Eurovision 2016 (#3)

  • rouli726

    rouli726

    Registered

    πετυχα 5 στα 10 χαχαχαχαχα
    μα κατι αηδιες που θα δουμε στον τελικο παλι...

    25  10 May 2016  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Λοιπον. Ρωσια και Αρμενια απλα αποψε ηταν μερικα ετη φωτος καλυτερα απο τα υπολοιπα τραγουδια.
    Η Κυπρος ηταν για να περασει και περασε. Λιγο περισσοτερη προσοχη στον τελικο στις καμερες γιατι ηταν αλλου γι αλλου και θα ειναι Οκ.

    Εντυπωση μου εκαναν τα λουλουδια της τσεχιαςκαι ο φωτισμος στο φορεμα της τραγουδιστριας. Για πρωτη φορα περασαν σε τελικο.

    Η Κροατια μου αρεσε. Αλλο ενα τραγουδι που στη σκηνη ηταν εντελως διαφορετικο απο το βιντεοκλιπ.

    Λεω απο τωρα οτι η πρωτη και δευτερη θεση ειναι μεταξυ Ρωσιας και Αρμενιας. Μενει βεβαια και ο αλλος ημιτελικος, ο οποιος σε γενικες γραμμες δεν εχει κατι το σπουδαιο. Eurovision βεβαια, ποτε μη λες ποτε.

    26  10 May 2016  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Τη δικη μας συμμετοχη δεν την ξεχασα. Απλα θελω να την ξεχασω... .

    27  10 May 2016  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Πέτυχα κατά τύχη το τραγούδι της Ελλάδας.

    Μου φάνηκε μέτριο. Θα μπορούσαμε να στέλναμε κάτι καλύτερο πιστεύω. Και φωνές έχουμε και ποπ ακούσματα υπάρχουν. Κρίμα.

    28  10 May 2016  
  • rouli726

    rouli726

    Registered

    αλεξ, δεν ειχε καθολου ενταση το τραγουδι μας. στο playback ηταν καλυτερο. αποψε ηταν σαν ευθεια γραμμη σε καρδιογραφημα
    κι η σκηνικη παρουσια φτωχη.

    pleo, ο δευτερος ημιτελικος εχει ισραηλ, λιθουανια και αυστραλια. πολυ καλη παρουσια η αρμενια αλλα δεν νομιζω να ειναι πιο ψηλα απο πενταδα στον τελικο.

    29  10 May 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    καλησπέρα στην παρέα, συγνώμη που θα τα ξαναπώ όπως κάθε χρόνο με την αυστηρή και καυστικά κριτική μου γλώσσα.. δεν περάσαμε γιατί ΔΕΝ αξίζαμε να περάσουμε.. στείλαμε ένα μπουρδοτράγουδο που το τραγουδούσαν 2 φάλτσες κοπέλες με απαράδεκτο στίχο και κιτς παρουσία.. έλεος πια με τα τύμπανα και τις λύρες.. πάει πέρασε η Παπαρίζου και ο Ρουβάς, πάμε γι άλλα επί τέλους..

    το "φαβορί" Ρωσία δεν ήταν τίποτε περισσότερο από τα ίδια καθιερωμένα απαράδεκτα σοουτράγουδα, καλό θα ήταν σε διαγωνισμό για βουβό βίντεο-κλιπ.. το αν το έγραψε Έλληνας και αν το σκηνοθέτησε ο Φωκάς Ευαγγελινός, δεν αλλάζει από τα να είναι ένα ακόμα απαράδεχτο σαχλοτράγουδο..

    επίσης απαράδεκτο το τραγούδι της Κύπρου, κανένα νόημα, καμιά συνοχή, καμία ουσία.. απλά το ψηφίσαμε οι Έλληνες (καλά κάναμε) και πέρασε..

    30  10 May 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    τα μοναδικά τραγούδια που είχαν κάποιο ενδιαφέρον ήταν κατά σειρά κατά την δική μου γνώμη..

    • Ολλανδία.. αυτό που ορίζει η μουσική, ένα νεανικό συγκρότημα με τα όργανά τους επί σκηνής, κιθάρα, μπάσο, πιάνο, ντραμς, κιθαρίστικο ρυθμικό ροκ.. ούτε κολοτούμπες, ούτε λύρες, ούτε ολογράμματα και τέτοια.. μπράβο στα παιδιά, χαίρομαι που πέρασαν..
    • Αυστρία.. πολύ σωστή φωνή η κοπελίτσα, με κράτησε να δω ολόκληρο το κομμάτι, ενδιαφέρον μουσικά και με ωραία δομή.. μπράβο, πέρασε..
    • Αρμενία.. μια κουκλάρα με άψογη φωνή και παρουσία, τραγούδι με πολύ ενδιαφέρον που και πρωτοτυπία με το κερασάκι στην τούρτα να το βάζουν οι ατέλειωτες γάμπες της κοπέλας.. μπράβο, πέρασε κι αυτό..

    όσον αφορά στη ίδια την Γιουροβίζιον, πέρα από την πλακίτσα και το μάζωμα κάθε τέτοια εποχή με σουβλάκια και μπύρες, πέρα από την ανοχή μας σε κάθε λογής ασχήμια και συνεχίζοντας στο ίδιο κλίμα κριτικής, θα έλεγα φίλοι και φίλες ότι η μουσική είναι πάρα πολύ μεγάλη και σοβαρή υπόθεση για να γελοιοποιείται από σαλτιμπάγκους και φαλτσαδόρους που παρελάζουν σε φωτισμένες φαντεζύ πίστες σε οργανωμένες γκέι-φιέστες..

    καλή η πλακίτσα, καλή η Γιουροβίζιον, καλά τα εφέ και τα λαμπρά σκηνικά, πίσω τους όμως όλα αυτά κρύβουν το σκοτάδι της πλάνης και την χλεύη απέναντι σε μια από τις μεγαλύτερες και αρχαιότερες τέχνες, τη μουσική που λατρεύουμε..

    31  10 May 2016  
  • scoup

    scoup

    Registered

    Ολη η αληθεια φιλε Μανο ειναι στα τελευταια λογια που εγραψες...!!!

    32  10 May 2016  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    rouli726 wrote:
    αλεξ, δεν ειχε καθολου ενταση το τραγουδι μας. στο playback ηταν καλυτερο. αποψε ηταν σαν ευθεια γραμμη σε καρδιογραφημα
    κι η σκηνικη παρουσια φτωχη.
    pleo, ο δευτερος ημιτελικος εχει ισραηλ, λιθουανια και αυστραλια. πολυ καλη παρουσια η αρμενια αλλα δεν νομιζω να ειναι πιο ψηλα απο πενταδα στον τελικο.

    Δεν το θυμάμαι αλλα μπορώ να συνοψίσω το μέτριο στα εξής σημεία:

    -Το τραγούδι ήταν πολιτικοποιημένο. Δεν με γέμισε ομολογώ. Μου φάνηκε ενοχλητικό να παρουσιάζουμε την χώρα ως ένα τόπο αντίστασης που πρέπει όλοι οι υπόλοιποι να συμπορευτούν μαζί μας απέναντι στους "άλλους" και να το πετάμε σε ένα ποπ διαγωνισμό σαν την eurovision. Ήταν λίγο αυτό που λένε στα κανάλια "η εκπομπή περιέχει τοποθέτηση διαφημιστικού προιόντος" και τσουπ σου πετάει μία κόκα κόλα πάνω.

    Ήθελα κάτι πιο ανούσιο, πιο ερωτικό. Να έχει λίγη σκέψη και πολύ εικόνα.

    _Είχε λύρα. Ναι η λύρα κέρδισε με την Παπαρήζου. Αλλα δεν είναι έτσι πετάμε μία λίρα ως πασπαρτού για τη νίκη. Και δεν είναι ο μοναδικός παραδοσιακός Ελληνικός ήχος η λίρα. Υπάρχει μπουζούκι κτλ Και το τύμπανο μου θύμισε λίγο Ολυμπιακούς αγώνες. ΟΚ ας ξεπεράσουμε ποτέ τις επιτυχίες του παρελθόντος και ας κοιτάξουμε μπροστά.

    _Περιείχε έντονα σημεία hip hop. Εντάξει δεν χρειάζεται πάντα να συνδυάζουμε το MTV με το ""Ελληνικό"" στοιχείο. Παρόλα αυτά μου άρεσαν οι χοροί.

    _Οι βράκες των hip-hop άδων. Οι κοπέλες και το ντύσιμο τους ήταν καλό.

    - Φτωχή μελωδία. Ίσως ήθελε αλλαγή του hip hop με κάτι περισσότερο μελωδικό.

    Αυτό που μετράει σε κάθε διαγωνισμό είναι η θέληση του καλλιτέχνη να κερδίσει. Μέχρι και την Παπαρήζου η Ελλάδα έστελνε δουλεμένες παραγωγές (με εξαίρεση το SAGAPO που ήταν απαράδεκτο) με αποκορύφωμα την ... Παπαρήζου που πήγε απλά για να το πάρει.

    Μπορούσαμε κάτι καλύτερο. Έβλεπα το x factor και έχουμε εξαιρετικές φωνές από άγνωστα στο κοινό παιδιά. Η χώρα έχει αν δώσει ταλέντα.

    33  10 May 2016  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    rouli726 wrote:
    pleo, ο δευτερος ημιτελικος εχει ισραηλ, λιθουανια και αυστραλια. πολυ καλη παρουσια η αρμενια αλλα δεν νομιζω να ειναι πιο ψηλα απο πενταδα στον τελικο.

    Έχεις δίκιο για την Αυστραλία. Πολύ δυνατή συμμετοχή.

    34  10 May 2016  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Δεν έχω λόγια...

    Από τον αποψινό ημιτελικό.

    Eurovision 2016 Semi Final (Russia) Sergey Lazarev - You are the only one {10/5/2016}

    Φοβερή δουλειά.

    35  10 May 2016  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Και αυτό φυσικά.

    Eurovision 2016 Semi Final (Armenia) Iveta Mukuchyan - LoveWave {10/5/2016}

    Τηλεοπτικά άψογο. Δείτε πως πιάνει η κάμερα τα χείλη της τραγουδίστριας.
    Κάθε πλάνο τέλειο. Με in-out και fade.

    36  10 May 2016  
 
page 3/6 rows 12/67 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 89ms (19 queries, 50ms)