Ζητείται μουσική

  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Η σύγχρονη ψηφιακή πραγματικότητα προσφέρει απεριόριστη ποσότητα μουσικής. Η αρχή έγινε με τους σκληρούς δίσκους οι οποίοι σε μερικά κουτάκια μας έδιναν απλόχερα τις ποσότητες που χρειαζόμαστε για να ακούμε μέχρι το πέρας της ζωής μας.

    Η συνέχεια δόθηκε απο υπηρεσίες τύπου spotify. Και youtube. Εκεί πλέον μιλάμε για σπάνιες ηχογραφήσεις, εκπομπές που κάθε σοβαρός συλλέκτης θα ζήλευε.

    Πλέον έχω κλείσει τον κύκλο αυτόν με μία νέα υπηρεσία που λέγεται itunes match. To itunes match δέν είναι τόσο μεγάλο όσο το spotify. Όμως χωράει 25.000 τραγούδια. Και τα δίνει στις συσκευές μας – πχ στο κινητό. Δέν θέλω να το αναλύσω – μου φαίνεται και μέτρια υπηρεσία.

    Παρόλα αυτά ανοίγοντας τον υπολογιστή μου αναρωτιέμαι αν τελικά γνωρίζω σε βάθος αυτά τα μικρά εξωφυλλάκια που βλέπω. Ναι, είναι άπειρα. Ένας γνώστης θα μου έλεγε «βάλε αυτό και αυτό» ανα τρία δευτερόλεπτα.

    Παρατηρώ όμως οτι τίποτα δέν αντικαθιστά μία μουσική βραδιά με κάποιον γνώστη. Χωρίς να αναφερθώ σε συγκεκριμένα event θα ήθελα π.χ. να σταθώ σε κάποιες συναντήσεις του Μάνου που πάντα φεύγω γεμάτος νέες ιδέες.

    Παρότι λοιπόν η μουσική είναι ελεύθερη και απεριόριστη έχουμε περιοριστεί στο να μένουμε σε 5-6 βασικά είδη και βασικούς φορείς μουσικής. Ενώ έξω υπάρχει ένας απεριόριστος πλούτος.

    Μου θυμίζει λιγάκι την Ελληνική γλώσσα. Που ενώ είναι πλούσια την έχουμε κλείσει σε καμια κατοστή λέξεις μή μπορώντας τελικά να την εκμεταλευτούμε.

    Υπάρχει λύση σε αυτό? Μπορεί κάποιος να μου βρεί μουσική?

    1  29 Jan 2015  
  • geno

    geno

    Registered

    Όπως έγραψες έξω υπάρχει ένας απεριόριστος πλούτος, από την άλλη και μέσα μπορούμε να βρούμε άλλες μουσικές εύκολα, εμείς κολλάμε σε κάποιες! (Το ίδιο συμβαίνει και με το hifi/end, το άγνωστο το σνομπάρουμε, μέγα λάθος), θυμάμαι μικρός που δεν ήξερα, η jazz και η κλασική ήταν κόκκινο πανί για εμένα, ευτυχώς γρήγορα κατάλαβα τι έχανα.

    2  29 Jan 2015  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    χτες είχε η ΝΕΡΙΤ την επανάληψη μιας εκπομπής αφιέρωμα στον αείμνηστο Ντέμη Ρούσσο.. τόνισε λοιπόν σοφά ο μεγάλος μουσικός το μεγάλο κακό που συνέβη στη μουσική με την κατάργηση των φυσικών δίσκων (βινύλιο-cd) και στην ουσία την κατάργηση των δισκογραφικών εταιριών..

    η μουσική παραγωγή και οι άνθρωποι του χώρου είναι πλέον μπρος σε ένα μεγάλο και απροσπέλαστο τείχος χαμένοι μέσα στην αναρχία του youtube, των τορεντάδικών και του internet γενικώς.. με την ύπαρξη των δισκογραφικών εταιριών υπήρχε μια ελεγχόμενη πρόσβαση στο σύστημα και εκτίμηση των ταλέντων.. ο κόσμος από τη δική του πλευρά έκρινε με την αγορά των δίσκων..

    σήμερα δυστυχώς υπάρχει αναρχία στην μουσική παραγωγή, στα είδη, στη διανομή.. πολύ μεγάλο κακό γιατί από τη μια μπορούν οι ατάλαντοι να δημοσιεύουν εύκολα κάθε λογής αηδίες και από την άλλη τα πραγματικά ταλέντα δεν μπορούν να ανέβουν και να δείξουν τη δουλειά τους..

    δεν είναι τυχαίο πως ακόμα και τα μεγάλα sites διανομής της μουσικής (streaming) αυτό που διακινούν σε πολύ μεγάλο βαθμό εκτός από τα χιτάκια της lady gaga είναι η πραγματικά καλή μουσική της εποχής μέχρι τα early 90's

    3  30 Jan 2015  
  • scoup

    scoup

    Registered

    Eνα γνωμικο λεει “το καλυτερο οργανο για εναν μουσικο ειναι το ανοιχτο μυαλο”.

    AlexD με αφορμη την παραπανω φραση πιστευω οτι κανεις δεν μπορει να σου βρει μουσικη κ εξηγουμε.

    Η ευρεση νεων μουσικων στο δικο μου μυαλο ειναι κατι αντιστοιχο με εναν ακαδημαικο πολιτη.Το ΑΕΙ απο μονο του δεν μπορει να σου δωσει γνωσεις παρα μονο ερεθισμα να ψαξεις.

    Ετσι και ο Μανος σου/μας δινει ερεθισματα για να ψαξουμε κατι που ακουσε κ εκεινος απο εναν αλλο φιλο κ παει λεγοντας κ παντα μεσα απο την φυσικη επαφη κ οχι απο νετ.

    Για μενα αυτη ειναι κ η ουσια της μουσικης, ειτε παιζεις ή ακους, σε “αναγκαζει” να πεις στον φιλο σου 'ακου αυτο'.!!!

    Κλεινοντας θελω να πω οτι σε μια συνχρονη κρεατομηχανη χρονου κ ευκολιων η επαφη μεσω της μουσικης ειχε τις απωλειες της

    4  30 Jan 2015  
  • VLASSIS_S

    VLASSIS_S

    ACA Member

    Τα πραγματα ειναι απλα. Ζηταμε απο τον Bits να μας φτιαξει 10 playlists και ειμαστε οκ.

    5  30 Jan 2015  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Εγώ διαφωνώ καμία μουσική δεν καταστράφηκε από τη ψηφιακή εποχή ίσα ίσα συμβαίνει το αντίθετο, ο οποιοσδήποτε έχει λίγο ταλέντο και ελάχιστο εξοπλισμό μπορεί να ξεκινήσει καριέρα στο σπίτι του χωρίς να θέλει μία περιουσία και "κονέ" να τον αναδείξουν.

    6  30 Jan 2015  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    για πε ρε Μικε έναν νέο καλλιτέχνη ή ένα νέο συγκρότημα που έγραψε μουσικές ισάξιες με τον Van Morrisson ή τους ACDC.. ακόμα κι αν υπάρχει κάποιος τέτοιος (που υπάρχει σίγουρα) είναι χαμένος στο διάστημα.. δεν έχουμε μια ολοκληρωμένη του δουλειά.. ένα δυο τραγούδια και τέλος πάμε στον επόμενο..

    7  30 Jan 2015  
  • geno

    geno

    Registered

    Όποιος ψάχνει βρίσκει.

    8  30 Jan 2015  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    για πε ρε Μικε έναν νέο καλλιτέχνη ή ένα νέο συγκρότημα που έγραψε μουσικές ισάξιες με τον Van Morrisson ή τους ACDC.. ακόμα κι αν υπάρχει κάποιος τέτοιος (που υπάρχει σίγουρα) είναι χαμένος στο διάστημα.. δεν έχουμε μια ολοκληρωμένη του δουλειά.. ένα δυο τραγούδια και τέλος πάμε στον επόμενο..

    Έβαλες πολύ ψηλά τον πήχη Μάνο. Σίγουρα υπάρχουν και σήμερα αξιόλογα σύνολα, απ την άλλη όμως σάμπως έχουμε εξαντλήσει και όλη την μουσική του παρελθόντος ?
    Όπως και να χει, ελεύθερη είναι η μουσική και κυκλοφορεί. Δεν την κρατάει κάνεις κλειδωμένη. Ψάξιμο θέλει. Άλλη χάρη έχει να βρεις μόνος σου τροφή και άλλη να στη δώσουν μασημένη. Όπως στο προξενιό με τον έρωτα.

    9  30 Jan 2015  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Μάλλον η κουβέντα πήρε λάθος δρόμο. Δηλαδή είναι λάθος βάση του ερωτήματος που θέτει το θέμα - ή αυτού που ήθελα να εννοήσω.

    Δέν είπα οτι δέν υπάρχει μουσική. Αντιθέτως, πείτε μου ένα όνομα να σας βρώ τη δισκογραφία του, τα live του, τις παράνομες ηχογραφήσεις του κτλ.
    Πράγματα που κανείς δέν μπορούσε να βρεί πρίν δέκα χρόνια.

    Αυτό που ψάχνω εγώ είναι το "όνομα" το οποίο αν το πατήσω θα βγώ σε ένα κόσμο. Το υλικό πίσω απο το όνομα βρίσκεται...

    10  30 Jan 2015  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Στα δισκάδικα; ίσως, δεν ξέρω...

    11  30 Jan 2015  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 66ms (18 queries, 36ms)