Μηνιαία Συνάντηση ACA 25 Ιανουαρίου 2014, Άκης Μιχαλόπουλος (#11)

  • panelistas

    panelistas

    Registered

    ειμαι πολυ επιφυλακτικος για ηχεια τετοιου μεγεθους,δηλαδη τεραστια,οσον αφορα την στερεοφωνικη τους εικονα,και γενικοτερα την τρισδιαστατη περιγραφη του μουσικου εργου,θεωρω οτι ειναι περισσοτερο ηχεια για live παραστασεις,με παρωντες τους μουσικους ωστε να υπαρχει το οπτικο ερεθισμα και ο εγκεφαλος να εχει ποιο ευκολο εργο να διαχειρειστει.

    121  30 Jan 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    εκτός αν υπάρχει κανας "κάλος" στον εγκέφαλο... οπότε η διαχείρηση θα καταστεί προβληματική...

    122  30 Jan 2014  
  • antkots

    antkots

    Registered

    panelistas wrote:
    ειμαι πολυ επιφυλακτικος για ηχεια τετοιου μεγεθους,δηλαδη τεραστια,οσον αφορα την στερεοφωνικη τους εικονα,και γενικοτερα την τρισδιαστατη περιγραφη του μουσικου εργου,θεωρω οτι ειναι περισσοτερο ηχεια για live παραστασεις,με παρωντες τους μουσικους ωστε να υπαρχει το οπτικο ερεθισμα και ο εγκεφαλος να εχει ποιο ευκολο εργο να διαχειρειστει.

    Φιλε πανελ για να σου λυσω τις αποριες που σου εχουν δημιουργηθει θα σου ελεγα οτι : το συστημα αυτο,επι συνολου, και στερεοφωνικη εικονα απιστευτη εχει και τρισδιαστατη περιγραφη εχει και ολους τους μουσικους με το αναλογο οπτικο ερεθισμα εχει και ενας κανονικος εγκεφαλος μπορει χωρις κοπο να διαχειριστει!!
    Μιλαμε για ενα κορυφαιο συστημα που ομοιο του δυσκολα υπαρχει.
    Και επειδη εριξες την σποντα σου (ορμωμενος απο .....ξερεις εσυ),το συστημα αυτο ειναι πιο αναλυτικο απο το δικο μου και καλυτερα στημενο και για το ειδος της μουσικης που ακουει ο Ακης ειναι καλυτερο!!!!
    Ελπιζω να σε καλυψα φιλε μου.
    Παντα φιλικα
    Μπραβο και παλι Ακη,δυσκολα εκφραζομαι για συστημα..........

    123  31 Jan 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    panelistas wrote:
    ειμαι πολυ επιφυλακτικος για ηχεια τετοιου μεγεθους,δηλαδη τεραστια,οσον αφορα την στερεοφωνικη τους εικονα,και γενικοτερα την τρισδιαστατη περιγραφη του μουσικου εργου,θεωρω οτι ειναι περισσοτερο ηχεια για live παραστασεις,με παρωντες τους μουσικους ωστε να υπαρχει το οπτικο ερεθισμα και ο εγκεφαλος να εχει ποιο ευκολο εργο να διαχειρειστει.

    Μην είσαι καθόλου επιφυλακτικός. Αν δεν έχεις ακούσει από μεγάλο ηχείο και γενικά δεν έχεις εμπειρία από τέτοιο άκουσμα μην το βγάζεις συμπεράσματα. Ηχεία σαν κι αυτό είναι εμπειρία στο άκουσμα. Στην Ιαπωνία υπάρχει ολόκληρο ρεύμα από ανθρώπους που ακούν από τέτοια ηχεία όπως και κόσμος που τα υποστηρίζει σε επίπεδο σέρβις, ανακατασκευής κ.λ.π.

    Βέβαια για να το ακούσεις να παίζει θέλει και την υποδομή του σε χώρο και μηχανήματα και ο Άκης την έχει.

    124  31 Jan 2014  
  • spmk

    spmk

    Registered

    βρε Πανο δεν εγραψες ότι δεν ησουνα εκει?

    125  31 Jan 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Μιλάω γενικά για μεγάλα ηχεία και χρησιμοποιώ σαν παράδειγμα την δημοφιλία των υλοποιήσεων αυτών στην Ιαπωνία.... Άλλωστε στην αρχή λέω ότι χωρίς ακροάσεις δεν μπορούμε να βγάζουμε συμπεράσματα. Μήπως τα λέω μπερδεμένα; Ή μήπως τόσος κόσμος που βρέθηκε εκεί, τα άκουσε και έγραψε άριστες εντυπώσεις, άφησε κάτι άλλο να εννοηθεί;

    126  31 Jan 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    spmk wrote:
    βρε Πανο δεν εγραψες ότι δεν ησουνα εκει?

    Θα το κλείσω κι εγώ το ραντεβού για ακρόαση.

    127  31 Jan 2014  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    panos_adgr wrote:
    Μην είσαι καθόλου επιφυλακτικός. Αν δεν έχεις ακούσει από μεγάλο ηχείο και γενικά δεν έχεις εμπειρία από τέτοιο άκουσμα μην το βγάζεις συμπεράσματα. Ηχεία σαν κι αυτό είναι εμπειρία στο άκουσμα. Στην Ιαπωνία υπάρχει ολόκληρο ρεύμα από ανθρώπους που ακούν από τέτοια ηχεία όπως και κόσμος που τα υποστηρίζει σε επίπεδο σέρβις, ανακατασκευής κ.λ.π.
    Βέβαια για να το ακούσεις να παίζει θέλει και την υποδομή του σε χώρο και μηχανήματα και ο Άκης την έχει.

    ΦΙΛΕ ΠΑΝΟ,εγραψα οτι ειμαι επιφυλακτικος,δεν εβγαλα κανενα συμπερασμα,αλλα ειναι γνωστο,οτι οσο ποιο σημειακη εναι μια πηγη ηχου,τοσο ποιο ευκολα εξαφανιζεται στο χωρο.Δεν ξερω τι κανουν στην Ιαπωνια,δεν εχω παει,και σιγουρα δυσκολα χωρουν τα συγκεκριμενα ηχεια σε γιαπωνεζικο σπιτι των 55τμ,οπως η συντριπτικη πλειοψηφια τους.Εχω παει στο Μοναχο ομως,στην γνωστη πλεον αιθουσα με τα τεραστια vintage μηχανηματα,και εκει εχω ακουσει οντως “μεγαλα”ηχεια ,σε τεραστιο χωρο ομως,βλεπεις καθε ηχειο θελει τον αντιστοιχο χωρο.Μεγαλειωδης ηχος,που ομως ειναι τοσο live που δεν σε απασχολει το ποσο αναλυτικο ειναι,και αλλες μικροδυναμικες λεπτομερειες.Εντελως διαφορετικη προσεγγιση του live in home.

    128  1 Feb 2014  
  • antkots

    antkots

    Registered

    Καλημερα σε ολους,φιλε πανελ στην Ιαπωνια τιμουν δοξαζουν και εχουν σαν θεο τους τα JBL!
    Αλλωστε οι Ιαπωνες αποτελουν τον "κορμο" των πελατων αυτης της φιρμας.
    Αν ανατρεξεις στο YouTube θα δεις μεσα σε σαλονια των 20 τ.μ να εχουν τα JBL! Everest DD66000 με αποσταση ακροασης τα 2.50 - 3.00 μετρα,ειναι τρελλοι αυτοι οι Γαλατες.....εεε...σορυ,οι Ιαπωνες ηθελα να πω.....
    Να μην εχεις καμια επιφυλαξη λοιπον,τα ηχεια αυτα οπου και να τα βαλεις μαμανε.....θα σου πω και κατι αλλο,τα ηχεια αυτα ειναι studio monitor η θεση ακροασης λοιπον απο τον ηχοληπτη ειναι περι τα 2.50 μετρα μαξ,αντιλαμβανεσαι τι πληροφορια παιρνει ο ηχοληπτης ??? πληρη.....

    129  1 Feb 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    panelistas wrote:
    ΦΙΛΕ ΠΑΝΟ,εγραψα οτι ειμαι επιφυλακτικος,δεν εβγαλα κανενα συμπερασμα,αλλα ειναι γνωστο,οτι οσο ποιο σημειακη εναι μια πηγη ηχου,τοσο ποιο ευκολα εξαφανιζεται στο χωρο.Δεν ξερω τι κανουν στην Ιαπωνια,δεν εχω παει,και σιγουρα δυσκολα χωρουν τα συγκεκριμενα ηχεια σε γιαπωνεζικο σπιτι των 55τμ,οπως η συντριπτικη πλειοψηφια τους.Εχω παει στο Μοναχο ομως,στην γνωστη πλεον αιθουσα με τα τεραστια vintage μηχανηματα,και εκει εχω ακουσει οντως “μεγαλα”ηχεια ,σε τεραστιο χωρο ομως,βλεπεις καθε ηχειο θελει τον αντιστοιχο χωρο.Μεγαλειωδης ηχος,που ομως ειναι τοσο live που δεν σε απασχολει το ποσο αναλυτικο ειναι,και αλλες μικροδυναμικες λεπτομερειες.Εντελως διαφορετικη προσεγγιση του live in home.

    Panelistas, δεν είναι έτσι..
    Η Ιαπωνία με τα μικρά όως λες σπίτια είναι ο καλύτερος πελάτης των ΜΕΓΑΛΩΝ ηχείων.. Έτσι απλά, οι Γιαπωνέζοι αρέσκονται στο να βάζουν στα μικρά σπίτια τους τεράστια ηχεία.. Επίσης τα JBL όπως και τα KEF είναι από τα αγαπημένα τους.. Όταν η KEF είχε φτιάξει το τεράστιο Maidstone (1997) το μεγαλύτερο μέρος της παραγωγής πουλήθηκε στην Ιαπωνία..

    130  1 Feb 2014  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    επισης οι Γιαπονεζοι αρεσκονται στο να τρωνε δελφινια,φαλαινες,και να τραγουδουν με καραοκε,αυτο δεν ειναι επιχειρημα,ουτε φιλοδοξω να τους μιμηθω.Οσο για τους ηχοληπτες,δεν νομιζω οτι εχουμε τις ιδιες ανησυχιες,το θεμα το εχουμε ξανασυζητησει.Εγω εθεσα ενα θεωρητικο ερωτημα,το οποιο εσεις το εχετε λυσει με το “big is always better”.

    131  1 Feb 2014  
  • antkots

    antkots

    Registered

    Επισης ειναι γνωστες αρχαιων πολεμικων τεχνων και τους αρεσει το σουσι...........μα τι λες τωρα βρε Πανελιστα,μας εστειλες.....

    132  1 Feb 2014  
 
page 11/12 rows 12/142 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 75ms (19 queries, 42ms)