SONUS AETERNA !!! (#3)

  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Όχι μόνο αυτό αλλά να βάλουν και φωτογραφίες... μη τα πάρω στο κρανίο και κάνω το phono του Τάκη κομμάτια...

    Moved on 2014-05-26 15:02:45 from «Τα λόγια της στιγμής ...»

    Moved on 2014-05-26 15:03:03 from «Κορνοακρόαση!»

    25  26 May 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    σου παει καρδια να το κανεις; ασπλαχνε!

    Moved on 2014-05-26 15:02:45 from «Τα λόγια της στιγμής ...»

    Moved on 2014-05-26 15:03:03 from «Κορνοακρόαση!»

    26  26 May 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    επισης ο Κ Κωσταντινου μου ειπε οποτε θελω να παω τα μονομπλοκακια μου OTL να τα ακροαστουμε πανω στον Δια.

    Moved on 2014-05-26 15:02:45 from «Τα λόγια της στιγμής ...»

    Moved on 2014-05-26 15:03:03 from «Κορνοακρόαση!»

    27  26 May 2014  
  • petkef

    petkef

    Registered

    delamostre wrote:
    Πέτρο καλησπέρα.
    Κατ' αρχήν δεν είμαστε δημοσιογράφοι ούτε αβανταδόροι κανενός για να γνωρίζουμε τέτοιες λεπτομέρειες.
    Αν θες... δε μας ενδιαφέρει κι όλας, αφού κρίνουμε ολοκληρωμένο αποτέλεσμα ακρόασης, ως απλοί - απλούστατοι ακροατές.
    Εφ' όσον μπήκες στο site του κατασκευαστή, νομίζω ότι είναι πάρα πολύ εύκολο να τον ρωτήσεις με ένα mail. Στην Ελλάδα είμαστε εξ' άλλου...
    link
    Πχ όπως έκανα εγώ και πήρα άμεσα την επίσημη απάντησή του:
    " Ως προς τα μεγάφωνα του Δια.
    Supertwitter: JBL 2406 ring radiator-chamber modified
    Midrange: TAD TD4001-RADIAN 850PB.
    MID-Woofer: 18sound 8M400 with phase plug.
    Woofer: MCCauley 6174 18' "
    Βλέπεις πόσο "εύκολη γλώσσα" τελικά, είναι τα ελληνικά?

    Delamostre σωστός!
    Μια ερώτηση έκανα και αν ήξερε κάποιος απαντούσε.Εντελώς πληροφοριακά και πάνω στο θέμα που εσείς βάλατε μιας και το ακούσατε.Δεν είπα οτι είσαστε ρηβιούερ...
    Αυτό,τίποτα περισσότερο,τίποτα λιγότερο.

    Τον Δία πολύ σωστό τον βλέπω παρεπιπτόντως.

    Moved on 2014-05-26 15:02:45 from «Τα λόγια της στιγμής ...»

    Moved on 2014-05-26 15:03:03 from «Κορνοακρόαση!»

    28  26 May 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Βρε Πέτρο ..με όλο το σεβασμό απέναντί σου καθώς δεν τα έχουμε πει από κοντά (κακώς βέβαια, αλλά δε δόθηκε μέχρι σήμερα η ευκαιρία), προσπαθώ να κατανοήσω τη γενική ερώτηση – απορία σου.

    Ο στόχος είναι να αναλωθώ κατά την ακρόαση σε τεχνικές λεπτομέρειες, ή να ακούσω προσεκτικά και να χαλαρώσω από ένα κορυφαίο ηχείο? Ποιό το νόημα της διευκρίνισης της μάρκας και του τύπου των μονάδων που χρησιμοποιεί ένα ηχείο?

    Πάντως για να ξεφύγουμε λίγο από την «περιέργεια της στιγμής», ο κατασκευαστής του είναι κορυφαίος επιστήμονας και γνώστης, όπως δηλαδή και το προϊόν του.

    Θα συμφωνήσω λοιπόν με τον Aλεξ και θα αναμένω split του θέματος για να γράψω τις ακουστικές εντυπώσεις μου, μιας και στο συγκεκριμένο thread που φιλοξενήθηκε η αναφορά μου είναι ...για «λόγια της στιγμής» και όπως καταλαβαίνεις το σύστημα δεν ανήκει σε προϊόντα του «ποδαριού» και «πλακατζίδικες ημερήσιες αναφορές του χαβαλέ».

    Την καλησπέρα μου και ελπίζω να τα πούμε και διεξοδικά κάποια στιγμή!

    29  26 May 2014  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Συνεχίζουμε εδώ...

    30  26 May 2014  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Εντυπωσιακό ηχείο πάντως, όμορφο!

    31  26 May 2014  
  • kostas_papas

    kostas_papas

    Registered

    Πετρο, μηπως πρεπει να θυμηθεις οτι ο Κωνσταντινου δεν ειναι diουης αλλα κατασκευαστης προιοντων εμπορικης φιρμας με επωνυμια SONUS AETERNA ?

    Το ηχειο αυτο ανηκει στην top κατηγορια της εταιριας και δεν προοριζεται για ιδιωτικη χρηση.

    Οποτε δεν μιλαμε για τον ευτυχη ιδιοκτητη του ηχειου, αλλα για τον υπερηφανο κατασκευαστη ενος κορυφαιου εμπορικου προιοντoς.

    Η ερωτηση σου περι των μοναδων που το αποτελουν, μπορει να φαινεται λογικη, αλλα η πιθανη αρνηση του κατασκευαστη ενος ηχειου των 130.000 ευρω θα εφερνε σε δυσκολη θεση αυτον που θα ρωτουσε.

    32  26 May 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    petkef wrote:
    .....Είναι σαν να ρωτάω γνωστό σιγκλεντάκια εδώ της παρέας και του φόρουμ (αρχίζει απο Μ και τελειώνει σε ς...)ποιές 211 χρησιμοποιεί και και να απαντάει"ξέρω γω...τι με νοιάζει,το ανάβω και παίζει"....Φιλικά...

    33  26 May 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    ωραία.. μπορούμε ν' ακούσουμε εντυπώσεις βρε παιδιά από την ακρόαση?? ήταν ολιγομελής ακρόαση γενικής φύσεως?? ήταν προσωπική ακρόαση για κάποιον φίλο που ενδιαφέρεται να ψωνίσει?? ποιοι παρευρεθήκατε??

    για πείτε και αφήστε τις ίντριγκες μην πω στον Άλεξ και αρχίζει να μπανιάρει κόσμο εδώ μέσα μιας και αρχίσανε και οι ζέστες..

    34  26 May 2014  
  • kostas_papas

    kostas_papas

    Registered

    Τι να σου πω Μανο... χαλια επαιζε...

    Ηταν τοσο ζωντανα ολα, ησουν τοσο πολυ μεσα στον χωρο του μουσικου γεγονοτος, σε περασματα με βαθυ χαμηλο εξαχνες να βρεις αν σου εφυγαν τα σφραγισματα, τα παντα ηταν πραγματικα ....χαλια... τι να πω ?

    Ηταν μια φιλικη προσκληση απο τον ιδιο των Κωστα προς εμας, λιγο πριν απο τη μπυροκατανυξη, δεν ειχε καποιον αλλο χαρακτηρα..

    35  26 May 2014  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Έχω πάντως την εντύπωση οτι αυτό το σύστημα επιβεβαιώνει και έναν άλλο κανόνα.

    Οτι σημασία δέν έχει τόσο το μέσο όσο η σχεδίαση. Αν είναι καλή σχεδίαση θα παίξει αν δέν είναι δέν θα παίξει. Είτε κόρνα είτε λάμπα είτε πικάπ είτε...

    36  26 May 2014  
 
page 3/19 rows 12/221 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 71ms (19 queries, 41ms)