SONUS AETERNA !!! (#17)

  • vet

    vet

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    παιδιά.. λίγο κράτει και ρισπέκτ.. μην τρελαθούμε κι όλας..
    οκ.. είναι τιμή για το ACA που ο κ. Κωνσταντίνου παρουσιάζει την πολύ υψηλού επιπέδου κατασκευή του, τον ευχαριστούμε, αλλά είναι τιμή και για κείνον που του δίνεται η ευκαιρία να το παρουσιάσει σ' ένα αμιγώς υπερυψηλής πιστότητας site, το μοναδικό στην Ελλάδα, χωρίς διαφημήσεις και banners, όπου κι εμείς οι ίδιοι ανεβάζουμε με πάρα πολύ προσοχή και φειδώ τα απόλυτης ποιότητας και παγκόσμιας παραδοχής προϊόντα των ίδιων των μελών μας..

    απολυτα σωστο το ποστ του Μανου.

    Να πω και εγω πως ειναι χαρα μου να υπαρχει αυτη η αμεση σχεση κατασκευαστη φορουμ, που δινει την δυνατοτητα σε ατομα με λιγες γνωσεις να αποκτησουν και αλλες και να λυσουν τις αποροιες τους.

    να ρωτησω και εγω κατι που θα ηθελα να μαθω...
    Παρολο που τα παιδια που ηταν στην ακροαση "ευτυχισμένα" απο το αποτελεσμα δεν το "καταλαβαν" οπως εγραψαν, τοσο ο κ Τσαντουλης αλλα και ο κατασκευαστης μιλησαν για στενο sweet post. Η μικρη διασπορα της συγκεκριμενης κορνας ειναι λογικο να εχει αυτο το αποτελεσμα. Ειναι μαλιστα κατα τον κατασκευαστη πλεονεκτημα γιατι μετριαζει τις πλευρικες αντανακλασεις.
    Θα ηθελα να ξερω αν η αποκριση εκτος αξονα, εστω και με την μικρη διασπορα, ειναι ομοιομορφη για τις μοναδες. Υπαρχουν μετρησεις? Η ανομοιογενης διασπορα ανα μοναδα θα ηταν προβλημα εστω και με τις λιγες αντανακλασεις λογω μικρης διασπορας?
    Επισης...
    Η μικρη διασπορα φανταζομαι ισχυει και κατα τον κατακορυφο αξονα.
    Υπαρχει sweet spot και στο "υψος¨ακροασης?
    πχ "χανεται" η σκηνη οταν σηκωνομαστε απο τον καναπε?
    Η κλιση της καθε κορνας εχει ως σκοπο την ιδανικη αποκριση σε συγκεκριμενη αποσταση ακροασης?
    Η αποσταση αυτη απο το ηχειο οπου "συγκλινουν" ολα ιδανικα εχει μετρηθει?
    Υπαρχει δηλαδη μηκος ακροασης απο το ηχειο ιδανικο? (παντα υπαρχει δηλαδη, θα ηθελα να ξερω για το συγκεκριμενο...)
    Ευχαριστω προκαταβολικα
    Ζηταω συγγνωμη τους ειδικους αν οι απορροιες μου ειναι αφελεις.

    193  5 Jun 2014  
  • Sonus_Aeterna

    Sonus_Aeterna

    Registered

    Ξεκίνησα την παρουσίαση για να ικανοποιήσω, στα πλαίσια του δυνατού, τις εύλογες απορίες σας. Ηδη, θεωρώ ότι καταχράζομαι τον τόπο και τον χρόνο σας αναλύοντας αρκετά θέματα. Πιστεύω όμως ότι θα λυθεί το μεγαλύτερο μέρος των αποριών σας. Αρκει να περιμένετε να τελειώσω. Οπως βλέπετε, δεν μπαίνω στο σκληρό μέρος μαθηματικών τύπων, προγραμμάτων και μετρήσεων. Πιστεύω ότι όποιος ζητά περισσότερα μπορεί να έρθει άμεσα σε επαφή μαζί μου, η να ανατρέξει σε πολύ ειδική πληροφόρηση,που ξεφεύγει απο τα ενδιαφέροντα του μέσου αναγνώστη.
    ευχαριστώ για την υπομονή σας.

    194  6 Jun 2014  
  • vet

    vet

    Registered

    ok
    υπομονη υπαρχει και ειμαι σιγουρος οτι θα λυθουν ολες οι αποριες.
    ομως στα πλαισια ενος φορουμ η συζητηση/διαλογος μεσω εστω αφελων/ασχετων ερωτησεων εχει ως αποτελεσνα την προσληψη της γνωσης απο πολυ μεγαλυτερο αριθμο ατομων, κατι που η προσωπικη επικοινωνια δεν καθιστα δυνατο.
    αυτη ειναι η δυναμη και ο λογος υπαρξης ενος φορουμ.
    αναμενουμε με πολυ ενδιαφερον...

    195  6 Jun 2014  
  • dapost

    dapost

    Registered

    Ευχαριστούμε πολύ για την αναλυτική παρουσίαση. Ο κατανοητός τρόπος γραφής και ο λογικός τρόπος σκέψης παραπέμπει σε ανθρώπους που γνωρίζουν πολύ καλά το αντικείμενο και έχουν μοχθήσει πολύ για να επιτύχουν κάτι ξεχωριστό. Για τους περισσότερο τεχνοκράτες από εμάς, τα τεχνικά στοιχεία που ζητάει ο Νίκος θα είναι πολύ χρήσιμα και τα περιμένουμε με ενδιαφέρον. Αναρωτιέμαι επίσης αν υπάρχει δυνατότητα ακρόασης αυτών των ηχείων (ρωτάω γιατί από ότι καταλαβαίνω είναι εγκατεστημένα σε προσωπικό χώρο.)

    196  6 Jun 2014  
  • johnVO

    johnVO

    Registered

    ...ή ακρόασης και των μικρότερων μοντέλων όπως το kydon...

    197  6 Jun 2014  
  • Tsantoulis_Vas

    Tsantoulis_Vas

    Registered

    Καλημέρα σε όλους !

    Παρεμβαίνω όχι γιατί είμαι δεσποτικός ,όπως απαξιωτικά κατηγορήθηκα από τον Πέτρο, ούτε γιατί έχω ανάγκη προβολής ή "κλάψας" (αυτό αν και εφ όσον οι αναφορές του Πέτρου για συμμετέχοντες με σκοπό την αυτοπροβολή ή την κλάψα με συμπεριλαμβάνουν).

    Παρεμβαίνω επίσης ,παρ ότι από την στιγμή που ο ίδιος ο Κων/νου ενεπλάκη ,θεώρησα σαν ένδειξη σεβασμού στην καταγραφή της φιλοσοφίας και της υλοποίησης του όλου εγχειρήματος, ότι θα έπρεπε να έχω μηδενική παρουσία για ευνόητους λόγους διακριτικότητας.

    Παρακάμπτω για μια και μοναδική φορά την υιοθέτηση αυτή της θέσης για να εκφέρω κάποιες παρατηρήσεις-απόψεις μου.
    Και αυτό κυρίως γιατί αναφέρθηκε το όνομά μου από τον Νίκο (Vet).

    1) Οι υποκειμενικές μου εκτιμήσεις κατατείνουν σε αυτό που ανέφερε ο ίδιος ο Κων/νου. Ότι το sweet spot σε «μικρούς» χώρους είναι περιορισμένο. Με ότι θετικό και αρνητικό συνεπάγεται αυτό .Σε μεγάλους χώρους όπου το ηχείο μπορεί να μεγαλουργήσει είναι προφανές ότι το sweet spot διευρύνεται.

    2) Η εξαιρετική συμπεριφορά σε θέματα εργαστηριακά εκτιμώμενης ,εκτός άξονα, διασποράς δεν είναι πανάκεια! Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο τότε (Π.Χ.) το ηχείο του Άκη του Μιχαλόπουλου ,θα ήταν για τα σκουπίδια.Δεν είναι όμως. Αρκεί να το ακούς στην σωστή θέση.
    Αν ήταν έτσι τότε όλοι θα ακούγαμε από mbl ή ,οι φτωχότεροι, από τα παντοκαντευθυντικά B&O που πρόσφατα αγόρασε ο Νίκος.

    Η μετρητική συμπεριφορά του ηχείου στην θέση ακρόασης είναι απλά εξαιρετική. Όπως και η ηχητική του συμπεριφορά .Αυτό τουλάχιστον αντελήφθην βλέποντας τα διαγράμματα των προσομοιώσεων , του ARTA αλλά και του Melissa.
    Και δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικά όταν τα μετρητικά συστήματα έχουν χρησιμοποιηθεί κατά κόρον σε όλο το σύστημα ,αλλά και στα υποσυστήματα του . Πράγμα πρόδηλο από την στιγμή που ο Κων/νου ανέφερε με σαφήνεια ότι παρενέβη στην «μηχανική» δομή των μονάδων (π.χ. αναρτήσεις με mylar στα TAD) ή στην σύνθετη αντίσταση άλλων μονάδων . Το αποτέλεσμα σε αυτές τις παρεμβάσεις όσον αφορά π.χ. στις αποκρίσεις συχνότητας ή στην σύνθετη αντίσταση ήταν ιδανικό . Και αυτό θα μπορούσαν να το δείξουν μόνον οι μετρήσεις .Εν πάση περιπτώσει μέσα σε ένα δάσος εξαιρετικού ενδιαφέροντος πληροφοριών είναι λίγο παράδοξο να εστιάζουμε την προσοχή μας σε ένα «δένδρο» ήσσονος σημασίας.

    3) Δεν θεωρώ ότι ο Κων/νου επιδιώκει διαφήμιση , αναγνωρισιμότητα,ή πωλήσεις με βάση τα εξαιρετικά ντοκουμέντα που μας παρέχει. Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο απλά θα ήταν ηλίθιος. Και ηλίθιος σίγουρα δεν είναι.Αν ήθελε αναγνωρισιμότητα θα μπορούσε απλά να τα αναρτήσει στο avclub ή έστω στο avsite.Ή ακόμη καλύτερα σε site του εξωτερικού με μεγάλη θέαση όπου είναι σίγουρο ότι τα σχετικά thread θα γινόντουσαν δεκτά με ενθουσιασμό . Το γεγονός ότι τα ανήρτησε εδώ αποτελεί όντως τιμή για το forum. Θα περίμενα μάλιστα καταξιωμένοι και σοβαροί επαγγελματίες που είναι ήδη στο club (π.χ. Ypsilon , TLA,Analysis) να είχαν τιμήσει ήδη αυτήν εδώ την διαδικτυακή κοινότητα καταθέτοντας την ιστορία τους , την φιλοσοφία τους, τις σχεδιαστικές επιλογές τους (τεκμηριωμένα) , την τελική υλοποίηση .Ότι κάνει αυτή την στιγμή ο Κώστας .Δεν το έχουν κάνει όμως . Ελπίζω να γίνει στο μέλλον.

    198  6 Jun 2014  
  • Tsantoulis_Vas

    Tsantoulis_Vas

    Registered

    Εν τη ρύμη του λόγου έκανα ένα σημαντικό λάθος ! Αυτό που αφορά στην διεύρυνση του sweet spot... Ζητώ συγγνώμη..

    199  6 Jun 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Έλα Βασίλη... για άλλους χτυπάει η καμπάνα του Καΐλα και όχι για σένα.

    Άντε λίγο να συγκρατηθούμε μήπως ακούσουμε πράγματα που δεν τα ξέρουμε και βάλουμε και κάτι στην πανέξυπνη κεφάλα μας...

    Είμαστε πάντως ο ποιο έξυπνος λαός του κόσμου!!!

    200  6 Jun 2014  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Tsantoulis_Vas wrote:
    Καλημέρα σε όλους !
    Παρεμβαίνω όχι γιατί είμαι δεσποτικός ,όπως απαξιωτικά κατηγορήθηκα από τον Πέτρο, ούτε γιατί έχω ανάγκη προβολής ή "κλάψας" (αυτό αν και εφ όσον οι αναφορές του Πέτρου για συμμετέχοντες με σκοπό την αυτοπροβολή ή την κλάψα με συμπεριλαμβάνουν).

    Βασίλη καλημέρα.Το δεσποτικός πραγματικά αναφερόταν σ'εσένα,ήταν όμως εν βρασμώ.Τα υπόλοιπα ούτε κατα διάνοια δεν αναφέρονται σ'εσένα (ξέρουν εκείνοι).
    Δυστηχώς υπάρχει μια παρεξήγηση και θα ήθελα να λυθεί κάποια στιγμή απο κοντά,αν φυσικά το επιθυμείς κι εσύ.
    Το θέμα κυλάει παρα πολύ ωραία (εκτός απο κάποιες παρεμβάσεις κουτών που δεν τους γνωρίζω και ούτε έχω την διάθεση) και απολαμβάνω την ανάλυση αλλά και το πάθος του κ.Κωνσταντίνου.
    Με εκτίμηση.

    201  6 Jun 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Πετρο καλημερα. Μηπως θα μπορουσες να μας πεις ποιους εννοεις;

    202  6 Jun 2014  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Να σου πει τηλεφωνικώς Τάκη.-

    203  6 Jun 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    petkef wrote:
    ...(εκτός απο κάποιες παρεμβάσεις κουτών που δεν τους γνωρίζω και ούτε έχω την διάθεση)

    Αφού δε γνωρίζεις, καλό είναι να μη χαρακτηρίζεις.

    204  6 Jun 2014  
 
page 17/19 rows 12/221 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 100ms (19 queries, 55ms)