα το ρευμα σε πολυπριζο με το Acoustic revive που ειχα, στο ιδιο μηκος, για να καταλαβω τη διαφορα που εκανε ο πινακας της Equi-tech.
    Απο την πρωτη νοτα που ακουσα, ενοιωσα τοσο μεγαλη εκπληξη που δεν το πιστευα! Λεω δεν μπορει, ο δισκος αυτος ειναι καλογραμμενος, ας δοκιμασω κ' αλλα. Η εκπληξη μου μεγαλωνε, τραγουδι με τραγουδι, δισκο με δισκο. Το πιο σπουδαιο απ' ολα? Δεν εχω πια κακες ηχογραφησεις!!! Δισκοι που νομιζα πως ηταν χαλια παραγωγες κ' σπανιως ακουγα, εκει να δεις, εχασα το μυαλο μου, τρελαθηκα, χοροπηδουσα απο τη χαρα μου! Τετοιο πραγμα δεν εχω ξαναδει - ξανακουσει. Τετοιο ογκο (μπασο), τετοια καθαροτητα, διαφανεια, αναλυση, μελωδικοτητα, περιγραφη, ζωντανια, περιγραμματα, αρμονικες,τετοιο ανοιγμα κ' διαχωρισμος οργανων κ' φωνων, τετοια σκηνη ......ου ου ου ου! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ! Ενα θα πω. Ειναι η πρωτη φορα που η γυναικα μου, μου ειπε μπραβο! Δεν τοχει ξαναπει! (φανταζομαι γιατι ζηλευει τα παιχνιδακια μου!) Ειμαι τρισευτυχισμενος! Χαλαλι κ' τα λεφτα, χαλαλι κ' η ταλαιπωρια κ' οι αμφιβολιες! Οτι καλλιτερο εχω κανει ποτε μετα την κατασκευη του χωρου!
    Μ' ετρωγε ομως γιατι να μην ακουσω τετοιες διαφορες (εστω μικροτερες) απο το conditioner της Equi-tech, αφου εχουν την ιδια κατασκευη - φιλοσοφια. Τοχα βαλει πισω απο τα ρακ, απ' ευθειας στο πατωμα. Αμεσως την ψιλιαστηκα. Η συγκεκριμενη συσκευη εχει βαρος 40 κιλα (ο πινακας 140!), οποτε εχοντας ηδη μια βαση της SRA φτιαγμενη για μηχανηματα 40 κιλων,.... την βαζω απο κατω! Και να αυτο που υποστηριζα παντα, αλλα εγω ο ιδιος δεν τηρησα. Την σημασια της στηριξης των μηχανηματων, ακομα κ' του πολυπριζου! Ειχα ενα θησαυρο κ' τον ειχα πεταμενο σαν σκουπιδι!
    Δεν με νοιαζει ομως, ολα καλα οταν τελειωνουν καλα και σε πελαγη ευτυχιας και μουσικης νιρβανας οταν τελειωνουν απροσδοκητα και απιστευτα καλα!
    Θα επανελθω κ' για τα υπολοιπα συντομα.

    145  2 Jan 2013  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    τελεια!! Χαιρομαι πολυ με τη χαρα σου κ πανω απ ολα με το αποτελεσμα σου!

    146  2 Jan 2013  
  • apokon

    apokon

    ACA Member

    Μπράβο ρε Αντώνη. Με κάτι τέτοια όμως αποδεικνύεται ότι όλοι μας είμαστε λίγο ως πολύ για τα σίδερα !!!

    147  2 Jan 2013  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    apokon wrote:
    Μπράβο ρε Αντώνη. Με κάτι τέτοια όμως αποδεικνύεται ότι όλοι μας είμαστε λίγο ως πολύ για τα σίδερα !!!

    τι εννοείς, γιατι δεν το πιάνω ακριβώς;

    148  2 Jan 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Κυριάκο.. πότε είναι το meeting στη Σαλλονίκή στο Κοτσίδιο είπαμε ?? Άντε για να παίρνει σειρά και το Ηράκλειο...

    ***

    Εδώ θα ήθελα να επισημάνω για άλλη μια φορά γιατί φωνάζω για τους μονοκρυσταλλικούς αγωγούς UPOCC, σαν κι αυτούς που χρησιμοποίησε ο Αντώνης, και σαν κι αυτούς που έχω φτιάξει όλα τα καλώδιά μου, interconnects, speakers και power...

    Απλά αυτή η μέθοδος και αυτή η καθαρότητα απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ και προσωπικά πιστεύω πως είναι θέμα λίγων χρόνων όπου όλοι οι κατασκευαστές θα πετάξουν τις 'φιδοκατασκευές' και θα χρησιμοποιούν τους εξαιρετικούς αυτούς υπερ-υψηλής καθαρότητας αγωγούς στα καλώδιά τους...

    149  2 Jan 2013  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Αντώνη ωραίος,περιμένουμε τη συνέχεια (τουλάχιστον εγώ).

    150  3 Jan 2013  
  • apokon

    apokon

    ACA Member

    Anton wrote:
    τι εννοείς, γιατι δεν το πιάνω ακριβώς;

    Αντώνη, δεν νομίζω να παρεξηγήθηκες? Απλά ψάχνωντας την τελειότητα σ΄αυτό που όλοι μας αγαπάμε, μπορούμε να καταναλώσουμε ώρες και μέρες από τον χρόνο μας και όταν το πετύχουμε να χαιρόμαστε σαν μικρά παιδιά που απέκτησαν το "τραινάκι" των ονείρων τους!

    151  3 Jan 2013  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    !!! Δεν παρεξηγουμαι γιατι ξέρω τι λέω κ´ φροντιζω να μην κάνω λάθος πριν μιλήσω. Ξέρω φαντάζει λίγο απόλυτο αυτο, αλλα έτσι είναι. Δεν "παίζω" για κανένα ΠΑΡΑ μόνο γι ´ αυτο που αξίζει. Μ´ αρέσει το καλο κ´ άξιο. Τώρα ότι είμαστε για τα σίδερα, είμαστε αλλα μ´ αρέσει κ´ δεν βλαπτω κανένα! (τώρα ... μάλιστα, το κατάλαβα)

    152  3 Jan 2013  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    Κυριάκο.. πότε είναι το meeting στη Σαλλονίκή στο Κοτσίδιο είπαμε ?? Άντε για να παίρνει σειρά και το Ηράκλειο...
    ***
    Εδώ θα ήθελα να επισημάνω για άλλη μια φορά γιατί φωνάζω για τους μονοκρυσταλλικούς αγωγούς UPOCC, σαν κι αυτούς που χρησιμοποίησε ο Αντώνης, και σαν κι αυτούς που έχω φτιάξει όλα τα καλώδιά μου, interconnects, speakers και power...
    Απλά αυτή η μέθοδος και αυτή η καθαρότητα απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ και προσωπικά πιστεύω πως είναι θέμα λίγων χρόνων όπου όλοι οι κατασκευαστές θα πετάξουν τις 'φιδοκατασκευές' και θα χρησιμοποιούν τους εξαιρετικούς αυτούς υπερ-υψηλής καθαρότητας αγωγούς στα καλώδιά τους...

    Πόσο κοστολογούνται αυτά βρε Μάνο;;;

    153  3 Jan 2013  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Παρένθεση χωρίς παρεξήγηση:ανα διαστήματα(όχι σταθερής συχνότητας)έχουμε την επιθυμία/ανάγκη μιας ένεσης αναβάθμισης για να ακούσουμε ξανά τις αγαπημένες μας μουσικές ή και όλη μας τη δισκοθήκη αλλιώς.

    Την δικιά μου αυτή επιθυμία την έχω συνδυάσει με μία σκυλίτσα που είχα(μποξερίνα)όπου στην πρώτη της περίοδο είχαν μαζευτεί κάμποσα κοπρόσκυλα έξω απ'την αυλή του σπιτιού μου,φυσικά λόγο της μυρωδιάς της και μιά μέρα μάλιστα ένας πήδηξε μέσα ευτυχώς χωρίς να πετύχει το στόχο του.
    Λες κι εγώ δεν μπορούσα να της βρώ γαμπρό αν ήθελα απο μόνος μου!!!

    Τέλος μικρής παρένθεσης χωρίς παρεξήγηση...

    154  3 Jan 2013  
  • johnVO

    johnVO

    Registered

    Με την ευκαιρία, του τελευταίου θέματος που άνοιξε ο Αντώνης,θα ήθελα και εγώ να πω δυό πραγματάκια....
    Έχω το equitech, εδώ και 5 μήνες και ο ενθουσιασμός μου ήταν τέτοιος,γι αυτό το μηχάνημα που είχα μπεί σε διαδικασία ,να γράψω και να αναρτήσω ένα κείμενο. Έγραψα το κείμενο αυτό,όμως διαβάζοντάς το 2η φορά, είδα ότι θα μπορούσε να εκληφθεί ως διαφήμιση,οπότε το άφησα στην άκρη...Τώρα όμως, μετά από αυτά που διάβασα από τον Αντώνη,του οποίου το σύστημα από θέμα ποιότητας μηχανών και αξίας είναι υπερ-πολαπλάσιο του δικού μου,θεωρώ ότι μπορώ να "σηκώσω" αυτό που είχα γράψει τότε...

    155  3 Jan 2013  
  • johnVO

    johnVO

    Registered

    Όταν πριν κάποια χρόνια αποφάσισα να βάλω στο σπίτι φίλτρο νερού ο πωλητής μου είπε: όταν θα πιείτε καφέ με το νερό του φίλτρου τότε θα καταλάβετε πόσο καλό είναι...βέβαια δεν ήξερε ότι εγώ δεν τρελαίνομαι για τον καφέ.Ομως από τότε όταν πίνω καφέ τον θυμάμαι γιατί πράγματι το πριν και το μετά στην γεύση του είναι τουλάχιστον αξιοσημειωτο!

    Τώρα τί δουλειά έχουν αυτά που γράφω με τον χώρο αυτό θα καταλάβετε στην συνέχεια...
    Πριν ξεκινήσω όμως θα πρέπει να πω ότι ποτέ μέχρι τώρα δεν είχα αναφερθεί σε μηχανήματα που έχω ή είχα ώστε να τα εκθειάσω.Αυτό καταλαβαίνετε είναι εύκολα παρεξηγήσιμο.Ομως ο ενθουσιασμός μου για το συγκεκριμένο μηχάνημα ειναι τέτοιος που με οδήγησε να γράψω μια αναφορά για αυτό, ακόμα και αν αυτή,ερμηνευτεί διαφορετικά...

    Είχα την δυσάρεστη εμπειρία να δοκιμάσω πριν λίγες μέρες την συσκευή που δείχνει η φωτό.Και λέω δυσάρεστη διότι είναι από αυτές τις περιπτώσεις που όταν την αποχωρίζεσαι κλείνεις το σύστημα σου για αρκετές μέρες και δεν κλείνεις μάτι για άλλες τόσες...
    Υπερβολές θα πούνε κάποιοι...ίσως θα πω εγώ.
    Εδώ ο κόσμος καίγεται βαρκούλες αρμεμίζουν..σωστό και αυτό.

    Προμοτάρισμα του κερατά....θα πούνε άλλοι...
    Ας σταματήσουν να διαβάζουν θα ξαναπώ εγώ...
    Για αυτούς όμως που έχουν άποψη και κρίση θα συνεχίσω...
    Το μηχάνημα αυτό ΔΕΝ είναι φίλτρο.Έχει έναν τεράστιο μ/τ και λειτουργει σε τοπολογία balance(?)
    Είναι απίστευτα βαρύ (43) κιλά και έχει 5 μπρίζες σούκο στα οπίσθια του.
    Τί κάνει με το ρεύμα,πώς το κάνει και γιατί δεν θα σας πω.Οχι γιατί δεν θέλω αλλά γιατί δεν ξέρω...και όπως έλεγε και ο Κωνσταντίνου στο σερβιτόρο για το προφιτερόλ "δεν θέλω να το μάθω,να το φάω θέλω".
    Και τώρα αρχίζουν οι γνωστές παπαρολογίες...σκηνή απύθμενη,πλάτος ατελείωτο, χροιές φυσικές και ότι βάζει ο νους του καθενός... Εγώ θα σας περιγράψω ακριβώς τί έκανε στο σύστημα μου χωρίς φανφαρονισμούς.Στην αρχή, τα πρώτα λεπτά δεν καταλαβαίνεις και πολλά...λες “έλα μωρέ,εντάξει”... Περνάει λίγο η ώρα και αρχίζεις και αντιλαμβάνεσαι,διάφορα,με πρώτο και καλύτερο τον διαχωρισμό τον οργάνων,ΟΚ...περνάει η ώρα και ακούς τα όργανα να έχουν πολύ φυσικές χροιές ,κυρίως τα χάλκινα που αποκτούν αληθινή υπόσταση...ΟΚ..περνάει λίγο ακόμα η ώρα και αντιλαμβάνεσαι ότι τα δυναμικά σε χαμηλές εντάσεις (που για μένα ειναι το πιό δύσκολο...) βγαίνουν εξαιρετικά αβίαστα σαν ο ενισχυτής σου να απέκτησε μεγαλύτερη ισχύ...οι θέσεις των μουσικών παύουν να ειναι αντικείμενο εικασίας...και το κενό ανάμεσα τους είναι...κενό και όχι θόρυβος! Για τις φωνές τί να πω...άσε καλύτερα...απλώς αβίαστες! Σου δίνεται η εντύπωση ότι όλα είναι στον αέρα, σαν να αιωρούνται...Και τέλος το μπάσο κάνει την παρουσία του αισθητή, νότα νότα ,χωρίς ουρές και φουσκώματα.Μπασογραμμή, μεστή και καθαρή...

    Γιατί τα έγραψα όλα αυτά; Μα..για να πάρω καλή έκπτωση και 20% επι των πωλήσεων! Σοβαρά πάντως ποτέ δε πίστευα ότι η "φροντίδα" στο ρεύμα θα έκανε τόσο μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο χωρίς να αφαιρεί η να αλλοιώνει καμμία άλλη παράμετρο του συστήματος! Η συσκευή είναι ιδιαιτέρα ακριβή οπότε για να εξηγούμαστε δεν συστήνω σε κανέναν την αγορά της. Μακάρι όμως όλοι να είχαμε την ευκαιρία να την ακούσουμε στο σύστημα μας και να διαπιστώναμε με τα αυτιά μας τί κάνει...

    Απλά θα αναφέρω τελειώνοντας ότι αν ξανάρχιζα από την αρχή την διαδρομή μου σε αυτό που λέγεται "υψηλή πιστότητα" θα ήταν η πρώτη συσκευή που θα έπαιρνα για να ξεκινήσω θεωρώντας την εργαλείο και ως απαραίτητη προϋπόθεση ώστε να πάρω απο όλα τα υπόλοιπα κομμάτια το 100% της απόδοσής τους

    156  3 Jan 2013  
 
page 13/15 rows 12/178 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 85ms (19 queries, 43ms)