Δέν είχαμε κάτι άλλο να βραβεύσουμε?

  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Το νέο αυτό ήρθε ως το κερασάκι στην τούρτα απέναντι σε άλλα πολλά νέα που μαστίζουν τον χώρο της μουσικής γενικότερα.

    Ο Σάκης Ρουβάς βραβεύεται από την Ένωση Ελλήνων Θεατρικών και Μουσικών Κριτικών στην κατηγορία Αρχαίο Δράμα

    Η τούρτα στην οποία εδράζεται το κερασάκι είναι διάφορα τηλεοπτικά Κυριακάτικα σόου που εδώ και καιρό σιγοντάρουν τη νέα πολιτιστική γενιά της Ελλάδας. Μουρατίδης, Μικρούτσικος, Ντέμυ, Ευριδίκη, Γερμανός... διάφοροι μου έρχονται στον νού.

    Δεν με ενοχλούν ούτε τα πρόσωπα, ούτε η μουσική τους, ούτε η προσωπική τους ζωή. Με ενοχλεί όμως ότι σήμερα αυτό παράγουμε ως χώρα στον τομέα της μουσικής. Οτιδήποτε άλλο στοιβάζεται, εξαντλείται και φυτοζωεί μόνο του χωρίς καμία βοήθεια χρηματική και κοινωνική γενικότερα.

    Το κερασάκι σε όλα αυτά τα γεγονότα δεν θα μπορούσε να ήταν άλλο από τον Sakis. Δεν αναιρώ ότι ο συγκεκριμένος έχει τεράστιο ταλέντο στο να κάνει τις μικρές «Ρουβίτσες» του να φωνάζουν αγανακτισμένα για την νέα τους αγάπη που τους άφησε. Είναι και αυτό κάτι.

    Δεν πιστεύω όμως ότι σε ένα χώρο όπως αυτόν του «Αρχαίου Δράματος» είναι δυνατόν η Ελλάδα να εμφανίζει τον SAKIS. Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει κόσμος που έχει εξαντλήσει τη ζωή του για να βγεί στο σανίδι και μπορεί ανα πάσα στιγμή να διαλύσει τον βασικό ηθοποιό β ταινιών όπως π.χ. το Alter Ego.

    Εδώ και καιρό δυσκολεύομαι να βρώ πότε ορίζεται μία μουσική ως σκουπίδι. Αν μη τι άλλο η ιστορία έχει δέιξει πως όταν πάμε να βάλουμε σταθερές σε αυτό πέφτουμε έξω. Όλοι άλλωστε θα θυμόμαστε τις αντιδράσεις που είχαν προκαλέσει οι πρώτες προσπάθειες των Beatles. Αλλα στον δικό μου υποκειμενικό εντελώς κόσμο ο SAKIS έχει κριθεί. Είναι άκρως διασκεδαστικός αλλα ως εκεί. Οποιαδήποτε σοβαρή του προσπάθεια μου φαίνεται γραφική, αστεία.

    Σαν ένα μικρό μωρό με κοστούμι. Αυτό τελικά είμαστε.

    1  9 Dec 2014  
  • TANNOYMAN

    TANNOYMAN

    ACA Member

    Μην λες μεγάλα λογια ... μπορει να δεις την Γαρμπή να τραγουδάει την Traviata!!!!!!!!

    2  9 Dec 2014  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Προσωπικά δεν την είδα τη παράσταση αλλά έχω μιλήσει με 3 ανθρώπους που την είδαν και μου είπαν και οι τρεις ότι ο Ρουβάς ήταν πραγματικά εξαιρετικός.

    3  10 Dec 2014  
  • TANNOYMAN

    TANNOYMAN

    ACA Member

    Μιχάλη μπορει και να ειναι ετσι αλλα δεν ειναι αυτό το θέμα εδώ.
    Ο Ρουβάς δεν εχει σχεση με το αρχαίο δράμα ... τοσο απλά . ειναι οπως λέμε την έκφραση "Φάνης και το ρετσινόλαδο" απλά δεν ειναι σωστό να τα μπλέκουμε . Ειναι σαν μια υψίφωνος να τγουδησει σε νυχτερινό κέντρο νταλκαδιάρικα , μπορει να το κανει στην παρέα της αλλα οχι δημόσια.

    4  10 Dec 2014  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Χρήστο το θέμα είναι πως απέδωσε ο Ρουβάς, εσύ αναφέρεσαι σε κάποια στερεότυπα.

    5  10 Dec 2014  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Πάντως επειδή έχει εμφανιστεί και στην μεγάλη οθόνη παίζοντας ουσιαστικά .... τη ζωή του! το αποτέλεσμα ήταν μέτριο εώς γραφικό.

    Τώρα ενώ έχασε στα εύκολα να κέρδισε στα δύσκολα?

    6  10 Dec 2014  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Εχει βελτιωθει πολυ Alex.

    7  10 Dec 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    παιδιά δυστυχώς (και ευτυχώς ταυτόχρονα) κάποιες φορές οι πραγματικοί πολιτισμικοί φορείς, όπως είναι τα κρατικά θέατρα, οι κρατικές ορχήστρες κλπ, στην απόγνωσή τους για την εύρεση πόρων-χρηματοδότησης-εμπορικότητας, αναγκάζονται να στραφούν σε πιο mainstream καλιτέχνες & φορείς για να πετύχουν τον σκοπό τους..

    όπως λέει και ο Χρήστος παραπάνω, μην απορήσετε αν δείτε τον Ρέμο να παίζει τον Πεισθέτερο στο ΚΘΒΕ σε καμιά καλοκαιρινή αρπαχτή.. να ρθουν και οι τουρίστες, να κόψουν και κανα εισητήριο.. να δει και κανα φράγκο η τσέπη τους..

    8  10 Dec 2014  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Mikekan wrote:
    Εχει βελτιωθει πολυ Alex.

    Έστω οτι είναι καλός.

    Είναι ο καλύτερος?Δηλαδή πιστεύεις πραγματικά οτι ο κορυφαίος στην Ελλάδα σήμερα στο χώρο αυτό είναι ο Σάκης ετσι ώστε να δικαιούται ένα βραβείο?
    Δηλαδή τό παιδιά με σπουδές και προϋπηρεσίες στο χώρο στο εξωτερικό είναι λιγότερα απο τον Σάκη?

    Ε προσωπικά μου φαίνεται δύσκολο...

    9  10 Dec 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    έλα μην τρελαθούμε τώρα που ο Σάκης έπαιξε μια φορά σε μια παράσταση και άξιζε και βραβείο!!

    εδώ οι πραγματικοί καλιτέχνες του κρατικού κράζουνε το υπουργείο όταν δίνει χορηγίες σε Φραγγούλη και Δάρα και αυτοί δεν παίρνουν φράγκο.. τι να πούμε για τον "κολοτούμπα" Σάκη..

    10  10 Dec 2014  
  • TANNOYMAN

    TANNOYMAN

    ACA Member

    ΄ρε παιδιά παρτε το απόφαση ειναι κυκλώματα και κλικες που δεν αφείνουν αλλους να μπουνε στα χωράφια τους. Ετσι ειναι.... δες τε την βιομηχανία της εμπορικής τηλεόρασης ολλοι και ολλοι ειναι γυρω στους 50 ηθοποιούς που λημαίνονται τις παραγωγές και δεν αφείνουν κανένα νεο ηθοποιό να μπει

    είναι απλα και βρώμικα

    11  10 Dec 2014  
  • scoup

    scoup

    Registered

    Αμα η “μακαροναδα με κιμα” δεν πετυχει εναι τοτε “δραμα”..!!!

    Η λυση ειναι ευκολη οσο περναει απο το χερι μας.
    Δεν βλεπουμε μη παραστασεις , δεν ακουμε μη μουσικες κτλ κτλ

    12  10 Dec 2014  
 
page 1/2 rows 12/20 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 68ms (19 queries, 38ms)