Δέν είχαμε κάτι άλλο να βραβεύσουμε?

  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Πιστεύω οτι δέν υπάρχει κανένα πρόβλημα ο SAKIS να έχει λεφτά. Δέν έχω κανένα πρόβλημα να πάρει την πίτα ολόκληρη. Έτσι κ αλλιώς όπως σωστά είπε και ο TANNOYMAN η πίτα περιλαμβάνει μία βιομηχανία τηλεοπτικών παραγωγών, τα μπουζούκια, τα γήπεδα και τα πάρτι των κοσμικών.

    Στην προκειμένη στόχος του Σάκη δέν είναι το χρήμα. Είναι μέσω του χρήματος να γραφτεί το όνομα του στην ιστορία ως "κάτι" απο το τίποτα που τώρα είναι.

    13  10 Dec 2014  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Alex συμφωνώ μαζί σου.Ο Σάκης όσο καλός κι αν ήταν δεν έχει κάτι άλλο να επιδείξει σ'αυτόν τον χώρο.Έχουν άλλοι σειρά και μάλιστα νέοι και δουλευταράδες.Όμως είναι κι αυτό σημείο των καιρών.Είναι το βάρος που δίνουν οι κυβερνήσεις των τελευταίων ετών στην παιδεία και τον πολιτισμό όπως και το επίπεδο που θέλουν να έχουμε.Επίπεδο-δάπεδο δηλαδή.Δεν υπάρχουν πόροι και κάπως πρέπει να βρεθούν για να τσουλήσει το πράμα.

    Εδώ όμως έχουν δίκιο ο Tannοy αλλά και ο Manos.Δεν υπάρχει χρήμα και είναι μια καλή ευκαιρία για τον Σάκη να πάρει μια περγαμηνή.Ο Σάκης έχει χρήμα,έχει τα μέσα έχει όμως και ταλέντο (και μπορεί να γεμίσει και το ταμείο).
    Εδώ θα συμφωνήσω όμως και με τον Mike.Δεν πήγα ούτε εγώ να δω την παράσταση,έμαθα όμως απο έγκυρες πηγές οτι ήταν εξαιρετικός!!!
    Πάτησε όμως και σε ξένα χωράφια.Αποτέλεσμα και οι διάφορες αντιδράσεις.Η πιο έντονη της Διαβάτη,οπου δεν έχει και το ποιοτικότερο παρελθόν όσον αφορά την κουλτούρα και την τέχνη.Κάτι συνεργασίες με τον Χαϊκάλη θυμάμαι,ο οποίος είναι τώρα πολιτικός σε ένα κόμα που πουλάει ΑΟΖ και κιλότες...Δηλαδή όταν λέμε αντέδρασε η Διαβάτη δεν είναι σαν να λέμε αντέδρασε ο Πέτρος Φυσσούν η ο Κώστας Καζάκος.

    Εδώ πάλι θα συμφωνήσω με τον scoup.Οι αληθηνοί καλλιτέχνες δεν παίζουν για κάποιο βραβείο η κάποια διάκριση.Αυτά έρχονται μόνα τους με τον χρόνο.Πάιζουν επειδή αυτό τους γεμίζει,είναι το πάθος τους και ο τρόπος που ξέρουν να εκφράζονται.
    Ξαναλέω λοιπόν πως είναι σημείο των καιρών.Σε εποχές ευμάρειας η τέχνη παρουσιάζει άνθηση,για τον απλό λόγο οτι ο λαός δεν έχει προβλήματα καθημερινά.Τα τελευταία χρόνια δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.Όταν ο καλλιτέχνης (και όχι μόνο) δεν έχει λεφτά για να ζήσει δεν είναι προτεραιότητά του η ποιότητα.Το θέμα εχει βαθύτερες ρίζες.

    14  11 Dec 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    AlexD wrote:
    Πιστεύω οτι δέν υπάρχει κανένα πρόβλημα ο SAKIS να έχει λεφτά. Δέν έχω κανένα πρόβλημα να πάρει την πίτα ολόκληρη. Έτσι κ αλλιώς όπως σωστά είπε και ο TANNOYMAN η πίτα περιλαμβάνει μία βιομηχανία τηλεοπτικών παραγωγών, τα μπουζούκια, τα γήπεδα και τα πάρτι των κοσμικών.
    Στην προκειμένη στόχος του Σάκη δέν είναι το χρήμα. Είναι μέσω του χρήματος να γραφτεί το όνομα του στην ιστορία ως "κάτι" απο το τίποτα που τώρα είναι.

    Alex, δεν εννοούσα αυτό, ο Σάκης έχει λεφτά, αυτοί που δεν έχουν είναι οι σύλλογοι, γι αυτό και ενίοτε καλούν τους 'Σάκηδες' για να κάνουν καμιά αρπαχτή και να πάρουν καμιά χορηγία από το ΥΠ.ΠΟ

    15  11 Dec 2014  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Δέν ξέρω αν μάθατε τα νέα...

    Ο SAKIS θα τραγουδήσει το Άξιον Εστί. Επίσης αυτή τη φορά η μουσική κοινότητα στάθηκε στο πλευρό του.

    Αφού λοιπόν πέρασε απο το χώρο της πόπ, του κινηματογράφου και του αρχαίου δράματος ο Σάκης σαν ένας νέος Νταλάρας ήρθε για να μείνει.
    Αυτή τη φορά έπιασε ένα κλασικό λαικό έργο το οποίο υμνεί τον ηρωισμό των Ελλήνων στον ΒΠΠ.

    Ένα τεράστιο έργο, ύμνος στον ηρωισμό και το όραμα. Η φωνή του έργου είναι φυσικά ο Μπιθικώτσης ενώ τα μή μελοποιημένα κομμάτια τα απαγγέλλει ο Κατράκης. Το έργο χτυπήθηκε, απαγορεύθηκε, βιάστηκε (δέν ξεχνάμε οτι η Καθημερινή το μοίρασε πρίν μερικά χρόνια με γνήσιο εξώφυλλο και φωνή μέσα του Νταλάρα) και τελικά είναι εδώ.

    Και ρωτάω πάλι. Γιατί?

    Γιατί ρε συ Σάκη πήρες όλα τα είδη σβάρνα? Τί πιστεύεις? Οτι είσαι ο νέος Νταλάρας που θα πεί όλα τα είδη με τεράστια επιτυχία(γελάμε εδώ)?

    Είμαι ο μόνος που θεωρώ πρόβλημα το να σβήνονται νέα ονόματα για να κάνουν το κομμάτι τους οι Νταλαρο - Σάκηδες?

    Άλλος δέν έχει μείνει σε αυτή τη χώρα?

    16  26 Apr 2015  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Γενικότερα θεωρώ τον εαυτό μου open minded και πάντα θεωρώ ότι πρέπει να δίνεται η ευκαιρία σε καλλιτέχνες να εκφράζονται.
    Γνωστή άλλωστε η άποψή μου για τον Μαργαρίτη στο Μέγαρο.

    ΟΜΩΣ...

    Εδώ πρόκειται για κάτι διαφορετικό, για μια θα τολμήσω να πω "τραβεστί" παράσταση που μόνο καλό δεν έκανε στη μουσική, και εξηγούμαι:

    Κατ' αρχήν δεν νομίζω κανένας να πλήρωνε για να πάει να δει τον Sakis να τραγουδά το "Axion Hesti", παρά μόνο για να χαζέψει το event. Η πλατεία της Ν. Σμύρνης είναι μεγάλη πλατεία, εύκολα μαζεύονται 15 χιλιάδες, άλλωστε οι 5 χιλιάδες από αυτούς ήταν ήδη εκεί πίνοντας τον καφέ τους στις παρακείμενες καφετέριες.

    Πάμε τώρα στο τεχνικό του θέματος.
    Όπως γνωρίζετε, και φαίνεται στη μουσική κατηγορία οι προτιμήσεις μου είναι στις μεγάλες φωνές. Στις φωνές εκείνες που σε κάνουν να ανατριχιάζεις.
    Κρίνω λοιπόν ότι ένα-δυο πραματάκια μπορώ να τα ακούσω και να αποφανθώ αν ένας τραγουδιστής μπορεί να αποδώσει αυτό που τραγουδά.

    Fact#1 Σας φάνηκαν τα τραγούδια σε γρήγορο tempo; Εμένα ναι.
    Fact#2 Έκανε ο Sakis συνεχώς και αμέσως βιμπράτο όταν κράταγε νότα; Νομίζω πως ναι.
    Fact#3 O συνδυασμός των παραπάνω είναι ένα γνωστό κολπάκι για να καλυφθεί η ανεπάρκεια ενός τραγουδιστή; Ω ναι, big time εδώ.
    Fact#4 Η χορωδία ήταν πολλές φορές πιο μπροστά από τον Sakis και έβγαζε περισσότερη δύναμη; Και πάλι ναι.
    Fact#5 Είχε άγχος ο Sakis και όλο αυτό θύμιζε εξετάσεις ωδείου που ο εξεταζόμενος τρέμει μην κάνει κάποιο λάθος; Πανομοιότυπο ήταν!

    Ας ξεκαθαρίσουμε κάτι. Η απόδοση ενός έργου δεν έχει να κάνει με τη δημοκρατικότητα, ούτε με την αξιοπρέπεια (sic). Η απόδοση ενός έργου έχει να κάνει με το αν μπορείς να σταθείς στο ύψος του και να το αποδώσεις. Μιλώντας για το Άξιον Εστί και γνωρίζοντας ποιοι το έχουν ερμηνεύσει και πως έχω να πω το εξής:
    Αν ο Sakis έκανε "αξιοπρεπή" ερμηνεία, τότε ο Κότσιρας το τραγούδησε εκπληκτικά, Ο Νταλάρας από το Α Κενταύρου και ο Μπιθικώτσης από το Αρχέτυπο Εν!

    Μπορώ να καταλάβω τη δήλωση του Μίκη που λέει ότι είναι προτιμότερη μια ερμηνεία από χάλια φωνή, παρά η καθόλου ερμηνεία, όμως Μίκη μου, τι νομίζεις ότι έγινε προχτές στην πλατεία; Νομίζεις ότι έγινε κάτι διαφορετικό από τη χαρά που ένιωσαν οι ρουβίτσοι και οι ρουβίτσες που "γκρεμίστηκαν τα τείχη" και που ο καθένας έχει πια το δικαίωμα να τραγουδά το Άξιον Εστί;
    Μα φυσικά Μίκη μου ο καθένας μπορεί και έχει το δικαίωμα να τραγουδά το Άξιον Εστί. Εγώ το τραγουδώ συνεχώς στο μπάνιο και στις παρέες... .

    17  4 May 2015  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Pleo είσαι μεγάλος... τα είπες όλα!!!

    18  4 May 2015  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Λεωνίδα πράγματι τα είπες όλα.. ο Μίκης είναι πολύ μεγάλος καλλιτέχνης, όμως είναι και πολύ μεγάλος σε ηλικία έτσι το μυαλό δεν τρέχει και τόσο καλά..

    19  4 May 2015  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Πολύ σημασία του δίνουμε, αλλά τέλος πάντων. Ο Sakis είναι μαγαζί που πρέπει να πουλήσει όχι μόνο για να επιβιώσει αλλά γιατί αγαπάει το χρήμα. Ο Sakis μεγαλώνει και δεν μπορεί πια να κάνει κωλοτούμπες στη σκηνή. Πέφτει κάτω και θέλει 5-6 ώρες να συνέλθει και όσο μεγαλώνει,ο χρόνος αυτός αυξάνεται. Άρα θα πρέπει να το γυρίσει σε κάτι άλλο.Οι μπουζουκλερί πεθάνανε και το μεροκάματο είναι χώμα. Το πάει στο ποιοτικό όπου έχει πολύ ψωμί η δουλειά. Πρέπει όμως να ξεπλύνει το φτηνιάρικο παρελθόν του.Ο Μίκης το φροντίζει μια χαρά αυτό. Τον ξεπλένει.Να ετοιμάζεστε για την συνέχεια.

    υγ. αληθεύει ότι αντί για "ένα το χελιδώνι " έλεγε: "ένατο χελιδώνι ";

    20  4 May 2015  
 
page 2/2 rows 12/20 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 73ms (19 queries, 42ms)