Ακρόαση στου Antkots... (#5)

  • antkots

    antkots

    Registered

    Ο πρωταρχικος ρολος του συστηματος ειναι ο δικαναλος ηχος.

    Σαν πολυκαναλο εχει παιξει 2-3 εργα...........

    49  16 Jul 2013  
  • antkots

    antkots

    Registered

    Δεν γνωριζω εαν ο Γιωργος ειδε η δεν ειδε φακες και τα τοιαυτα,ουτε γνωριζω να υπονοει κατι διαφορετικο απο την αποψη αυτη που παρεθεσε.

    Τελος παντων τα εβερεστ ειναι ποιο "βαρια" ηχεια απο τα 9800.

    Τα 9800 τα εχω ακουσει και με Μ.Levinson-Mcintosh και δεν με συγκινησαν.

    Με τα 28Β παιζουν αλλιως,οπως αλλιως παιζουν και σε αλλο χωρο.

    Μαλλον δεν εισαι φαν των πραγματικα δυνατων ηλεκτροδυναμικων ηχειων.

    Δεν ειναι απαραιτητο (τουλαχιστον για μενα) να στηνεις φακες η να πετας κατι στον αερα για να δυναμιτησεις μια συζητηση,υπαρχουν και αλλοι τροποι για να το κανεις.

    Ενας καθαρος και εντονος ,πολλες φορες, διαλογος ειναι παντα ευπροσδεκτος.

    Παντα φιλικα, Αντωνης.

    Μπες τωρα και δες και κανα αυτοκινητακι.....

    50  16 Jul 2013  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    τουλαχιστον δεν αμφισβητεις οτι τα εχω ακουσει,τωρα αν η ιδια η jbl διαλεγει λαθος ενισχυτικα για να παρουσιασει τα ηχεια της δεν φταιω εγω.

    51  16 Jul 2013  
  • antkots

    antkots

    Registered

    Oυτε αμφισβητω ουτε αποδεχομαι οτι τα εχεις ακουσει,εσυ λες οτι τα εχεις ακουσει.

    Παντως 9800 σιγουρα δεν εχεις ακουσει....

    52  16 Jul 2013  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    εγω δεν αμφισβητησα οτι εχουν περασει 40 ζευγαρια ηχεια απο τα χερια σου,οτι και αν σημαινει αυτο.

    53  16 Jul 2013  
  • vet

    vet

    Registered

    panelistas wrote:
    τουλαχιστον δεν αμφισβητεις οτι τα εχω ακουσει,τωρα αν η ιδια η jbl διαλεγει λαθος ενισχυτικα για να παρουσιασει τα ηχεια της δεν φταιω εγω.

    διαλεγει απο το group στο οποιο ανηκει.
    λογικο και μη κατακριτεο.
    υπαρχουν και πολυυυ καλυτερα...

    54  16 Jul 2013  
  • vet

    vet

    Registered

    antkots wrote:
    Oυτε αμφισβητω ουτε αποδεχομαι οτι τα εχεις ακουσει,εσυ λες οτι τα εχεις ακουσει.
    Παντως 9800 σιγουρα δεν εχεις ακουσει....

    εχω ακουσει δεν εχω ακουσει, μου αρεσουν δεν μου αρεσουν, κολοκυθια...
    τι σημασια εχει...

    55  16 Jul 2013  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    μελι σταζουν τα λογια σας, μελι !

    56  16 Jul 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    vet wrote:
    διαλεγει απο το group στο οποιο ανηκει.
    λογικο και μη κατακριτεο.
    υπαρχουν και πολυυυ καλυτερα...

    Ακριβώς!

    Οι περισσότεροι κατασκευαστές αυτό κάνουν. Δεν σημαίνει ότι το σύστημα που στήνουν θα πρέπει και να το αγοράσεις ως έχει...

    57  16 Jul 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    panelistas wrote:
    φιλε ANTKOTS,το ποστ ηταν επιτηδες προβοκατορικο για να αναψουν λιγο τα αιματα,μπας και ξεφυγουμε απο την διολισθηση σε forum ποικιλης υλης.Ο προεδρος ειδε την φακα και δεν δαγκωσε,απλα συμφωνησε διαφωνωντας διακριτικα.Ο σκοπος επετευχθη.Το εναυσμα μου το εδωσε το στησιμο του συστηματος που ειναι προσανατολισμενο σε home-cinema,χωρις βεβαια αυτο να σημαινει οτι δεν αποδιδει εξισου καλα και σε δικαναλο.Δεν ξερω αν τα δικα σου ηχεια ειναι καλυτερα απο τα everest,που το 2008,2009,και 2011 ακουσα επι ωρες στο ειδικα διαμορφωμενο χωρο της jbl,με ενα πυργο ενισχυτικων να τα υποστηριζουν.Ηχος εντυπωσιακος,αλλα οταν τελειωνει η εκθεση θυμασαι αλλα συστηματα.

    Αγαπητέ Πανελίστα.

    Είναι πολύ εύκολο να καθόμαστε μπροστά από μία οθόνη υπολογοστή μέσα σε ένα χώρο που μας φιλοξενεί και να πετάμε σπίθες με σκοπό να δημιουργήσουμε έναν έντονο διάλογο...

    Αν παρατηρήσεις από τα προφίλ των μελών αλλά και άλλον φίλων εκτός του club όλοι στήνουν τα συστήματά τους βάση των προσωπικών τους απαιτήσεων, επιθυμιών αλλά και αναγκών. Το ίδιο κάνουν και οι κατασκευαστές. Ο καθένας κατασκευάζει ηχεία και συσκευές βάση απόψεων που έχει γενικότερα.

    Τώρα, το να λέμε εμείς οι απλοί καταναλωτές ότι ένα ηχείο των 50000 ευρώ είναι καλό για home theater είναι λίγο γραφικό...

    Κατ' αρχήν θα ήθελα να μου εξηγήσεις τι σημαίνει καλό ηχείο για home cunema γιατί πραγματικά δεν γνωρίζω. Δηλαδή τι είναι αυτό που το κάνει να έχει αυτόν τον προσανατολισμό και τι είναι αυτό που το κάνει να μην είναι καλό ή τι είναι αυτό το οποίο δεν έχει για να είναι καλό στον δικάναλο ήχο.

    Τέλος για να είμαστε και λίγο μετριόφρονες ή λίγο συγκρατημένοι...

    Δεν νομίζω να είναι πολύ αυτοί που έχουν την δυνατότητα να έχουν σπίτι τους συστήματα σαν του Αντώνη αλλά και πολλών άλλων για να έχουν 'ζήσει' πραγματικά κάποιον καιρό με μία υλοποίηση σαν του Αντώνη ή του Κυριάκου που ανήκουν στην σφαίρα τvn 50+ χιλιάδων ευρώ... Που θέλω όμως να καταλήξω;

    Ότι πολύ όπως εγώ έχει τύχει να ακούσουμε 2, 3,6 φορές κάποιο ηχείο όπως του Αντώνη εδώ κι εκεί υπό διάφορες συνθήκες οι οποίες είναι ικανές μόνο για επισφαλείς απόψεις ή συμπεράσματα. Εδώ αγοράζουμε ένα μηχάνημα και παίρνουμε 'χαμπάρι' τι παίζει μετά από κάνα δυο μήνες.

    Βέβαια όλα τα παραπάνω τα λέω πάντα καλοπροαίρετα και σε φιλικό κλίμα. Απλά πιστεύω πως στο χόμπι μας είναι άτοπο να δημιουργούμε εντάσεις και διαξιφισμούς με επιχειρήματα του τύπου το τάδε ηχείο παίζει για καλά για home cinema ή παίζει καλά για μουσική όταν έχουμε μπροστά μας κατασκευαστές όπως η jbl που ειδικά στην ανατολή είναι κορυφαία επιλογή από πολλούς σοβαρούς audiophilers, αλλά μιλώντας και για μοντέλα τα οποία είναι ναυαρχίδες ή ύποναυαρχίδες καικουβαλούν τεχνογνωσία αλλά και r&d πολλών ετών.

    Πάντα φιλικά!

    58  16 Jul 2013  
  • antkots

    antkots

    Registered

    panelistas wrote:
    εγω δεν αμφισβητησα οτι εχουν περασει 40 ζευγαρια ηχεια απο τα χερια σου,οτι και αν σημαινει αυτο.

    Aυτο ηταν καμια δεκαρια ποστ πριν,τωρα το ειδες?

    59  16 Jul 2013  
  • antkots

    antkots

    Registered

    Τελος παντων..........αφου εγω την καταβρισκω και το κανω κεφι δεν εχει νοημα η συζητηση....

    Μηπως εισαι φιλος με τον Σκαλ?

    60  16 Jul 2013  
 
page 5/15 rows 12/177 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 69ms (19 queries, 39ms)