Ωτομέτρηση.Ποιός τολμάει?

  • protos

    protos

    ACA Member

    Όλο μιλάμε για το αν το ένα ή το άλλο μηχάνημα έχει καλά πρίμα.Όμως θεωρούμε δεδομένο ότι δεν έχουμε πρόβλημα ακοης ή ότι όλοι ακούμε το ίδιο καλά περίπου.
    Εγώ υποπτεύομαι ότι δεν ακούμε όλοι το ίδιο και μάλιστα μου έτυχε κάποτε ένας φίλος audiophile να μην μπορεί να ακούσει ένα υψίσυχνο θόρυβο που με ενοχλούσε.
    Σας προκαλώ λοιπόν να μετρηθείτε και να αναφέρετε τα αποτελέσματα και τις εντυπώσεις σας εδώ.
    Το μόνο που χρειάζεται είναι ένα ζευγάρι καλούτσικα ακουστικά αν γίνεται και ένα λάπτοπ.Και ησυχία.
    Προγράμματα υπάρχουν και στο ιντερνετ.
    π.χ.
    link

    1  18 Nov 2010  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    Fantastic, its almost as good as my doctors. And it costs a lot less......

    2  18 Nov 2010  
  • protos

    protos

    ACA Member

    υπάρχουν και άλλα προγραμματάκια.
    όποιος θέλει έχω και ειδικό cd για ακρίβεια.
    επίσης πρέπει να τεστάρει κανείς το κάθε αυτί χωριστά γιατί υπάρχουν διαφορές.
    πώς τα πήγες τόνυ?
    εγώ έχω κάνει κατά καιρούς τεστ τα τελευταία χρόνια -και στο γιατρό-τέλη 2007 μου είπε ότι πήγα πολύ καλά αλλά πρόσεξα ότι τα τεστ τους φθάνουν μέχρι 8000 ηζ και μου εξήγησε ότι δεν έχουν αφενός λόγο για ψηλότερα από άποψη καθημερινής ακουστικής αλλά και γιατί δεν υπάρχουν στάνταρτ καμπύλες γενικής αποδοχής μετα τα 10000ηζ.
    ΄χθές όμως είδα διαφορά με το αριστερό αυτί -αρχίζει και πέφτει η απόδοση μετά τα 12000 ενώ το δεξί πέφτει στα 13-14000. ή καμπύλη είναι πολύ απότομη μετά από αυτό.

    3  19 Nov 2010  
  • protos

    protos

    ACA Member

    Δείτε και αυτό: ear test
    link

    έχει περισσότερες συχνότητες.Το ζητούμενο είναι
    1.Να δεί κανείς αν η καμπύλη ειναι σχετικά σωστή μεταξύ ας πούμε 50 και 10.000 .
    2.Μετά να δεις πότε πέφτει η ευαισθησία στις ψηλές .Συνήθως η καμπύλη όταν πέφτει η ευαισθησία είναι αρκετά απότομη.
    3.Τα δύο αυτιά χωριστά με ακουστικά.
    4.Ιδανικά ρυθμίζουμε την ένταση ώστε μόλις να ακούμε στα 1000 και μετά βλέπουμε πόσα db διαφορά πάνω χρειάζεται για να πιάσουμε τις άλλες συχνότητες.Αυτό καλύτερα να γίνει το βράδυ στο πιο ήσυχο δωμάτιο του σπιτιού.

    4  19 Nov 2010  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    στο εξής, όποιος από εμάς δεν πληρεί τις ακουστικές προδιαγραφές, πως θα τολμάει να κάνει σχόλια για ήχο κλπ;
    θα ήταν χρήσιμο όλοι μας να κάνουμε το τεστ. για να δούμε ποιός έχει το χρυσό αυτί και ποιός είναι πιο κουφός...
    άσε που το σκέφτομαι και σαν κριτήριο ένταξης στο aca

    5  19 Nov 2010  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    Εγω δεν εκανα το τεστ για να δω εαν παω καλα. Αυτο το ξερω.....οτι την ακούο καλα.....:) After all it is my job to listen!!

    Τωρα που ειμαι πουντιαζμενος και 100% δεν θα ελθω την κυριακη παρολο που το ιθελα πολυ, δεν ακουω καλα απο το δεξη αυτη. Τωρα το σε ποια συχνοτητα, δεν θα μαθω διοτι δεν παιζει το διαλιμενο συστημα γιατι δεν προλαβα να το φτιαξω.

    Αλλα για το CD τεστ, μου ειχε πει και ο γιατρος φιλος, και φιντελιστας της ειδηκοτιτας οτι δεν ειναι καθολου καλα....

    Μποπρει γιατι θελει να μου παιρνη 50 ευρω καθε χρονο που κανω ακουογραμμα. Παντα κανω μετα απο ενα καθαριζμο, γιαυτο και ξερω πως ακουω.

    Αλλα η αληθεια ειναι οτι μετα απο 20 χρονια καθαριζματα και τεστ, οτι δεν ειμαι το ιδιο καλο αυτι. Τι να κανουμε, κατι πρεπει να μας προστατευει να μην ακουμε αλλες βλακιες της ζωης...

    6  19 Nov 2010  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    gherop wrote:
    στο εξής, όποιος από εμάς δεν πληρεί τις ακουστικές προδιαγραφές, πως θα τολμάει να κάνει σχόλια για ήχο κλπ;
    θα ήταν χρήσιμο όλοι μας να κάνουμε το τεστ. για να δούμε ποιός έχει το χρυσό αυτί και ποιός είναι πιο κουφός...
    άσε που το σκέφτομαι και σαν κριτήριο ένταξης στο aca

    μαρεσει και κανω totally agree!!!!!!!!!

    7  19 Nov 2010  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 89ms (18 queries, 51ms)