Μηνιαία Συνάντηση ACA 2 Νοε 2013, Επαμ. Τσάντης (#6)

  • UltraKops

    UltraKops

    ACA Member

    Ένα μπράβο και σε όλους τους συμμετέχοντες για το κέφι τους και την ωραία παρέα, μέσα σε ζεστό κλίμα, φαινόταν ξεκάθαρα σε όλους πόσο ωραία περάσαμε με την υπέροχη φιλοξενία (υπεράνω κριτικής) της Μαριέττας και του Νώντα αφού μάλιστα οι τελευταίοι φύγαμε τις πρώτες πρωινές ώρες.

    Πολλά μπράβο και στην Wanda για την ωραία κάλυψη και την ωραία κουβέντα μας.

    61  4 Nov 2013  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Ο Ενας και Μοναδικος Νωντας μου ζητησε να καταχωρησω το εξης κειμενο.
    "Ο Νώντας και η Μαριέττα σας ευχαριστούν για τα καλά σας λόγια. Ευχόμαστε κάθε συνάντηση να είναι καλλίτερη προς όφελος και τέρψη των μελών. Το σύστημα είχε στηθεί σχετικά πρόχειρα μετά από διάλειμμα (!) 2 1/2 ετών. Κατά την ακρόαση διαπιστώθηκαν ορισμένα προβλήματα του συστήματος, κάποια από τα οποία έχουν ήδη αντιμετωπισθεί με σημαντικές βελτιώσεις στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα. Θα υπάρξουν και άλλες βελτιώσεις στο υπάρχον σύστημα, τις οποίες ενδεχομένως να έχουμε την ευκαιρία να διαπιστώσουμε σε μια θεματική βραδιά! Όσον αφορά το πρόγραμμα λόγω απειρίας και έλλειψης χρόνου δεν παίχθηκαν τα κομμάτια που είχαν προγραμματισθεί με αποτέλεσμα να μην ακουσθούν αρκετές original γνωστές ηχογραφήσεις και να εξαχθούν τα σχετικά συμπεράσματα. Κατά συνέπεια η παρατήρηση του Μάνου είναι σωστή. Και πάλιν ευχαριστούμε όλους για τα καλά τους λόγια."

    62  5 Nov 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Ζητώ κατ' αρχήν συγνώμη για την καθυστερημένη συμμετοχή μου στο νήμα της συνάντησης του αγαπητού Νώντα.

    Η απαιτήσεις της καθημερινότητας πραγματικά με έχουν εξαντλήσει όπως διαβάσατε σε προηγούμενη απάντηση στο νήμα τ//α λόγια της στιγμής.//

    Θέλω να πω ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στον Νώντα και στην σύζυγό του Μαριέτα για την φιλοξενία τους που ήταν εξαιρετική!

    Κάθε συνάντηση του Club κάθε φορά στο τέλος της μου δίνει την εντύπωση ότι είναι πιο πετυχημένη από την προηγούμενη, πραγματικά. Γεγονός καθόλου τυχαίο αφού όλη αυτή η επιτυχία πηγάζει καθαρά από την αγάπη όλων για την λέσχη αλλά και το αντικείμενο που αντιπροσωπεύει. Αγάπη που προέρχεται από εξαιρετικούς φίλους που το απαρτίζουν αλλά και από άλλους εκτός της λέσχης.

    Η συνάντηση στον Νώντα ήταν για εμένα μία εμπειρία! Πραγματικά ήταν μία εμπειρία η οποία ξεκίνησε την στιγμή που πέρασα την πόρτα και μπήκα στο σπίτι του, που με υποδέχθηκε πολύ ζεστά. Περνώντας την πόρτα του χώρου του Νώντα βρέθηκα σε έναν απίστευτο χώρο από πλευράς γούστου αλλά και ατμόσφαιρας με έντονες καλλιτεχνικές καταβολές. Ο Νώντας είναι από τους ανθρώπους που δεν μπορώ να πω ότι έχω μιλήσει αρκετές φορές μαζί του παρόλο που μου είναι εξαιρετικά συμπαθείς, όμως η είσοδος στον χώρο του αλλά και ο τρόπος που είναι στημένος μου “είπε” πολλά πράγματα για αυτόν.

    Με εξέπληξε η πολύ ζεστή παρουσίαση του συστήματός του, η οποία δεν ήταν μια απλή ανάλυση ανάλυση των συσκευών του αλλά ένα ωραίο ταξίδι από το παρελθόν στο παρόν με χιούμορ αμφίδρομο.

    Εκκεντρικός τύπος θα έλεγα ο Νώντας, καλοπροαίρετα, καθ' όλη την διάρκεια της συνάντησης φρόντισε να είναι μαζί μας με την έντονη παρουσία του εξηγώντας μας βήμα βήμα κάθε τι που μας έβαζε να ακούσουμε.

    Απόλαυσα πάρα πολύ τα συγκριτικά μεταξύ first pressings και remastered audiophile editions, μιας και είχαμε την ευκαιρία να διαπιστώσουμε οι ίδιοι τις διαφορές σε πολλούς τομείς.

    Το σύστημα ήταν πραγματικά μία άξια επένδυση για την πλούσια δισκοθήκη του Νώντα που το μέγεθός της δείχνει την πραγματική αγάπη του για την μουσική πράγμα που πιστεύω πως είναι και ο ορισμός της ηχοφιλίας ή Audiophilia. Ο συνδυασμός των CAT με τα Sonus Faber Stradivari παρήγαγαν ένα γοητευτικό μουσικό αποτέλεσμα. Η διαφάνεια του συστήματος, οι αναλυτικές του ικανότητες και η στερεοφωνική του εικόνα σε διαστάσεις σε όλους τους άξονες αλλά και ο εστιασμός των ειδώλων επέτρεψαν την ανάδειξη με άνεση απίστευτων λεπτομερειών που είχαν να κάνουν με επιλογές mastering mixing ή ακόμα και αποθορυβοποίησης σε κάποια remasters σε σχάση με first edition pressings βινυλίων.
    Υπέροχη στιγμή η αναπαραγωγή κασετών από ηχογραφήσεις του Παπακωνσταντίνου, που μετέδιδαν το πάθος και το συναίσθημα του καλλιτέχνη από ένα παλιό μέσο παιγμένο όμως από ένα θρυλικό και διαχρονικό Hi-End κασετόφωνο. Η παρουσία της λάμπας στο σύστημα ήταν αισθητή γεγονός που προσωπικά με γοητεύει, με άφθονες δώσεις μουσικότητας που με τις υψηλές δυνατότητες του συστήματος έκαναν το σύστημα στις αναλογικές ηχογραφήσεις να ακούγεται πολύ 'ανθρώπινο'. 'Άνετη οδήγηση σε όλα τα ακούσματα από τα monoblock της CAT που έκαναν ένα πολύ καλό ταίρι με τα Stradivari που φυσικά με τα υπόλοιπα συνοδά ευθύνονταν για τα πολύ θετικά σχόλια που κυριάρχησαν κατά την διάρκεια της συνάντησης αλλά των σχολίων εντός του φόρουμ..

    Ένα μπράβο για τις ετοιμασίες και την φροντίδα από πλευράς οικοδεσποτών για να περάσουμε όμορφα εκείνο το Σαββατόβραδο!
    Επίσης θέλω να ζητήσω συγνώμη σε όσους (όλους) αγαπώ πολύ και δεν μπόρεσα να ανταλλάξω λίγες παραπάνω κουβέντες. Η προσέλευση ήταν τόσο μεγάλη που πραγματικά και μία ημέρα να κρατούσε το meeting δεν θα προλαβαίναμε πιστεύω να τα πούμε όλοι μεταξύ μας τόσο καλά.

    Εξαιρετική βραδιά, εξαιρετική συνάντηση με εξαιρετικές παρουσίες μελών και μη από των Audio χώρο.

    Ένας λάτρης της τέχνης με εξαιρετικό γούστο ο Νώντας, αλλά και η Μαριέτα, μας ξενάγησαν σε μία πολύ ωραία εμπειρία το Σάββατο στις 2 Νοεμβρίου!

    Εις ανώτερα λοιπόν!

    63  8 Nov 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    64  8 Nov 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    65  8 Nov 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    66  8 Nov 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    67  8 Nov 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    68  8 Nov 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    69  8 Nov 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Ένα πολύ όμορφο σημείο κατά την διάρκεια της συνάντησης ήταν όταν ο Νώντας μας εξηγούσε διάφορα θέματα που αφορούσαν εκδόσεις βινυλίων αλλά και διαφορές μεταξύ τους ως προς το τελικό αποτέλεσμα.

    70  8 Nov 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Ώρα για διάλειμμα και συζητήσεις

    71  8 Nov 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    72  8 Nov 2013  
 
page 6/7 rows 12/79 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 86ms (19 queries, 51ms)