Η ψυχοθεραπεία μου! (#23)

  • petkef

    petkef

    Registered

    panos_adgr wrote:
    Πέτρο στον Γιάννη απευθυνόμουν.
    Το quote το έβαλα για την σχόλια αναφορικά με την συζήτηση.
    Κι εμείς πρέπει να βρεθούμε.

    Πανό,το quote έχει κάποιο λόγο ύπαρξης.εγώ μια κουβέντα είπα.Εςύ έγραψες ολόκληρο κατεβατό.Αν δεν είςτε διατεθειμένοι να συνεχίςετε μια συζήτηςη μην την ξεκινάτε και μην της βάζετε φυτίλια στην πορεία.Εκτος και αν με ανέφερες ως παραδειγμα προς αποφυγή.

    265  3 Jan 2015  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Πέτρο το κατεβατό δεν το έγραψα για εσένα το κατεβατό. Απάντησα στον geno.

    Έκανα Quote μιας και αναφέρθηκες στην συζήτηση και στην ανάπτυξή της συμπληρώνοντας πως με τον διάλογο που ξεκίνησα άλλαξα την τροπή της παρουσίασης του συστήματος του Γιάννη.

    Για ποιον λόγο θα μπορούσα να σε αναφέρω σαν παράδειγμα προς αποφυγή;

    266  3 Jan 2015  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Που να ξέρω εγώ βρε Πάνο γιατί.Ίσως επειδή είμαι φίλος με τον Βασίλη...

    267  3 Jan 2015  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Τότε κι εγώ παράδειγμα προς αποφυγή είμαι.

    Όλοι φίλοι είμαστε.

    268  3 Jan 2015  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    panos_adgr wrote:
    Μα καλά... κρίνουμε ένα σύστημα που στήθηκε σε έναν χώρο - δωμάτιό μόλις λίγα τ.μ. βιαστικά για να παίξει 2 ημέρες ώστε να πάρουμε μια ιδέα και βγάζουμε συμπεράσματα; Αν πιστεύεις ότι αυτό που άκουσες εκεί μέσα είναι αντιπροσωπευτικό αυτού του ηχείου τι να πω....
    Πάμε σε μια έκθεση, για να δούμε και να πάρουμε μια ιδέα από κάποια προϊόντα.
    Όσον αφορά τα tidal, τι εννοείς όταν λες ότι ξύριζαν;

    δεν εγραψα ότι τα tidal ξυριζουν,αν και σαυτην την τιμη θα μπορουσε να συμπεριλαμβάνεται και αυτό, εγραψα ότι εφυγα με την “αισθηση”φρεσκοξυρισμενου,όπως όταν βγαινεις εξω στο κρυο με 0 βαθμούς, περιεργο που δεν ξερεις την εκφραση οντας και reviwer,προσπαθω να πω ότι σε μια εκθεση όταν καλοπροαίρετα λες στον εκθετη ότι κατι δεν παει καλα,και εκεινος το αρνειται, ενώ αργοτερα στα blogs το παραδεχεται βριζοντας το δωματιο, τα ρευματα, την στηριξη, την υγρασία, το τσιγαρο, απλως αυτοαναιρείται,αδικοντας και τα προιοντα του.

    269  3 Jan 2015  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    panos_adgr wrote:
    Να σοβαρευτούμε λίγο... Στην έκθεση πηγαίνουμε για να γνωρίσουμε από κοντά κάποια προιόντα και να πάρουμε μια ιδέα.
    Αν ο κάθε αντιπρόσωπος φρόντιζε να ακούσεις εσύ και ο κάθε άλλος με τις ιδέες σου το κάθε Tidal των 50000-80000 ευρώ που θα το δούμε μόνο στην έκθεση και σε κάνα περιοδικό (μιας και προορίζεται για ελάχιστους) τότε θα έπρεπε να νοικιάσει το αντίστοιχο χώρο και να το στήσει με την αντίστοιχη υποδομή. Αυτά βέβαια θα τα πλήρωνε από την τσέπη του (όπως κάνει και τώρα με μικρότερο κόστος βέβαια σε κάποιο δωμάτιο ξενοδοχείου). Επίσης από την τσέπη του έχει πληρώσει και το Tidal για να πάμε να το ακούσουμε εσύ κι εγώ και να βγούμε μετά σε κάνα φόρουμ να πούμε την 'άποψή μας'.....
    Όπως πολύ σωστά είπε ο Μηχάλης η υπόθεση στήνω σύστημα, διαρκεί πολύ καιρό και το απόλυτο έρχεται μέσα από την διαρκή αναζήτηση στηριζόμενο πάνω στην άποψη και στην πραγματικότητα του καθενός. Πως λοιπόν εσύ έχεις την απαίτηση να στήσει ο εκάστοτε έμπορος ένα σύστημα και μάλιστα με τέτοιο τρόπο ώστε να ικανοποιεί εσένα;
    Μετά... Δεν γίνεται εκ των πραγμάτων να αρέσουν όλα σε όλους. Εντάξει... δεν σου άρεσαν τα tidal... Πες το με πιο πολιτισμένο τρόπο! Τι πάει να πει ξύριζαν.... Έχει ξυραφάκια; Το να χρησιμοποιούμε χαρακτηρισμούς τέτοιου τύπου εμένα προσωπικά μου δείχνει ότι έχω να κάνω με αννθρώπους που δεν γνωρίζουν πραγματικά το αντικείμενο.
    Και λέω...
    Οι παράμετροι γύρω από ένα σύστημα που καθορίζουν το τελικό αποτέλεσμα είναι άπειροι. Και ποτέ μα ποτέ κανένας δεν τους αναφέρει την στιγμή που για κάποια μηχανήματα όπως τα μεγάλα tidal είναι σημαντικότεροι από το πως παίζουν. Ένα ηχείο μεγέθους της κλάσης αλλά και της ποιότητας των tidal για να αποδώσουν τα μέγιστα θέλουν τον χώρο τους την φροντίδα του χώρου, το σωστό στήσιμο, τα ανάλογα συνοδά, τα ανάλογα αξεσουάρ και την ανάλογη ωριμότητα από πλευράς χρήστη. Πάμε λοιπόν εμείς οι Ελληναράδες σε μια έκθεση και λέμε (μέσα κιόλας από το νήμα ενός ανθρώπου που έχει επενδύσει σε αυτά) 'τα tidal ξύριζαν'.
    Κι επειδή λοιπόν είμαι περίεργος να καταλάβω γιατί ξύριζαν σε παρακαλώ να μας το τεκμηριώσεις με απτά επιχειρήματα.
    Ευχαριστώ και αναμένω.
    270  3 Jan 2015  
  • petkef

    petkef

    Registered

    panos_adgr wrote:
    Τότε κι εγώ παράδειγμα προς αποφυγή είμαι.
    Όλοι φίλοι είμαστε.

    Ουτε να τσακωθούμε δεν μπορούμε.

    271  3 Jan 2015  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    panos_adgr wrote:
    Να σοβαρευτούμε λίγο... Στην έκθεση πηγαίνουμε για να γνωρίσουμε από κοντά κάποια προιόντα και να πάρουμε μια ιδέα.
    Αν ο κάθε αντιπρόσωπος φρόντιζε να ακούσεις εσύ και ο κάθε άλλος με τις ιδέες σου το κάθε Tidal των 50000-80000 ευρώ που θα το δούμε μόνο στην έκθεση και σε κάνα περιοδικό (μιας και προορίζεται για ελάχιστους) τότε θα έπρεπε να νοικιάσει το αντίστοιχο χώρο και να το στήσει με την αντίστοιχη υποδομή. Αυτά βέβαια θα τα πλήρωνε από την τσέπη του (όπως κάνει και τώρα με μικρότερο κόστος βέβαια σε κάποιο δωμάτιο ξενοδοχείου). Επίσης από την τσέπη του έχει πληρώσει και το Tidal για να πάμε να το ακούσουμε εσύ κι εγώ και να βγούμε μετά σε κάνα φόρουμ να πούμε την 'άποψή μας'.....
    Όπως πολύ σωστά είπε ο Μηχάλης η υπόθεση στήνω σύστημα, διαρκεί πολύ καιρό και το απόλυτο έρχεται μέσα από την διαρκή αναζήτηση στηριζόμενο πάνω στην άποψη και στην πραγματικότητα του καθενός. Πως λοιπόν εσύ έχεις την απαίτηση να στήσει ο εκάστοτε έμπορος ένα σύστημα και μάλιστα με τέτοιο τρόπο ώστε να ικανοποιεί εσένα;
    Μετά... Δεν γίνεται εκ των πραγμάτων να αρέσουν όλα σε όλους. Εντάξει... δεν σου άρεσαν τα tidal... Πες το με πιο πολιτισμένο τρόπο! Τι πάει να πει ξύριζαν.... Έχει ξυραφάκια; Το να χρησιμοποιούμε χαρακτηρισμούς τέτοιου τύπου εμένα προσωπικά μου δείχνει ότι έχω να κάνω με αννθρώπους που δεν γνωρίζουν πραγματικά το αντικείμενο.
    Και λέω...
    Οι παράμετροι γύρω από ένα σύστημα που καθορίζουν το τελικό αποτέλεσμα είναι άπειροι. Και ποτέ μα ποτέ κανένας δεν τους αναφέρει την στιγμή που για κάποια μηχανήματα όπως τα μεγάλα tidal είναι σημαντικότεροι από το πως παίζουν. Ένα ηχείο μεγέθους της κλάσης αλλά και της ποιότητας των tidal για να αποδώσουν τα μέγιστα θέλουν τον χώρο τους την φροντίδα του χώρου, το σωστό στήσιμο, τα ανάλογα συνοδά, τα ανάλογα αξεσουάρ και την ανάλογη ωριμότητα από πλευράς χρήστη. Πάμε λοιπόν εμείς οι Ελληναράδες σε μια έκθεση και λέμε (μέσα κιόλας από το νήμα ενός ανθρώπου που έχει επενδύσει σε αυτά) 'τα tidal ξύριζαν'.
    Κι επειδή λοιπόν είμαι περίεργος να καταλάβω γιατί ξύριζαν σε παρακαλώ να μας το τεκμηριώσεις με απτά επιχειρήματα.
    Ευχαριστώ και αναμένω.

    καταρχήν να σεβεσαι εμενα και τον κάθε άλλο με τις ιδεες μας όπως σε σεβομαστε εμεις.Δεν καταλαβαινω την φουρια σου να υπερασπιστείς όχι τα ηχεια αλλα τον αντιπροσωπο, ο οποιος συμφωνα με αυτά που λες επρεπε να πει΄΄κυριοι,αυτά τα πανάκριβα ηχεια είναι αστρωτα, το δωματιο αθλιο, και το ρευμα διακοπτομενο, γιαυτο θα ακουσετε ένα ψηγμα των δυνατοτητων τους''.Δεν το ειπε όμως,αντιθετως ηταν απολυτα ευχαριστημένος.Δεν επικαλεστηκε καμμια δικαιολογια, αρα όπως ειπα,περι ορεξεως....

    272  3 Jan 2015  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Η αίσθηση του φρεσκοξυρισμένου θα μου εξηγήσετε τι είναι;

    Ο σεβασμός πρέπει να είναι ανάλογος προς όλες τις κατευθύνσεις. Όπως και στους αντιπροσώπους. Όσο για την φούρια μου έχει να κάνει με το γεγονός ότι όλοι πηγαίνουμε σε εκθέσεις δύο 24ώρων όπου ακούμε 10άδες συστήματα και διαδοχικά και για λίγη ώρα το καθένα και μετά σχολιάζουμε μια εταιρία (πχ Tidal ή οποιαδήποτε άλλη).

    Πρέπει να γίνει επιτέλους αντιληπτό. Ότι σε μία έκθεση δεν μπορούμε να ακούσουμε το 100% ενός μηχανήματος! Οπότε μιλάμε για επισφαλή συμπεράσματα. Όπως λοιπόν σέβεστε εσείς εμένα να σέβεστε και την παρουσίαση του ανθρώπου εδώ αφήνοντας τα σχόλια περί ξυρίσματος και tidal με αφορμή ένα σύστημα που ακούσατε σε μια χ έκθεση.

    Πανελίστα δεν έχω προσωπικά με κανέναν. Αλλά όσο να 'ναι όταν ένας άνθρωπος κάνει μια παρουσίαση και μοιράζεται την χαρά του για μία αγορά ή το σύστημά του τότε του ευχόμαστε τα καλύτερα. Δεν αρχίζουμε να σχολιάζουμε αρνητικά με πλάγιο τρόπο. Αυτό και μόνο.

    Φαγωθήκατε με τα Tidal τα κουρέματα και τα ξυρίσματα.... Ποιος δεν σέβεται;

    273  3 Jan 2015  
  • geopolitis

    geopolitis

    Registered

    panelistas wrote:
    καταρχήν να σεβεσαι εμενα και τον κάθε άλλο με τις ιδεες μας όπως σε σεβομαστε εμεις.Δεν καταλαβαινω την φουρια σου να υπερασπιστείς όχι τα ηχεια αλλα τον αντιπροσωπο, ο οποιος συμφωνα με αυτά που λες επρεπε να πει΄΄κυριοι,αυτά τα πανάκριβα ηχεια είναι αστρωτα, το δωματιο αθλιο, και το ρευμα διακοπτομενο, γιαυτο θα ακουσετε ένα ψηγμα των δυνατοτητων τους''.Δεν το ειπε όμως,αντιθετως ηταν απολυτα ευχαριστημένος.Δεν επικαλεστηκε καμμια δικαιολογια, αρα όπως ειπα,περι ορεξεως....

    Μαλλον σε αλλη εκθεση πρεπει να πηγαμε. Δεν εξηγειται αλλιως....

    274  3 Jan 2015  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Και επειδή δεν αναφερόμαστε σε τυχαία εταιρία - κατασκευαστή, στην σελίδα του Contriva υπάρχει η εξής πληροφορία σχετικά με το ηχείο.

    //**adjustable diamond-tweeter curve (hard room-refections / soft room-reflections)**//

    Όπως επίσης ρυθμιζόμενη είναι και η εκτόνωση των χαμηλών.
    //**unique AEROTUNE-System, 3-times adjustable, makes it very flexible and uncritical in room placement.**//

    275  3 Jan 2015  
  • geno

    geno

    Registered

    Το λεπόν, ένα σύστημα που αποτελείται από συσκευές που "δένουν" μεταξύ τους οικονομικά, ηχητικά και τεχνικά αν στηθούν (τα ηχεία βασικά) σε οποιοδήποτε χώρο με βάση κάποια tips που όλοι οι σχετικοί με τον χώρο ξέρουν θα αποδώσουν άνετα πάνω από το 50% της πραγματικής τους απόδοσης. Αυτό φτάνει για να ακούσουμε ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα του συστήματος, όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες ή ανικανότητα συσκευών/εκθετών ως προς το τελικό αποτέλεσμα.

    276  3 Jan 2015  
 
page 23/27 rows 12/321 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 77ms (19 queries, 43ms)