Συνάντηση ACA, 19 Ιουλίου 2014, Βασίλης Μαυροειδής (#7)

  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Εάν δεν μπορείτε να δείτε όλες τις σελίδες (του TECHNICAL DESCRIPTION), ενημερώστε με να βρω άλλο τρόπο...

    73  30 Jul 2014  
  • aar

    aar

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    @aar.. μπορείς να ανεβάσεις το blueprint από τα συγκεκριμένα ηχεία και κανένα από αυτά που ανέφερα εγώ παραπάνω (τα ATC 50 ας πούμε) για να δούμε πως σκέφτονταν η ομάδες R&D και κατά πόσο πέτυχαν τον στόχο τους??

    link

    Βρηκα ενα Whitepaper της ATC που περιγραφει την φιλοσοφια της συγκεκριμενης εταιρειας και μετρησεις.
    Αυτο ομως που εννοω ειναι οτι το καθε ηχειο ειναι προιον εξελιξης,στα πλαισια της φιλοσοφιας της εταιρειας που το κατασκευαζει.
    Και διαφορετικες σχεδιασεις βγαζουν διαφορετικο ακουσμα ωστε να καλυψουν ολα τα γουστα.
    Και εννοειται οτι ο αντικειμενικος σκοπος ειναι οτι το επομενο μοντελο καθε εταιρειας να ειναι πιο εξελιγμενο.
    Δηλαδη να ακουγεται καλυτερα,να ειναι καλυτερο και πληρεστερο απο το προηγουμενο.
    Και τελικα η επιλογη του ηχειου καθε συστηματος ειναι και θεμα αποψης.
    Αλοιως τα πραγματα θα ηταν απολυτα δεν θα υπηρχαν τοσες διαφορετικες υλοποιησεις...

    74  30 Jul 2014  
  • petkef

    petkef

    Registered

    #aar
    απ την εμπειρία σου τι λες, ισχύει ότι κάθε καινούριο μοντέλο ξεπερνάει το προηγούμενο;

    75  30 Jul 2014  
  • scoup

    scoup

    Registered

    καλησπερα σε ολους τους φιλους.Θα ξεκινησω απο το βασικοτερο του συστηματος του βασιλη...ΟΙ ΜΠΥΡΕΣ ΗΤΑΝ ΚΟΚΚΑΛΟ !!!
    Σιγουρα καθε νεο ηχειο δεν ειναι παντα καλυτερο απο το προηγουμενο αν κ θελω να πιστευω οτι η προθεση καθε εταιριας ειναι η αντιθετη.
    Στην αυτη καθε αυτη ακροαση εμενα κατι δεν μου αρεσε στο τελικο αποτελεσμα σαν κατι να μην “κολαγε” στην αλυσιδα με συνεπεια να μην εχω παντα σταθερη εικονα κ περιγραφη που θα ηθελα.
    Ελπιζω να βρω ευκαιρια να το ξανα ακουσω με τα νεα καλωδια.
    Σαν συνολικο αποτελεσμα που εισεπραξα ειναι οτι ο μπιλ ειναι μαμουνι κ ολο το σκαλιζει κ ψαχνει .
    Ισως καπου εκει να ειναι κ η κεντρικη ιδεα του ηχου.

    Βασιλη με καθε σεβασμο στην προσπαθεια να το στησεις.
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    76  30 Jul 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    καλησπέρα..

    να πω κάτι που έχει χιλιοειπωθεί.. δεν κάνουν μόνο οι μετρήσεις τον καλό ήχο.. ούτε τα σχέδια και τα τεχνικά εγχειρίδια..

    καμιά φορά δε χρειάζεται να ψάχνουμε τόσο πολύ και να πειραματιζόμαστε με τα ηχεία.. έχουν άλλοι κάνει την πολύ και καλή και δύσκολη δουλειά για μας.. εννοώ καθαρά τους μεγάλους εγγλέζους (και όχι μόνο) κατασκευαστές.. τι ψάχνεστε και πειραματιζόσαστε βρε παιδιά.. ψωνίστε ένα ζευγάρι harbeth, atc, kef ref, tannoy, b&w N, spendor ν' ακούσετε μουσική.. ή απλά ένα BBC LS3/5A..

    και κάτι άλλο.. το ηχείο ευτυχώς ή δυστυχώς είναι εκείνο που παράγει τον ήχο.. αν το ηχείο δεν είναι καλό ακυρώνει οτιδήποτε καλό προηγείται.. και φυσικά δεν ισχύει με τίποτα το ότι vintage και καλό..

    77  30 Jul 2014  
  • aar

    aar

    Registered

    petkef wrote:
    #aar
    απ την εμπειρία σου τι λες, ισχύει ότι κάθε καινούριο μοντέλο ξεπερνάει το προηγούμενο;

    Η εμπειρια μου σε σχεση με το (καινουριο μοντελο),
    λεει οτι ο καθε κατασκευαστης, εκτος απο την εξελιξη των προιοντων και των υπηρεσιων του, προσπαθει να ειναι και επικαιρος.

    Και οπως λεει και ο Μανος στο Νο77 δεν κανουν μονο οι μετρησεις τον καλο ηχο...

    78  30 Jul 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Έτσι για να έχουμε να συζητάμε, Μάνο τι εννοείς με το Vintage?

    Και να πω και εγώ, ότι οι "σωστές" μετρήσεις δεν φανερώνουν τον καλό (σε γούστο) ήχο αλλά τον "πιστό".

    79  30 Jul 2014  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Ωραία λοιπόν και το focal και το b&w έχουν εξαιρετικές μετρήσεις. Ποιό είναι καλύτερο???

    ....

    Είναι φανερό οτι η έννοια των μετρήσεων αυτή καθ αυτή δέν "πηγαίνει με το κιλό". Όλα τα ηχεία που παρέθεσε ο Μάνος π.χ. είναι εξαιρετικά. Έχουν εξαιρετικές μετρήσεις, είναι στουντιακά, πολλά παράγουν ακόμα και σήμερα έρευνα.

    Όλα λοιπόν έχουν "καλές μετρήσεις". Και πολλά άλλα. Άρα? Τί? Σταματάμε εκεί? Υπάρχει κάτι άλλο που ξεχάσαμε?

    Έχω την εντύπωση οτι όσο γενικό είναι το "αυτό το ηχείο παίζει μουσική" άλλο τόσο γενικό είναι το οτι "αυτό το ηχείο έχει μουσικότητα". Μήπως το "καλές μετρήσεις" είναι και αυτό κάτι γενικό απο μόνο του?

    Είμαι απο αυτούς που πιστεύουν οτι τα εγχειρίδια κάνουν τον καλό ήχο. Αλλα είναι άδικο να συγκρίνουμε προιόντα με μία ατάκα του τύπου "αυτό μετράει καλά".

    80  30 Jul 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Εκτός από τις μετρήσεις... είναι και το το σωστό voicing

    Ο δρόμος προς το καλό ηχείο... εδώ!

    81  30 Jul 2014  
  • aar

    aar

    Registered

    Μηπως και πρεπει να γενικευσουμε την συζητηση για ολους τους κρικους της αλυσιδας απο την πηγη μεχρι το ηχειο?

    Και να μπουμε στην λογικη περα απο την σχεδιαση οτι καθε κομματι του συστηματος πρεπει

    Να ακουγεται καλα και να μετραει καλα???

    Και ειδικοτερα στο ζευγαρι τελικου ενισχυτη ηχειου που ειναι καθοριστικη η συνεργασια.

    Γιατι πολλες φορες πολυ καλος ο ενισχυτης, αλλα δεν οδηγει επαρκως το πολυ καλο ηχειο.

    Γιατι αν το μικροφωνο ειναι χαλια,οσο καλα και να ειναι τα υπολοιπα, χαλια θα ακουμε.

    82  31 Jul 2014  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    AlexD wrote:
    Ωραία λοιπόν και το focal και το b&w έχουν εξαιρετικές μετρήσεις. Ποιό είναι καλύτερο???
    ....

    Τα B&W φυσικά εκτός αν είναι τα focal
    .........

    Με το Βασίλη τα λέγαμε τηλεφωνικώς χθες. Όχι ότι καταλήξαμε σε όλα, ούτε συμφωνήσαμε σε όλα, απλά από τη συνομιλία έγινε κατανοητό ότι τελικώς υπάρχουν δύο σχολές.
    Και δεν αναφέρομαι φυσικά σε μάρκες ηχείων.
    Πολύ απλά υπάρχει η πιστότητα στην αναπαραγωγή η οποία είναι το ζητούμενο, αλλά δυστυχώς πιστότητα σημαίνει πως όταν μια ηχογράφηση θα είναι χάλια, τότε θα ακούγεται με υψηλή πιστότητα, δηλαδή χάλια.
    Υπάρχει και η σχολή που λέει ότι πρωτίστως μας ενδιαφέρει η μουσική και σε αυτόν τον παράγοντα μπαίνει και η "διόρθωση" (βάλτε πολλά εισαγωγικά) που κάνει ένα σύστημα, κάνοντας τις κακές ηχογραφήσεις να ακούγονται... πιο εύπεπτες. Το μειονέκτημα στην προκειμένη περίπτωση είναι προφανές. Η πιστότητα περνά σε δεύτερη μοίρα και όταν έχουμε καλές ηχογραφήσεις τότε αυτό που ακούμε αποκλείεται να είναι ιδανικό.

    Όλα τα παραπάνω από κάποιον που ακούει με την ίδια ευκολία mp3 internet radio stream από τον Dalka FM έως και ηχογραφήσεις DSD 5,6 MHz.

    83  31 Jul 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    VasilisM wrote:
    Έτσι για να έχουμε να συζητάμε, Μάνο τι εννοείς με το Vintage?
    Και να πω και εγώ, ότι οι "σωστές" μετρήσεις δεν φανερώνουν τον καλό (σε γούστο) ήχο αλλά τον "πιστό".

    απάντηση α) τι εννοείς με το Vintage.. εννοώ ότι όσον αφορά στα ηχεία η έννοια 'vintage' δηλαδή οτιδήποτετε σχετικά παλιό δεν με βρίσκει και τόσο σύμφωνο.. τα ηχεία είναι το ΑΤΕΛΕΣΤΕΡΟ στοιχείο στην αλυσίδα του συστήματος (όλοι το καταλαβαίνουμε αυτό νομίζω) και οποιαδήποτε τεχνολογία το αναβαθμίζει πρέπει να ακολουθείται.. έχουμε όλοι δει ηχεία 20ετίας με χαλαρωμένες αναρτήσεις και τελειωμένους πυκνωτές..

    απάντηση β) οι "σωστές" μετρήσεις δεν φανερώνουν τον καλό (σε γούστο) ήχο αλλά τον "πιστό".. γι αυτό ακριβώς κι εγώ ανέφερα τα atc, kef ref, b&w N κλπ που μετράνε καλά (πιστότητα) και παίζουν καλά (γούστο)..

    84  31 Jul 2014  
 
page 7/10 rows 12/111 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 77ms (19 queries, 38ms)