Άβατον και Ιωάννης Παπαδάκης

  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Πολλοί φίλοι με έχετε ακούσει να μιλάω συχνά αλλά και με ιδιαίτερη αγάπη για τους Έλληνες Άβατον. Πραγματικά με αυτό το σχήμα έχω αποκτήσει εθισμό τον τελευταίο καιρό. Ίσως επειδή μου αρέσει πάντα να ακούω ατμοσφαιρική μουσική που όταν κλείνω τα μάτια να με ταξιδεύει. Η Άβατον πραγματικά με ταξιδεύουν!

    Έψαξα λοιπόν διαδίκτυο και βρήκα λίγα στοιχεία για να σας τους γνωρίζω. Πιστεύω πως είναι ένα εξαιρετικό μουσικό σχήμα που δεν έγινε τόσο γνωστό όσο θα τους άξιζε. Αλλά από την άλλη έχει αυτήν την αίσθηση του underground, εκείνου του παλιού κρασιού με μικρή παραγωγή κρυμμένο στο κελάρι για να απολαύσουν λίγοι, με εκλεκτό τρόπο.

    Σας παραθέτω λοιπόν μία αναδημοσίευση από ένα ιστότοπο που αναφέρει κάποια πράγματα για αυτούς αλλά και για τον Ιωάννη Παπαδάκη, ψυχή των Άβατον.

    Οι «`Αβατον» σχηματίστηκαν το 1988, όταν ο συνθέτης και μουσικός Γιάννης Παπαδάκης, συναντάει τον ομότεχνό του Παναγιώτη Ξυδιά και αποφασίζουν να δημιουργήσουν μια νέα μπάντα. Κι οι δυο τους είχαν περάσει μεγάλο τμήμα της δεκαετίας του '80 σπουδάζοντας μουσική στο εξωτερικό, στη Γαλλία ο πρώτος, στη Γερμανία ο δεύτερος. Στην αρχική μορφή της μπάντας συμμετείχε και ο Νίκος Γράψας, που αποχώρησε αργότερα. Στην Ελλάδα εκείνη την εποχή η έθνικ μουσική έκανε τα πρώτα της δειλά βήματα, ενώ η μουσική τους βασίζεται στον αρχαίο λόγο. Το 1991, οι «Αβατον» επιλέγονται από τον Μάνο Χατζιδάκι και ηχογραφούν για το «Σείριο» το πρώτο ομώνυμο άλμπουμ τους. Δύο χρόνια αργότερα, κι ενώ το γκρουπ έχει ξεκινήσει τις ζωντανές εμφανίσεις, ηχογραφούν το δεύτερο άλμπουμ τους «Ερως Αελίω», ενώ το 1996 κυκλοφόρησε το «Εξ Αδοκήτω» το οποίο τους κάνει γνωστούς, καθώς οι πωλήσεις του ξεπέρασαν τα 16.000 αντίτυπα. Ο δίσκος αυτός είναι βασισμένος πάνω σε στίχους της Σαπφούς.

    Το 2001 ηχογράφησαν τον τελευταίο δίσκο τους με τίτλο «Κόσμον», στον οποίο συμμετέχει πλειάδα μουσικών μεταξύ των οποίων ο βιολιστής Γιώργος Μαγκλάρας, ενώ φωνητικά στο τραγούδι «Γερανός» κάνει η Natacha Atlas. Πρόκειται για ένα έργο που στηρίζεται σε δύο ρητά: του Ηράκλειτου ότι «αυτόν τον κόσμο δεν τον έπλασε κανένας θεός ή άνθρωπος, παρά υπήρχε πάντα, υπάρχει και θα υπάρχει, μια αιώνια ζωντανή φωτιά, που ανάβει με μέτρο και σβήνει με μέτρο» και του Επίκουρου ότι «δεν πρέπει να βιάζουμε τη φύση αλλά να πειθόμαστε σ' αυτήν».
    Κατά τη διάρκεια της 14χρονης πορείας τους, οι Άβατον έχουν συμμετάσχει σε μερικά από τα σημαντικότερα μουσικά δρώμενα, τόσο στην Ελλάδα, όσο και στο εξωτερικό, εκπροσωπώντας πάντα μια εναλλακτική μουσική κουλτούρα.
    Τους Άβατον αποτελούν οι:
    - Παναγιώτης Ξυδιάς: φωνή & πνευστά
    - Νατάσσα Καρβούνη: πλήκτρα
    - Ιωάννης Παπαδάκης: κιθάρα & έγχορδα
    - Ιωάννα Μητσόγλου: τύμπανα

    Μετά το «Κόσμον» το συγκρότημα διαλύεται και το 2003 ο Ιωάννης Παπαδάκης κυκλοφορεί ένα δίσκο με τον χαρακτηριστικό τίτλο «Εξ-Άβατον». Ενδιαφέρον είναι ότι ο Παπαδάκης δεν οδήγησε τον δίσκο σε αρχαιοελληνικά κρεσέντα, αλλά αντίθετα μέσα από την έρευνά του δανείζεται αισθητικές αξίες του τότε που τις φιλτράρει στο σήμερα. Τα ηλεκτρονικά κρουστά αντικαθιστούν τον ήχο της στάμνας και οι στίχοι της Σαπφούς δεν απαγγέλλονται στεγνά αλλά βρίσκουν την ιδανική τους έκφανση στην ερμηνεία της Αναστασίας Έδεν. Είναι δηλαδή φανερή η ανάγκη για νέους τρόπους έκφρασης αλλά πάντα με σεβασμό και αγάπη στο προηγούμενο συγκρότημα.

    Πηγή: Terra-Amata

    1  21 Sep 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    αερίων επέων άρχομαι - ΑΒΑΤΟΝ

    Avaton (Abaton) - Ex Adokito (Unforeseen as it was)

    2  21 Sep 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    'Αβατον - Σιμούν

    Άβατον(Avaton) ▣ Έξοδος(Exodus) ▣ Κόσμον(Kosmon)

    Άβατον(Avaton) ▣ Γένεσις(Genesis) ▣ Κόσμον(Kosmon)

    3  21 Sep 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Άβατον(Avaton) ▣ Λήδα(Leda) ▣ Κόσμον(Kosmon)

    Άβατον(Avaton) ▣ Πανδώρα(Pandora) ▣ Κόσμον(Kosmon)

    4  21 Sep 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    STAR SOUND - EX AVATON

    5  21 Sep 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Ο τρόπος που ακούει και αντιλαμβάνεται, ο κάθε άνθρωπος την μουσική είναι κάτι μοναδικό! Είναι κάτι προσωπικό και κάποιες φορές ακόμα και μυστικιστικό.

    Οι Άβατον για εμένα είναι όλα τα παραπάνω.

    Πάω να ανάψω τον λαμπάτο και να τους ακούσω!

    6  21 Sep 2013  
  • Georgelibero

    Georgelibero

    Registered

    Φίλε panos με βρίσκεις σύμφωνο με όλα αυτά που αναφέρεις για τους ΑΒΑΤΟΝ
    Είναι από τους αγαπημενους μου δίσκους, που αγόρασα και ήθελα να τους έχω original.

    7  21 Sep 2013  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Απίστευτη μπάντα, αγαπημένες μουσικές!

    Προσωπικά μου φέρνουν λίγο σε dead can dance.

    8  21 Sep 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Όντως απίστευτη μπάντα!

    Το εξ αδοκήτω το έχω εδώ και πάω από μία δεκαετία και πριν από λίγες ημέρες παρέλαβα και τον δίσκο Εξ Άβατον Ιωάννης Παπαδάκης. Και τα δύο νιώθω ότι εκπέμπουν μια αύρα θησαυρού. Μακάρι να έβρισκα και το Κόσμον το οποίο παρουσιάζει μια έλλειψη.

    9  21 Sep 2013  
  • Christofer

    Christofer

    Registered

    Πάνο εκπληκτικό συγκρότημα...επίσης θα συμφωνήσω απόλυτα οτι μοιάζουν με τους Dead can dance...
    Χωρίς μουσική η ζωή χωρίς νόημα...

    10  22 Jan 2015  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Έχω μεγάλη μανία με τους Άβατον! Είμαι εθισμένος με τον ήχο και τις συνθέσεις τους και νιώθω πως όταν κλείνω τα μάτια μου και τους ακούω, ταξιδεύω αλλού. Στην μουσική τους μέσα.

    Το παράξενο είναι πως το πρώτο CD τους το αγόρασα πριν από 11-12 χρόνια (Έξ Αδοκήτω) χωρίς να τους ξέρω. Απλά με τράβηξε το εξώφυλλο και τα αρχαία στον τίτλο. Μου κίνησε το ενδιαφέρον πολύ αλλά όταν το άκουσα δεν με ενθουσίασε το ίδιο. Το ξανά άκουσα πριν από 2-3 χρόνια (μετά από σχεδόν μια δεκαετία που το είχα) και απόρησα με τον εαυτό μου... Πως δεν μπόρεσα τόσα χρόνια να εκτιμήσω αυτόν δίσκο που είχα!

    Η αλήθεια είναι πως σίγουρα εκείνη την εποχή δεν ήμουν τόσο ώριμος στην μουσική όσο είμαι τώρα ώστε να μπορέσω να νιώσω την μουσική τους.

    Τώρα πια μου λείπει μόνο ένας δίσκος ο οποίος δεν υπάρχει πουθενά... Το Έρως Αελίω. Βέβαια τα τραγούδια του δίσκου αυτού υπάρχουν στο εξ αδοκήτω αλλά όχι στην αρχική τους εκτέλεση. Πιστεύω πως κάποια στιγμή θα το βρω.

    Η δε έκδοση του εξ αδοκήτω που έχω είναι από τις σπανιότερες που κατά καιρούς πωλείται στο ebay σχετικά ακριβά.

    Εξ ίσου σπάνιο και ανύπαρκτο εντελώς είναι και το άλμπουμ Κόσμον που για μεγάλη μου τύχει μου το έδωσε ένας φίλος ριπαρισμένο σε WAV από Original CD.

    Έχω μιλήσει τηλεφωνικά ακόμα και με την Universal στην Ελλάδα και δεν υπάρχει ούτε ένα αντίτυπο του Κόσμον πια διαθέσιμο. Ούτε μεταχειρισμένο υπάρχει....

    11  22 Jan 2015  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    το Κοσμον πρεπει να το χω εγω...θα το δω τ απογευμα αν ειναι..!

    12  23 Jan 2015  
 
page 1/2 rows 12/13 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 78ms (19 queries, 42ms)