Έρευνα για Φωτογραφική Μηχανή

  • dapost

    dapost

    Registered

    Καλημέρα σε όλους,

    Επειδή βαρέθηκα τα ηχητικά (ξέρετε, μέτρικ, κλπ.), λέω να ξανα-ασχοληθώ με τη φωτογραφία. Έρχεται και το καλοκαίρι άλλωστε.

    Γιάννη, ψάχνω-ψάχνω για την τέλεια μηχανή-φακό που να χωράει σε τσέπη μπουφάν και να κάνει για casual και οικογενειακές φωτογραφίες, αλλά δεν τη βρίσκω. Κριτήρια: μικρό μέγεθος, καλό ενσ. φλας, ένας καλός φακός με στοιχειώδες ζουμ (βαριέμαι να αλλάζω) και φυσικά καλή ποιότητα και χρηστικότητα, π.χ. γρήγορο και καλό AF-S. Mirrorless προφανώς αλλά APS-C ή 4/3;

    1  22 May 2014  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    κι εγω την ψαχνω αυτην η αληθεια...χαχαχα!!!

    2  22 May 2014  
  • dapost

    dapost

    Registered

    Μα γιατί, δε βγαίνει η μέτρικ σε φωτ. μηχανή;

    3  22 May 2014  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    γιατι, τα χει εντελως ολα σ ενα?

    4  22 May 2014  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    Μπορεις να πας σε μια πολυ καλη κομπακτ, οπως φημολογειται πως θα ναι η νεα Sony RX100 mk3 , μια Fuji X100s που ειναι εξαιρετικη , αλλα δεν κανει καλο βιντεο κ εχει σταθερο 35αρη, μια καλη 4/3 η mirrorless που εχουν πολλες αρετες μαζι, αλλα παλι ειναι ογκωδεις κ πρεπει να αλλαζεις φακους, καμια Sony RX1 Που ειναι εξαιρετικη, σαν την Fuji με 35αρη f2 αλλα πανακριβη, η μετα να τα χωσεις σε καμια Leica Μ9 η ΜΜ και κανα 2-3 φακους κ να ησυχασεις. Προτασεις πολλες, κ αρκετες ακομα...

    5  22 May 2014  
  • dapost

    dapost

    Registered

    Για τη μέτρικ, μη ρωτάς εμένα, δεν πολυ-ασχολούμαι πλέον. Ο vet μόνο ασχολείται ακόμη μαζί της.

    Πες τώρα, η Fuji XT-1 φαίνεται να τα έχει όλα που θέλω αλλά δεν είναι ακριβώς pocket. Τι λες;

    EDIT: Τώρα διάβασα τις προτάσεις σου, για να ψάξω και θα επανέλθω. (Σταθερός φακός αποκλείεται πάντως, είχα τον nikon 35/1.8 και δεν τον έβαζα ποτέ.)

    6  22 May 2014  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    Ειναι καλη η Fuji, αλλα δεν ειναι οπως λες...τσεπης!

    Παλι θα κουβαλας τσαντακι, παλι θ αλλαζεις φακους.

    Απ τις καλυτερες 4/3

    7  22 May 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Ρε για σταθείτε γιατί με μπερδέψατε... μπορεί δηλαδή κάποιο κανάλι από την Metric να χρησιμοποιηθεί για επεξεργασία φωτογραφίας;

    8  22 May 2014  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    ναι , ειναι στην εισοδο 7, αν θες κ video editing παει στο 8.

    9  22 May 2014  
  • dapost

    dapost

    Registered

    kotsidisjohn wrote:
    Παλι θα κουβαλας τσαντακι, παλι θ αλλαζεις φακους.

    Τσαντάκι(*) με τίποτα, κουβάλημα και αλλαγή φακών επίσης αποκλείεται. Θέλω επίσης να έχω και λίγο ζουμ (περίπου 24-70 equiv.) και καλό και δυνατό fill-in flash για φωτό ανθρώπων.

    (*) Στη τσάντα θα έχω τη μέτρικ.

    10  22 May 2014  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    ΚΑΡΒΕΛΑΣ ΟΛΑ Ή ΤΙΠΟΤΑ

    11  22 May 2014  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    για Sony RX100 mk3 σε κοβω.

    12  22 May 2014  
 
page 1/4 rows 12/46 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 68ms (19 queries, 39ms)