Έρευνα για Φωτογραφική Μηχανή (#3)

  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Έχει και το βασικότερο όλων:
    Made in Japan

    LUMIX LX7 Introduction Video

    (Πήγαινε στον Παπαδάκη στην Κάνιγγος, κοντά στο Adorama. Εκεί θα βρεις τον Μάνο. Θα σου κάνει τιμή special - καμιά σχέση με αυτό που βλέπεις στο Skroutzομάγαζο!)

    25  23 May 2014  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Έχω πάντως την εντύπωση οτι οι μηχανές σαν την LX7 ήταν μέν εξαιρετικές αλλα αντικαταστάθηκαν απο αυτές τις καινούργιες.

    Το πρόβλημα αυτών ήταν οτι είχαν σχετικά μικρό σένσορα. Εκτός απο το φακό που έχει σημασία τεράστια σημασία έχει και το μέγεθος του σένσορα.

    Οι διαφορές σε αυτές είναι μεταξύ 1/1.6 στην lx7 και 1 στην Nikon v1(τυχαία βάζω αυτή) και είναι μεγάλες.

    Μεγαλύτερος σένσορας συνεπάγεται μικρότερος θόρυβος. Διάβασε εδώ αν θές.
    http://www.clubennea.gr/sensor.html

    Γενικότερα το dpreview (το λίνκ του delamostre) είναι πολύ καλό σάιτ. Δές λίγο συγκριτικά σε υψηλό ISO δίπλα δίπλα μεταξύ μηχανών. Βάλε 800 την LX7 vs αυτές που κοιτάς. Προσωπικά βρήκα τις διαφορές μεγαλούτσικες υπέρ των mirrorless.

    Αν πάλι η LX7 είναι αρκετά οικονομική δέν είναι καθόλου κακή λύση. Είχα πάρει στον πατέρα μου μία Olympus xz1 που είναι όμοιας φιλοσοφίας με την LX7 (ένα μοντέλο πρίν ένα μετά δέ θυμάμαι τώρα) και έχει μείνει ευχαριστημένος.

    26  23 May 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Άλεξ οι μηχανές 4/3 με μεγαλύτερο σένσορα και εναλλάξιμους φακούς είναι σίγουρα καλύτερες.
    Κάπου πρέπει να σταθμίσει κανείς τα πράγματα.

    Πχ, για να πάρεις φακό με:
    "LEICA DC VARIO-SUMMILUX / 11 elements in 10 groups / (5 Aspherical Lenses / 9 Aspherical surfaces / 2 ED Lenses(1 Aspherical ED lens / 1 Nano surface Coating Lens ) "

    ...να έχει φωτεινότητα:
    " F1.4 - 2.3 / Multistage Iris Diaphragm (F1.4 - 8.0 (W), F2.3 - 8.0 (T)) / ND filter (3steps) "
    Θέλει πολλά λεφτά.

    Σίγουρα πάλι όμως θα κάνει συμβιβασμούς.
    Για παράδειγμα, στην κατηγορία των 300 - 350 ευρώ που θα πάρει την Panasonic, ας έχει και λίγο θόρυβο σε αρκετά σκοτεινά πλάνα, με φωτογραφία τραβηγμένη χωρίς φλας.

    Θα έχει όμως εξαιρετικό μηχάνημα στις περισότερες περιπτώεις, δε θα κουβαλάει τσάντα με φακούς και όλο το μπούγιο, θα είναι διακριτικός βγάζοντας τη μηχανή ...στην παραλία και τέλος θα μπορεί να την έχει στο τσεπάκι του (ή τέλος πάντων στην τσέπη του μπουφάν του)

    Στο 90% των φωτογραφιών, δε θα υπάρχει αντίπαλος.
    Έχω την LX3 που είναι δυο γενιές πίσω και το μηχανάκι σπέρνει!

    27  23 May 2014  
  • dapost

    dapost

    Registered

    Μερικές σκέψεις ακόμη: Βασικό κριτήριο είναι η μηχανή με το φακό να είναι ελαφριά και να μη θέλει τσάντα. Compact αποκλείεται λόγω περιορισμένου βάθους πεδίου και IQ σε χαμηλό φωτισμό. FF επίσης λόγω κόστους και βάρους φακών. Άρα 4/3 ή APS-C. Όμως και σε αυτές τις κατηγορίες οι καλοί φακοί γίνονται επικίνδυνα βαρείς και μεγάλοι. (Εκτός ίσως από fuji και oly/pana).

    Συνδυασμός fuji 100s και lumix compact, έχει πρακτικό νόημα; Lumix για γενική χρήση με το ζοομ της και fuji για καλλιτεχνικές ανησυχίες και χαμηλό φωτισμό; John, τι λες, έχει νόημα;

    28  30 May 2014  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    Δεν παιρνεις και μια 3η ρε φιλε να μη σου λειψει τιποτα?
    χαχαχα!!!

    μονος λες οτι δε θες ογκο κ βαρος κλπ...

    Η Fuji αν δε σ ενδιαφερει το ζουμ (θα το ξεπερασεις κι αυτο καποια στιγμη..) και το βιντεο ειναι η καλυτερη επιλογη.
    Την ψαχνω σε μτχ. εχω βρει κατιτις.

    Πολυ πανω σε ποιοτητα εικονας.

    Θα κυκλοφορησει τωρα συντομα η LX8 αλλα θα ναι σαν την Sony πανω κατω, οποτε δε θα σου κανει.

    Ξαναθυμισου πως δε μπορεις να τα χεις ολα....

    ΑΝ το βρεις, παραυτα, πες το κ σε μενα...

    29  30 May 2014  
  • dapost

    dapost

    Registered

    Fuji x100s απο νετ έρχεται 800€. Μαζί με μια lumix ή κατι αντίστοιχο σύνολο 1100€ περίπου. Περίπου όσο a6000 με 18-105/4 που θέλει όμως τσάντα. Εκτός αν πάρω και εναν sony 20 pancake. Ουφ, δεν ξέρω. Και να πεις ότι θα τραβάω και πολλές φωτό ή εχω και κανένα φοβερό ταλέντο! Τζάμπα μου φαίνεται θα παει η fuji. Αλλα απο την άλλη δεν μπορώ τις compact που κάνουν μπαμ απο μακρυά σε φωτογραφίες ανθρώπων τραβηγμένες με το ενς. φλας τους. Χάλια!

    30  31 May 2014  
  • dapost

    dapost

    Registered

    Σύντομο update: προχθές δοκίμασα τη μηχανή του Βλάση του Κορίνθιου. Olympus E-M5 με φακό 12-40/2.8. Νομίζω βρήκα αυτό που θέλω! Η μηχανή ταχύτατη, ο φακός υψηλού επιπέδου και το όλο πακέτο, αν και δεν μπαίνει ακριβώς σε τσέπη, είναι σαφώς μικρότερο, πιο μαζεμένο από DSLR και πιο όμορφο. Το πρόβλημα βέβαια είναι η υψηλή τιμή, τουλάχιστον για αγορά από Ελλάδα.

    Oly λοιπόν (μάλλον κάτι σε PEN για ακόμη μιρκότερο μέγεθος) αλλά θέλω να δοκιμάσω και τη fuji.

    31  6 Jun 2014  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    παντως ετσι για την ιστορια , την Παρασκευη (ξανα) κατεληξα σε μια X100s , ειχα 2 x100 και τωρα την S, μτχ σε αριστη κατασταση με πολλα εξτρα θηκες, παρασολειγ, κλπ κλπ στα 800 ευρω.

    32  10 Jun 2014  
  • dapost

    dapost

    Registered

    Μεγεια! Βγάζει καταπληκτικές φωτογραφίες! Έχε το νου σου αν βρεθεί καμία μτχ. σε καλή τιμή.

    33  10 Jun 2014  
  • dapost

    dapost

    Registered

    Χμ, νομίζω άξιζε η αναμονή: η μηχανή που περίμενα μάλλον βγήκε και είναι η Panasonic LX100 (ή η αντίστοιχη Leica 109).

    34  14 Oct 2014  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    Κοιταξε, μη βιαζεσαι...περιμενε ρε λιγακι ακομα, ερχονται νεα κ καλυτερα μοντελα..!!

    (εισαι σιγουρος πως η LX100 θα ναι καλυτερη πχ απ την Fuji x100 s?)

    35  14 Oct 2014  
  • dapost

    dapost

    Registered

    Μου μο το χαλάς πάνω που το αποφάσισα...Καλύτερη από x100s δε θα είναι σε IQ αλλά είναι γενικότερης χρήσης και μικρότερη.

    36  15 Oct 2014  
 
page 3/4 rows 12/46 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 79ms (19 queries, 47ms)