Verity Parsifal Ovation - Atmasphere M60 mk2 (#13)

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    μπρε 0.2 γραμμ εννοούσα κι εγώ... στα 1.6(ας πούμε) είναι μεγάλο ποσοστό...

    145  15 Jan 2013  
  • LSTEPHANIDES

    LSTEPHANIDES

    Registered

    Λοιπόν δοκιμάστε βάζοντας τη ζυγαριά [μια Shure πχ] πάνω στο πλατο χωρίς ματ και βάλτε το συνιστώμενο βάρος. Αυτό θα είναι και το πραγματικό. Βάλτε το ματ και ξαναζυγείστε για να δείτε τη διαφορά. Το έχω κάνει αρκετές φορές.
    Και λίγα λόγια για τους Θεσσαλονικεις παρακαλώ. Ο Γιάννης Τσαπαής ήταν το δεξί χέρι το Josef Grado και μετά του ανεψιού John. Αυτός φτιάχνει όλα τα καλούδια τηε εταιρείας.Λ.Σ.

    146  15 Jan 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Λοιπόν ας πω και εγώ που ήμουν εκεί και το μέτρησα... Πρώτον από την θέση του βραχίονα έκρινα ότι έπρεπε να αφήσω το δίσκο απάνω δεύτερον η ακρίβεια της Shure είναι συζητήσιμη... Ο Λουκάς έχει δίκιο που λέει για την διαφορά των 0,2 gr αλλά το είχα έτσι και αλλιώς υπολογίσει... τώρα να πω την αλήθεια κάτι ξέρω από πικάπ και την ρύθμιση τους οπότε μάλλον έχω άποψη.

    147  15 Jan 2013  
  • LSTEPHANIDES

    LSTEPHANIDES

    Registered

    Να προσθέσω ότι σε ένα Clearaudio με ένα διπλό ματ της εταιρείας [το δεύτερο έμπαινε για να δέχεται την τυχόν κοιλότητα στο κέντρο του βινυλίου] η διαφορά ήταν 0.4γρ και το ζύγισμα είχε γίνει με ηλεκτρονική ζυγαριά. Λ.Σ.

    148  15 Jan 2013  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Να πω κ' εγω οτι ολα αυτα εξαρτωνται πολυ απο το αν ο βραχιονας ειναι static balanced η" dynamic balanced?

    149  15 Jan 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Μπράβο Αντώνη... για αυτό είπα ότι εγώ που είδα έκρινα από την θέση του βραχίονα ότι έπρεπε να του βάλω το βάρος με δίσκο επάνω...

    150  15 Jan 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Εγώ πάντως...Μπερδεύτηκα!!!

    151  15 Jan 2013  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    Το ζυγισμα τις κεφαλης γινετε με εναν τροπο και μονον
    Η ζυγαρια στο επιπεδο του δισκου και αν η δισκοθηκη ειναι 80% audiophile 180gr με μετρο αυτα η κατι ενδιάμεσο
    Μανο η σκεψη σου εναι σωστη αλλωστε ετσι το κανω και εγω στο δικο μου συστημα
    Τωρα αν ο βραχίονας ειναι unipivot θα ελεγα καλο ειναι να βαζουμε και λιγο παραπανω 0,1gr νομιζω οτι αποδίδει σωστότερα
    Τωρα ολα τα αλλα ειναι στο περιπου εν μέρη αλλα ενα πλατο δεν μπορει να στηριχτει σε κατι τετοιο

    152  16 Jan 2013  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    Που ειναι ο Κυριακος ρε παιδια? ακομα δεν ηρεμησε???

    153  16 Jan 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Εδώ είμαι ρε παιδιά μια χαρά στη δουλειά από εχθές... διασκεδάζω με αυτά που διαβάζω...

    154  16 Jan 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    επειδή πολλά γράφτηκαν να συμπληρώσω δυο πράγματα...

    κατ' αρχάς να τονίσω πως όταν ο Κυριάκος έχει να ρυθμίσει ένα πικάπ, θα το κάνει με τον καλύτερο τρόπο χρησιμοποιώντας τα εργαλεία που διαθέτει εκείνη τη στιγμή... τίποτε λιγότερο, τίποτε περισσότερο... πάμε παρακάτω...

    - Η ζυγαριά της Shure ΔΕΝ είναι και η το πιο ακριβές εργαλείο και στο manual αναφέρει : για σταθεροποίηση καλύτερα να ζυγίσουμε με δίσκο πάνω στο πλατώ...

    - Τελικά δεν έχει ΚΑΜΙΑ σημασία αν ζυγίσουμε με η χωρίς το δίσκο... αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να φέρουμε το επίπεδο ζύγισης της ζυγαριάς στο επίπεδο του δίσκου... αν η ζυγαριά είναι 2 cm ψηλή θα ζυγίσουμε λάθος είτε με είτε χωρίς το δίσκο(η κεφαλή δεν είναι στον αέρα, είναι αναρτημένη στον βραχίονα και επηρρεάζεται από την κάθετη γωνία του)...

    - Φυσικά το antiskating πρέπει να είναι off όταν ζυγίσουμε και να επαναφέρουμε μετά...

    155  16 Jan 2013  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    Σημερα λοιπον ειναι η μεγαλη μερα, η μεγαλη πρεμιερα!

    τα ψηφιακα μονομπλοκια, τελευταιας γενιας ICE της B&O, γεφυρωμενα, 2χ500w , ειναι ετοιμα και θα ερθει το βραδακι ο Κωστας ΕΑΡ ο μαστορας να με σινιαρει...

    με καινουρια σπεσιαλ καλωδια ρευματος, ηχειων, και καρφι σε xlr για απευθειας χρηση ως προ-dac, θα μετρησουμε το χωρο πριν ( με τις λαμπες-κομπρες) και τον υπαρχων προ και μετα θα ξαναγινουν μετρησεις και θα κανει τα μαγικα του ο doctor sound να μη μου το κανει στεγνο-μονιτορ- κλινικο-αυστηρο αλλα να ριξει καμια λαμπιλα σε συνδυασμο με δυναμικα, αναλυση κ αμεσοτητα...

    πολλα ζηταω;;

    θα βαλουμε βεβαια κ το πλατω με την koetsu στη metric με ψηφιακη ριαα , ψηφιακο βυνιλιο δηλαδη, να δουμε πως θα κελαηδησει...

    ο κωστας υποσχεται παπαδες, διακους, κλαματα, γελια κλπ...

    τι θα γινει αραγε;;

    Θα με μιλατε ακομα αν γινω ψηφιακος;;;

    156  25 Jan 2013  
 
page 13/16 rows 12/192 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 91ms (19 queries, 49ms)